🗓 Dokument z roku 2024
📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 1
Autoři studie:
PhDr. Tomáš Soukup, Ph.D.
Ing. Petr Fusek
Ing. arch. Tomáš Peltan, Ph.D.
Mgr. Kateřina Švecová
Petr Fusek
Obeciny 4170, 760 01 Zlín | IČ: 74313975
pfusek@demografiemorava.cz | www.demografiemorava.cz
Demografická studie
Středočeský kraj a 28 lokalit | Únor 2024
©kudyznudy.cz
©strednicechy.cz
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 2
OBSAH
1. RESUMÉ – HLAVNÍ ZJIŠTĚNÍ ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……….. 4
2. VYMEZENÍ LOKALIT ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………….. 8
3. DOSAVADNÍ TRENDY A ANALÝZA SITUACE ………………………….. ………………………….. ………………… 9
3.1. Celkový počet obyvatel ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………….. 9
3.2. Pohlaví a věk obyvatel ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………….. 12
3.3. Vývoj úhrnné plodnosti v čase ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………. 14
3.4. Úhrnná plodnost dle lokalit ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………….. 15
3.5. Vývoj naděje dožití v čase ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………….. 16
3.6. Naděje dožití dle lokalit ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………….. 17
3.7. Saldo migrace v čase ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………. 19
3.8. Počet obyvatel ve věku 20-24 let ………………………….. ………………………….. ………………………….. …… 21
3.9. Atraktivnost území pro bydlení ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……… 22
3.10. Vývoj bytové výstavby v čase ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………… 23
3.11. Regionální vývoj bytové výstavby ………………………….. ………………………….. ………………………….. ….. 24
3.12. Omezení trendu vyčerpáním ploch změn a ZPF ………………………….. ………………………….. ……………. 29
3.13. Identifikace potenciálních větších bytových projektů ………………………….. ………………………….. ……. 35
3.14. Velké infrastrukturní projekty ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……….. 39
3.15. Zhodnocení dopadů megatrendů a společenských výzev ………………………….. ………………………….. . 45
4. METODOLOGIE A PARAMETRY PROGNÓZY ………………………….. ………………………….. ……………… 47
4.1. Současná struktura obyvatel ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………. 48
4.2. Plodnost ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………… 48
4.3. Úmrtnost ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………. 50
4.4. Migrace ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………. 51
5. VÝSLEDKY PROGNÓZY – STŘEDOČESKÝ KRAJ ………………………….. ………………………….. ……………. 57
5.1. Celkový počet obyvatel ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………… 57
5.2. Vývoj v hlavních věkových skupinách ………………………….. ………………………….. ………………………….. 63
6. VÝSLEDKY PROGNÓZY – LOKALITY ………………………….. ………………………….. …………………………. 99
6.1. Benešov ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………. 100
6.2. Beroun ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………… 103
6.3. Brandýs nad Labem-Stará Boleslav ………………………….. ………………………….. ………………………….. . 106
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 3
6.4. Čáslav ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………….. 109
6.5. Černošice + Mníšek pod Brdy ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……… 112
6.6. Český Brod ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …… 115
6.7. Dobříš………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………….. 118
6.8. Hořovice ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………. 121
6.9. Hostivice + Roztoky ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………. 124
6.10. Jesenice + Jílové u Prahy ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………….. 127
6.11. Kladno ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………. 130
6.12. Kolín ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………. 133
6.13. Kralupy nad Vltavou ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………………… 136
6.14. Kutná Hora ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …… 139
6.15. Lysá nad Labem ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………… 142
6.16. Mělník ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………. 145
6.17. Mladá Boleslav ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. 148
6.18. Mnichovo Hradiště ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………. 151
6.19. Neratovice ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …… 154
6.20. Nymburk ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……… 157
6.21. Poděbrady ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……. 160
6.22. Příbram ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……….. 163
6.23. Rakovník ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………. 166
6.24. Říčany ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………. 169
6.25. Sedlčany ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………. 172
6.26. Slaný ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………… 175
6.27. Vlašim ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………. 178
6.28. Votice ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………….. 181
7. SEZNAM TABULEK, GRAFŮ, OBRÁZKŮ A ZKRATEK ………………………….. ………………………….. …… 184
8. ZPRACOVATEL STUDIE ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………… 188
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 4
1. RESUMÉ – HLAVNÍ ZJIŠTĚNÍ
DOSAVADNÍ VÝVOJ A TRENDY VÝVOJE
• Počet obyvatel Středočeského kraje mezi lety 2002 a 2022 vzrostl o 311 tis. osob, což představuje
nárůst o 28 %. Počet obyvatel celé ČR se v tomto období zvýšil pouze o 6 %.
• Zhruba 2/3 salda migrace dlouhodobě pochází z ostatních regionů ČR a cca 1/3 ze zahraničí. Migrace
ze zahraničí kolísala v souvislosti s ekonomickým cyklem. S vysokou migrací v kraji souvisí
i nadprůměrná míra úhrnné plodnosti.
• Do budoucna očekáváme i nadále silný populační růst z důvodu migrace, ovšem nižší než dosud (o cca
20 %). Hla vním důvodem tohoto poklesu je snížení celkového počtu mladých lidí, tedy skupiny
obyvatel, která se stěhuje v nejvyšší míře. Ve Středočeském kraji jejich počet vzroste, ale v ostatních
částech republiky jejich počet dlouhodobě klesne. Zároveň očekáváme, ž e část osob, které sem
přesídlily v souvislosti s válkou na Ukrajině, se z kraje odstěhuje.
• Vývoj v jednotlivých lokalitách 1 bude záviset na intenzitě budoucí výstavby, vnitřní potřebě bytů,
atraktivitě jednotlivých lokalit, infrastruktuře a velkých dopra vních stavbách. Pro každou z 28 lokalit
jsme stanovili individuální parametry vývoje.
• Lokality Středočeského kraje lze rozdělit do čtyř skupin dle budoucích trendů:
o Lokality v blízkosti s Prahy (+ Beroun, Lysá nad Labem a další) – saldo migrace zde výrazně klesne,
ale nadále bude na relativně vysoké úrovni. V těchto lokalitách v minulosti probíhal živelný rozvoj.
Díky tomu v blízké době vzroste počet mladistvých, což povede k nárůstu vnitřní potřeby bytů.
Zároveň zde očekáváme spíše pokles či stagnaci výstavby (s výjimkou lokality Hostivice + Roztoky).
Za poklesem výstavby stojí především nedostatečná infrastrukturní vybavenost (nedostatek vody,
ČOV, výskyt azbestu…) a pocit přehlcenosti z minulé živelné výstavby.
o Lokality s velkým rozvojovým potenciálem (např. Kladno + Český Brod + Benešov) – v minulosti
zde probíhal spíše mírný rozvoj, ale lokality mají potenciál růstu. V případě Kladna se postupně
mění image postindustriálního města a zkapacitnění a zrychlení vlakového spojení s Prahou může
vnímání měst a dále výrazně zlepšit. Českému Brodu, Nymburku a Benešovu pomůže dobré
1 Území Středočeského kraje bylo pro účely prognózy rozděleno na 28 lokalit, které s výjimkou SO ORP Černošice odpovídají SO OR P.
Pojmenovány jsou dle ORP. Vymezení lokalit je uvedeno na str. 8.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 5
dopravní napojení na Prahu (především vlakové) a postupný posun suburbanizace do větší
vzdálenosti od Prahy.
o Lokality se středně intenzivním rozvojem – jedná se o většinu lokalit v kraji ve střední vzdálenosti
od Prahy či okolo Mladé Boleslavi. Bude zde dostatek bytů po zemřelých, ale lokality nejsou tak
atraktivní, aby se všechny volné byty automaticky obsadily.
o Lokality na periferii (např. Vlašim, Votice, Příbram, Rakovník) – v těchto lokalitách je patrné,
že bytová výstavba slouží především k uspokojení potřeb místních obyvatel a suburbanizace
Prahy sem zasahuje spíše omezeně. Saldo migrace bude v těchto lokalitách i nadále mírně kladné,
ale celkový počet obyvatel zde z důvodu nárůst u počtu zemřelých klesne. Díky dálnici D3
očekáváme vyšší migraci do lokalit Voticka a Sedlčanska. Vliv migrace ale spíše oslabí populační
úbytek. Lze zároveň očekávat, že tyto lokality budou sloužit pro druhé bydlení.
BUDOUCÍ VÝVOJ – CELKOVÝ POČET OBYVATEL
• Celkový počet obyvatel Středočeského kraje se bude i nadále zvyšovat, ale již nižším tempem , než
tomu bylo dosud . Dle střední varianty prognózy zde bude v roce 2050 žít 1,66 mil. obyvatel,
což představuje nárůst o 15 %.
• Absolutně největší nárůst počtu obyvatel očekáváme v lokalitách Brandýs nad Labem -Stará Boleslav
(+38 tis.) , Říčany (+30 tis.) a Hostivice + Roztoky (+26 tis.). Relativně největší nárůst pak očekáváme
v lokalitě Český Brod (+44 %).
• Pokles počtu obyvatel předpokládáme naopak v lokalitách Příbram, dále Rakovník, Vlašim a Sedlčany.
V lokalitách Čáslav a Kutná Hora očekáváme nulový přírůstek.
• V ostatních lokalitách očekáváme pokračující růst na úrovni 7-20 %.
DĚTI VE VĚKU 3-5 LET (MŠ)
• Počet dětí ve věku 3 -5 let do roku 2030 klesne v celém kraji (z aktuálních 52 tis. na 45 tis.). Po roce
2040 očekáváme opětovný nárůst jejich počtu až na cca 55 tis. v roce 2050.
• V lokalitách okolo Prahy a v Mladé Boleslavi očekáváme do roku 2030 významný pokles počtu obyvatel,
ale poté opět vysoký nárůst.
• V periferních lokalitách nastane do roku 2030 pokles počtu obyvatel, následný nárůst bude výrazně
menší.
• V lokalitách s historicky velkými městy (např. Kolín, Neratovice, Mělník) bude míra poklesu počtu
obyvatel a následného růstu méně výrazná.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 6
• Kapacity MŠ by měly být řešeny na regionální úrovni. Je ale pravděpodobné, že v některých lokalitách
budou kapacity nedostatečné.
DĚTI VE VĚKU 6-14 LET (ZŠ)
• Počet dětí ve školním věku se bude ještě několik let v celém kraji zvyšovat. Kulminaci předpokládáme
okolo roku 2024 (cca 160 tis.). Po roce 2030 začne jejich počet mírně klesat (až na cca 142 tis. v roce
2040) a ke konci období se projeví opětovný nárůst.
• Stávající kapacity ZŠ jsou již nyní výrazně nedostatečné a počet míst bude nedostatečný v i v příštích
letech.
• Největší nárůst počtu dětí očekáváme dle prognózy v lokalitách Český Brod a Nymburk. Zároveň
v těchto lokalitách neočekáváme pokles, ale kontinuální růst.
• Největší „vlnu“ (silný pokles a pak silný růst) očekáváme v lokalitách sousedící s Prahou a tak é
v lokalitách Beroun, Benešov, Mladá Boleslav a Kladno.
• V periferních lokalitách očekáváme pokles počtu dětí a následný růst bude již spíše menší.
MLADISTVÍ VE VĚKU 15-18 LET (SŠ)
• V případě věkové skupiny 15 -18 let očekáváme velmi výrazný růst počtu obyva tel. Zvyšování jejich
počtu je patrné již nyní. Zatímco v roce 2014 ve Středočeském kraji žilo 45 tis. osob tohoto věku,
na konci roku 2022 to bylo již 64 tis. a na vrcholu okolo roku 2026 jejich počet vzroste na 74 tis. Po roce
2035 očekáváme mírný pokles na úroveň cca 64 tis.
• Rejstříkové kapacity dosahují 69 tis. míst v SŠ v c celém kraji. Z praxe ovšem víme, že není reálné využít
rejstříkové kapacity na 100 %.
• Porovnáme-li kapacity SŠ s počtem dětí v lokalitách, zjistíme, že nejvíce „volných“ kapacit je v lokalitě
Příbram. Čím blíže Praze, tím více kapacity nedostačují. Nelze předpokládat, že v Praze bude kapacit
dostatek, protože i obyvatelstvo Prahy silně omládlo. Již nyní se potýká Praha s kapacitami ZŠ i SŠ.
• Na struktuře kapacit je patrné, že SŠ jsou umístěny ve velkých, většinou okresních, městech. Rozvoj
v posledních 20 letech ale probíhal převážně mimo tato centra.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 7
SENIOŘI
• Ve Středočeském kraji v současné době žije 268 tis. osob starších 65 let. Index stáří je zde ve srovnání
s průměrem ČR podprůměrný, na 100 dětí do 14 let připadá 103 seniorů starších 65 let (v ČR je to 126
seniorů na 100 dětí).
• Vyšší podíl seniorů na celkovém počtu obyvatel je patrný zejména v okrajových lokalitách kraje (Čáslav,
Kutná Hora, Poděbrady, Příbram, Rakovník, Sedlčany a Vlašim), naopak relativně nejméně seniorů žije
v lokalitách v sousedství Prahy ( Brandýs nad Labem -Stará Boleslav, Hostivice + Roztoky, Jesenice +
Jílové u Prahy, Lysá nad Labem a Říčany).
• Počet osob starších 65 let žijících ve Středočeském kraji se bude v následujících letech postupně
zvyšovat. Ze současných cca 268 tis. vzroste do roku 2050 na cca 400 tis., tj. téměř padesátiprocentní
nárůst.
• Zvýší se i počet nejstarších seniorů (80 a více let), kterých zde v současné době žije cca 53 tis. Do roku
2037 jejich počet vzroste na cca 88 tis. (tj. +67 % ve srovnání s rokem 2022). Do roku 2050
se předpokládá další nárůst až na cca 92 tis.
• Relativně nejvýrazněji vzroste počet seniorů v lokalitách v těsném sousedství Prahy, které se aktuálně
vyznačují mladou věkovou strukturou obyvatel s nízkým podílem seniorů. V lokalitách Brandýs
nad Labem-Stará Boleslav, Hostivice + Roztoky, Jesenice + Jílové u Prahy, Lysá nad Labem a Říčany
vzroste počet osob starších 65 let do roku 2050 zhruba dvojnásobně.
• Nejméně výrazný nárůst seniorské populace (+9-25 % do roku 2050 ve srovnání se současným stavem)
předpokládáme v okrajových lokalitách kraje – Čáslav, Kutná Hora, Poděbrady, Příbram, Rakovník,
Vlašim a Sedlčany), v nichž je zastoupení seniorů v současné době nadprůměrné.
PODROBNÉ VÝSLEDKY V APLIKACI
Podrobné výsledky jsou zveřejněny i v prezentaci Power BI, kde si zájemce může proklikat všechny lokality či
libovolně lokality slučovat.
Kompletní výsledky, včetně výsledků dle jednotek věku a pohlaví, jsou zveřejněny v samostatném excelu.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 8
2. VYMEZENÍ LOKALIT
Po dohodě se zadavatelem je demografická studie zpracována v následujících variantách:
1. Nízká, střední a vysoká varianta pro Středočeský kraj.
2. Nízká, střední a vysoká varianta pro jednotlivé lokality Středočeského kraje.
Území Středočeského kraje bylo pro účely prognózy rozděleno na 28 lokalit, které s výjimkou SO ORP Černošice
odpovídají SO ORP. SO ORP Černošice byl s ohledem na svou velikost rozčleněn do tří samostatných lokalit:
Černošice + Mníšek pod Brdy, Jesenice + Jílové u Prahy a Hostivice + Roztoky.
Obr. 1 Rozdělení do 28 lokalit
Zdroj: autor; barvy v tomto případě ukazují změnu počtu obyvatel mezi lety 2002-2022
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 9
3. DOSAVADNÍ TRENDY A ANALÝZA SITUACE
3.1. Celkový počet obyvatel
Podle ČSÚ žilo k 31. 12. 2022 ve spádovém území 1 439 391 obyvatel. Populačně největšími lokalitami jsou
Kladno a Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, v nichž žije více než 120 tis. obyvatel.
Tab. č. 1 Celkový počet obyvatel, 2022
Lokalita Počet obyvatel Lokalita Počet obyvatel
Benešov 63 219 Lysá nad Labem 31 575
Beroun 69 040 Mělník 46 205
Brandýs n. L.-Stará Boleslav 120 779 Mladá Boleslav 115 318
Čáslav 26 427 Mnichovo Hradiště 18 558
Černošice + Mníšek p. B. 36 919 Neratovice 32 872
Český Brod 20 725 Nymburk 41 484
Dobříš 23 935 Poděbrady 32 404
Hořovice 31 477 Příbram 71 498
Hostivice + Roztoky 68 722 Rakovník 56 058
Jesenice + Jílové u Prahy 52 594 Říčany 77 533
Kladno 126 779 Sedlčany 22 121
Kolín 86 543 Slaný 41 929
Kralupy n. V. 34 023 Vlašim 26 226
Kutná Hora 51 645 Votice 12 783
Středočeský kraj 1 439 391
Zdroj: ČSÚ
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 10
Počet obyvatel Středočeského kraje mezi lety 200 2 a 2022 vzrostl o 311 tis. osob, což představuje nárůst
o 28 %. V celé ČR se počet obyvatel za stejné období zvýšil o 6 %.
Graf č. 1 Vývoj celkového počtu obyvatel
Zdroj: ČSÚ
POZNÁMKA
Demografická studie a prognóza pracuje s údaji o obyvatelích, kteří mají podle ČSÚ v roce Sčítání lidu, domů
a bytů (SLDB) v daném území obvyklý pobyt. V letech následujících po roce SLDB stav obyvatel navazuje
na definitivní výsledky posledního SLDB a je každoročně upravován podle evidence obyvatel (tj. o počty
narozených, zemřelých, přistěhovalých a vystěhovalých). Po SLDB 2021 byly statistiky ČSÚ upraveny tak, aby
se do celkového počtu obyvatel obcí, měst a městských částí nepromítaly osoby, k teré se v registrech osob
aktuálně nevyskytují (např. cizinci, vystěhovalí do ciziny apod.).
Jedná se o nejrelevantnější odhad zde skutečně žijících obyvatel.
Do celkového počtu obyvatel ČR i jednotlivých obcí byly v roce 2022 ČSÚ započítány i osoby, které do ČR
přesídlily z důvodu války na Ukrajině.
0
2 000 000
4 000 000
6 000 000
8 000 000
10 000 000
12 000 000
14 000 000
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1 000 000
1 200 000
1 400 000
1 600 000
Počet obyvatel ČR
Počet obyvatel Středočeského kraje
Středočeský kraj ČR (pravá osa)
+28 %
+6 %
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 11
Nejvýrazněji vzrostl počet obyvatel v lokalitách v těsném sousedství Prahy (Brandýs n. L.-Stará Boleslav, Lysá
nad Labem, Říčany, Jesenice + Jílové, Černošice + Mníšek pod Brdy a Hostivice + Roztoky). V lokalitách ležících
na jižní hranici Středočeského kraje (Příbram, Sedlčany, Votice, Vlašim, Kutná Hora) a v lokalitě Rakovník byl
nárůst počtu obyvatel nejmenší.
Obr. 2 Změna počtu obyvatel v lokalitách, 2002-2022*
Zdroj: ČSÚ, zpracování autor; *počet obyvatel v roce 2002 = 100 %
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 12
3.2. Pohlaví a věk obyvatel
Strom života graficky znázorňuje věkovou strukturu obyvatelstva sledovaného území a ukazuje srovnání
s věkovou strukturou obyvatel ČR, navíc v rozdělení dle pohlaví. Muži tvoří 49 % z celkového počtu obyvatel
Středočeského kraje. Ženy v populaci obvykle tvoří většinu (především kvůli vyšší naději dožití).
Obr. 3 Strom života, Středočeský kraj, 2022
Zdroj: ČSÚ
Věková struktura Středočeského kraje se od věkové struktury ČR liší.
• Nadprůměrně jsou zastoupeny děti a mladí lidé ve věku 3-19 let.
• Nadprůměrný podíl na obyvatelstvu mají i ženy ve věku 35-50 let a muži ve věku 45-55 let.
• Podprůměrný je podíl mužů ve věku 20-35 let a žen ve věku kolem 20-30 let.
• Podprůměrně jsou ve Středočeském kraji zastoupeni i lidé starší 55 let.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 13
Obyvatelstvo Středočeského kraje je v porovnání s ČR mladší, na 100 dětí do 1 4 let zde připadá 103 seniorů
starších 65 let, v celé ČR tato hodnota činí 126 seniorů na 100 dětí do 14 let . Nejmladší obyvatelstvo mají
lokality Lysá nad Labem , Brandýs nad Labem -Stará Boleslav, Hostivice + Roztoky, Říčany, Jesenice + Jílové
u Prahy, Český Brod a Černošice + Mníšek p od Brdy, v nichž index stáří dosahuje podprůměrných hodnot
(66-89 seniorů na 100 dětí). Nejstarší obyvatelstvo žije v lokalitách Sedlčany, Vlašim, Příbram , Kutná Hora ,
Rakovník, Poděbrady a Votice, v nichž je index stáří ve srovnání s ČR nadprůměrný.
Tab. č. 2 Srovnání skladby obyvatelstva podle věku – rok 2022
Obyvatelstvo ve věku
Celkem
% obyvatel ve věku Index
stáří 0–14 15-64 65 a více 0 -14 15-64 65 a více
Benešov 11 092 39 300 12 827 63 219 18 % 62 % 20 % 116
Beroun 13 181 43 896 11 963 69 040 19 % 64 % 17 % 91
Brandýs n.L.-S.B. 25 800 77 620 17 359 120 779 21 % 64 % 14 % 67
Čáslav 4 430 16 446 5 551 26 427 17 % 62 % 21 % 125
Černoš.+Mn.p.B. 7 585 22 566 6 768 36 919 21 % 61 % 18 % 89
Český Brod 4 015 13 233 3 477 20 725 19 % 64 % 17 % 87
Dobříš 4 376 14 924 4 635 23 935 18 % 62 % 19 % 106
Hořovice 5 053 20 005 6 419 31 477 16 % 64 % 20 % 127
Hostivice + Rozt. 14 706 44 043 9 973 68 722 21 % 64 % 15 % 68
Jesenice + J.u P. 10 716 33 551 8 327 52 594 20 % 64 % 16 % 78
Kladno 21 032 80 800 24 947 126 779 17 % 64 % 20 % 119
Kolín 14 649 54 638 17 256 86 543 17 % 63 % 20 % 118
Kralupy n. V. 6 121 21 871 6 031 34 023 18 % 64 % 18 % 99
Kutná Hora 8 092 32 388 11 165 51 645 16 % 63 % 22 % 138
Lysá nad Labem 6 388 20 990 4 197 31 575 20 % 66 % 13 % 66
Mělník 7 891 29 409 8 905 46 205 17 % 64 % 19 % 113
Mladá Boleslav 19 334 74 615 21 369 115 318 17 % 65 % 19 % 111
Mnichovo Hr. 3 318 11 662 3 578 18 558 18 % 63 % 19 % 108
Neratovice 5 667 20 980 6 225 32 872 17 % 64 % 19 % 110
Nymburk 6 918 26 131 8 435 41 484 17 % 63 % 20 % 122
Poděbrady 5 414 19 889 7 101 32 404 17 % 61 % 22 % 131
Příbram 11 173 44 838 15 487 71 498 16 % 63 % 22 % 139
Rakovník 9 027 34 902 12 129 56 058 16 % 62 % 22 % 134
Říčany 16 192 49 030 12 311 77 533 21 % 63 % 16 % 76
Sedlčany 3 400 13 764 4 957 22 121 15 % 62 % 22 % 146
Slaný 7 105 26 824 8 000 41 929 17 % 64 % 19 % 113
Vlašim 4 228 16 142 5 856 26 226 16 % 62 % 22 % 139
Votice 2 111 7 924 2 748 12 783 17 % 62 % 21 % 130
Středočeský. kr. 259 014 912 381 267 996 1 439 391 18 % 63 % 19 % 103
ČR 1 750 808 6 868 872 2 207 849 10 827 529 16 % 63 % 20 % 126
Zdroj: ČSÚ, stav k 31. 12. 2022
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 14
3.3. Vývoj úhrnné plodnosti v čase
Úhrnná plodnost (tj. průměrný počet dětí na matku) ve Středočeském kraji nejvýrazněji vzrostla mezi roky
2003 a 2007 (z 1,20 na 1,60 dětí na matku). V dalších letech se pohybovala těsně pod hranicí 1,60. Od roku
2014 je patrný další nárůst, a to až na 1,90 v roce 2021. V roce 2022 se úhrnná plodnost snížila na 1,66 dětí
na matku a podle předběžných odhadů pro celou ČR (dle ČSÚ došlo k poklesu porodnosti o 11 % při srovnání
prvních tří čtvrtletí let 2022 a 2023) očekáváme i ve Středočeském kraji v roce 2023 další snížení úhrnné
plodnosti.
Graf č. 2 Vývoj úhrnné plodnosti Středočeský kraj
Zdroj: ČSÚ
0,00
0,20
0,40
0,60
0,80
1,00
1,20
1,40
1,60
1,80
2,00
Středočeský kraj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 15
3.4. Úhrnná plodnost dle lokalit
Úhrnná plodnost (průměrný počet dětí na matku) byla v posledních letech nejvyšší v lokalitách Mnichovo
Hradiště, Mělník, Beroun, Český Brod, Vlašim a Čáslav, tj. lokalitách, které se nenacházejí v těsné blízkosti
Prahy. V mapě jsou zobrazena data úhrnné plodnosti za roky 2017 -2022, kdy byla výstavba v jednotlivých
lokalitách již na nižší úrovni než v předchozím období. Hodnoty úhrnné plodnosti s vývojem výstavby úzce
souvisí, proto se lokality jižně od Prahy (Jesenic e + Jílové u Prahy, Říčany) řadí mezi oblasti s nižší úhrnnou
plodností.
Obr. 4 Úhrnná plodnost v lokalitách
Zdroj: ČSÚ, zpracování autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 16
3.5. Vývoj naděje dožití v čase
Naděje dožití se v posledních dvaceti letech v ČR i jednotlivých krajích postupně zvyšuje. Zatímco v roce 2003
se ve Středočeském kraji v roce 2003 odpovídal 72,0 let v případě mužů a 78,2 let v případě žen, v roce 2022
se muži v průměru dožívali 75,4 let a ženy 81,4 let. Naděje dožití ve Středočeském kraji dosáhla maxima v roce
2019 (76,3 let v případě mužů a 81,9 let v případě žen). V letech 2020 a 2021 byla ovlivněna vyšší úmrtností
související s epidemií viru Covid -19, ve srovnání s rokem 2019 došlo u obou pohlaví k poklesu naděje dožití
zhruba o jeden r ok. V roce 2022 je v případě žen patrné zvýšení naděje dožití na úroveň předcovidových let
(81,4 let), u mužů je nárůst méně výrazný (75,4 let.)
Graf č. 3 Vývoj naděje dožití Středočeský kraj
Zdroj: ČSÚ
POZNÁMKA
Dle projekce ČSÚ se bude naděje dožití v ČR v příštích letech nadále zvyšovat. V průběhu první poloviny 21.
století se podíl osob ve věku 65 a více let zhruba zdvojnásobí ze současné jedné šestiny na jednu třetinu. V řadě
oblastí (sociální a daňový systém, sociální služby, zdravotnictví, bydlení, trh práce apod.) bude třeba reagovat
na nové skutečnosti spojené se stárnutím populace.
60,00
65,00
70,00
75,00
80,00
85,00
Muži Ženy
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 17
3.6. Naděje dožití dle lokalit
MUŽI
Nejvyšší naději dožití mají muži bydlící v lokalitách v těsném sousedství Prahy a v lokalitě Mladá Boleslav.
V lokalitách ležících převážně na hranicích Středočeského kraje (Slaný, Lysá nad Labem, Nymburk, Čáslav,
Vlašim a Votice) je naděje dožití mužů nejnižší.
Obr. 5 Naděje dožití dle lokality (muži)
Zdroj: ČSÚ, zpracování autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 18
ŽENY
Nejvyšší naději dožití mají ženy bydlící v lokalitách jižně a západně od Prahy a v lokalitě Čáslav. V lokalitách
Slaný, Mělník, Lysá nad Labem, Český Brod, Votice a Hořovice) je naděje dožití žen nejnižší.
Obr. 6 Naděje dožití dle lokality (ženy)
Zdroj: ČSÚ, zpracování autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 19
3.7. Saldo migrace v čase
Průběh salda migrace ve Středočeském kraji zhruba kopíruje průběh intenzity výstavby. Nejvyšších hodnot
dosáhlo v letech 2007 a 2008 (cca 25 tis. obyvatel ročně), což souvisí s nárůstem počtu nových bytových
jednotek v předchozích letech. S postupným snižo váním intenzity výstavby v období let 2007 -2014,
ovlivněným především poklesem ekonomického cyklu, se snižoval i migrační přírůstek (na cca 10,1 tis. obyvatel
ročně v letech 2012-2016). Po roce 2016 je patrný další nárůst výstavby i migrace (cca 14,2 tis. obyvatel ročně
v letech 2017 -2022). Rok 2022 představuje výkyv – vysoké migrační saldo bez vlivu předchozí výstavby.
V tomto roce byly do počtu přistěhovalých zahrnuty i osoby, které do Středočeského přesídlily z důvodu války
na Ukrajině, přírůstek stěhováním proto ve srovnání s minulými roky výrazně vzrostl.
Graf č. 4 Saldo migrace ve Středočeském kraji*
Zdroj: ČSÚ
*Saldo migrace v roce 2022 dosáhlo 53 451 osob. Bylo výrazně ovlivněno migrační vlnou z důvodu války na Ukrajině.
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
Výstavba
Saldo migrace
*
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 20
Do vývoje celkového salda migrace se v posledních letech promítá zvyšující se podíl zahraniční migrace.
Zatímco v roce 2012 činila zahraniční migrace 8 % celkové migrace, po roce 2018 její podíl vzrostl na cca 40 %
(cca 6 000 osob ročně). Na vývoj zahraniční migrace má ve velké míře vliv fáze ekonomického cyklu.
Graf č. 5 Saldo migrace ve Středočeském kraji dle země původu
Zdroj: ČSÚ
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
14 000
16 000
18 000
Zahraniční Vnitřní ČR
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 21
3.8. Počet obyvatel ve věku 20-24 let
Intenzita stěhování v rámci ČR úzce souvisí s věkovou strukturou obyvatel. V nejvyšší míře se stěhují mladí lidé,
kteří se osamostatňují, stěhují se za studiem, prací a zakládají vlastní rodiny. Počet osob ve věkové skupině
20-24 let, se bude podle vlastní prognózy ve Středočeském kraji po roce 2030 pohybovat kolem 90 tis.
V ostatních krajích ČR vzroste dle projekce ČSÚ kolem roku 2030 na cca 536 tis. a poté se bude snižovat. V
dalších letech proto předpokládáme spíše pokles salda migrace do Středočeského kraje.
Graf č. 6 Počet obyvatel ve věku 20-24 let ve Středočeském kraji a ostatních krajích ČR
Zdroj: ČSÚ, Demografická projekce ČSU pro ČR 2023, Demografická prognóza pro Středočeský kraj; výpočet autor
0
100 000
200 000
300 000
400 000
500 000
600 000
700 000
Středočeský kraj ČR bez Středočeského kraje
Středočeský kraj – prognóza ČR bez Středočeského kraje – prognóza
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 22
3.9. Atraktivnost území pro bydlení
Důležitým ukazatelem zobrazujícím budoucí vývoj je porovnání skutečného salda migrace s potenciálním.
Potenciální saldo migrace definujeme jako počet nových bytových jednotek (BJ) + byty uvolněné po zemřelých
– byty pro mladistvé. Středočeský kraj lze rozdělit do tří skupin. První skupinu tvoří lokality, kde saldo migrace
převyšuje potenciální saldo migrace. Jedná se o lokality v nejbližším okolí Prahy a platí zde, že jakýkoliv vol ný
dům či byt se rychle obsadí. Saldo migrace může být i vyšší, protože se přestavují chaty na bydlení (např.
v oblastech Posázaví, Povltaví apod.). Zároveň se do těchto lokalit pravděpodobně stěhují početnější rodiny
a dostěhování do dokončených bytů probíhá s určitým časovým zpožděním.
Naopak v lokalitách na jižní hranici Středočeského kraje (Příbram, Sedlčany, Votice, Vlašim a Čáslav)
a v lokalitách Rakovník, Kladno a Mělník bylo saldo migrace nižší než objem bytové výstavby. V těchto
lokalitách zůstáva jí byty po zemřelých často neobsazené nebo se využívají pouze k rekreačnímu bydlení.
Migraci v těchto lokalitách neovlivňuje nedostatek dostupných bytů, ale zájem lidí se sem nastěhovat.
Třetí skupinu tvoří ostatní lokality, kde skutečné saldo migrace odpo vídá potenciálnímu. Do budoucna
ve většině těchto lokalit ale naroste počet zemřelých a výrazně vzroste počet disponibilních bytů. Je otázkou,
kolik z nich se skutečně obsadí. Situace se ještě může lišit uvnitř lokalit. Například přímo v Kolíně lze očekávat
značný zájem o bydlení, ale v okrajových částech ORP už tomu tak být nemusí.
Obr. 7 Lokality dle vztahu výstavby a migrace
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 23
3.10. Vývoj bytové výstavby v čase
Dle údajů ČSÚ se ve Středočeském kraji mezi lety 2002-2022 postavilo 95,2 tis. bytů (tj. v průměru 6,2 tis. bytů
ročně). Nejintenzivnější výstavba probíhala v letech 2007-2011 (v průměru 7,6 tis. bytů ročně) a 2018-2022
(v průměru 7,1 bytů ročně). Vývoj bytové výstavby souvisí s celkovou makroekonomickou situací v ČR.
Graf č. 7 Bytová výstavba ve Středočeském kraji
Zdroj: ČSÚ
3 700
4 671
6 127
6 084
5 957
8 599 8 041
7 421 7 405
6 376 5 900
5 295
4 226
4 872
4 860
5 449
7 244
7 030
6 836
6 376
7 888
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
9 000
10 000
Středočeský kraj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 24
3.11. Regionální vývoj bytové výstavby
INTENZITA BYTOVÉ VÝSTAVBY V POSLEDNÍCH 10 LETECH
Nejintenzivnější bytová výstavba probíhala v minulých letech v lokalitách ležících v těsném sousedství Prahy.
Nejvíce bytových jednotek se bylo postaveno v lokalitách Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Říčany a Hostivice
+ Roztoky. V lokalitách ležících na hranicích Středočeského kraje se v tomto období stavělo výrazně méně bytů.
Obr. 8 Průměrný počet dokončených bytů, 2012-2023
Zdroj: ČSÚ, zpracování autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 25
ZMĚNA BYTOVÉ VÝSTAVBY V OBDOBÍ LET 2003-2012 A 2013-2022
Bytová výstavba nebyla v čase rovnoměrná. Zatímco v letech 2003 -2012 vznikaly nové bytové jednotky
především v blízkém okolí Prahy, v následujících letech se intenzita výstavby v těchto lokalitách snížila
a zároveň došlo k nárůstu výstavby v lokalitách ve střední vzdálenosti od Prahy.
Obr. 9 Změna bytové výstavby v období let 2003-2012 a 2013-2022
Zdroj: ČSÚ, zpracování autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 26
PRŮMĚRNÝ ROČNÍ OBJEM BYTOVÉ VÝSTAVBY (POČET BYTOVÝCH JEDNOTEK NA 1 000 OBYVATEL ROKU 2012)
Největší intenzitu bytové výstavby (tj. průměrný počet bytových jednotek na 1 000 obyvatel) zaznamenaly
v posledních deseti letech lokality v sousedství Prahy (Beroun, Hostivice + Roztoky, Brandýs nad Labem-Stará
Boleslav, Lysá nad Labem , Český Brod a Říčany) . V okrajových lokalitách Středočeského kraje ( Rakovník,
Příbram, Sedlčany, Votice, Čáslav a Nymburk) byla intenzita bytové výstavby naopak nejnižší.
Obr. 10 Průměrný roční objem bytové výstavby (počet bytových jednotek na 1 000 obyvatel)
Zdroj: ČSÚ, zpracování autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 27
TYP VÝSTAVBY
Na základě podrobných statistik k bytové výstavbě jsme odhadovali počet bytových jednotek postavených
v developerské výstavbě (bytové domy + soubory rodinných domů) a v individuální výstavbě 2. Individuální
výstavba převažovala zejména v jižní části Středo českého kraje (Votice, Vlašim, Čáslav)
a v lokalitách Hořovice a Nymburk. Developerská výstavba probíh ala v nejvyšší míře v lokalitách severně
od Prahy (Kladno, Hostivice + Roztoky, Brandýs nad Labem -Stará Boleslav , Lysá nad Labem) a v lokalitě
Poděbrady.
Obr. 11 Podíl individuální bytové výstavby na celkovém objemu výstavby, 2013-2022
Zdroj: ČSÚ, zpracování autor
POZNÁMKA
Odhad objemu individuální výstavby je důležitý pro odhad budoucího vývoje bytové výstavby . Od orgánů
územního plánování jsme získali přehled známých developerských projektů ( bytové domy ( BD) či soubory
rodinných domů (RD)) a k nim jsme připočítali objem individuální bytové výstavby.
2 Individuální výstavbu jsme vypočítávali z počtu dokončených BJ v rodinných domech v jednotlivých obcích. Abychom rozlišili
individuální výstavbu od souboru RD, odstraňovali jsme v čase extrémní hodnoty. Odhad objemu bytové výstavby jsme konzultovali se
zástupci orgánů územního plánování a naše odhady odpovídaly jejich zkušenostem.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 28
DOKONČENÉ BYTY V OBCÍCH
V níže uvedeném kartogramu je zobrazen objem výstavby v obcích Středočeského kraje v letech 2013-2022.
Díky podrobnějšímu členění je patrné, že v některých lokalitách výstavba probíhá relativně rovnoměrně (jedná
se především o lokality v sousedství Prahy) a v některých lokalitách je soustředěna do jedné nebo několika obcí
(jde zejména o lokality v okrajových částech kraje). Zjevná je také vyšší intenzita výstavby v oblastech, kterými
prochází dálnice.
Obr. 12 Dokončené byty v obcích Středočeského kraje, 2013-2022
Zdroj: ČSÚ, zpracování autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 29
3.12. Omezení trendu vyčerpáním ploch změn a ZPF
Rozvoj v nejintenzivněji se rozvíjejících částech Středočeského kraje probíhá obvykle formou extenzivního
rozvoje na zelené louce, případně rozvoje formou přestavby stávajících brownfields. Jedním z možných
omezení rozvoje by se tak mohl stát nedostatek vh odných ploch pro jeho realizaci. Proto jsme zhodnotili
dostupné kapacity ploch v jednotlivých lokalitách a také ve vybraných obcích, které mají významný podíl
na celkové výstavbě v příslušné prostorové jednotce.
POTENCIÁLNĚ VYUŽITELNÉ PLOCHY ZMĚNY
Za disponibilní plochy jsme v první řadě považovali zastavitelné plochy a plochy přestavby pro bydlení (dále
plochy změny) dle dat ÚAP poskytnutých Středočeským krajem, které byly částečně doplněny na základě studie
Centra pro vodu, půdu a krajinu ČZU v Praze3.
Vzhledem k tomu, že se jedná o plochy, které byly v některých případech vymezeny i před značnou dobou,
bylo nutné zohlednit jejich míru naplněnosti. Jako podklad pro vyhodnocení naplněnosti byly využity plochy
budov z otevřených dat ZABAGED poskytovaných Če ským úřadem zeměměřičským a katastrálním. Plochy
budov byly rozšířeny o okolí pomocí vytvoření bufferu o šíři 20 metrů a byl proveden průnik takto vytvořených
ploch s vrstvou ploch přestavby a zastavitelných ploch ( viz obr. níže). Výsledkem bylo využití za stavitelných
ploch, o které byly disponibilní zastavitelné plochy zmenšeny. Výsledné zbývající plochy změn po redukci
o jejich využití jsme v dalších úvahách uvažovali v plné výši.
3 Dostupné online: https://cvpk.czu.cz/cs/r-16233-zive-krajiny
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 30
Obr. 13 Ukázka postupu při stanovení míry využití ploch přestaveb a zastavitelných ploch
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 31
Územní plány obvykle pracují s výhledovým obdobím 15 let, kdežto výhledové období zpracovávané
demografické studie je 27 let. V rámci vyhodnocení jsme tedy prověřili i plochy mimo zastavěné úze mí
a zastavitelné plochy, na kterých by bylo v budoucnu potenciálně možné vymezit nové zastavitelné plochy
v případě, že by stávající plochy byly vyčerpány. Východiskem byly plochy zemědělského půdního fondu
v krajině, konkrétně orné půdy, trvalých travních porostů a sadů a zahrad. Byly přitom uvažovány jen ty části
těchto ploch, které nebyly zatíženy limity využití území, které jsou v rozporu s jejich využitím pro rozvoj bydlení:
• I. a II. třída ochrany ZPF,
• vzdálenost 50 metrů od hranice lesa,
• plochy těžby a poddolovaná území,
• záplavová území,
• maloplošná zvláště chráněná území,
• plochy územního systému ekologické stability (ÚSES),
• vybraná ochranná pásma dopravní a technické infrastruktury.
Vzhledem k tomu, že tyto plochy mohou, ale nemusí být vymezeny jako zastavitelné, uvažovali jsme je pouze
třetinou jejich rozsahu. Výsledný součet představuje potenciálně využitelné plochy změn.
VZTAH MEZI PLOCHAMI ZMĚN A POČTEM BYTŮ
Počet bytů, které mohou v případě využití zastavitelných ploch vzniknout, závisí na charakteru zástavby, která
je na této ploše realizována. Rozdíly přitom mohou být řádové. Při stanovení konkrétních počtů bytů
v jednotlivých typech zástavby jsme rámcově vycházeli z publikace Ellis (2004) 4 a charakteristických způsobů
zástavby pro vybrané typologické druhy. Zástavba byla rozdělena na pět typů podle charakteristické hustoty –
od individuální zástavby rodinných domů až po kompaktní zástavbu bytových domů. Neuvažovali jsme přitom
extrémní hodnoty charakteristické pro kompaktní vnitřní části velkých měst. Tyto hodnoty bylo dále nutno
upravit podle předpokládané využitelnosti ploch, tedy zohlednit situace, kdy plochy vymezené v územním
plánu nebudou ve výhledovém období využity, například z důvodu nezájmu nebo neúměrných očekávání jejich
vlastníků. Vycházeli jsme přitom z platné metodiky Šindlerová (2022)5, ve které je pro obce velmi rozvojové
stanovena výchozí hladina pravděpodobnosti využití ploch 70 %6. Tyto hodnoty jsou shrnuty v tabulce níže.
4 Ellis, J. G., 2004: Explaining Residential Density. Places. 16 (2). Dostupné online: https://escholarship.org/content/
qt2np5t9ct/qt2np5t9ct.pdf
5 https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/stanoviska-a-metodiky/stanoviska-odboru-uzemniho-planovani-mmr/2-
uzemne-planovaci-dokumentace-a-jejich-zmeny/vyhodnoceni-potreby-zastavitelnych-ploch
6 Problémy s vyčerpáním zastavitelných ploch je reálně m ožné očekávat pouze v nejrychleji se rozvíjejících lokalitách v zázemí Prahy,
proto tuto využitelnost používáme pro zjednodušení na celém území kraje.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 32
Tab. č. 3 Typické hustoty zástavby
Druh zástavby Čistá hustota Hrubá hustota Hrubá plocha/byt Hrubá plocha/byt při
využitelnosti 70 %
Individuální RD 12 bytů/ha 10 bytů/ha 1 000 m2 1 428 m2
Dvojdomy, individuální RD
na malých pozemcích 25 bytů/ha 20 bytů/ha 500 m2 714 m2
Řadové RD 50 bytů/ha 40 bytů/ha 250 m2 357 m2
Bytové domy volně stojící, cca 4 NP 75 bytů/ha 60 bytů/ha 167 m2 238 m2
Bytové domy blokové, cca 4 NP 100 bytů/ha 80 bytů/ha 125 m2 178 m2
Zdroj: autor s využitím Ellis (2004) a typických příkladů výstavby
LIMITY ROZVOJE NA ÚROVNI LOKALIT
Na úrovni lokalit byly potenciálně využitelné plochy změn vyděleny počtem bytů, které by vznikly, pokud by
trend období 2013 -2022 pokračoval ve výhledovém období (2024-2050, tj. 27 let). Výsledná hodnota byla
srovnána s charakterem zástavby, který by dostupné množství ploch změny a potenciálních ploch změny
umožnilo.
V případě, kdy bychom uvažovali pouze plochy přestavby a zastavitelné plochy ze stávajících územních plánů,
pak by se ve výhledu do roku 2050 bez vymezení dalších ploch změny mohlo dosáhnout omezení vzhledem
k možné typologii rozvoje. Tato omezení jsou většinou poměrně mírná (hustota, které je bez obtíží možné
dosáhnout s využitím zástavby kombinující d vojdomy a individuální rodinné domy, případně založené
na použití řadových domů. Při zhodnocení stávajícího charakteru výstavby se však ukazuje, že tato situace
odpovídá charakteru zástavby, který je v těchto územích realizován a který často zahrnuje právě kompaktnější
formy zástavby rodinných domů spolu s částí zástavby realizované v podobě bytových domů (a to i v sídlech,
pro která byla jednoznačně typická zástavba izolovaných rodinných domů s nízkou obytnou hustotou). Jedinou
výjimku představuje SO ORP L ysá nad Labem, kde je hodnota dostupných ploch změny mírně horší, než by
odpovídalo zástavbě řadovými domy. Je však potřebné vzít v potaz, že se jedná o území, kde dominantní část
rozvoje připadala na Milovice, ve kterých podrobnější rozbor ukázal, že sice může docházet k poklesu intenzity
výstavby v kratším výhledu (vzhledem k nízké připravenosti nových projektů), ale charakter zástavby, který zde
vzniká a který je zde naplánován, se vyznačuje podstatně vyššími obytnými hustotami a ovlivňuje potřebné
plochy v celém SO ORP. Ani v tomto případě tedy nedostatek ploch přestavby a zastavitelných ploch nemá
potenciál omezit rozvojový trend v území.
Vyhodnocení dostupnosti potenciálně využitelných ploch změny, tj. při započítání třetiny rozlohy potenciálně
využitelného zemědělského půdního fondu, je ve všech lokalitách možné pokračovat v trendu i při využití
prostorově nejnáročnější zástavby individuálních rodinných domů. Jedinou výjimkou je lokalita Hostivice +
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 33
Roztoky, kde by bylo nutné využít mírně kompaktnější zástavby s využitím dvojdomů. Jedná se však o lokalitu,
kde má již v současnosti nemalá část zástavby charakter řadových rodinných domů a bytových domů.
Pro názornost uvádíme mapu, která ukazuje, j ak dlouho by trvalo vyčerpání stávajících ploch přestavby
a zastavitelných ploch při výstavbě řadových rodinných domů. Při hodnocení by měl být zhodnocen charakter
zástavby, která v těchto lokalitách probíhá.
Obr. 14 Počet let do vyčerpání ploch (řadové rodinné domy)*
Zdroj: autor; *při stávajícím tempu výstavby
Při vyhodnocení dostupných ploch změny, tj. ploch přestavby a zastavitelných ploch, je žádoucí vést v patrnosti
i návrhovou dobu charakteristickou pro územní plány, která je zhruba poloviční v porovnání s výhledovým
obdobím této dem ografické studie. Je proto nutné počítat s tím, že v některých územích bude docházet
k dalšímu vymezení ploch změny či k zahušťování v rámci zastavěného území.
OMEZENÍ KAPACITAMI PLOCH NA ÚROVNI OBCÍ
Posouzení na úrovni obcí vychází z nerovnoměrnosti vývoje v jednotlivých obcích zkoumaných lokalit. Cílem
bylo odhalit případy, kdy i v lokalitě, která jinak disponuje dostatkem potenciálních ploch změny, nejsou obce,
ve kterých by mohl rozvoj narazit na dostupné kapacity ploch a v důsledku toho by došlo k významnější změně
trendu v celé lokalitě.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 34
Postup byl dvoufázový. Nejprve byly vytipovány obce, které mají vyšší podíl na řešené lokalitě (více než 10 %
výstavby v období 2013-2022 nebo 2018-2022) a ve kterých by mohlo dojít k dosažení kapacit ploch změny.
Nebyly přitom řešeny obce, pro které byla v období posledních pěti let zpracována demografická prognóza.
Na základě tohoto kroku bylo identifikováno 14 obcí, ve kterých bylo provedeno rámcové zhodnocení možnosti
pokračování trendu vzhledem k charakteru výstavby, množství a charakteru zastavitelných ploch a ploch ZPF,
na kterých by bylo možné další rozvoj vymezit (včetně možnosti rozvoje v navazujících územích sousedních
obcí v rámci stejné lokality).
Výsledkem posouzení byl závěr, že mn ožství potenciálních ploch změny pro bydlení by se nemělo stát
limitujícím faktorem rozvoje ve výhledovém období. Kromě samotné rozlohy ploch změny je tento závěr dán
také rostoucí kompaktností zástavby v nejatraktivnějších částech území a také skutečností, že území, která se
rychle rozvíjela v první vlně rozvoje v nultých letech často narazily na jiná omezení rozvoje, která často intenzitu
výstavby značně zpomalila (typicky se jednalo o omezení kapacity zásobování pitnou vodou a čištění
a vypouštění odpadních vod).
Nejblíže se riziku omezení vyčerpáním zastavitelných ploch přibližuje město Černošice, které ale přesto stále
disponuje zastavitelnými plochami jak v dosud nevyužité části zemědělského půdního fondu v oblasti Vráže,
tak i uvnitř zastavěného územ í (často jednotlivé pozemky nebo jejich skupiny). Vzhledem k atraktivní poloze
na frekventované příměstské železnici a nízké hustotě stávající zástavby, která často pochází z první poloviny
20. století, je možné očekávat postupné zahušťování stávající zástavby nejen v rámci dostavby proluk.
Na základě rozboru existujících demografických prognóz bylo identifikováno několik obcí, ve kterých se
nacházely rozsáhlejší developerské projekty, u kterých došlo nebo v nejbližší době dojde k naplnění jejich
kapacity a tím změně trendu s vlivem na celou lokalitu. Tyto projekty jsou zohledněny v diskuzi možného vývoje
trendu u jednotlivých lokalit.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 35
3.13. Identifikace potenciálních větších bytových projektů
IDENTIFIKACE UKONČENÍ VÝSTAVBY A NOVÝCH VELKÝCH BYTOVÝCH PROJEKTŮ
Vývoj výstavby probíhá v jednotlivých obcích nerovnoměrně. Tato situace má dva důvody. Prvním je odlišný
charakter a atraktivita obcí v rámci lokality. Patrné je to zejména v některých regionech u vnějších hranic kraje,
kde je výstavba výrazně koncentrovaná do jejich center, která často představují poměrně velký podíl celkové
výstavby.
Druhým důvodem je lokalizace větších developerských projektů, které mohou změnit celkový trend výstavby
nejen v příslušné obci, ale v celé lokalitě. Tyto projekty jsou obvyk le realizovány přímo developerem (nebo
několika developery). Jedná se například o rozvoj v obci Vysoký Újezd nebo větší bytové projekty, a to jak
v sekundárních centrech (např. v Berouně), tak i v bezprostředním zázemí Prahy (např. v Chýni). Historicky se
však role developera někdy omezovala pouze na zajištění infrastruktury a parcelace rozsáhlé lokality (např.
v Jesenici).
Abychom mohli vyhodnotit vliv těchto projektů na rozvoj a jeho soulad s dosavadním trendem, je třeba
zohlednit dvě situace. První je pr ojekt, který probíhal v nedávné minulosti a u kterého dojde nebo došlo
k naplnění jeho kapacity. V takovém případě povede dokončení projektu v porovnání s minulým trendem
k poklesu intenzity výstavby. Tato situace se typicky projevuje vyčerpáním zastavitel ných ploch nebo ploch
přestavby v obci vzhledem k trendu výstavby. Druhým případem je projekt, který v území pravděpodobně
vznikne ve výhledovém období a který může naopak vést k potřebě korekce trendu směrem nahoru. Touto
situací se budeme zabývat v této části.
Z hlediska hodnocení je potřebné rozlišit mezi vysokou stávající kapacitou zastavitelných ploch a situací, kdy je
pravděpodobné, že dojde ke změně většího rozsahu, která může ovlivnit celkový trend. Identifikace probíhala
v několika krocích:
1. Identifikace obcí, ve kterých by mohl podobný projekt existovat – základním kritériem bylo pořadí obce
podle součtu jejího pořadí z hlediska celkového rozsahu ploch změny pro bydlení a dle pořadí podle
velikosti největší plochy změny v obci. Bylo prověřeno prvníc h 100 obcí s výjimkou těch, které měly
zpracovány demografické studie, případně se nacházely v lokalitách se zpracovanou demografickou
studií.
2. Zhodnocení charakteru ploch v územním plánu, případných územních studiích a charakteru rozvoje,
který v území probíhal nebo by mohl probíhat.
3. Případná existence parcelace, ze které by bylo možné odhadnout rozsah projektu.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 36
4. Vlastnická struktura – předpokladem pro zařazení mezi potenciální projekty je převážně ucelená
vlastnická struktura, kdy vlastníkem většinou bývá subjekt z oblasti realitního trhu nebo developerská
společnost. Naopak lokality, byť rozsáhlé, které mají rozdrobenou vlastnickou strukturu s velkým
počtem vlastníků uvažovány nebyly a předpokládáme u nich, že rozvoj bude probíhat po menších
částech v souladu s postupným naplňováním trendu v příslušném území.
5. Pokusili jsme se dohledat informace o vlastníkovi a případných záměrech v dané lokalitě
prostřednictvím vyhledávače Google.
6. V případě, že byly dostupné informace od úřadů územního plánování, došlo k porovnání s reálně
plánovanými záměry a bylo rozhodnuto, ve které části výhledového období bude záměr uvažován.
Pokud byl významnější projekt identifikován, byl srovnán s charakterem rozvoje v příslušné lokalitě, aby byly
vyloučeny situace, kdy se jedná o pro jekt pro území obvyklé velikosti, který jen nahrazuje podobně velké
projekty, které byly dokončovány.
Výsledky analýzy jsou součástí zdůvodnění v jednotlivých lokalitách.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 37
PŘEDCHOZÍ DEMOGRAFICKÉ PROGNÓZY
Dalším zdrojem dat a informací k budoucímu vývoji nám sloužily demografické prognózy, které jsme zpracovali
v posledních pěti letech. Celkem jsme ve spádovém území zpracovali 51 samostatných studií pro 331 obcí,
ve kterých žije 41 % obyvatel kraje.
Demografické prognózy byly zpracovávány zejména pro území, v nichž v minulých letech probíhal intenz ivní
rozvoj výstavby nebo pro území, v nichž byl očekáván budoucí rozvoj . Jednalo se především o lokality v okolí
Prahy, v severní a východní části Středočeského kraje a lokalitu Dobříš. Demografické prognózy jsme
v posledních pěti letech nezpracovávali pro území v okrajových lokalitách, v nichž výrazný rozvoj výstavby
a migrace neprobíhal (Rakovník, Sedlčany, Benešov, Votice, Vlašim a Čáslav).
Obr. 15 Zpracované demografické prognózy dle lokalit
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 38
ÚŘADY ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ, KTERÉ POSKYTLY PODKLADY O PŘIPRAVOVANÉ VÝSTAVBĚ
Demografický vývoj lokalit v okolí Prahy v příštích 10-15 letech velmi úzce souvisí s bytovou výstavbou a její
připraveností. Požádali jsme proto zástupce orgánů územního plánování na úrovni ORP o seznam největších
známých developerských projektů (BJ + soubory RD), včetně odhadovaného objemu BJ a fáz e přípravy7. Tyto
podklady byly cenným zdrojem pro odhad budoucího demografického vývoje do roku 2035. Podklady
o připravované výstavbě poskytlo 22 úřadů územního plánování z celkových 26 úřadů, tj. 85 %. Podklady
nedodaly ORP Rakovník, Příbram, Votice a Černošice. V případě lokalit Rakovník, Příbram a Votice lze stanovit
odhady budoucí intenzity výstavby na základě objemu výstavby v minulých letech. Údaje o plánované výstavbě
v lokalitách Jesenice + Jílové u Prahy, Černošice + Mníšek pod Brdy a Hostivice + Roztoky čerpáme
ze zpracovaných demografických studií, územních plánů a urbanistických studií. V lokalitě Černošice + Mníšek
pod Brdy jsou z demografických prognóz známy údaje o výstavbě pro cca 40 % obcí, v lokalitě Jesenice + Jílové
u Prahy pro cca třetinu obcí a v lokalitě Hostivice + Roztoky jsou k dispozici podklady k výstavbě pro cca 60 %
obcí. Zbývající údaje byly dohledávány v územně-plánovací dokumentaci obcí a „ručně“ zanalyzovány
pro potřeby prognózy.
7 Fáze přípravy projektů: I) Ve výstavbě, II) Platné SP, III) Platné ÚR, IV) DÚR, V) Studie, záměr.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 39
3.14. Velké infrastrukturní projekty
Stávající vývojové tre ndy mohou být proměněny velkými infrastrukturními projekty, které mohou na jednu
stranu změnit atraktivitu dílčích území (zejména dopravní infrastruktura), na druhou stranu omezit negativní
dopady dosažení prahových hodnot kapacity stávající infrastruktury (technická infrastruktura a výhledově také
posílení dopravní infrastruktury).
DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURA – SILNIČNÍ
Dopravní dostupnost je jedním z klíčových faktorů rozvoje území. Budování nové silniční infrastruktury, která
by mohla přispět k nárůstu atraktivity stávajících území, se týká zejména:
• dálnice D3 (plánované dokončení 2029), kde je možné hlavní přínos spatřovat v západní části ORP
Benešov, kde bude možné očekávat pokračování intenzivního rozvoje v ose Jesenice – Jílové u Prahy i
dále za tok řeky Sázavy, u které nyní prakticky končí;
• část Pražského okruhu v oblasti Říčan, tj. mezi dálnicí D1 a stávající částí v oblasti Běchovic – zde se dá
očekávat určité uvolnění rozvojového potenciálu zejména v souvislosti s odlehčením stávajících
přetížených kom unikací, přínos zlepšením dostupnosti však bude vzhledem k tangenciálnímu
charakteru omezený;
• severní část Pražského okruhu od D7 přes Suchdol a dále ke stávající části okruhu v pravobřežní části
Vltavy – u této části je však bezprostřední přínos sporný, protože se jedná o značně atraktivní území,
která ale trpí intenzivní zátěží na stávajících radiálách;
• dostavba dálnice D6 směrem k hranicím s Karlovarským krajem – výstavba v této části probíhá, ale
vzhledem k semiperifernímu charakteru nově napojených úze mí bude její přínos pro další rozvoj
pravděpodobně omezený8.
8 U rozvoje nadmístní infrastruktury se pozitivní vliv na rozvoj území navíc obvykle projevuje s určitým předstihem, je proto oprávněné
očekávat, že na Rakovnicku může být částečně zohledněn již v pozorované intenzitě výstavby.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 40
V rámci analýz jsme vyhodnotili vliv plánovaného rozvoje silniční sítě na dostupnost pracovních příležitostí,
tj. na nárůst pracovištního potenciálu. Pracovištní potenciál byl spočten podle vzorce:
𝑃𝑖 = ∑ 𝑛𝑗. 𝐷𝐷𝐹(𝑖, 𝑗)
𝑗∈𝐽
kde:
i … posuzovaná obec (zdroj)
J … množina cílů
nj … počet pracovišť (obsazených pracovních míst) v cíli j
DDF(i, j) … funkce vzdálenostního útlumu mezi zdrojem i a cílem j založená na časové vzdálenosti osobním
automobilem. Byla použita funkce dle Novotný (2011)9.
Z výsledků je patrné, že pracovištní potenciál naroste zejména okolo plánované D3 ( západ Benešovska,
Voticko, Sedlčansko), dále pak okolo dálnice D6 (Sever Rakovnicka) a severně od Prahy díky d okončení
Pražského okruhu
Obr. 16 Nárůst pracovištního potenciálu v případě realizace záměrů na dopravní infrastruktuře
Zdroj: autor; modře jsou vyznačeny koridory dopravní infrastruktury ze ZÚR Středočeského kraje, vyznačeno není dokončení Pražského
okruhu.
9 Novotný, V., 2011. Towards the Regional Acupuncture: How Far Is Too Far Away. Disertační práce. Praha: Česká zemědělská univerzita
v Praze.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 41
DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURA – ŽELEZNIČNÍ
Rozvoj železniční infrastruktury je možné rozdělit na dvě kategorie: rychlá spojení (tj. vysokorychlostní tratě ;
VRT) a tratě, které budou sloužit pro obsluhu dílčích území ve Středočeském kraji. Jejich vliv na rozvoj území
bude rozdílný.
Rychlá spojení mají význam z hlediska mezinárodní dopravy a dopravy mezi vyššími centry, zejména mezi
významnými metropolitními o blastmi. U této kategorie se bude silně uplatňovat tunelový efekt a její vliv
na rozvoj území, kterými bude tato infrastruktura procházet, bude přinejlepším neutrální, případně mírně
negativní (hluk, bariérové efekty, případný pokles počtu spojů v některých relacích). Výjimkou může být
situace, kdy by došlo k odlehčení některých stávajících tratí s navýšením kapacity pro příměstskou osobní
dopravu.
Druhou kategorii tvoří tratě, které mohou přispívat k obsluze území. Jedná se o tyto tři projekty:
• Trať Praha – Kladno (s obsluhou letiště)(předpoklad dokončení 2030):
o Přínos této trati nebude pouze věcný (úspora času, vyšší spolehlivost), ale také symbolický,
kdy by moderní napojení mohlo přispět ke zlepšení image Kladna a tím i jeho intenzivnějšímu
rozvoji.
o Pozitivní dopad na rozvoj okolní suburbánní zástavby by mohl mít rozvoj parkovišť P+R
v koridoru této železnice i v případě, že v příslušné obci nebude zastávka.
• Nové spojení Praha – Beroun (tunelové) (předpoklad dokončení 2035/6):
o V případě Berouna, i přes značné zkrácení doby jízdy (z 32 na 12 minut), bude pozitivní efekt
pravděpodobně omezený, vzhledem k předpokladu, že většina dostupných rozvojových ploch
bude ve výhledovém období tak jako tak vyčerpána.
o Může se však jednat o významný rozvojový impuls v oblasti Hořovic, ze kterých bude možné
dosáhnout centra Prahy za 30 -35 minut (dnes cca 52 minut), tedy v čase, který je poměrně
atraktivní i pro každodenní dojížďku a odpovídá dnešní době jízdy z Berouna.
o Předpokládáme, že by se intenzita výstavby v Hořovicích díky tomuto zlepšení mohla
ze současných cca 27 bytů na tisíc obyvatel posunout blíže hodnotě Berouna (52 bytů na tisíc
obyvatel), což by znamenalo nárůst výstavby o cca 10 bytů za rok v samotných Hořovicích.
o Pozitivní efekt by se mohl týkat i obcí v údolí Berounky, kde dojde k uvolnění s potenciálem
pro zvýšení kvality (frekvence) příměstské dopravy, jedná se však o území, kde je dostupnost
nových rozvojových ploch s vazbou na železnici přinejlepším velmi omezená.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 42
• Všejanská spojka (Milovice – Čachovice (- Mladá Boleslav)) (realizace po roce 2029):
o Pouze omezený přímý přínos pro Mladou Boleslav v relaci na Prahu (dnes autobusové
napojení 42 minut, což je srovnatelné s dobou jízdy vlaku jen do Milovic).
o Možné posílení vazby mezi Mladou Boleslaví a Milovicemi, což by mohlo vést k větší resilienci
zejména vzhledem k možným negativním trendům v automotive a také umožnění využití
rozvojových ploch pro výrobu v oblasti Milovic.
Obr. 17 Dostupnost Hl. nádraží v Praze MHD ze ZÚR na železnici
Zdroj: autor
POTŘEBA POSÍLENÍ STÁVAJÍCÍ INFRASTRUKTURY
Voda
V některých částech území došlo v důsledku rychlého rozvoje k vyčerpání kapacity stávající infrastruktury, což
v některých případech vedlo k omezení intenzity dalšího rozvoje. Omez ení souvisela zejména s kapacitami
zásobování pitnou vodou, která se dotýkala nebo dotýká rozvoje rozsáhlých území a jejíž význam byl
prohlouben častějšími výskyty období sucha, které motivují k připojení na veřejné vodovody i obyvatele, kteří
dosud spoléhali na zásobování z vlastních studen.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 43
Jedná se o tato tři území:
• Oblast v koridoru dálnice D4 v oblasti mezi Prahou a Mníškem pod Brdy – v této oblasti se omezení
při zásobování vodou propsala do minulého vývoje, každopádně v roce 2016 došlo k posílení kapacity
v souvislosti s vybudováním přivaděče BANĚ II (Mníšek pod Brdy, 2016)10. Toto napojení může umožnit
nejen pokračování stávajícího trendu, ale také jeho posílení vzhledem k omezením rozvoje před
realizací tohoto přivaděče.
• Oblast zhruba v ose dálnice D5 v ORP Beroun (včetně vlastního Berouna) a v ORP Černošice. V této
oblasti je v současnosti pozastaveno povolování připojování nové zástavby, a probíhají práce
na posílení kapacity zásobování vodou (obnova úpravny Neřežín (pro umožnění dokončení dříve
zahájené výstavby) (VAK Beroun, 2022) 11 a příprava výstavby nového vodojemu na Zadní Kopanině
(VAK Beroun, 2023) 12). Vzhledem k tomu, že příjem žádostí byl pozastaven od roku 2019, měl tento
problém pravděpodobně jen malý vliv na pozorovanou intenzit u zástavby a naopak může přinést
zpomalení trendu na začátku výhledového období.
• Oblast Říčan, která také narazila na omezení daná vyčerpáním kapacity zásobování a kde je nutné
vybudovat nové napojení, které by oblast zásobovalo vodou z Želivky (alternativně z oblasti Uhříněvsi
nebo Jesenice) 13 – omezená zbývající kapacita je přitom, podle dostupných informací, využívána
zejména k připojení stávajících obyvatel, kteří přecházejí ze zásobování z individuálních studní, které
je silně ovlivněno suchem, na spolehlivější zásobování z veřejných vodovodů. Tento projekt sice není
ve stejné míře rozpracování jako předchozí dva projekty, ale je oprávněné očekávat, že bude mít také
vysokou prioritu.
ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD (ČOV)
Zásobování vodou je obvykle problém velkého měřítka, jehož řešení vyžaduje značn é investiční prostředky.
V menším měřítku však může být paradoxně problematičtější likvidace odpadních vod, kde omezení mohou
být dána lokálními podmínkami a případně kapacitami recipientů (Jesenice u Prahy, Líšnice). Tyto problémy se
týkají často jednotli vých obcí (vliv tedy může být patrný pouze pokud omezí rozvoj v obci, která výrazně
přispívala výstavbě v příslušné lokalitě) a také priorita přikládaná řešení je silně individuální. Některé obce
10 Mníšek pod Brdy, 2016. Mníšek bude mít vody dost. Díky Baním. Dostupné online: https://www.mnisek.cz/projekty/mnisek-bude-
mit-vody-dost-diky-banim/ (staženo 6. 2. 2024).
11 VAK Beroun, 2024. Posílení zásobování regionu vodou – aktuální stav. Dostupné online:
https://www.vakberoun.cz/cs/novinky/posileni-bkdzh_aktual-10579 (staženo 6. 2. 2024).
12 VAK Beroun, 2023. Pozastaven příjem žádostí o nové vodovody. Dostupné online: https://www.vakberoun.cz/cs/novinky/stop-
zadosti-10619 (staženo 6. 2. 2024).
13 https://www.kuryr-ricany.cz/clanek/plany-na-zasobovani-mesta-pitnou-vodou
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 44
mohou být motivovány k zachování omezení jako alternativě ke stavebním uzávěrám, pokud chtějí omezit
příliš intenzivní rozvoj. Na druhou stranu se dá očekávat, že v územích, kde zůstává značné množství stavebních
proluk ve stávající zástavbě budou obce motivovány zvýšit využití stávající dopravní a technické infrastruktury
a chybějící kapacity doplnit přinejmenším na úroveň potřebnou k dokončení již částečně realizovaného rozvoje
(například v Jesenici).
Dopravní infrastruktura
Vyčerpání kapacit se netýká jen technické infrastruktury, ale také dopravní infrastruktury, která může být díky
vyčerpání kapacity a narůstajícím kongescím značnou překážkou pro rozvoj v některých směrech. V této
souvislosti probíhají úvahy o zkapacitnění některých dálničních radiál (např. D5 mezi Berounem a Prahou
ze čtyř na šest pruhů, ale s posílením kapacity uvažuje u na dalších úsecích stávajících dálnic v blízkosti Prahy
(Z dopravy, 2023)14). Také se uvažuje s optimalizací a posílením kapacit některých železničních tratí, zejména
stávajícího vedení tranzitního železničního koridoru mezi Pr ahou-Smíchovem a Berounem, kde výstavba
probíhá již v současnosti. Díky předpokladu postupného posilování kapacity dopravní infrastruktury proto
budeme ve studii zanedbávat možný významnější vliv dopravních kongescí na rozvoj některých částí kraje.
14 Z dopravy, 2023: Rozšíření D5 na šestipruh mezi Berounem a Prahou má začít až po roce 2028. Dostupné online:
https://zdopravy.cz/odklad-rozsireni-d5-mezi-berounem-a-prahou-ma-zacit-az-po-roce-2028-rekl-kupka-183066/ (staženo 6. 2.
2024).
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 45
3.15. Zhodnocení dopadů megatrendů a společenských výzev
Demografická studie pracuje s návrhovým výhledem do roku 20 50 let. Je oprávněné očekávat, že v tomto
období dojde k podstatným změnám, které povedou k odlišnému vnímání atraktivity území a odlišnému vývoji
jeho rozvoje. Mapování megatrendů a společenských výzev, které je možné očekávat, se věnoval projekt
FUTURE-PRO: Megatrendy a velké společenské výzvy (České priority 2021) 15 , jehož výstupem jsou i Karty
oblastí megatrendů a velkých společenských výzev. Tento výstup jsme využili k identifikaci trendů, které by
mohly být relevantní pro rozvoj jednotlivých lokalit s popisem možného působení.
Vzhledem k tomu, že tyto megatrendy mohou a nemusí nastat a jejich vyčíslení je zatíženo velmi vysokou mírou
nejistoty, p oužili jsme závěry z nich odvozené zejména k odhadu možné korekce vývoje v případě nízké
a vysoké varianty vývoje, tj. nad rámec jejich odvození od nejistoty v parametrech demografické prognózy.
Dále jsou uváděny pouze trendy, které považujeme za relevantn í a které mohou způsobovat rozdíl mezi
vývojem jednotlivých lokalit (trendy tedy chápeme pouze v jejich distributivním rozměru bez zohlednění jejich
(pozitivně i negativně) generativních efektů).
KLIMATICKÁ ZMĚNA
Klimatická změna se může projevovat dvěma způsoby. První se může vztahovat k potřebě mitigace klimatické
změny, která souvisí s poměrně brzkým časovým horizontem vyčerpání uhlíkového rozpočtu (10/30 let
pro globální nárůst teploty o 1,5 resp. 2 °C, což bude znamenat potřebu intenzivní dekarbonizace, která může
negativně ovlivnit zejména území závislá na odvětví automotive (Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště,
Hořovicko) a také území, která jsou silně závislá na individuální automobilové dopravě bez dostupnosti
kvalitního železničního napojení nebo bez dosažitelnosti cílů pomocí aktivní mobility (města, zejména středně
velká).
Druhý projev souvisí s důsledky klimatické změny, zejména s výskytem povodní (některé obce v ORP Mělník)
a sucha (Kladensko, Kralupy), naopak potenciální výhoda pro jihovýchodní část kraje s vyššími srážkovými
úhrny. Změny klimatu mohou negativně ovlivnit atraktivitu městských oblastí díky efektu tepelného ostrova.
ENERGIE
V oblasti energie patří mezi výzvy rostoucí poptávka po ropě a její nedostatek, což by mohlo dál e negativně
ovlivnit mobilitu založenou na osobních automobilech – je zde tedy silná synergie vzhledem k důsledkům
mitigačních opatření (dekarbonizace), respektive důsledky jsou podobné bez ohledu na příčinu.
15 České priority, 2021: Megatrendy a velké společenské výzvy. Dostupné online: https://www.megatrendy.cz/ (staženo 6. 2. 2024).
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 46
URBANIZACE, DEMOGRAFIE
V souvislosti s urbanizací je zmiňován „vzrůstající význam malých měst“, kdy malá a střední města rostou
dvakrát rychleji než velkoměsta. T ento fakt by mohlo nahrávat rozvoji regionu založenému na sekundárních
centrech (jako jsou Benešov, Kladno, Beroun a města ležící na Labi a Vltavě) v kontrastu s rozvojem
v suburbánních územích, která centra městského charakteru postrádají. Podobně se může uplatňovat i
předpokládané stárnutí populace, které by mohlo vést k preferenci městského prostředí, které se může na
potřeby této věkové sk upiny v některých ohledech lépe adaptovat, ale na druhou stranu nese nevýhody
spojené s důsledky nárůstu tep lot v souvislosti s klimatickými změnami. Význam tohoto faktoru však bude
pravděpodobně omezený, a to jednak kvůli protichůdnosti některých trendů a jednak kvůli omezené migrační
mobilitě této věkové skupiny.
HODNOTY
Klesající důvěra společnosti v instituce společně s rostoucí xenofobií může vyústit v rezidenční segregaci, která
by mohla přispívat k vyšší atraktivitě suburbanizace, u které byla snaha o segregaci jednou z důležitých
motivací (Fishman, 1987)16. Jednalo by se tedy obecně o protichůdný trend k urbanizačním procesům, ovšem
i s možnými negativními dopady na velikost populace v atraktivnějších oblastech suburbanizace díky možné
snaze o omezení rozvoje zaměřeného na nižší příjmové skupiny.
CHUDOBA A NEROVNOSTI
Tento faktor by mohl přispět k posílení tendencí rezidenční segregace popsaných v předchozí kapitole. Naopak
potřeba řešit problematiku bytové nouze by se mohla propsat do vyšší míry rozvoje měst, kde by mohlo
dostupné bydlení vznikat.
SHRNUTÍ
Na základě studia možných trendů považujeme za klíčový faktor zranitelnost mobility založené na osobních
automobilech (klimatická změna, energie) a možný nárůst energeticky odolnější a úspornější železniční
dopravy. V druhé polovině výhledového období by tak mohly být znevýhodněny lokality nebo jejich části, které
jsou závislé na individuální automobilové dopravě, a posílena atraktivita zejména lokalit s kvalitním železničním
napojením. Případné negativní dopady na ekonomickou základnu by se mohly týkat SO ORP Mladá Boleslav
a Mnichovo Hradiště. Z hlediska protichůdných trendů souvisejících se směřováním dalšího rozvoje spíše do
městských center nebo do suburbánních oblastí se i s přihlédnutím k omezením souvisejícím s dekarbonizací
a dostupností energie přikláníme spíše k nárůstu významu městských center. Tento trend je však zatížen vyšší
mírou nejistoty.
16 Fishman, R., 1987. Bourgeois Utopias: The Rise and Fall of Suburbia. Basic Books, New York.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 47
4. METODOLOGIE A PARAMETRY PROGNÓZY
Prognóza budoucího vývoje populace ve spádovém území využívá tzv. kohortně-komponentní metodu. Tato
metoda vychází ze stávající věkové struktury obyvatel dle pohlaví a jednotek věku. Každá jednotka věku se
vyznačuje svou specifickou mírou úmrtnosti, porodnosti a migrace.
Parametry modelu kohortně-komponentní metody představují věkově specifické míry plodnosti, koeficienty
přežití vypočítané z podrobných úmrtnostních tabulek zvlášť pro muže a ženy, migrační saldo po jednotkách
věku podle pohlaví.
Prognóza byla zpracována odděleně pro muže a ženy po jednotkách věku s výchozí věkovou strukturou
k 31. 12. 2022. Po domluvě se zadavatelem je horizont prognózy stanoven na rok 2050.
ZDROJE DAT
Sociodemografická studie čerpá z více datových zdrojů. Primárním zdrojem dat o obyvatelstvu jsou statistiky
vedené Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Tyto prameny doplňujeme podle potřeby dalšími statistickými
údaji a informacemi poskytnutými zadavatelem.
AKTUALIZACE DEMOGRAFICKÉ PROGNÓZY
Demografická prognóza představuje výhled do budoucna, platný k aktuálnímu okamžiku a v případě, že se
předpokládané trendy skutečně naplní. Doporučujeme proto demografickou prognózu aktualizovat,
a to pravidelně po třech a ž čtyřech letech , a navíc za situace, kdy se objeví nepředvídaná okolnost – např.
změna územního plánu, velký developer, se kterým se nepočítalo, či jiná změna, která ovlivní atraktivnost
zdejšího bydlení a škol (např. nový významný zaměstnavatel, nové dopravní napojení na město apod.).
Budoucí vývoj počtu a struktury obyvatelstva závisí na čtyřech faktorech:
• na současné struktuře obyvatel podle věku a pohlaví (východisko),
• na vývoji porodnosti,
• na vývoji úmrtnosti,
• na vývoji migrace.
STATISTICKÉ UPOZORNĚNÍ
Je třeba upozornit, že prognóza je platná pouze za podmínky, že nastanou předpokládané trendy popsané
níže.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 48
4.1. Současná struktura obyvatel
Prognóza vychází ze struktury obyvatel podle pohlaví a věku k 31. 12. 20 22, evidované ČSÚ.
4.2. Plodnost
ÚHRNNÁ PLODNOST
Při tvorbě prognostických modelů zohledňujeme úhrnnou plodnost a věkový profil plodnosti. Z dosavadního
vývoje prezentovaného v kap. 3.3 je patrné, že úhrnná plodnost ve Středočeském kraji vzrostla z hodnoty 1,20
v roce 2003 až na 1,9 0 v roce 2021. V roce 20 22 ovšem úhrnná plodnost výrazně klesla (1,66) a počet
narozených dětí klesl i v roce 2023. Předpokládáme, že rok 2021 byl extrémní a vychýlený z důvodů
souvisejících s epidemií viru Covid -19. Na základě platný ch opatření v roce 2020 řada lidí trávila čas doma
a pravděpodobně si pořídili dítě dříve, než původně plánovali.
Úhrnná plodnost je ve Středočeském kraji ve srovnání s celorepublikovými hodnotami nadprůměrná, což
souvisí s intenzivní migrací v posledních 20 letech.
Do budoucna očekáváme spíše stagnaci až mírný pokles úhrnné plodnosti . Důvodem poklesu jsou trendy
v celém západním světě (prakticky všude je úhrnná plodnost pod hranicí 2 dětí na matku) a také předpokládaný
pokles intenzity migrace ve Středočeském kraji (viz dále).
Tab. č. 4 Varianty vývoje úhrnné plodnosti použité v prognóze*
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Nízká varianta 1,64 1,64 1,62 1,61 1,61 1,61 1,61
Střední varianta 1,74 1,74 1,72 1,71 1,71 1,71 1,71
Vysoká varianta 1,84 1,84 1,82 1,81 1,81 1,81 1,81
Zdroj: ČSU, odhad autor; *průměr za 28 lokalit vážený počtem obyvatel
ODLIŠNÝ VÝVOJ V LOKALITÁCH
Úhrnná plodnost na regionální úrovni úzce souvisí s migrací. Z tohoto důvodu prognózujeme vývoj úhrnné
plodnosti pro každou z lokalit samostatně. Parametry jsou uvedeny u jednotlivých lokalit v kapitole 6.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 49
VĚKOVÝ PROFIL PLODNOSTI
Věkový profil plodnosti (tj. věk žen rodiček) je druhým důležitým faktorem vstupujícím do prognózy budoucího
demografického vývoje. Z níže uvedeného grafu je patrné, že nejvíce dětí se v posledních třech letech rodilo
ženám v rozmezí 25-29 let.
Pro stanov ení prognózy budoucího vývoje plodnosti budeme používat věkový profil plodnosti vypočítaný
průměrem za jednotlivé lokality a celý kraj. Přitom předpokládáme, že se bude věk matek při narození dítěte
mírně zvyšovat, ovšem výrazně pomaleji, než tomu bylo na přelomu 20. a 21. století.
Graf č. 8 Míry plodnosti podle věku matky, 2020-22
Zdroj: ČSÚ, výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 50
4.3. Úmrtnost
Pro odhad úmrtnosti vycházíme z dat podrobných úmrtnostních tabulek pro muže a ženy za období 2018-2022
upravených o zvyšující se naději dožití. Naděje dožití se v posledních letech výrazně zvyšovala
nejen v ČR a Středočeském kraji, ale prakticky v celém západním světě.
Očekáváme, podobně jako autoři demografické projekce ČSÚ pro ČR z roku 2023, postupný růst naděje dožití.
Oproti projekci ČSÚ jsme ovšem v názoru na růst konzervativnější.
Tab. č. 5 Střední délka života při narození, průměr za Středočeský kraj
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Muži: Nízká varianta 76,24 76,24 76,49 76,68 76,87 76,99 77,24
Muži: Střední varianta 76,74 76,74 77,37 77,84 78,31 78,62 79,24
Muži: Vysoká varianta 77,24 77,24 78,24 78,99 79,74 80,24 81,24
Ženy: Nízká varianta 81,70 81,70 81,95 82,13 82,32 82,45 82,70
Ženy: Střední varianta 82,20 82,20 82,82 83,29 83,76 84,07 84,70
Ženy: Vysoká varianta 82,70 82,70 83,70 84,45 85,20 85,70 86,70
Zdroj: ČSÚ, odhad autor
Sledované lokality jsme rozdělili do tří skupin dle dosavadní naděje dožití za roky 2015-2019 (tj. „předcovidové
období“). Konkrétní parametry jsou uvedeny v kapitole 6 u jednotlivých lokalit.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 51
4.4. Migrace
Na regionální úrovni je budoucí vývoj často ovlivněn spíše migrací než porodností či úmrtností. Odhadování
budoucí migrace je velmi komplikované. Na lokální úrovni může mít na migraci vliv tolik aspektů, že není možné
je všechny předvídat 17. Nezohledněním migrace bychom se ale mohli dopustit většího zkreslení, než když
započítáme jakkoliv její ne zcela přesný odhad.
JAK POČÍTÁME MIGRACI NA ÚROVNI LOKALIT
Saldo migrace na lokální úrovni počítáme ve třech krocích. V prvním kroku odhadujeme saldo migrace za celý
Středočeský kraj (viz dále) pro jednotlivé roky . V druhém kroku jsme pro každou lokalitu zhodnotili lokální
situaci – budoucí bytová výstavba, počet mladistvých, uvolněné byty po zemřelých a atraktivnost lokality
ve třech obdobích : aktuální do roku 2025, střednědobá 2026 -2035 a dlouhodobá 2036 -2050. Za k aždou
lokalitu jsme pak spočítali podíly na celkovém součtu (např. Benešovsko tvoří 4,0-5,5 % celkové migrace kraje).
Ve třetím kroku jsme vynásobili celkové saldo migrace v kraji podílem dané lokality (za každý rok samostatně).
Obr. 18 Postup při stanovení migrace na lokální úrovni
Zdroj: autor
17 Jak se bude vyvíjet ekonomická situace, zda bude zájem o bydlení v regionu, jak se z pohledu migrace budou chovat rozvedení, zda
se plánovaná výstavba nezpozdí…
Odhad salda
migrace na
úrovni kraje
Situace na
lokální úrovni
jako % podíl
kraje
Propočet
salda migrace
na lokální
úrovni
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 52
ODHAD VÝVOJE SALDA MIGRACE VE STŘEDOČESKÉM KRAJI
Saldo migrace ve Středočeském kraji se za posledních cca 20 let pohybovalo na úrovni 10-15 tis. osob ročně.
Výjimku tvořily roky 2007 a 2008 ( vliv silné konjunktury) a rok 2022 ( ovlivněno migrací v souvislosti s válkou
na Ukrajině).
Saldo migrace na úrovni kraje ovlivňuje v zásadě pět hlavních faktorů.
Obr. 19 Hlavní faktory ovlivňující migraci
Zdroj: autor
1. Makroekonomická situace
Saldo migrace (včetně bytové výstavby) s jistým zpožděním kopíruje makroekonomický vývoj. Za posledních
20 let se opakoval ekonomický cyklus 2x. Okolo roku 2003 ještě dozníval e konomický pokles. Poté je patrný
růst a po roce 2009 náhlý pokles. Zpomalení je zjevné až do roku 2016 a následně nastal opětovný nárůst.
Zároveň z dat vyplývá, že nárůst salda migrace byl v době konjunktury ovlivněn především zahraniční migrací.
V roce 2003 byla ekonomika ČR v recesi, což dosvědčuje i extrémně nízký počet zahájených bytů. V nejbližších
dvou až třech letech proto očekáváme propad salda migrace. Tento pokles, včetně cykličnosti ekonomiky ,
modelujeme do odhadu budoucího salda migrace.
2. Počet mladistvých
Z analýzy věkové struktury migrace jasně vyplývá, že největší skupinou přistěhovalých i vystěhovalých jsou lidé
ve věku 25-39 let a jejich děti ve věku do 10 let. Lidé mimo tyto věkové skupiny se stěhují výrazně méně často.
Je proto důležité sledovat, jak se bude vyvíjet počet mladistvých. Sledujeme velikost věkové kohorty 20-24 let,
tedy těch, kteří se v příštích cca 10 letech budou osamostatňovat od rodičů a zakládat rodiny.
1.
Makroekonomická
situace
2.
Počet
mladistvých
3.
Atraktivita
dosavadního
bydliště vs. STČ
4.
Dostupnost
bydlení
5.
Odchod části
Ukrajinců
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 53
Zatímco počet mladistvých v ČR mimo Středočeský kraj okolo roku 2003 dosahoval téměř 700 tis. osob, do roku
2020 se jejich počet propadl téměř ke 400 tis. (viz. kap. 3.8). V příštích 10 letech tak logicky bude saldo migrace
nižší, protože se bude chtít stěhovat menší počet osob . Zároveň počet mladistvých přímo ve Středočeském
kraji roste, zvláště pak v lokalitách okolo Prahy. Výrazně větší část nově dokončené bytové výstavby tak bude
obsazena „místními“. Protože v okolí Prahy je byto vá výstavba omezena (nedostatek vody, ČOV, prostoru,
regulativy, uzávěry…), očekáváme největší pokles salda migrace právě v lokalitách okolo Prahy.
3. Atraktivita Středočeského kraje vs. ostatních regionů ČR
Na základě vývoje počtu mladistvých víme, že saldo migrace do Středočeského kraje spíše klesne. Ovlivnit to
může atraktivnost jednotlivých regionů v ČR. Zvlášť v dlouhodobém horizontu hrozí dvě rizika, která mohou
migrací značně zahýbat. První jsou dlouho plánované revitalizace brownfieldů v Praze typu Bubny -Zátory,
Smíchovské nádraží, Nákladové nádraží Žižkov, Hutě, Bohdalec-Slatiny, Depo Písnice a další. V součtu tak může
v Praze vzniknout bydlení pro několik set tisíc lidí. Zároveň ve velkých sídlištích v Praze postavených v 70. letech
se budou hromadně uvolňovat byty po zemřelých . Díky těmto skutečnostem by tak měl skončit s oučasný
nedostatek bydlení v Praze a lidé se nebudou muset v takové míře stěhovat do Středočeského kraje z důvodu
nedostupného bydlení v Praze.
Druhé významné riziko spočívá v potenciálním zhoršení socioekonomických podmínek v méně prosperujících
regionech ČR, což může přimět větší část mladistvých odstěhovat se do prosperujících částí republiky. Zatímco
dostupné bydlení v Praze povede ke snížení salda migrace ve Středočeském kraji, potenciálně se zhoršující
socioekonomické podmínky v jiných částech republiky mohou přispět k nárůstu salda migrace ve středních
Čechách.
4. Dostupnost bydlení
Problematiku d ostupnosti bydlení můžeme rozdělit na dvě části. První j e nová bytová výstavba a druhou
uvolněné byty po zemřelých. Nová bytová výstavba je v okolí Prahy částečně limitovaná. Z důvodu intenzivní
výstavby a migrace v posledních 20 letech nedostačuje ve velké části obcí základní infrastruktura – voda, ČOV,
doprava, školy, školky apod. Přestože v územních plánech je obsaženo stále relativně velké množství ploch
pro bydlení (viz kap. 3.12.), občané se často další výstavbě brání. V řadě obcí okolo Prahy jsou stanoveny
stavební uzávěry, územní regulativy či vedení obcí „nepospíchá“ s posílením vodovodů či ČOV. Od zástupců
orgánů územního plánování pak víme, že bytová výstavba okolo Prahy je značně utlumena.
Druhým aspektem ovlivňující dostupnost bydlení jsou uvolněné byty po zemřelých. Bereme v úvahu tzv. vnitřní
nabídku bytů (po zemřelých) a vnitřní poptávku po bytech (byty pro mladistvé). Zde se situace liší podle
jednotlivých lokalit. Výrazně více bytů po zemřelých bude přebývat v e vzdálenějších lokalitách od Prahy .
Z dosavadních statis tik ovšem vidíme, že o bydlení v těchto lokalitách není takový zájem (viz. kap. 3. 9.),
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 54
případně uvolněné byty jsou využívány pro druhé bydlení . Naopak v žádaných lokalitách okolo Prahy bude
vnitřní potřeba bydlení výrazně převyšovat vnitřní nabídku bytů po zemřelých, což povede k odstěhování části
mladistvých mimo tyto lokality.
5. Odchod části Ukrajinců
Posledním faktorem, který pravděpodobně ovlivní budoucí saldo migrace ve Středočeském kraji je odchod
části Ukrajinců, kteří zde žijí pod dočasnou ochranou. Dle dat MV ČR jich bylo ve Středočeském kraji k 31. 12.
2022 evidováno 61,3 tis. Předpokládáme, že část z nich (cca 1/4) se v příštích 5-10 letech z kraje odstěhuje.
Na základě výše uvedených trendů jsme navrhli budoucí vývoj salda migrace ve Středočeském kraji.
Odhadujeme, že po většinu období se bude pohybovat okolo 10,5 tis. osob ročně, tedy obdobně jako v době
recese okolo roku 2013.
Graf č. 9 Odhad salda migrace ve Středočeském kraji*
Zdroj: autor; *Saldo migrace v roce 2022 dosáhlo 53 451 osob. Bylo způsobeno migrační vlnou z důvodu války na Ukrajině.
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
*
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 55
ODHAD VÝVOJE V JEDNOTLIVÝCH LOKALITÁCH
V druhém kroku jsme sestavili odhad vývoje v jednotlivých lokalitách. Při sestavování odhadu budoucího vývoje
jsme brali v úvahu tyto zdroje a informace:
• dosavadní vývoj migrace a bytové výstavby (viz kap. 3.7 a 3.10),
• atraktivnost území (viz kap. 3.9),
• informace o objemu a načasování budoucí bytové výstavbě od zástupců orgánů územního plánování
(viz kap. 3.13),
• identifikace potenciálně větších projektů a předchozí demografické studie (viz. kap. 3.13),
• limity plynoucí z vyčerpání ploch pro bydlení (viz kap. 3.12),
• dopady plánovaných velkých infrastrukturálních projektů (viz kap. 3.14),
• počet mladistvých (vnitřní potřeba bytů) a zemřelých (vnitřní nabídka bytů) – dle prognózy.
Dva týmy nezávisle na sobě navrhly budoucí vývoj a objem bytové výstavby pro každou z 28 lokalit. Poté jsme
jednotlivé návrhy zkombinovali a upravili do finálního odhadu. Součet objemu migrace za 28 lokalit se rovná
100 %. Výsledné saldo migrace pak bylo spočítáno jako podíl lokality na celkovém saldu migrace pro kraj.
Vývoj a jednotlivé parametry jsou uvedeny u každé lokality v kapitole 6.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 56
VĚKOVÁ STRUKTURA MIGRACE
Do prognózy vývoje věkové struktury obyvatel započítáváme jak celkovou intenzitu migrace, tak i věkový profil
přistěhovalých a vystěhovalých za roky 2017 až 2022 (součet za jednotlivé obce) . Níže uvádíme věkovou
strukturu migrace za celý kraj . Věkovou strukturu migrace pro jednotlivé lokality jsme počítali jako průměr
mezi danou lokalitou a krajem18.
Z přehledu je jasně patrné, že do obcí ve Středočeském kraji se stěhují především lidé ve věku 25-39 let, často
s malými dětmi. Lidé ve stejném věku se zároveň nejvíce vystěhovávají.
Tab. č. 6 Věková struktura migrace 2017-2022, Středočeský kraj
Věk Přistěhovalí Vystěhovalí
0-4 12,7 % 12,0 %
5-9 7,0 % 7,7 %
10-14 4,5 % 4,9 %
15-19 3,9 % 4,1 %
20-24 6,6 % 7,0 %
25-29 12,2 % 12,5 %
30-34 13,2 % 12,1 %
35-39 10,7 % 10,0 %
40-44 8,5 % 8,6 %
45-49 5,8 % 6,0 %
50-54 4,1 % 4,2 %
55-59 2,9 % 3,1 %
60-64 2,5 % 2,5 %
65-69 1,9 % 1,9 %
70-74 1,2 % 1,1 %
75-79 1,0 % 0,9 %
80-84 0,7 % 0,6 %
85+ 0,8 % 0,7 %
Celkem 100 % 100 %
Zdroj: ČSÚ
18 Výjimkou je lokalita Mladá Boleslav, kde se věková struktura migrace liší. Do Mladé Boleslavi se stěhují častěji mladší lidé mezi 20-24
lety (v nejvyšší míře pravděpodobně agenturní pracovníci). Zde počítáme s věkovou strukturu pouze daného SO ORP.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 57
5. VÝSLEDKY PROGNÓZY – STŘEDOČESKÝ KRAJ
5.1. Celkový počet obyvatel
Na základě výše uvedených parametrů byl proveden modelový výpočet vývoje počtu a struktury obyvatel
Středočeského kraje. V roce 2022 zde žilo cca 1,439 tis. obyvatel. Pokud se naplní výše uvedené předpoklady,
lze očekávat, že se celkový počet obyvatel v příštích letech zvýší. V roce 2050 bude ve Středočeském kraji žít
cca 1,660 tis. obyvatel, což by znamenalo nárůst o 15 % oproti stávajícímu stavu. Nejvýrazněji vzroste počet
obyvatel v lokalitách Český Brod (+44 %), Říčany (+39 %), Hostivice + Roztoky ( +37 %) a Brandýs nad Labem-
Stará Boleslav (+32 %).
Graf č. 10 Vývoj počtu obyvatel dle 3 prognostických modelů
Zdroj: výpočet autor
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1 000 000
1 200 000
1 400 000
1 600 000
1 800 000
2 000 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
+15 %
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 58
Roční přírůstek celkového počtu obyvatel Středočeského kraje se bude po roce 2025 podle střední varianty
prognózy pohybovat kolem 7,7 tis. obyvatel . Nízká varianta prognózy předpokládá přírůstek obyvatel cca 3,4
tis. obyvatel ročně a podle vysoké varianty ve Středočeském kraji každý rok přibude cca 12,1 tis. obyvatel.
V roce 2021 nastal pokles v počtu obyvatel z důvodu revize statistiky v rámci SLDB 2021. Rok 2022 ovlivnili
přistěhovalí v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Graf č. 11 Přírůstek celkového počtu obyvatel dle 3 prognostických modelů
Zdroj: výpočet autor
VÝVOJ V LOKALITÁCH
Podrobný vývoj v lokalitách je uvedený v kapitole č. 6, respektive v prezentaci PowerBI, kde naleznete i celkový
přírůstek počtu obyvatel dle lokalit.
-20 000
-10 000
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 59
Vývoj celkového počtu obyvatel v jednotlivých lokalitách je patrný v mapách níže. Nejvíce poroste počet
obyvatel v lokalitách okolo Prahy, naopak v okrajových lokalitách kraje bude počet obyvatel stagnovat či
klesne.
Obr. 20 Změna celkového počtu obyvatel do roku 2030
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 60
Obr. 21 Změna celkového počtu obyvatel do roku 2040
Zdroj: autor
Obr. 22 Změna celkového počtu obyvatel do roku 2050
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 61
Tab. č. 7 Vývoj celkového počtu obyvatel v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 63 219 64 228 65 542 66 861 65 003 68 237 71 527 66 318 71 725 77 301
Beroun 69 040 72 262 73 941 75 628 75 541 79 628 83 778 79 289 86 147 93 206
Brandýs n. L.-St. Bol. 120 779 129 002 131 980 134 976 137 007 143 966 151 022 147 044 159 159 171 612
Čáslav 26 427 26 154 26 576 27 001 25 473 26 492 27 527 24 825 26 464 28 145
Černošice + Mn. p. B. 36 919 38 582 39 498 40 420 40 418 42 607 44 831 42 634 46 271 50 021
Český Brod 20 725 22 605 23 306 24 013 24 829 26 510 28 216 27 113 29 896 32 750
Dobříš 23 935 25 064 25 715 26 369 25 836 27 304 28 797 26 604 28 941 31 353
Hořovice 31 477 32 379 33 119 33 862 32 516 34 158 35 829 32 391 34 967 37 630
Hostivice + Roztoky 68 722 74 249 76 130 78 023 80 728 85 385 90 111 86 748 94 426 102 323
Jesenice + Jílové u P. 52 594 54 973 56 125 57 283 57 718 60 603 63 532 61 404 66 563 71 881
Kladno 126 779 127 195 129 413 131 646 127 438 133 040 138 723 127 236 136 437 145 874
Kolín 86 543 88 342 90 112 91 889 89 131 93 305 97 551 89 856 96 588 103 527
Kralupy nad Vltavou 34 023 35 238 35 968 36 701 36 847 38 737 40 654 38 328 41 462 44 686
Kutná Hora 51 645 51 209 52 101 53 002 49 720 51 780 53 874 48 277 51 560 54 932
Lysá nad Labem 31 575 33 163 33 781 34 403 34 583 36 098 37 630 36 345 39 086 41 888
Mělník 46 205 46 807 47 649 48 498 46 382 48 267 50 180 45 842 48 855 51 945
Mladá Boleslav 115 318 117 776 119 919 122 070 119 693 124 903 130 194 121 544 130 223 139 157
Mnichovo Hradiště 18 558 19 050 19 455 19 862 19 674 20 718 21 778 20 243 21 944 23 695
Neratovice 32 872 33 134 33 698 34 265 33 081 34 472 35 883 32 968 35 269 37 627
Nymburk 41 484 42 722 43 716 44 717 43 583 45 901 48 257 44 265 47 978 51 791
Poděbrady 32 404 33 191 33 986 34 786 33 255 35 001 36 780 33 425 36 180 39 028
Příbram 71 498 69 209 69 943 70 677 65 295 67 080 68 900 61 294 64 170 67 149
Rakovník 56 058 54 948 55 674 56 401 52 842 54 630 56 451 50 809 53 721 56 732
Říčany 77 533 83 677 86 045 88 428 90 801 96 527 102 343 98 312 107 928 117 828
Sedlčany 22 121 21 391 21 630 21 868 20 308 20 932 21 568 19 298 20 342 21 422
Slaný 41 929 42 581 43 379 44 182 42 855 44 785 46 744 42 873 46 006 49 220
Vlašim 26 226 25 395 25 685 25 977 23 991 24 687 25 393 22 838 23 971 25 129
Votice 12 783 12 710 12 934 13 161 12 684 13 272 13 870 12 646 13 627 14 634
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 62
Tab. č. 8 Vývoj celkového počtu obyvatel v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 63 219 65 542 68 237 71 725 100 % 104 % 108 % 113 %
Beroun 69 040 73 941 79 628 86 147 100 % 107 % 115 % 125 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 120 779 131 980 143 966 159 159 100 % 109 % 119 % 132 %
Čáslav 26 427 26 576 26 492 26 464 100 % 101 % 100 % 100 %
Černošice + Mníšek p.B. 36 919 39 498 42 607 46 271 100 % 107 % 115 % 125 %
Český Brod 20 725 23 306 26 510 29 896 100 % 112 % 128 % 144 %
Dobříš 23 935 25 715 27 304 28 941 100 % 107 % 114 % 121 %
Hořovice 31 477 33 119 34 158 34 967 100 % 105 % 109 % 111 %
Hostivice + Roztoky 68 722 76 130 85 385 94 426 100 % 111 % 124 % 137 %
Jesenice + Jílové u P. 52 594 56 125 60 603 66 563 100 % 107 % 115 % 127 %
Kladno 126 779 129 413 133 040 136 437 100 % 102 % 105 % 108 %
Kolín 86 543 90 112 93 305 96 588 100 % 104 % 108 % 112 %
Kralupy nad Vltavou 34 023 35 968 38 737 41 462 100 % 106 % 114 % 122 %
Kutná Hora 51 645 52 101 51 780 51 560 100 % 101 % 100 % 100 %
Lysá nad Labem 31 575 33 781 36 098 39 086 100 % 107 % 114 % 124 %
Mělník 46 205 47 649 48 267 48 855 100 % 103 % 104 % 106 %
Mladá Boleslav 115 318 119 919 124 903 130 223 100 % 104 % 108 % 113 %
Mnichovo Hradiště 18 558 19 455 20 718 21 944 100 % 105 % 112 % 118 %
Neratovice 32 872 33 698 34 472 35 269 100 % 103 % 105 % 107 %
Nymburk 41 484 43 716 45 901 47 978 100 % 105 % 111 % 116 %
Poděbrady 32 404 33 986 35 001 36 180 100 % 105 % 108 % 112 %
Příbram 71 498 69 943 67 080 64 170 100 % 98 % 94 % 90 %
Rakovník 56 058 55 674 54 630 53 721 100 % 99 % 97 % 96 %
Říčany 77 533 86 045 96 527 107 928 100 % 111 % 124 % 139 %
Sedlčany 22 121 21 630 20 932 20 342 100 % 98 % 95 % 92 %
Slaný 41 929 43 379 44 785 46 006 100 % 103 % 107 % 110 %
Vlašim 26 226 25 685 24 687 23 971 100 % 98 % 94 % 91 %
Votice 12 783 12 934 13 272 13 627 100 % 101 % 104 % 107 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 63
5.2. Vývoj v hlavních věkových skupinách
Počet dětí do dvou let věku se bude zhruba do roku 2030 pohybovat kolem 43,0 tis. Poté se jejich počet bude
postupně zvyšovat až na cca 52,5 tis. po roce 2045.
Graf č. 12 Vývoj počtu dětí ve věku 0-2 roky
Zdroj: výpočet autor
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 64
Tab. č. 9 Vývoj počtu dětí ve věku 0-2 roky v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 1 945 1 606 1 746 1 891 1 914 2 111 2 314 1 982 2 235 2 500
Beroun 2 423 1 872 2 046 2 226 2 294 2 542 2 799 2 492 2 818 3 159
Brandýs n. L.-St. Bol. 4 251 3 393 3 709 4 035 4 420 4 865 5 326 4 749 5 343 5 964
Čáslav 877 652 703 756 692 756 821 733 814 898
Černošice + Mn. p. B. 1 161 987 1 080 1 176 1 283 1 416 1 553 1 371 1 541 1 719
Český Brod 747 688 757 828 857 957 1 062 919 1 052 1 193
Dobříš 804 691 755 822 769 853 940 845 955 1 070
Hořovice 947 869 946 1 026 900 994 1 091 913 1 029 1 150
Hostivice + Roztoky 2 505 2 015 2 210 2 412 2 652 2 943 3 246 2 869 3 236 3 621
Jesenice + Jílové u P. 1 639 1 346 1 468 1 594 1 824 2 008 2 197 1 862 2 103 2 355
Kladno 3 770 3 325 3 593 3 866 3 736 4 095 4 464 3 704 4 144 4 602
Kolín 2 666 2 378 2 579 2 786 2 550 2 808 3 075 2 679 3 004 3 343
Kralupy nad Vltavou 1 182 973 1 057 1 143 1 136 1 255 1 380 1 208 1 360 1 519
Kutná Hora 1 510 1 308 1 414 1 521 1 353 1 479 1 609 1 379 1 536 1 699
Lysá nad Labem 1 118 909 986 1 065 1 078 1 181 1 288 1 112 1 250 1 394
Mělník 1 512 1 286 1 388 1 491 1 369 1 490 1 614 1 383 1 534 1 690
Mladá Boleslav 3 512 3 271 3 535 3 805 3 607 3 949 4 301 3 634 4 058 4 499
Mnichovo Hradiště 611 484 527 571 579 642 707 634 715 799
Neratovice 1 013 873 942 1 013 955 1 044 1 135 971 1 083 1 199
Nymburk 1 243 1 184 1 288 1 395 1 317 1 456 1 599 1 334 1 507 1 689
Poděbrady 1 019 875 954 1 036 965 1 068 1 175 1 005 1 135 1 271
Příbram 2 084 1 686 1 799 1 912 1 762 1 888 2 016 1 679 1 825 1 973
Rakovník 1 677 1 374 1 471 1 569 1 456 1 573 1 692 1 471 1 616 1 766
Říčany 2 522 2 160 2 385 2 617 2 885 3 220 3 569 3 051 3 487 3 948
Sedlčany 678 537 573 609 537 579 621 540 592 645
Slaný 1 318 1 160 1 253 1 349 1 263 1 384 1 508 1 261 1 411 1 568
Vlašim 807 644 687 730 662 710 759 696 756 818
Votice 401 329 355 382 371 408 445 354 399 447
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 65
Tab. č. 10 Vývoj počtu dětí ve věku 0-2 roky v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 1 945 1 746 2 111 2 235 100 % 90 % 109 % 115 %
Beroun 2 423 2 046 2 542 2 818 100 % 84 % 105 % 116 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 4 251 3 709 4 865 5 343 100 % 87 % 114 % 126 %
Čáslav 877 703 756 814 100 % 80 % 86 % 93 %
Černošice + Mníšek p. B. 1 161 1 080 1 416 1 541 100 % 93 % 122 % 133 %
Český Brod 747 757 957 1 052 100 % 101 % 128 % 141 %
Dobříš 804 755 853 955 100 % 94 % 106 % 119 %
Hořovice 947 946 994 1 029 100 % 100 % 105 % 109 %
Hostivice + Roztoky 2 505 2 210 2 943 3 236 100 % 88 % 117 % 129 %
Jesenice + Jílové u P. 1 639 1 468 2 008 2 103 100 % 90 % 122 % 128 %
Kladno 3 770 3 593 4 095 4 144 100 % 95 % 109 % 110 %
Kolín 2 666 2 579 2 808 3 004 100 % 97 % 105 % 113 %
Kralupy nad Vltavou 1 182 1 057 1 255 1 360 100 % 89 % 106 % 115 %
Kutná Hora 1 510 1 414 1 479 1 536 100 % 94 % 98 % 102 %
Lysá nad Labem 1 118 986 1 181 1 250 100 % 88 % 106 % 112 %
Mělník 1 512 1 388 1 490 1 534 100 % 92 % 99 % 101 %
Mladá Boleslav 3 512 3 535 3 949 4 058 100 % 101 % 112 % 116 %
Mnichovo Hradiště 611 527 642 715 100 % 86 % 105 % 117 %
Neratovice 1 013 942 1 044 1 083 100 % 93 % 103 % 107 %
Nymburk 1 243 1 288 1 456 1 507 100 % 104 % 117 % 121 %
Poděbrady 1 019 954 1 068 1 135 100 % 94 % 105 % 111 %
Příbram 2 084 1 799 1 888 1 825 100 % 86 % 91 % 88 %
Rakovník 1 677 1 471 1 573 1 616 100 % 88 % 94 % 96 %
Říčany 2 522 2 385 3 220 3 487 100 % 95 % 128 % 138 %
Sedlčany 678 573 579 592 100 % 85 % 85 % 87 %
Slaný 1 318 1 253 1 384 1 411 100 % 95 % 105 % 107 %
Vlašim 807 687 710 756 100 % 85 % 88 % 94 %
Votice 401 355 408 399 100 % 89 % 102 % 100 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 66
Počet tří až pětiletých dětí, tj. potenciálních žáků MŠ, bude v následujících deseti letech postupně klesat
(až na cca 44,9 tis. v roce 2033). Poté se jejich počet bude postupně zvyšovat až na cca 55,5 tis. v roce 2050.
Graf č. 13 Vývoj počtu dětí ve věku 3-5 let
Zdroj: výpočet autor
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 67
Tab. č. 11 Vývoj počtu dětí ve věku 3-5 let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 2 181 1 751 1 902 2 054 1 885 2 087 2 294 2 126 2 383 2 648
Beroun 2 747 2 185 2 374 2 565 2 264 2 519 2 782 2 654 2 983 3 325
Brandýs n. L.-St. Bol. 5 142 3 848 4 188 4 533 4 297 4 748 5 213 5 166 5 770 6 395
Čáslav 889 729 785 841 681 746 812 759 838 920
Černošice + Mn. p. B. 1 452 1 121 1 222 1 325 1 272 1 410 1 552 1 509 1 684 1 866
Český Brod 843 753 826 900 868 973 1 083 978 1 113 1 254
Dobříš 907 763 832 903 772 860 951 886 994 1 107
Hořovice 1 035 947 1 028 1 111 911 1 009 1 111 949 1 063 1 181
Hostivice + Roztoky 3 041 2 311 2 521 2 735 2 604 2 903 3 213 3 086 3 459 3 847
Jesenice + Jílové u P. 2 052 1 459 1 589 1 720 1 787 1 973 2 164 2 082 2 334 2 594
Kladno 4 154 3 538 3 818 4 102 3 708 4 073 4 446 3 917 4 355 4 808
Kolín 3 110 2 637 2 850 3 065 2 522 2 786 3 058 2 789 3 110 3 441
Kralupy nad Vltavou 1 272 1 059 1 146 1 235 1 123 1 245 1 372 1 260 1 412 1 569
Kutná Hora 1 667 1 392 1 504 1 616 1 346 1 475 1 607 1 430 1 584 1 742
Lysá nad Labem 1 259 1 024 1 105 1 187 1 049 1 152 1 258 1 186 1 325 1 468
Mělník 1 606 1 456 1 563 1 673 1 372 1 495 1 621 1 435 1 581 1 732
Mladá Boleslav 3 742 3 346 3 617 3 891 3 546 3 892 4 246 3 790 4 208 4 639
Mnichovo Hradiště 691 535 581 628 562 626 693 667 748 832
Neratovice 1 127 942 1 015 1 089 962 1 053 1 146 1 030 1 141 1 255
Nymburk 1 426 1 267 1 376 1 486 1 363 1 508 1 658 1 411 1 584 1 764
Poděbrady 1 095 985 1 069 1 154 973 1 079 1 187 1 058 1 186 1 320
Příbram 2 239 1 790 1 909 2 029 1 746 1 871 1 998 1 757 1 897 2 039
Rakovník 1 853 1 483 1 586 1 689 1 443 1 560 1 679 1 533 1 674 1 817
Říčany 3 152 2 394 2 638 2 885 2 872 3 221 3 584 3 387 3 839 4 311
Sedlčany 711 567 604 641 544 586 629 554 604 655
Slaný 1 398 1 240 1 338 1 437 1 253 1 376 1 502 1 331 1 480 1 633
Vlašim 955 708 754 800 655 703 752 713 771 829
Votice 385 345 373 400 366 404 442 374 420 467
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 68
Tab. č. 12 Vývoj počtu dětí ve věku 3-5 let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 2 181 1 902 2 087 2 383 100 % 87 % 96 % 109 %
Beroun 2 747 2 374 2 519 2 983 100 % 86 % 92 % 109 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 5 142 4 188 4 748 5 770 100 % 81 % 92 % 112 %
Čáslav 889 785 746 838 100 % 88 % 84 % 94 %
Černošice + Mníšek p.B. 1 452 1 222 1 410 1 684 100 % 84 % 97 % 116 %
Český Brod 843 826 973 1 113 100 % 98 % 115 % 132 %
Dobříš 907 832 860 994 100 % 92 % 95 % 110 %
Hořovice 1 035 1 028 1 009 1 063 100 % 99 % 98 % 103 %
Hostivice + Roztoky 3 041 2 521 2 903 3 459 100 % 83 % 95 % 114 %
Jesenice + Jílové u P. 2 052 1 589 1 973 2 334 100 % 77 % 96 % 114 %
Kladno 4 154 3 818 4 073 4 355 100 % 92 % 98 % 105 %
Kolín 3 110 2 850 2 786 3 110 100 % 92 % 90 % 100 %
Kralupy nad Vltavou 1 272 1 146 1 245 1 412 100 % 90 % 98 % 111 %
Kutná Hora 1 667 1 504 1 475 1 584 100 % 90 % 88 % 95 %
Lysá nad Labem 1 259 1 105 1 152 1 325 100 % 88 % 92 % 105 %
Mělník 1 606 1 563 1 495 1 581 100 % 97 % 93 % 98 %
Mladá Boleslav 3 742 3 617 3 892 4 208 100 % 97 % 104 % 112 %
Mnichovo Hradiště 691 581 626 748 100 % 84 % 91 % 108 %
Neratovice 1 127 1 015 1 053 1 141 100 % 90 % 93 % 101 %
Nymburk 1 426 1 376 1 508 1 584 100 % 96 % 106 % 111 %
Poděbrady 1 095 1 069 1 079 1 186 100 % 98 % 98 % 108 %
Příbram 2 239 1 909 1 871 1 897 100 % 85 % 84 % 85 %
Rakovník 1 853 1 586 1 560 1 674 100 % 86 % 84 % 90 %
Říčany 3 152 2 638 3 221 3 839 100 % 84 % 102 % 122 %
Sedlčany 711 604 586 604 100 % 85 % 82 % 85 %
Slaný 1 398 1 338 1 376 1 480 100 % 96 % 98 % 106 %
Vlašim 955 754 703 771 100 % 79 % 74 % 81 %
Votice 385 373 404 420 100 % 97 % 105 % 109 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 69
Počet dětí ve věku 6-10 let, tj. ve věku docházky na první stupeň ZŠ, se do roku 2036 sníží na cca 77,7 tis. Poté
se bude postupně zvyšovat. V roce 2050 bude ve Středočeském kraji žít cca 92,7 tis. dětí tohoto věku.
Graf č. 14 Vývoj počtu dětí ve věku 6-10 let
Zdroj: výpočet autor
0
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
120 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 70
Tab. č. 13 Vývoj počtu dětí ve věku 6-10 let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 3 726 3 341 3 484 3 627 2 993 3 318 3 651 3 597 4 021 4 457
Beroun 4 463 4 187 4 372 4 558 3 545 3 957 4 380 4 374 4 913 5 469
Brandýs n. L.-St. Bol. 9 041 7 468 7 811 8 155 6 537 7 260 8 004 8 573 9 555 10 566
Čáslav 1 496 1 430 1 478 1 527 1 125 1 232 1 341 1 245 1 372 1 503
Černošice + Mn. p. B. 2 753 2 120 2 223 2 327 1 997 2 225 2 459 2 528 2 819 3 117
Český Brod 1 335 1 385 1 462 1 539 1 372 1 545 1 723 1 649 1 872 2 102
Dobříš 1 494 1 433 1 505 1 577 1 268 1 416 1 569 1 446 1 623 1 807
Hořovice 1 672 1 684 1 762 1 840 1 528 1 694 1 864 1 592 1 779 1 972
Hostivice + Roztoky 5 025 4 408 4 620 4 832 3 989 4 474 4 973 5 058 5 672 6 307
Jesenice + Jílové u P. 3 784 2 849 2 978 3 107 2 710 3 006 3 308 3 567 3 985 4 414
Kladno 7 091 6 405 6 653 6 901 5 949 6 541 7 145 6 641 7 365 8 108
Kolín 4 898 4 691 4 885 5 080 4 166 4 601 5 046 4 610 5 131 5 667
Kralupy nad Vltavou 1 961 1 984 2 063 2 143 1 789 1 986 2 189 2 082 2 331 2 587
Kutná Hora 2 688 2 553 2 652 2 751 2 233 2 447 2 666 2 375 2 623 2 878
Lysá nad Labem 2 170 1 880 1 952 2 025 1 621 1 785 1 953 1 981 2 205 2 434
Mělník 2 586 2 607 2 705 2 803 2 233 2 438 2 647 2 397 2 633 2 874
Mladá Boleslav 6 355 5 970 6 204 6 439 5 694 6 252 6 823 6 365 7 050 7 752
Mnichovo Hradiště 1 139 1 030 1 074 1 117 900 1 005 1 113 1 094 1 226 1 363
Neratovice 1 929 1 727 1 792 1 856 1 563 1 712 1 864 1 727 1 908 2 093
Nymburk 2 224 2 232 2 337 2 442 2 174 2 411 2 654 2 380 2 665 2 960
Poděbrady 1 771 1 828 1 910 1 993 1 596 1 768 1 945 1 782 1 991 2 208
Příbram 3 749 3 375 3 466 3 556 2 833 3 037 3 243 2 986 3 214 3 443
Rakovník 2 982 2 772 2 856 2 940 2 364 2 556 2 751 2 563 2 790 3 019
Říčany 5 860 4 631 4 896 5 161 4 467 5 042 5 634 5 729 6 482 7 262
Sedlčany 1 067 1 089 1 118 1 146 918 987 1 057 939 1 020 1 102
Slaný 2 425 2 256 2 345 2 435 2 052 2 256 2 464 2 252 2 496 2 746
Vlašim 1 430 1 330 1 365 1 401 1 093 1 173 1 253 1 173 1 264 1 355
Votice 693 655 680 705 593 654 716 658 734 813
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 71
Tab. č. 14 Vývoj počtu dětí ve věku 6-10 let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 3 726 3 484 3 318 4 021 100 % 93 % 89 % 108 %
Beroun 4 463 4 372 3 957 4 913 100 % 98 % 89 % 110 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 9 041 7 811 7 260 9 555 100 % 86 % 80 % 106 %
Čáslav 1 496 1 478 1 232 1 372 100 % 99 % 82 % 92 %
Černošice + Mníšek p.B. 2 753 2 223 2 225 2 819 100 % 81 % 81 % 102 %
Český Brod 1 335 1 462 1 545 1 872 100 % 110 % 116 % 140 %
Dobříš 1 494 1 505 1 416 1 623 100 % 101 % 95 % 109 %
Hořovice 1 672 1 762 1 694 1 779 100 % 105 % 101 % 106 %
Hostivice + Roztoky 5 025 4 620 4 474 5 672 100 % 92 % 89 % 113 %
Jesenice + Jílové u P. 3 784 2 978 3 006 3 985 100 % 79 % 79 % 105 %
Kladno 7 091 6 653 6 541 7 365 100 % 94 % 92 % 104 %
Kolín 4 898 4 885 4 601 5 131 100 % 100 % 94 % 105 %
Kralupy nad Vltavou 1 961 2 063 1 986 2 331 100 % 105 % 101 % 119 %
Kutná Hora 2 688 2 652 2 447 2 623 100 % 99 % 91 % 98 %
Lysá nad Labem 2 170 1 952 1 785 2 205 100 % 90 % 82 % 102 %
Mělník 2 586 2 705 2 438 2 633 100 % 105 % 94 % 102 %
Mladá Boleslav 6 355 6 204 6 252 7 050 100 % 98 % 98 % 111 %
Mnichovo Hradiště 1 139 1 074 1 005 1 226 100 % 94 % 88 % 108 %
Neratovice 1 929 1 792 1 712 1 908 100 % 93 % 89 % 99 %
Nymburk 2 224 2 337 2 411 2 665 100 % 105 % 108 % 120 %
Poděbrady 1 771 1 910 1 768 1 991 100 % 108 % 100 % 112 %
Příbram 3 749 3 466 3 037 3 214 100 % 92 % 81 % 86 %
Rakovník 2 982 2 856 2 556 2 790 100 % 96 % 86 % 94 %
Říčany 5 860 4 896 5 042 6 482 100 % 84 % 86 % 111 %
Sedlčany 1 067 1 118 987 1 020 100 % 105 % 93 % 96 %
Slaný 2 425 2 345 2 256 2 496 100 % 97 % 93 % 103 %
Vlašim 1 430 1 365 1 173 1 264 100 % 95 % 82 % 88 %
Votice 693 680 654 734 100 % 98 % 94 % 106 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 72
Pro doplnění uvádíme i orientační odhad počtu šestiletých dětí, tj. potenciálních žáků prvních tříd ZŠ. Jejich
počet se bude v příštích pěti letech pohybovat kolem 17,5 tis. Do roku 2035 se sníží na cca 15,2 tis.
V posledních letech sledovaného období se bude postupně zvyšovat až na cca 18,7 tis. v roce 2050.
Graf č. 15 Vývoj počtu šestiletých dětí
Zdroj: výpočet autor
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 73
Tab. č. 15 Vývoj počtu dětí ve věku 6 let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 749 610 661 712 610 676 744 720 805 893
Beroun 926 766 829 893 728 812 898 888 997 1 110
Brandýs n. L.-St. Bol. 1 828 1 356 1 471 1 587 1 361 1 509 1 661 1 744 1 943 2 149
Čáslav 302 255 274 293 223 245 267 252 278 305
Černošice + Mn. p. B. 544 391 425 459 411 457 504 511 570 630
Český Brod 252 260 284 308 281 316 352 330 375 421
Dobříš 309 266 289 313 252 281 311 295 331 368
Hořovice 334 326 353 380 301 334 368 319 357 395
Hostivice + Roztoky 1 016 807 878 948 831 930 1 032 1 032 1 156 1 284
Jesenice + Jílové u P. 777 508 551 595 565 626 688 715 799 885
Kladno 1 460 1 225 1 319 1 414 1 206 1 326 1 449 1 326 1 471 1 621
Kolín 989 918 989 1 061 825 913 1 003 931 1 036 1 144
Kralupy nad Vltavou 407 366 395 424 363 404 445 421 471 523
Kutná Hora 543 483 520 558 446 489 533 478 528 580
Lysá nad Labem 422 356 383 411 334 367 402 400 446 493
Mělník 545 503 540 576 449 490 532 482 530 579
Mladá Boleslav 1 293 1 154 1 245 1 336 1 154 1 268 1 384 1 277 1 415 1 557
Mnichovo Hradiště 224 188 203 219 182 203 225 223 250 278
Neratovice 379 326 351 376 316 346 377 345 382 419
Nymburk 437 436 472 508 444 492 542 475 532 591
Poděbrady 334 343 371 399 319 354 390 356 398 441
Příbram 762 628 669 710 570 611 652 594 640 687
Rakovník 568 518 553 588 475 514 553 514 560 607
Říčany 1 143 837 919 1 002 922 1 038 1 158 1 154 1 305 1 462
Sedlčany 206 197 210 222 182 195 209 187 203 220
Slaný 482 428 461 494 411 452 494 449 498 549
Vlašim 289 248 263 279 217 233 249 238 257 275
Votice 129 119 128 138 119 132 144 129 144 160
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 74
Tab. č. 16 Vývoj počtu dětí ve věku 6 let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 749 661 676 805 100 % 88 % 90 % 107 %
Beroun 926 829 812 997 100 % 90 % 88 % 108 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 1 828 1 471 1 509 1 943 100 % 80 % 83 % 106 %
Čáslav 302 274 245 278 100 % 91 % 81 % 92 %
Černošice + Mníšek p.B. 544 425 457 570 100 % 78 % 84 % 105 %
Český Brod 252 284 316 375 100 % 113 % 125 % 149 %
Dobříš 309 289 281 331 100 % 94 % 91 % 107 %
Hořovice 334 353 334 357 100 % 106 % 100 % 107 %
Hostivice + Roztoky 1 016 878 930 1 156 100 % 86 % 91 % 114 %
Jesenice + Jílové u P. 777 551 626 799 100 % 71 % 81 % 103 %
Kladno 1 460 1 319 1 326 1 471 100 % 90 % 91 % 101 %
Kolín 989 989 913 1 036 100 % 100 % 92 % 105 %
Kralupy nad Vltavou 407 395 404 471 100 % 97 % 99 % 116 %
Kutná Hora 543 520 489 528 100 % 96 % 90 % 97 %
Lysá nad Labem 422 383 367 446 100 % 91 % 87 % 106 %
Mělník 545 540 490 530 100 % 99 % 90 % 97 %
Mladá Boleslav 1 293 1 245 1 268 1 415 100 % 96 % 98 % 109 %
Mnichovo Hradiště 224 203 203 250 100 % 91 % 91 % 112 %
Neratovice 379 351 346 382 100 % 93 % 91 % 101 %
Nymburk 437 472 492 532 100 % 108 % 113 % 122 %
Poděbrady 334 371 354 398 100 % 111 % 106 % 119 %
Příbram 762 669 611 640 100 % 88 % 80 % 84 %
Rakovník 568 553 514 560 100 % 97 % 90 % 99 %
Říčany 1 143 919 1 038 1 305 100 % 80 % 91 % 114 %
Sedlčany 206 210 195 203 100 % 102 % 95 % 99 %
Slaný 482 461 452 498 100 % 96 % 94 % 103 %
Vlašim 289 263 233 257 100 % 91 % 81 % 89 %
Votice 129 128 132 144 100 % 100 % 102 % 112 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 75
Počet dětí ve věku 11-14 let, tj. ve věku druhého stupně základní školní docházky, výrazně vzrostl v období let
2012 a 2022 (z cca 45,5 tis. na cca 73,1 tis., tj. + cca 27,6 tis.). Počet dětí tohoto věku se bude zhruba do roku
2032 pohybovat kolem 72 tis. Do roku 2042 klesne na cca 63,3 tis. Poté se bude postupně zvyšovat až na cca
70,7 tis.
Graf č. 16 Vývoj počtu dětí ve věku 11-14 let
Zdroj: výpočet autor
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
80 000
90 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 76
Tab. č. 17 Vývoj počtu dětí ve věku 11-14 let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 3 240 3 037 3 073 3 109 2 421 2 670 2 923 2 742 3 067 3 400
Beroun 3 548 3 784 3 835 3 886 2 908 3 224 3 545 3 265 3 676 4 098
Brandýs n. L.-St. Bol. 7 366 7 228 7 326 7 424 5 195 5 751 6 315 6 296 7 033 7 787
Čáslav 1 168 1 222 1 231 1 241 967 1 053 1 140 956 1 054 1 154
Černošice + Mn. p. B. 2 219 2 096 2 127 2 158 1 582 1 758 1 936 1 874 2 096 2 324
Český Brod 1 090 1 160 1 185 1 211 1 066 1 195 1 327 1 262 1 434 1 612
Dobříš 1 171 1 272 1 294 1 317 1 046 1 163 1 282 1 096 1 234 1 377
Hořovice 1 399 1 417 1 438 1 459 1 266 1 396 1 528 1 250 1 399 1 551
Hostivice + Roztoky 4 135 4 187 4 249 4 311 3 160 3 525 3 896 3 734 4 207 4 694
Jesenice + Jílové u P. 3 241 2 931 2 969 3 007 2 059 2 282 2 508 2 667 2 983 3 306
Kladno 6 017 5 698 5 752 5 805 4 795 5 251 5 712 5 162 5 724 6 299
Kolín 3 975 4 196 4 243 4 290 3 494 3 833 4 177 3 515 3 918 4 332
Kralupy nad Vltavou 1 706 1 717 1 737 1 756 1 449 1 598 1 748 1 592 1 785 1 982
Kutná Hora 2 227 2 250 2 270 2 291 1 854 2 024 2 197 1 846 2 040 2 237
Lysá nad Labem 1 841 1 685 1 701 1 716 1 307 1 433 1 561 1 476 1 643 1 813
Mělník 2 187 2 187 2 209 2 231 1 869 2 033 2 198 1 865 2 049 2 236
Mladá Boleslav 5 725 5 098 5 148 5 197 4 534 4 960 5 392 4 907 5 435 5 975
Mnichovo Hradiště 877 944 955 966 743 823 904 810 911 1 016
Neratovice 1 598 1 535 1 549 1 562 1 275 1 391 1 508 1 343 1 483 1 626
Nymburk 2 025 1 944 1 973 2 002 1 751 1 933 2 117 1 897 2 121 2 352
Poděbrady 1 529 1 510 1 534 1 558 1 335 1 469 1 606 1 386 1 548 1 715
Příbram 3 101 3 001 3 008 3 014 2 329 2 494 2 659 2 358 2 535 2 713
Rakovník 2 515 2 457 2 469 2 481 1 975 2 128 2 282 2 000 2 175 2 351
Říčany 4 658 4 538 4 625 4 713 3 454 3 890 4 334 4 265 4 844 5 440
Sedlčany 944 928 931 933 763 818 873 753 817 880
Slaný 1 964 1 925 1 946 1 968 1 681 1 840 2 001 1 746 1 936 2 130
Vlašim 1 036 1 259 1 262 1 266 928 992 1 057 902 971 1 041
Votice 632 532 538 543 482 529 576 527 587 648
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 77
Tab. č. 18 Vývoj počtu dětí ve věku 11-14 let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 3 240 3 073 2 670 3 067 100 % 95 % 82 % 95 %
Beroun 3 548 3 835 3 224 3 676 100 % 108 % 91 % 104 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 7 366 7 326 5 751 7 033 100 % 99 % 78 % 95 %
Čáslav 1 168 1 231 1 053 1 054 100 % 105 % 90 % 90 %
Černošice + Mníšek p.B. 2 219 2 127 1 758 2 096 100 % 96 % 79 % 94 %
Český Brod 1 090 1 185 1 195 1 434 100 % 109 % 110 % 132 %
Dobříš 1 171 1 294 1 163 1 234 100 % 111 % 99 % 105 %
Hořovice 1 399 1 438 1 396 1 399 100 % 103 % 100 % 100 %
Hostivice + Roztoky 4 135 4 249 3 525 4 207 100 % 103 % 85 % 102 %
Jesenice + Jílové u P. 3 241 2 969 2 282 2 983 100 % 92 % 70 % 92 %
Kladno 6 017 5 752 5 251 5 724 100 % 96 % 87 % 95 %
Kolín 3 975 4 243 3 833 3 918 100 % 107 % 96 % 99 %
Kralupy nad Vltavou 1 706 1 737 1 598 1 785 100 % 102 % 94 % 105 %
Kutná Hora 2 227 2 270 2 024 2 040 100 % 102 % 91 % 92 %
Lysá nad Labem 1 841 1 701 1 433 1 643 100 % 92 % 78 % 89 %
Mělník 2 187 2 209 2 033 2 049 100 % 101 % 93 % 94 %
Mladá Boleslav 5 725 5 148 4 960 5 435 100 % 90 % 87 % 95 %
Mnichovo Hradiště 877 955 823 911 100 % 109 % 94 % 104 %
Neratovice 1 598 1 549 1 391 1 483 100 % 97 % 87 % 93 %
Nymburk 2 025 1 973 1 933 2 121 100 % 97 % 95 % 105 %
Poděbrady 1 529 1 534 1 469 1 548 100 % 100 % 96 % 101 %
Příbram 3 101 3 008 2 494 2 535 100 % 97 % 80 % 82 %
Rakovník 2 515 2 469 2 128 2 175 100 % 98 % 85 % 86 %
Říčany 4 658 4 625 3 890 4 844 100 % 99 % 84 % 104 %
Sedlčany 944 931 818 817 100 % 99 % 87 % 86 %
Slaný 1 964 1 946 1 840 1 936 100 % 99 % 94 % 99 %
Vlašim 1 036 1 262 992 971 100 % 122 % 96 % 94 %
Votice 632 538 529 587 100 % 85 % 84 % 93 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 78
Pro doplnění uvádíme i počet jedenáctiletých dětí, tedy potenciálních žáků šestých tříd. Jejich počet výrazně
vzrostl v období let 2012 a 2022 (z cca 11,9 tis. na cca 17,8 tis., tj. + cca 5,9 tis.). Počet jedenáctiletých dětí se
bude pohybovat kolem 17,8 tis. zhruba do roku 2032. Poté se mírně sníží (na cca 15,6 tis. v roce 2040).
V posledních letech prognózovaného období se bude počet jedenáctiletých dětí postupně zvyšovat (až na cca
18,1 tis. v roce 2050).
Graf č. 17 Vývoj počtu jedenáctiletých dětí
Zdroj: výpočet autor
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 79
Tab. č. 19 Vývoj počtu dětí ve věku 11 let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 773 764 775 785 594 657 722 704 787 872
Beroun 841 917 932 947 696 776 858 840 945 1 053
Brandýs n. L.-St. Bol. 1 872 1 735 1 764 1 794 1 265 1 405 1 548 1 637 1 826 2 020
Čáslav 284 265 268 270 231 253 274 242 267 293
Černošice + Mn. p. B. 567 481 491 500 389 434 480 485 541 600
Český Brod 271 300 308 316 266 299 333 323 367 412
Dobříš 286 333 340 346 257 286 316 281 316 352
Hořovice 353 372 378 384 309 342 375 316 353 392
Hostivice + Roztoky 1 051 1 015 1 033 1 052 769 862 957 967 1 087 1 211
Jesenice + Jílové u P. 794 714 726 737 513 570 627 691 772 855
Kladno 1 419 1 427 1 442 1 458 1 184 1 299 1 416 1 311 1 453 1 599
Kolín 977 1 038 1 051 1 065 847 932 1 019 897 999 1 104
Kralupy nad Vltavou 430 431 437 443 354 392 431 406 455 505
Kutná Hora 562 535 541 547 454 497 540 468 517 567
Lysá nad Labem 452 439 444 448 315 347 379 381 424 468
Mělník 489 527 533 540 447 487 529 473 519 566
Mladá Boleslav 1 360 1 207 1 221 1 236 1 136 1 245 1 355 1 250 1 384 1 521
Mnichovo Hradiště 229 221 224 228 181 201 222 209 235 261
Neratovice 390 382 386 390 314 343 373 340 375 411
Nymburk 464 468 477 486 433 479 526 473 530 588
Poděbrady 368 420 427 434 324 357 392 351 392 435
Příbram 762 736 738 739 569 610 651 595 640 685
Rakovník 589 618 621 625 482 520 558 506 551 596
Říčany 1 098 1 081 1 107 1 133 861 973 1 087 1 104 1 251 1 403
Sedlčany 226 245 245 246 188 201 215 188 204 220
Slaný 488 460 466 472 413 453 494 444 492 541
Vlašim 225 302 303 304 223 239 255 229 247 264
Votice 160 126 127 129 118 130 142 132 147 163
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 80
Tab. č. 20 Vývoj počtu dětí ve věku 11 let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 773 775 657 787 100 % 100 % 85 % 102 %
Beroun 841 932 776 945 100 % 111 % 92 % 112 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 1 872 1 764 1 405 1 826 100 % 94 % 75 % 98 %
Čáslav 284 268 253 267 100 % 94 % 89 % 94 %
Černošice + Mníšek p.B. 567 491 434 541 100 % 87 % 77 % 95 %
Český Brod 271 308 299 367 100 % 114 % 110 % 135 %
Dobříš 286 340 286 316 100 % 119 % 100 % 111 %
Hořovice 353 378 342 353 100 % 107 % 97 % 100 %
Hostivice + Roztoky 1 051 1 033 862 1 087 100 % 98 % 82 % 103 %
Jesenice + Jílové u P. 794 726 570 772 100 % 91 % 72 % 97 %
Kladno 1 419 1 442 1 299 1 453 100 % 102 % 92 % 102 %
Kolín 977 1 051 932 999 100 % 108 % 95 % 102 %
Kralupy nad Vltavou 430 437 392 455 100 % 102 % 91 % 106 %
Kutná Hora 562 541 497 517 100 % 96 % 88 % 92 %
Lysá nad Labem 452 444 347 424 100 % 98 % 77 % 94 %
Mělník 489 533 487 519 100 % 109 % 100 % 106 %
Mladá Boleslav 1 360 1 221 1 245 1 384 100 % 90 % 92 % 102 %
Mnichovo Hradiště 229 224 201 235 100 % 98 % 88 % 103 %
Neratovice 390 386 343 375 100 % 99 % 88 % 96 %
Nymburk 464 477 479 530 100 % 103 % 103 % 114 %
Poděbrady 368 427 357 392 100 % 116 % 97 % 107 %
Příbram 762 738 610 640 100 % 97 % 80 % 84 %
Rakovník 589 621 520 551 100 % 105 % 88 % 93 %
Říčany 1 098 1 107 973 1 251 100 % 101 % 89 % 114 %
Sedlčany 226 245 201 204 100 % 109 % 89 % 90 %
Slaný 488 466 453 492 100 % 95 % 93 % 101 %
Vlašim 225 303 239 247 100 % 135 % 106 % 110 %
Votice 160 127 130 147 100 % 80 % 81 % 92 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 81
Počet obyvatel ve věku 15-18 let od roku 2012 do roku 2022 vzrostl o cca 17,2 tis. na cca 64,3 tis. Nárůst počtu
obyvatel tohoto věku bude pokračovat zhruba do roku 2025 (na cca 73,6 tis.). Mezi 72 a 73 tis. se jejich počet
bude pohybovat zhruba do roku 2036. V posledních letech prognózovaného období klesne na cca 65 tis.
Graf č. 18 Vývoj počtu obyvatel ve věku 15-18 let
Zdroj: výpočet autor
POZNÁMKA
Lze předpokládat, že vzroste počet dětí navštěvujících střední školu a zvýší se i poptávka po volnočasových
aktivitách, které baví současnou mladou generaci.
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
70 000
80 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 82
Tab. č. 21 Vývoj počtu obyvatel ve věku 15-18 let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 2 746 3 050 3 076 3 102 2 602 2 808 3 014 2 545 2 849 3 159
Beroun 3 112 3 612 3 650 3 687 3 206 3 468 3 731 2 998 3 383 3 777
Brandýs n. L.-St. Bol. 6 105 7 405 7 475 7 544 5 686 6 152 6 619 5 640 6 321 7 018
Čáslav 1 053 1 217 1 224 1 232 1 072 1 143 1 214 923 1 018 1 114
Černošice + Mn. p. B. 1 829 2 255 2 276 2 297 1 632 1 776 1 921 1 696 1 907 2 122
Český Brod 1 020 1 115 1 132 1 149 1 111 1 216 1 322 1 166 1 328 1 495
Dobříš 1 003 1 222 1 238 1 254 1 099 1 197 1 295 1 042 1 177 1 315
Hořovice 1 303 1 375 1 390 1 406 1 331 1 437 1 543 1 235 1 382 1 532
Hostivice + Roztoky 3 439 4 144 4 191 4 239 3 429 3 731 4 033 3 419 3 868 4 329
Jesenice + Jílové u P. 2 804 3 061 3 088 3 115 2 173 2 357 2 542 2 370 2 659 2 954
Kladno 5 433 5 721 5 762 5 803 5 069 5 439 5 809 4 931 5 467 6 013
Kolín 3 538 3 979 4 015 4 051 3 683 3 960 4 237 3 381 3 770 4 167
Kralupy nad Vltavou 1 446 1 598 1 613 1 628 1 579 1 699 1 819 1 503 1 685 1 871
Kutná Hora 2 083 2 179 2 195 2 210 1 970 2 110 2 250 1 811 2 000 2 192
Lysá nad Labem 1 593 1 746 1 757 1 769 1 441 1 544 1 648 1 348 1 502 1 659
Mělník 2 041 2 065 2 082 2 098 1 993 2 128 2 264 1 799 1 977 2 160
Mladá Boleslav 4 849 5 132 5 169 5 206 4 646 4 986 5 327 4 685 5 186 5 697
Mnichovo Hradiště 742 942 950 958 793 858 923 761 858 957
Neratovice 1 392 1 576 1 586 1 596 1 323 1 418 1 512 1 293 1 427 1 563
Nymburk 1 880 1 861 1 883 1 905 1 785 1 933 2 081 1 834 2 051 2 272
Poděbrady 1 369 1 501 1 523 1 545 1 453 1 568 1 682 1 329 1 486 1 648
Příbram 2 986 2 995 3 000 3 005 2 578 2 712 2 846 2 287 2 458 2 630
Rakovník 2 304 2 444 2 454 2 463 2 129 2 254 2 380 1 934 2 102 2 272
Říčany 3 881 4 865 4 925 4 984 3 605 3 969 4 334 3 866 4 410 4 969
Sedlčany 870 869 870 872 817 862 906 751 811 873
Slaný 1 850 1 968 1 984 2 000 1 776 1 906 2 036 1 676 1 858 2 045
Vlašim 1 038 1 147 1 149 1 152 1 042 1 094 1 146 882 949 1 017
Votice 556 575 579 583 515 553 591 501 558 616
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 83
Tab. č. 22 Vývoj počtu obyvatel ve věku 15-18 let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 2 746 3 076 2 808 2 849 100 % 112 % 102 % 104 %
Beroun 3 112 3 650 3 468 3 383 100 % 117 % 111 % 109 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 6 105 7 475 6 152 6 321 100 % 122 % 101 % 104 %
Čáslav 1 053 1 224 1 143 1 018 100 % 116 % 109 % 97 %
Černošice + Mníšek p.B. 1 829 2 276 1 776 1 907 100 % 124 % 97 % 104 %
Český Brod 1 020 1 132 1 216 1 328 100 % 111 % 119 % 130 %
Dobříš 1 003 1 238 1 197 1 177 100 % 123 % 119 % 117 %
Hořovice 1 303 1 390 1 437 1 382 100 % 107 % 110 % 106 %
Hostivice + Roztoky 3 439 4 191 3 731 3 868 100 % 122 % 108 % 112 %
Jesenice + Jílové u P. 2 804 3 088 2 357 2 659 100 % 110 % 84 % 95 %
Kladno 5 433 5 762 5 439 5 467 100 % 106 % 100 % 101 %
Kolín 3 538 4 015 3 960 3 770 100 % 113 % 112 % 107 %
Kralupy nad Vltavou 1 446 1 613 1 699 1 685 100 % 112 % 117 % 117 %
Kutná Hora 2 083 2 195 2 110 2 000 100 % 105 % 101 % 96 %
Lysá nad Labem 1 593 1 757 1 544 1 502 100 % 110 % 97 % 94 %
Mělník 2 041 2 082 2 128 1 977 100 % 102 % 104 % 97 %
Mladá Boleslav 4 849 5 169 4 986 5 186 100 % 107 % 103 % 107 %
Mnichovo Hradiště 742 950 858 858 100 % 128 % 116 % 116 %
Neratovice 1 392 1 586 1 418 1 427 100 % 114 % 102 % 103 %
Nymburk 1 880 1 883 1 933 2 051 100 % 100 % 103 % 109 %
Poděbrady 1 369 1 523 1 568 1 486 100 % 111 % 115 % 109 %
Příbram 2 986 3 000 2 712 2 458 100 % 100 % 91 % 82 %
Rakovník 2 304 2 454 2 254 2 102 100 % 106 % 98 % 91 %
Říčany 3 881 4 925 3 969 4 410 100 % 127 % 102 % 114 %
Sedlčany 870 870 862 811 100 % 100 % 99 % 93 %
Slaný 1 850 1 984 1 906 1 858 100 % 107 % 103 % 100 %
Vlašim 1 038 1 149 1 094 949 100 % 111 % 105 % 91 %
Votice 556 579 553 558 100 % 104 % 99 % 100 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 84
Počet obyvatel ve věkové skupině 19-23 let v následujících letech výrazně vzroste. V období let 2030-2040
bude ve Středočeském kraji žít cca 93 tis. osob tohoto věku (tj. o cca 28 tis. více než v roce 2022). Po roce 2040
předpokládáme mírný pokles (na cca 81,9 tis.).
Graf č. 19 Vývoj počtu obyvatel ve věku 19-23 let
Zdroj: výpočet autor
0
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
120 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 85
Tab. č. 23 Vývoj počtu obyvatel ve věku 19-23 let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 2 829 4 071 4 107 4 142 3 834 3 936 4 037 3 116 3 481 3 850
Beroun 2 922 4 516 4 565 4 613 4 805 4 944 5 081 3 681 4 143 4 610
Brandýs n. L.-St. Bol. 5 460 9 271 9 358 9 444 8 881 9 123 9 361 6 719 7 533 8 357
Čáslav 1 158 1 486 1 496 1 506 1 579 1 607 1 634 1 188 1 306 1 426
Černošice + Mn. p. B. 1 668 2 734 2 759 2 784 2 519 2 596 2 671 2 003 2 256 2 511
Český Brod 899 1 425 1 446 1 467 1 527 1 592 1 656 1 388 1 579 1 774
Dobříš 1 035 1 493 1 512 1 531 1 620 1 673 1 727 1 321 1 487 1 655
Hořovice 1 443 1 793 1 814 1 834 1 824 1 877 1 929 1 596 1 778 1 962
Hostivice + Roztoky 3 183 5 279 5 341 5 402 5 325 5 494 5 662 4 116 4 650 5 190
Jesenice + Jílové u P. 2 532 4 038 4 071 4 103 3 467 3 565 3 662 2 711 3 049 3 389
Kladno 5 735 7 695 7 753 7 810 7 158 7 318 7 477 6 157 6 807 7 463
Kolín 3 882 5 075 5 125 5 174 5 344 5 472 5 598 4 411 4 891 5 375
Kralupy nad Vltavou 1 510 2 154 2 175 2 196 2 234 2 293 2 351 1 874 2 091 2 310
Kutná Hora 2 285 2 844 2 866 2 888 2 849 2 904 2 960 2 327 2 563 2 802
Lysá nad Labem 1 527 2 298 2 315 2 331 2 078 2 122 2 166 1 662 1 848 2 037
Mělník 2 142 2 800 2 821 2 843 2 780 2 834 2 888 2 286 2 509 2 735
Mladá Boleslav 5 410 7 278 7 334 7 390 6 593 6 735 6 874 5 910 6 519 7 135
Mnichovo Hradiště 773 1 115 1 127 1 138 1 229 1 262 1 295 954 1 070 1 187
Neratovice 1 551 1 999 2 013 2 026 1 952 1 990 2 028 1 611 1 775 1 940
Nymburk 1 876 2 622 2 652 2 681 2 533 2 611 2 687 2 245 2 506 2 771
Poděbrady 1 425 2 004 2 037 2 070 1 988 2 054 2 119 1 678 1 875 2 075
Příbram 3 263 3 909 3 917 3 925 3 679 3 700 3 719 2 880 3 094 3 308
Rakovník 2 485 3 128 3 142 3 155 3 103 3 140 3 176 2 433 2 642 2 851
Říčany 3 571 5 914 5 987 6 058 5 610 5 830 6 047 4 558 5 205 5 860
Sedlčany 1 077 1 164 1 167 1 169 1 222 1 232 1 242 957 1 033 1 108
Slaný 1 892 2 549 2 570 2 591 2 414 2 471 2 529 2 101 2 326 2 553
Vlašim 1 151 1 295 1 299 1 302 1 514 1 524 1 535 1 131 1 215 1 300
Votice 552 799 805 810 696 714 731 610 678 746
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 86
Tab. č. 24 Vývoj počtu obyvatel ve věku 19-23 let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 2 829 4 107 3 936 3 481 100 % 145 % 139 % 123 %
Beroun 2 922 4 565 4 944 4 143 100 % 156 % 169 % 142 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 5 460 9 358 9 123 7 533 100 % 171 % 167 % 138 %
Čáslav 1 158 1 496 1 607 1 306 100 % 129 % 139 % 113 %
Černošice + Mníšek p.B. 1 668 2 759 2 596 2 256 100 % 165 % 156 % 135 %
Český Brod 899 1 446 1 592 1 579 100 % 161 % 177 % 176 %
Dobříš 1 035 1 512 1 673 1 487 100 % 146 % 162 % 144 %
Hořovice 1 443 1 814 1 877 1 778 100 % 126 % 130 % 123 %
Hostivice + Roztoky 3 183 5 341 5 494 4 650 100 % 168 % 173 % 146 %
Jesenice + Jílové u P. 2 532 4 071 3 565 3 049 100 % 161 % 141 % 120 %
Kladno 5 735 7 753 7 318 6 807 100 % 135 % 128 % 119 %
Kolín 3 882 5 125 5 472 4 891 100 % 132 % 141 % 126 %
Kralupy nad Vltavou 1 510 2 175 2 293 2 091 100 % 144 % 152 % 138 %
Kutná Hora 2 285 2 866 2 904 2 563 100 % 125 % 127 % 112 %
Lysá nad Labem 1 527 2 315 2 122 1 848 100 % 152 % 139 % 121 %
Mělník 2 142 2 821 2 834 2 509 100 % 132 % 132 % 117 %
Mladá Boleslav 5 410 7 334 6 735 6 519 100 % 136 % 124 % 121 %
Mnichovo Hradiště 773 1 127 1 262 1 070 100 % 146 % 163 % 138 %
Neratovice 1 551 2 013 1 990 1 775 100 % 130 % 128 % 114 %
Nymburk 1 876 2 652 2 611 2 506 100 % 141 % 139 % 134 %
Poděbrady 1 425 2 037 2 054 1 875 100 % 143 % 144 % 132 %
Příbram 3 263 3 917 3 700 3 094 100 % 120 % 113 % 95 %
Rakovník 2 485 3 142 3 140 2 642 100 % 126 % 126 % 106 %
Říčany 3 571 5 987 5 830 5 205 100 % 168 % 163 % 146 %
Sedlčany 1 077 1 167 1 232 1 033 100 % 108 % 114 % 96 %
Slaný 1 892 2 570 2 471 2 326 100 % 136 % 131 % 123 %
Vlašim 1 151 1 299 1 524 1 215 100 % 113 % 132 % 106 %
Votice 552 805 714 678 100 % 146 % 129 % 123 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 87
Počet obyvatel ve věku 24-39 let se bude postupně zvyšovat zhruba od roku 2030 . V současné době zde žije
cca 274,9 tis. osob tohoto věku. Po roce 2045 se jejich počet zvýší na cca 330 tis.
Graf č. 20 Vývoj počtu obyvatel ve věku 24-39 let
Zdroj: výpočet autor
0
50 000
100 000
150 000
200 000
250 000
300 000
350 000
400 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 88
Tab. č. 25 Vývoj počtu obyvatel ve věku 24-39 let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 11 541 10 643 10 899 11 152 12 806 13 290 13 763 12 966 13 827 14 670
Beroun 13 353 12 157 12 526 12 893 15 246 15 904 16 551 16 369 17 499 18 606
Brandýs n. L.-St. Bol. 23 037 21 857 22 529 23 198 29 913 30 975 32 017 31 111 33 104 35 058
Čáslav 5 107 4 351 4 420 4 488 4 662 4 792 4 919 4 887 5 125 5 358
Černošice + Mn. p. B. 6 084 6 274 6 467 6 659 8 728 9 045 9 357 8 691 9 259 9 816
Český Brod 4 098 4 023 4 195 4 368 5 139 5 435 5 729 5 577 6 063 6 544
Dobříš 4 508 4 187 4 329 4 471 5 020 5 244 5 465 5 374 5 753 6 125
Hořovice 6 042 5 673 5 829 5 984 6 002 6 241 6 476 6 143 6 538 6 925
Hostivice + Roztoky 13 388 12 846 13 287 13 727 17 710 18 485 19 248 18 399 19 657 20 892
Jesenice + Jílové u P. 8 920 9 210 9 439 9 667 12 656 13 076 13 487 12 267 13 092 13 902
Kladno 24 177 22 091 22 489 22 884 25 278 26 076 26 860 24 850 26 239 27 602
Kolín 17 414 15 774 16 141 16 505 17 435 18 068 18 688 18 136 19 194 20 226
Kralupy nad Vltavou 7 090 6 362 6 524 6 685 7 377 7 695 8 008 7 793 8 302 8 800
Kutná Hora 9 951 8 837 8 991 9 143 9 058 9 321 9 579 9 138 9 616 10 084
Lysá nad Labem 6 649 6 193 6 319 6 444 7 487 7 713 7 935 7 648 8 105 8 556
Mělník 9 026 8 302 8 452 8 602 8 957 9 193 9 423 9 001 9 438 9 866
Mladá Boleslav 23 759 21 780 22 211 22 640 23 854 24 630 25 387 23 625 24 969 26 279
Mnichovo Hradiště 3 633 3 171 3 258 3 345 3 809 3 979 4 147 4 064 4 334 4 597
Neratovice 6 307 5 747 5 845 5 943 6 519 6 707 6 892 6 514 6 860 7 198
Nymburk 7 726 7 437 7 649 7 861 8 493 8 852 9 207 8 494 9 088 9 674
Poděbrady 5 873 5 503 5 670 5 837 6 203 6 478 6 749 6 435 6 886 7 327
Příbram 13 219 11 273 11 327 11 379 11 840 11 952 12 055 11 335 11 644 11 933
Rakovník 10 344 8 912 9 001 9 089 9 581 9 765 9 942 9 530 9 908 10 270
Říčany 14 035 14 151 14 699 15 246 19 802 20 741 21 668 20 148 21 764 23 357
Sedlčany 4 123 3 559 3 579 3 598 3 503 3 559 3 611 3 528 3 660 3 786
Slaný 8 278 7 497 7 645 7 793 8 313 8 585 8 853 8 301 8 776 9 242
Vlašim 4 930 4 216 4 242 4 267 4 217 4 270 4 321 4 457 4 589 4 716
Votice 2 296 2 098 2 136 2 174 2 403 2 488 2 571 2 382 2 534 2 684
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 89
Tab. č. 26 Vývoj počtu obyvatel ve věku 24-39 let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 11 541 10 899 13 290 13 827 100 % 94 % 115 % 120 %
Beroun 13 353 12 526 15 904 17 499 100 % 94 % 119 % 131 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 23 037 22 529 30 975 33 104 100 % 98 % 134 % 144 %
Čáslav 5 107 4 420 4 792 5 125 100 % 87 % 94 % 100 %
Černošice + Mníšek p.B. 6 084 6 467 9 045 9 259 100 % 106 % 149 % 152 %
Český Brod 4 098 4 195 5 435 6 063 100 % 102 % 133 % 148 %
Dobříš 4 508 4 329 5 244 5 753 100 % 96 % 116 % 128 %
Hořovice 6 042 5 829 6 241 6 538 100 % 96 % 103 % 108 %
Hostivice + Roztoky 13 388 13 287 18 485 19 657 100 % 99 % 138 % 147 %
Jesenice + Jílové u P. 8 920 9 439 13 076 13 092 100 % 106 % 147 % 147 %
Kladno 24 177 22 489 26 076 26 239 100 % 93 % 108 % 109 %
Kolín 17 414 16 141 18 068 19 194 100 % 93 % 104 % 110 %
Kralupy nad Vltavou 7 090 6 524 7 695 8 302 100 % 92 % 109 % 117 %
Kutná Hora 9 951 8 991 9 321 9 616 100 % 90 % 94 % 97 %
Lysá nad Labem 6 649 6 319 7 713 8 105 100 % 95 % 116 % 122 %
Mělník 9 026 8 452 9 193 9 438 100 % 94 % 102 % 105 %
Mladá Boleslav 23 759 22 211 24 630 24 969 100 % 93 % 104 % 105 %
Mnichovo Hradiště 3 633 3 258 3 979 4 334 100 % 90 % 110 % 119 %
Neratovice 6 307 5 845 6 707 6 860 100 % 93 % 106 % 109 %
Nymburk 7 726 7 649 8 852 9 088 100 % 99 % 115 % 118 %
Poděbrady 5 873 5 670 6 478 6 886 100 % 97 % 110 % 117 %
Příbram 13 219 11 327 11 952 11 644 100 % 86 % 90 % 88 %
Rakovník 10 344 9 001 9 765 9 908 100 % 87 % 94 % 96 %
Říčany 14 035 14 699 20 741 21 764 100 % 105 % 148 % 155 %
Sedlčany 4 123 3 579 3 559 3 660 100 % 87 % 86 % 89 %
Slaný 8 278 7 645 8 585 8 776 100 % 92 % 104 % 106 %
Vlašim 4 930 4 242 4 270 4 589 100 % 86 % 87 % 93 %
Votice 2 296 2 136 2 488 2 534 100 % 93 % 108 % 110 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 90
Počet osob ve věkové skupině 40-64 let se bude zhruba do roku 2034 postupně zvyšovat. Ze současných cca
508 tis. vzroste na cca 563 tis. V posledních letech prognózovaného období se bude počet osob tohoto věku
pohybovat kolem cca 510 tis.
Graf č. 21 Vývoj počtu obyvatel ve věku 40-64 let
Zdroj: výpočet autor
0
100 000
200 000
300 000
400 000
500 000
600 000
700 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 91
Tab. č. 27 Vývoj počtu obyvatel ve věku 40-64 let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 22 184 23 305 23 593 23 878 21 851 22 669 23 474 20 802 22 164 23 504
Beroun 24 509 27 253 27 647 28 036 26 104 27 225 28 334 25 035 26 882 28 706
Brandýs n. L.-St. Bol. 43 018 49 230 49 932 50 624 46 319 48 225 50 088 44 566 47 680 50 720
Čáslav 9 128 9 379 9 460 9 540 8 713 8 938 9 159 7 784 8 141 8 491
Černošice + Mn. p. B. 12 985 13 921 14 136 14 347 12 826 13 419 14 000 12 774 13 706 14 618
Český Brod 7 216 8 425 8 592 8 760 8 478 8 958 9 438 8 622 9 415 10 207
Dobříš 8 378 9 152 9 303 9 454 8 668 9 065 9 457 8 254 8 867 9 473
Hořovice 11 217 12 082 12 255 12 427 11 457 11 898 12 334 10 420 11 082 11 733
Hostivice + Roztoky 24 033 27 775 28 212 28 643 26 975 28 263 29 527 26 581 28 645 30 665
Jesenice + Jílové u P. 19 295 20 534 20 808 21 078 18 585 19 345 20 088 18 718 20 018 21 287
Kladno 45 455 47 160 47 621 48 081 43 236 44 578 45 904 40 772 42 965 45 129
Kolín 29 804 32 134 32 506 32 873 30 930 31 970 32 993 28 872 30 542 32 179
Kralupy nad Vltavou 11 825 13 085 13 240 13 393 12 762 13 251 13 732 12 393 13 223 14 041
Kutná Hora 18 069 18 506 18 688 18 869 17 121 17 594 18 061 15 584 16 325 17 054
Lysá nad Labem 11 221 12 793 12 929 13 065 12 153 12 536 12 914 11 496 12 165 12 825
Mělník 16 200 16 996 17 171 17 344 15 643 16 082 16 515 14 595 15 259 15 912
Mladá Boleslav 40 597 44 070 44 518 44 958 42 398 43 679 44 936 39 645 41 764 43 834
Mnichovo Hradiště 6 514 7 121 7 211 7 300 6 855 7 132 7 406 6 397 6 850 7 298
Neratovice 11 730 12 324 12 440 12 556 11 192 11 523 11 849 10 385 10 921 11 449
Nymburk 14 649 15 503 15 727 15 950 14 702 15 310 15 914 14 227 15 191 16 150
Poděbrady 11 222 11 876 12 051 12 224 11 137 11 575 12 007 10 484 11 168 11 841
Příbram 25 370 25 061 25 174 25 281 21 856 22 145 22 419 18 823 19 248 19 642
Rakovník 19 769 19 929 20 060 20 187 17 697 18 056 18 403 15 618 16 179 16 716
Říčany 27 543 31 217 31 802 32 381 30 420 32 066 33 687 30 625 33 294 35 919
Sedlčany 7 694 7 580 7 617 7 652 6 751 6 860 6 964 5 930 6 115 6 291
Slaný 14 804 15 679 15 849 16 018 14 744 15 217 15 685 13 856 14 608 15 352
Vlašim 9 023 8 992 9 038 9 083 8 038 8 160 8 278 6 900 7 086 7 263
Votice 4 520 4 576 4 622 4 667 4 297 4 436 4 573 3 963 4 195 4 426
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 92
Tab. č. 28 Vývoj počtu obyvatel ve věku 40-64 let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 22 184 23 593 22 669 22 164 100 % 106 % 102 % 100 %
Beroun 24 509 27 647 27 225 26 882 100 % 113 % 111 % 110 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 43 018 49 932 48 225 47 680 100 % 116 % 112 % 111 %
Čáslav 9 128 9 460 8 938 8 141 100 % 104 % 98 % 89 %
Černošice + Mníšek p.B. 12 985 14 136 13 419 13 706 100 % 109 % 103 % 106 %
Český Brod 7 216 8 592 8 958 9 415 100 % 119 % 124 % 130 %
Dobříš 8 378 9 303 9 065 8 867 100 % 111 % 108 % 106 %
Hořovice 11 217 12 255 11 898 11 082 100 % 109 % 106 % 99 %
Hostivice + Roztoky 24 033 28 212 28 263 28 645 100 % 117 % 118 % 119 %
Jesenice + Jílové u P. 19 295 20 808 19 345 20 018 100 % 108 % 100 % 104 %
Kladno 45 455 47 621 44 578 42 965 100 % 105 % 98 % 95 %
Kolín 29 804 32 506 31 970 30 542 100 % 109 % 107 % 102 %
Kralupy nad Vltavou 11 825 13 240 13 251 13 223 100 % 112 % 112 % 112 %
Kutná Hora 18 069 18 688 17 594 16 325 100 % 103 % 97 % 90 %
Lysá nad Labem 11 221 12 929 12 536 12 165 100 % 115 % 112 % 108 %
Mělník 16 200 17 171 16 082 15 259 100 % 106 % 99 % 94 %
Mladá Boleslav 40 597 44 518 43 679 41 764 100 % 110 % 108 % 103 %
Mnichovo Hradiště 6 514 7 211 7 132 6 850 100 % 111 % 109 % 105 %
Neratovice 11 730 12 440 11 523 10 921 100 % 106 % 98 % 93 %
Nymburk 14 649 15 727 15 310 15 191 100 % 107 % 105 % 104 %
Poděbrady 11 222 12 051 11 575 11 168 100 % 107 % 103 % 100 %
Příbram 25 370 25 174 22 145 19 248 100 % 99 % 87 % 76 %
Rakovník 19 769 20 060 18 056 16 179 100 % 101 % 91 % 82 %
Říčany 27 543 31 802 32 066 33 294 100 % 115 % 116 % 121 %
Sedlčany 7 694 7 617 6 860 6 115 100 % 99 % 89 % 79 %
Slaný 14 804 15 849 15 217 14 608 100 % 107 % 103 % 99 %
Vlašim 9 023 9 038 8 160 7 086 100 % 100 % 90 % 79 %
Votice 4 520 4 622 4 436 4 195 100 % 102 % 98 % 93 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 93
Počet seniorů starších 65 let se bude v následujících letech postupně zvyšovat. Ze současných cca 268 tis.
vzroste do roku 2050 na cca 400 tis.
Graf č. 22 Vývoj počtu obyvatel ve věku 65+ let
Zdroj: výpočet autor
0
50 000
100 000
150 000
200 000
250 000
300 000
350 000
400 000
450 000
500 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 94
Tab. č. 29 Vývoj počtu obyvatel ve věku 65+ let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 12 827 13 424 13 662 13 906 14 697 15 349 16 057 16 442 17 697 19 112
Beroun 11 963 12 696 12 928 13 165 15 169 15 844 16 574 18 421 19 851 21 457
Brandýs n. L.-St. Bol. 17 359 19 302 19 652 20 018 25 760 26 868 28 078 34 223 36 820 39 747
Čáslav 5 551 5 688 5 778 5 871 5 980 6 225 6 487 6 351 6 796 7 281
Černošice + Mn. p. B. 6 768 7 075 7 207 7 346 8 579 8 963 9 382 10 189 11 004 11 928
Český Brod 3 477 3 631 3 710 3 791 4 412 4 638 4 878 5 553 6 040 6 570
Dobříš 4 635 4 852 4 946 5 042 5 575 5 832 6 112 6 341 6 850 7 424
Hořovice 6 419 6 539 6 655 6 774 7 297 7 612 7 954 8 293 8 918 9 623
Hostivice + Roztoky 9 973 11 284 11 499 11 723 14 884 15 567 16 314 19 485 21 033 22 779
Jesenice + Jílové u P. 8 327 9 545 9 715 9 892 12 457 12 992 13 576 15 159 16 341 17 680
Kladno 24 947 25 562 25 972 26 395 28 508 29 670 30 906 31 101 33 372 35 851
Kolín 17 256 17 477 17 767 18 065 19 008 19 808 20 679 21 463 23 030 24 797
Kralupy nad Vltavou 6 031 6 306 6 413 6 522 7 399 7 714 8 055 8 621 9 273 10 006
Kutná Hora 11 165 11 340 11 523 11 712 11 937 12 425 12 945 12 386 13 274 14 245
Lysá nad Labem 4 197 4 635 4 716 4 800 6 368 6 630 6 906 8 436 9 044 9 701
Mělník 8 905 9 108 9 258 9 413 10 167 10 575 11 009 11 082 11 874 12 739
Mladá Boleslav 21 369 21 831 22 183 22 544 24 821 25 820 26 907 28 984 31 034 33 346
Mnichovo Hradiště 3 578 3 708 3 772 3 838 4 204 4 389 4 590 4 862 5 231 5 646
Neratovice 6 225 6 411 6 515 6 623 7 339 7 634 7 948 8 092 8 672 9 303
Nymburk 8 435 8 674 8 832 8 994 9 464 9 888 10 339 10 443 11 264 12 159
Poděbrady 7 101 7 109 7 238 7 371 7 604 7 941 8 308 8 269 8 905 9 624
Příbram 15 487 16 117 16 343 16 576 16 672 17 280 17 947 17 189 18 254 19 468
Rakovník 12 129 12 449 12 635 12 826 13 095 13 597 14 146 13 726 14 636 15 670
Říčany 12 311 13 807 14 089 14 383 17 686 18 547 19 486 22 685 24 602 26 762
Sedlčany 4 957 5 098 5 171 5 247 5 253 5 450 5 665 5 345 5 690 6 082
Slaný 8 000 8 308 8 448 8 592 9 358 9 750 10 166 10 348 11 115 11 951
Vlašim 5 856 5 804 5 888 5 976 5 842 6 059 6 292 5 984 6 368 6 788
Votice 2 748 2 800 2 848 2 896 2 960 3 088 3 225 3 278 3 522 3 788
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 95
Tab. č. 30 Vývoj počtu obyvatel ve věku 65+ let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 12 827 13 662 15 349 17 697 100 % 107 % 120 % 138 %
Beroun 11 963 12 928 15 844 19 851 100 % 108 % 132 % 166 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 17 359 19 652 26 868 36 820 100 % 113 % 155 % 212 %
Čáslav 5 551 5 778 6 225 6 796 100 % 104 % 112 % 122 %
Černošice + Mníšek p.B. 6 768 7 207 8 963 11 004 100 % 106 % 132 % 163 %
Český Brod 3 477 3 710 4 638 6 040 100 % 107 % 133 % 174 %
Dobříš 4 635 4 946 5 832 6 850 100 % 107 % 126 % 148 %
Hořovice 6 419 6 655 7 612 8 918 100 % 104 % 119 % 139 %
Hostivice + Roztoky 9 973 11 499 15 567 21 033 100 % 115 % 156 % 211 %
Jesenice + Jílové u P. 8 327 9 715 12 992 16 341 100 % 117 % 156 % 196 %
Kladno 24 947 25 972 29 670 33 372 100 % 104 % 119 % 134 %
Kolín 17 256 17 767 19 808 23 030 100 % 103 % 115 % 133 %
Kralupy nad Vltavou 6 031 6 413 7 714 9 273 100 % 106 % 128 % 154 %
Kutná Hora 11 165 11 523 12 425 13 274 100 % 103 % 111 % 119 %
Lysá nad Labem 4 197 4 716 6 630 9 044 100 % 112 % 158 % 215 %
Mělník 8 905 9 258 10 575 11 874 100 % 104 % 119 % 133 %
Mladá Boleslav 21 369 22 183 25 820 31 034 100 % 104 % 121 % 145 %
Mnichovo Hradiště 3 578 3 772 4 389 5 231 100 % 105 % 123 % 146 %
Neratovice 6 225 6 515 7 634 8 672 100 % 105 % 123 % 139 %
Nymburk 8 435 8 832 9 888 11 264 100 % 105 % 117 % 134 %
Poděbrady 7 101 7 238 7 941 8 905 100 % 102 % 112 % 125 %
Příbram 15 487 16 343 17 280 18 254 100 % 106 % 112 % 118 %
Rakovník 12 129 12 635 13 597 14 636 100 % 104 % 112 % 121 %
Říčany 12 311 14 089 18 547 24 602 100 % 114 % 151 % 200 %
Sedlčany 4 957 5 171 5 450 5 690 100 % 104 % 110 % 115 %
Slaný 8 000 8 448 9 750 11 115 100 % 106 % 122 % 139 %
Vlašim 5 856 5 888 6 059 6 368 100 % 101 % 103 % 109 %
Votice 2 748 2 848 3 088 3 522 100 % 104 % 112 % 128 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 96
Obyvatelé ve věku nad 80 let tvoří kvůli specifickým požadavkům a potřebám, které s vyšším věkem souvisí,
zvlášť sledovanou podskupinu seniorů. V následujících letech lze očekávat výraznější růst jejich počtu , než
tomu bylo v předchozím desetiletí. Do roku 2037 vzroste počet osmdesátiletých a starších na cca 88,2 tis.
(tj. + cca 35,2 tis. ve srovnání s rokem 2022). V dalších letech bude kolísat kolem cca 86,5 tis.
Graf č. 23 Vývoj počtu obyvatel ve věku 80+ let
Zdroj: výpočet autor
POZNÁMKA
Obyvatelé ve věku nad 80 let tvoří zvlášť sledovanou podskupinu seniorů, a to kvůli specifickým požadavkům
a potřebám, které s vyšším věkem souvisí. Nárůst počtu seniorů bude mít významný vliv na požadavky v oblasti
zdravotnictví, sociálních služeb a bezbariérovosti.
0
20 000
40 000
60 000
80 000
100 000
120 000
Středočeský kraj – nízká v. Středočeský kraj – střední v.
Středočeský kraj – vysoká v. Středočeský kraj – dosavadní vývoj
+ 74 %
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 97
Tab. č. 31 Vývoj počtu obyvatel ve věku 80+ let v lokalitách
Lokalita 2022
2030 2040 2050
nízká střední vysoká nízká střední vysoká nízká střední vysoká
Benešov 2 423 3 656 3 725 3 796 4 012 4 227 4 472 3 876 4 245 4 691
Beroun 2 428 3 466 3 533 3 602 3 582 3 777 3 998 3 933 4 321 4 791
Brandýs n. L.-St. Bol. 3 406 5 144 5 244 5 351 5 588 5 897 6 259 6 781 7 468 8 319
Čáslav 1 205 1 494 1 519 1 545 1 655 1 740 1 833 1 559 1 698 1 860
Černošice + Mn. p. B. 1 394 2 131 2 173 2 218 1 991 2 101 2 230 2 303 2 539 2 831
Český Brod 658 989 1 011 1 033 1 047 1 110 1 179 1 113 1 234 1 373
Dobříš 956 1 386 1 413 1 441 1 389 1 465 1 551 1 488 1 635 1 813
Hořovice 1 254 1 868 1 902 1 938 1 871 1 968 2 079 1 915 2 094 2 311
Hostivice + Roztoky 1 840 2 931 2 991 3 055 3 321 3 512 3 735 4 025 4 443 4 961
Jesenice + Jílové u P. 1 363 2 456 2 504 2 556 2 751 2 902 3 079 3 318 3 654 4 070
Kladno 5 057 7 132 7 255 7 386 6 958 7 309 7 700 7 435 8 128 8 932
Kolín 3 772 4 929 5 014 5 103 5 001 5 257 5 550 4 923 5 380 5 936
Kralupy nad Vltavou 1 262 1 777 1 809 1 842 1 739 1 830 1 934 1 928 2 115 2 341
Kutná Hora 2 234 3 132 3 186 3 242 3 228 3 388 3 568 3 136 3 418 3 746
Lysá nad Labem 753 1 153 1 175 1 197 1 336 1 408 1 488 1 590 1 743 1 920
Mělník 1 821 2 600 2 646 2 694 2 487 2 610 2 748 2 630 2 871 3 150
Mladá Boleslav 4 159 6 004 6 109 6 219 6 265 6 584 6 947 6 335 6 914 7 617
Mnichovo Hradiště 715 975 992 1 011 1 110 1 171 1 239 1 082 1 185 1 309
Neratovice 1 100 1 723 1 754 1 787 1 838 1 932 2 036 1 869 2 038 2 235
Nymburk 1 545 2 369 2 414 2 462 2 505 2 638 2 787 2 401 2 632 2 901
Poděbrady 1 520 2 084 2 122 2 162 2 049 2 157 2 281 1 993 2 183 2 414
Příbram 3 092 4 265 4 332 4 402 4 675 4 898 5 155 4 361 4 723 5 167
Rakovník 2 432 3 408 3 464 3 523 3 601 3 776 3 977 3 435 3 731 4 092
Říčany 2 280 3 713 3 793 3 877 4 154 4 399 4 685 4 808 5 322 5 956
Sedlčany 972 1 412 1 434 1 458 1 509 1 582 1 664 1 394 1 511 1 653
Slaný 1 558 2 288 2 330 2 374 2 323 2 442 2 575 2 408 2 632 2 893
Vlašim 1 159 1 648 1 675 1 703 1 629 1 705 1 791 1 481 1 606 1 753
Votice 555 793 807 821 817 860 907 777 848 932
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 98
Tab. č. 32 Vývoj počtu obyvatel ve věku 80+ let v lokalitách, střední varianta
Lokalita Abs. Rel. (v %; 2022 = 100 %)
2022 2030 2040 2050 2022 2030 2040 2050
Benešov 2 423 3 725 4 227 4 245 100 % 154 % 174 % 175 %
Beroun 2 428 3 533 3 777 4 321 100 % 145 % 156 % 178 %
Brandýs n. L. -Stará Boleslav 3 406 5 244 5 897 7 468 100 % 154 % 173 % 219 %
Čáslav 1 205 1 519 1 740 1 698 100 % 126 % 144 % 141 %
Černošice + Mníšek p.B. 1 394 2 173 2 101 2 539 100 % 156 % 151 % 182 %
Český Brod 658 1 011 1 110 1 234 100 % 154 % 169 % 188 %
Dobříš 956 1 413 1 465 1 635 100 % 148 % 153 % 171 %
Hořovice 1 254 1 902 1 968 2 094 100 % 152 % 157 % 167 %
Hostivice + Roztoky 1 840 2 991 3 512 4 443 100 % 163 % 191 % 241 %
Jesenice + Jílové u P. 1 363 2 504 2 902 3 654 100 % 184 % 213 % 268 %
Kladno 5 057 7 255 7 309 8 128 100 % 143 % 145 % 161 %
Kolín 3 772 5 014 5 257 5 380 100 % 133 % 139 % 143 %
Kralupy nad Vltavou 1 262 1 809 1 830 2 115 100 % 143 % 145 % 168 %
Kutná Hora 2 234 3 186 3 388 3 418 100 % 143 % 152 % 153 %
Lysá nad Labem 753 1 175 1 408 1 743 100 % 156 % 187 % 232 %
Mělník 1 821 2 646 2 610 2 871 100 % 145 % 143 % 158 %
Mladá Boleslav 4 159 6 109 6 584 6 914 100 % 147 % 158 % 166 %
Mnichovo Hradiště 715 992 1 171 1 185 100 % 139 % 164 % 166 %
Neratovice 1 100 1 754 1 932 2 038 100 % 159 % 176 % 185 %
Nymburk 1 545 2 414 2 638 2 632 100 % 156 % 171 % 170 %
Poděbrady 1 520 2 122 2 157 2 183 100 % 140 % 142 % 144 %
Příbram 3 092 4 332 4 898 4 723 100 % 140 % 158 % 153 %
Rakovník 2 432 3 464 3 776 3 731 100 % 142 % 155 % 153 %
Říčany 2 280 3 793 4 399 5 322 100 % 166 % 193 % 233 %
Sedlčany 972 1 434 1 582 1 511 100 % 148 % 163 % 155 %
Slaný 1 558 2 330 2 442 2 632 100 % 150 % 157 % 169 %
Vlašim 1 159 1 675 1 705 1 606 100 % 144 % 147 % 139 %
Votice 555 807 860 848 100 % 145 % 155 % 153 %
Zdroj: výpočet autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 99
6. VÝSLEDKY PROGNÓZY – LOKALITY
V této kapitole jsou uvedeny výsledky demografické prognózy za jednotlivé lokality. Grafy zobrazují
předpokládaný vývoj počtu obyvatel dle věkových skupin:
• děti v předškolním věku (tj. 3-5 let),
• šestileté děti (potenciální žáci prvních tříd),
• děti ve školním věku (6-14 let),
• mladiství ve věku docházky na střední školu (15-18 let),
• osoby v produktivním věku (19-64 let),
• senioři (65 a více let, resp. 80 a více let).
Celkový přehled prognózovaného počtu obyvatel v jednotlivých věkových skupinách ve střední variantě
prognózy je zobrazen v tabulkách pod grafy.
Dále je uvedena charakteristika lokality, vč. parametrů použitých v prognóze.
PODROBNÉ VÝSLEDKY V APLIKACI
Podrobné výsledky jsou zveřejněny i v aplikaci Power BI, kde si zájemce může proklikat všechny lokality či
libovolně lokality slučovat.
Kompletní výsledky, včetně výsledků dle jednotek věku a pohlaví, jsou zveřejněny v samostatném excelu.
6.1. Benešov
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 101
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 102
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Z dopravního hlediska je území velmi dobře napojeno železniční i silniční dopravou. Nedávný
rozvoj se koncentroval zejména do koridoru železnice (Pyšely – Čerčany – Benešov – Bystřice
u Benešova), doplňkově také do Týnce nad Sázavou. Nižších hodnot dosahuje rozvoj v západní
části v ose Jílového u Prahy a také ve východní části v okolí dálnice D1.
Za roky 2 013-2022 se postavilo 2 368 BJ, z toho cca 1 150 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby v čase spíše klesla.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Z hlediska střednědobého výhledu by se klíčovým prvkem, který ovlivní rozvoj v tomto území,
měla stát výstavba dálnice D3, která by výrazně zlepšila dopravní napojení západní části území.
Z podkladů orgánů územního plánování vyplývá, že v regionu jsou developerské projekty
se stavebním povolením o objemu cca 400 BJ . Proto očekáváme vyšší bytovou výstavbu
na počátku prognózovaného období.
Odhad výstavby: 250 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Předpokládáme, že realizace dálnice D3 se spíše posune v čase a efekt se plně projeví až po roce
2035. Zároveň očekáváme realizaci přestavby druhé poloviny Táborských kasáren . Očekáváme
proto navýšení výstavby.
Odhad výstavby: 300 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Po většinu období bude počet bytů po zemřelých převyšovat vnitřní potřebu bytů. Část z nich
bude využita přespolními zájemci.
Tab. č. 33 Výsledky prognózy – střední varianta – Benešov
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 945 1 840 1 746 1 855 2 111 2 250 2 235
3-5 2 181 2 058 1 902 1 881 2 087 2 316 2 383
6-10 3 726 3 785 3 484 3 258 3 318 3 702 4 021
11-14 3 240 3 017 3 073 2 862 2 670 2 748 3 067
15-18 2 746 3 249 3 076 3 048 2 808 2 716 2 849
19-23 2 829 3 195 4 107 3 933 3 936 3 584 3 481
24-39 11 541 11 079 10 899 11 849 13 290 14 289 13 827
40-64 22 184 22 814 23 593 23 975 22 669 21 558 22 164
65+ 12 827 13 172 13 662 14 016 15 349 16 887 17 697
80+ 2 423 2 730 3 725 4 285 4 227 4 124 4 245
Celkem 63 219 64 209 65 542 66 676 68 237 70 049 71 725
Zdroj: autor
Tab. č. 34 Parametry prognózy – střední varianta – Benešov
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 507 461 503 474 560 539 504
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 103
6.2. Beroun
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 104
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 105
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o i ntenzivně se rozvíjející území s dobrou vazbou na dálnici i železnici. Minulý rozvoj
probíhal zejména v rámci dvojměstí Beroun – Králův Dvůr, z ostatních částí území je důležitý
vývoj v obci Vysoký Újezd. Aktuální rozvoj je ovlivněn omezenou kapacitou záso bování vodou
a zajištění vody bude klíčovým aspektem rozvoje území.
Za roky 2013 -2022 se postavilo 4 141 BJ, z toho cca 2 000 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby v dlouhodobě rostla.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Development ve Vysokém Újezdu bude po stupně dokončován. V Berouně je připravena řada
developerských projektů, ale jejich výstavbu blokuje omezená kapacita zásobování vodou.
Předpokládáme, že alespoň zpočátku bude výstavba méně intenzivní než dosud.
Odhad výstavby: 350 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V tomto období může hrát důležitou roli atraktivní poloha na železnici, která může být dále
posílena vybudováním tunelové spojky Praha -Beroun. Zároveň očekáváme, že do této doby
bude vyřešen problém s kapacitou vody a v tomto období možné počítat s navýšením rozvoje.
Odhad výstavby: 420 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Po roce 2030 bud e vnitřní potřeba bytů výrazně vyšší než jejich nabídka. I přes očekávané
navýšení výstavby proto v tomto období očekáváme spíše stagnaci salda migrace.
Tab. č. 35 Výsledky prognózy – střední varianta – Beroun
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 2 423 2 279 2 046 2 205 2 542 2 771 2 818
3-5 2 747 2 601 2 374 2 241 2 519 2 826 2 983
6-10 4 463 4 729 4 372 3 975 3 957 4 451 4 913
11-14 3 548 3 471 3 835 3 534 3 224 3 262 3 676
15-18 3 112 3 608 3 650 3 848 3 468 3 231 3 383
19-23 2 922 3 543 4 565 4 712 4 944 4 424 4 143
24-39 13 353 12 829 12 526 13 838 15 904 17 583 17 499
40-64 24 509 25 899 27 647 28 443 27 225 26 115 26 882
65+ 11 963 12 183 12 928 13 692 15 844 18 281 19 851
80+ 2 428 2 802 3 533 3 877 3 777 3 956 4 321
Celkem 69 040 71 142 73 941 76 488 79 628 82 943 86 147
Zdroj: autor
Tab. č. 36 Parametry prognózy – střední varianta – Beroun
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,80 1,80 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 834 584 672 631 715 676 671
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 106
6.3. Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 107
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 108
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o ú zemí, ve kterém intenzivně probíhá suburbanizace , i když zpomalující se. Území je
přitom heterogenní, ve východní části je vyšší podíl měst malé až střední velikosti, naopak
v západní části se jedná převážně o rozvoj v menších obcích.
Území má kvalitní dopravní infrastrukturu (zejména dálniční), která ale může p odléhat
dopravním kongescím. Naopak využitelnost železniční infrastruktury je v tomto území sporná.
Za roky 2013 -2022 se postavilo 7 979 BJ, z toho cca 3 5 00 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby v čase klesá.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Dle podkladů zástupců orgánů územního plánování očekáváme spíše pokles bytové výstavby.
Odhad výstavby: 600 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Některé oblasti sice postrádají železniční napojení, jedná se ale o oblast v bezprostřední blízkosti
Prahy. Negativní roli mohou hrát prohlubující se kongesce ve směru na Prahu.
Odhad výstavby: 700 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Očekáváme výrazný nárůst mladistvých a s tím spojenou vysok ý převis vnitřní potřeby
nad nabídkou bytů po zemřelých. Cca 1/3 až 1/2 nových bytů tak bude sloužit k uspokojení
vnitřní potřeby. Díky tomu výrazně poklesne dosavadní saldo migrace na téměř polovinu.
Tab. č. 37 Výsledky prognózy – střední varianta – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 4 251 3 979 3 709 4 123 4 865 5 326 5 343
3-5 5 142 4 640 4 188 4 118 4 748 5 459 5 770
6-10 9 041 8 954 7 811 7 086 7 260 8 437 9 555
11-14 7 366 7 440 7 326 6 296 5 751 6 012 7 033
15-18 6 105 7 263 7 475 7 197 6 152 5 831 6 321
19-23 5 460 6 891 9 358 9 545 9 123 7 835 7 533
24-39 23 037 22 189 22 529 26 331 30 975 33 843 33 104
40-64 43 018 46 284 49 932 51 064 48 225 45 549 47 680
65+ 17 359 17 930 19 652 21 828 26 868 33 074 36 820
80+ 3 406 3 974 5 244 5 957 5 897 6 391 7 468
Celkem 120 779 125 570 131 980 137 587 143 966 151 368 159 159
Zdroj: autor
Tab. č. 38 Parametry prognózy – střední varianta – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 1 530 1 082 1 130 947 1 096 1 210 1 373
Naděje dožití M 78,10 78,10 78,73 79,19 79,66 79,98 80,60
Naděje dožití Ž 83,10 83,10 83,73 84,20 84,66 84,98 85,60
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 109
6.4. Čáslav
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 110
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 111
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o menší ORP s vazbou na Kolín, Pardubice a Kutnou Horu. V území se nachází vojenské
letiště/základna. Území má spíše horší dopravní napojení na nadřazenou dopravní síť (u dálnice
i u železnice).
Nedávný rozvoj panoval zejména v Čáslavi (216 bytů) a v blízkých obcích Žehušice a Vrdy
(dohromady 119 bytů).
Celkově se jedná o území, kde rozvoj nemá charakter suburbanizace z měst mimo tento správní
obvod, proto je vhodnější založit populační vývoj na odhadu migrace, spíše než na intenzitě
výstavby.
Za roky 2013-22 se postavilo 717 BJ.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-35
Neexistují důvody pro změnu trendu.
Odhad výstavby: vyrovnané migrační saldo bez ohledu na výstavbu
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Neexistují důvody pro změnu trendu.
Odhad výstavby: vyrovnané migrační saldo bez ohledu na výstavbu
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka a potřeba bytů není v tomto případě pro prognózu relevantní. V prognóze
počítáme s cca dosavadním saldem migrace, které činilo cca 120 osob ročně (bez Ukrajinců v
roce 2022).
Tab. č. 39 Výsledky prognózy – střední varianta – Čáslav
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 877 791 703 704 756 804 814
3-5 889 900 785 721 746 801 838
6-10 1 496 1 530 1 478 1 305 1 232 1 286 1 372
11-14 1 168 1 171 1 231 1 192 1 053 1 004 1 054
15-18 1 053 1 192 1 224 1 250 1 143 1 042 1 018
19-23 1 158 1 230 1 496 1 554 1 607 1 431 1 306
24-39 5 107 4 767 4 420 4 441 4 792 5 183 5 125
40-64 9 128 9 281 9 460 9 564 8 938 8 337 8 141
65+ 5 551 5 653 5 778 5 821 6 225 6 573 6 796
80+ 1 205 1 263 1 519 1 711 1 740 1 705 1 698
Celkem 26 427 26 516 26 576 26 550 26 492 26 462 26 464
Zdroj: autor
Tab. č. 40 Parametry prognózy – střední varianta – Čáslav
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 130 108 137 130 117 108 108
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 112
6.5. Černošice + Mníšek pod Brdy
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 113
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 114
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Území má silně duální charakter. Na jedné straně koridor „staré“ suburbanizace v údolí
Berounky, na druhé straně rozvoj v ose dálnice D4 bez konkurenceschopné železniční dopravy.
V údolí Berounky je dostupná kapacita pro rozvoj částečně vyčerpána a často probíh á
zahušťování stávající zástavby a rozvoj má spíše kompaktní formy. Oblast Mníšecka byla
negativně ovlivněna nedostupností zásobování vodou.
Za roky 2013-2022 se postavilo 1 665 BJ, z toho cca 1 000 v individuální výstavbě. Migrace ovšem
výrazně převyšovala výstavbu, mimo jiné i z důvodu využívání rekreačních chat na trvalé bydlení.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
V údolí Berounky očekáváme i nadále spíše omezenou bytovou výstavbu. Podle demografické
studie pro Mníšecko očekáváme stagnaci bytové výstavby. Zároveň na své limity narazí rozvoj
v Trnové. Na druhou stranu očekáváme rozvoj výstavby v Líšnici (cca 600 BJ) a v Řitce. U Líšnice
je ovšem otázka, zda bude vyřešena kanalizace.
Odhad výstavby: 190 BJ / rok ve střední variantě
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Poroste význam železnice, který ale bude využitelný jen v případě, že dojde k odpovídajícímu
zahušťování zástavby kompaktními formami (bytové domy). Naopak negativní dopad na koridor
D4.
Odhad výstavby: 180 BJ / rok ve střední variantě
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Zvlášť po roce 2030 bude počet mladistvých výrazně vyšší než počet zemřelých. Převis vnitřní
poptávky nad nabídkou bytů bude na úrovni cca 1/4 nové výstavby. Díky tomu počítáme
s poklesem salda migrace.
Tab. č. 41 Výsledky prognózy – střední varianta – Černošice + Mníšek pod Brdy
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 161 1 094 1 080 1 221 1 416 1 542 1 541
3-5 1 452 1 271 1 222 1 249 1 410 1 599 1 684
6-10 2 753 2 629 2 223 2 148 2 225 2 516 2 819
11-14 2 219 2 236 2 127 1 798 1 758 1 842 2 096
15-18 1 829 2 143 2 276 2 085 1 776 1 772 1 907
19-23 1 668 2 113 2 759 2 884 2 596 2 250 2 256
24-39 6 084 5 837 6 467 7 707 9 045 9 606 9 259
40-64 12 985 13 653 14 136 14 348 13 419 12 916 13 706
65+ 6 768 6 761 7 207 7 680 8 963 10 312 11 004
80+ 1 394 1 642 2 173 2 300 2 101 2 241 2 539
Celkem 36 919 37 737 39 498 41 120 42 607 44 355 46 271
Zdroj: autor
Tab. č. 42 Parametry prognózy – střední varianta – Černošice + Mníšek pod Brdy
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 355 293 428 368 307 350 379
Naděje dožití M 78,10 78,10 78,73 79,19 79,66 79,98 80,60
Naděje dožití Ž 83,10 83,10 83,73 84,20 84,66 84,98 85,60
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 115
6.6. Český Brod
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 116
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 117
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
V území probíhá kombinace suburbanizace do menších obcí a rozvoj Českého Brodu. Území má
dobré napojení na železniční síť. Napojení na silniční síť je mírně horší, ale dostačující.
Za roky 2013 -2022 se postavilo 1 254 BJ, z toho cca 600 v individuální výstavbě. In tenzita
výstavby v čase roste.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Ve střednědobém výhledu se dá očekávat pokračování trendu. Ten může být navýšen
o předpoklad částečné realizace nové zástavby v brownfieldu bývalého cukrovaru (cca 20 ha
plochy, tj. až 2 000 bytů). Podobný velký projekt může ovlivnit image města a jeho vnímání jako
atraktivního bydlení v zázemí Prahy.
Odhad výstavby: 175 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V tomto období počítáme s dostavbou v rámci brownfieldu cukrovaru. Dále je možné zohlednit
pozitivní efekt železnice a možných preferencí bydlení ve městě pro další rozvoj.
Odhad výstavby: 200 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Po roce 2030 bude převis vnitřní potřeby bytů nad byty uvolněnými po zemřelých. I přes nárůst
nové bytové výstavby proto očekáváme spíše stagnaci salda migrace.
Tab. č. 43 Výsledky prognózy – střední varianta – Český Brod
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 747 752 757 841 957 1 025 1 052
3-5 843 834 826 857 973 1 070 1 113
6-10 1 335 1 438 1 462 1 451 1 545 1 737 1 872
11-14 1 090 1 095 1 185 1 203 1 195 1 282 1 434
15-18 1 020 1 125 1 132 1 232 1 216 1 223 1 328
19-23 899 1 135 1 446 1 446 1 592 1 563 1 579
24-39 4 098 4 095 4 195 4 757 5 435 5 950 6 063
40-64 7 216 7 768 8 592 9 064 8 958 8 923 9 415
65+ 3 477 3 554 3 710 3 942 4 638 5 487 6 040
80+ 658 786 1 011 1 127 1 110 1 119 1 234
Celkem 20 725 21 795 23 306 24 793 26 510 28 259 29 896
Zdroj: autor
Tab. č. 44 Parametry prognózy – střední varianta – Český Brod
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,85 1,85 1,85 1,85 1,85 1,85 1,85
Saldo migrace 367 315 303 290 323 299 280
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 118
6.7. Dobříš
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 119
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 120
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Území se nachází na okraji suburbanizační zóny Prahy. I přes přítomnost velkého zaměstnavatele
(Bobcat) má poměrně malé hodnoty pracovištního významu a soběstačnosti.
Území má velmi dobré napojení silniční infrastrukturou (D4), železniční napojení je pro dojížďku
prakticky nepoužitelné. Intenzivnější rozvoj se týká především z ápadní a severní poloviny SO
ORP. Pozemky ve vlastním městě jsou ve vlastnictví rodu Coloredo -Mansfeld, který v poslední
době nebyl nakloněn jejich zastavování a zároveň jsou zde omezení plynoucí z výsledků
aktuálního referenda, které se přiklonilo k omezení zástavby.
Za roky 2013-2022 se postavilo 923 BJ, z toho cca 600 v individuální výstavbě. Intenzita výstavby
v čase mírně roste. Zároveň zde probíhá využívání rekreačních objektů pro trvalé bydlení.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Ve střednědobém výhledu se bude uplatňovat korekce po dokončení významnějšího projektu
v Nové Vsi pod Pleší , který zvýšil počet dokončených BJ v posledních 5 letech. Postupně může
docházet k omezování rozvoje v rámci samotné Dobříše, což však může být v rámci SO ORP
kompenzováno intenzivnějším rozvojem v sousedních obcích, případně v rámci vnitřních rezerv
(přestavbových území).
Odhad výstavby: 90 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V tomto období se může negativně projevovat absence odpovídajícího železničního napojení.
V případě výkyvů poptávky může být SO ovlivněn ve větší míře než v případě centrálněji
položených ORP.
Odhad výstavby: 85 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka bytů bude převyšova t vnitřní potřebu bydlení. Vzhledem k atraktivnosti území
očekáváme, že většina z těchto volných bytů bude obsazena , zvlášť s ohledem na omezenou
výstavbu nových BJ.
Tab. č. 45 Výsledky prognózy – střední varianta – Dobříš
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 804 776 755 771 853 920 955
3-5 907 876 832 823 860 936 994
6-10 1 494 1 557 1 505 1 429 1 416 1 503 1 623
11-14 1 171 1 198 1 294 1 233 1 163 1 156 1 234
15-18 1 003 1 182 1 238 1 297 1 197 1 172 1 177
19-23 1 035 1 160 1 512 1 594 1 673 1 517 1 487
24-39 4 508 4 403 4 329 4 653 5 244 5 716 5 753
40-64 8 378 8 775 9 303 9 526 9 065 8 715 8 867
65+ 4 635 4 723 4 946 5 211 5 832 6 475 6 850
80+ 956 1 113 1 413 1 504 1 465 1 500 1 635
Celkem 23 935 24 651 25 715 26 538 27 304 28 111 28 941
Zdroj: autor
Tab. č. 46 Parametry prognózy – střední varianta – Dobříš
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,80 1,80 1,80 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 321 234 275 224 211 197 210
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 121
6.8. Hořovice
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 122
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 123
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o ú zemí v okrajové poloze s menšími městy s průmyslovou základnou. Díky tomu se
jedná o území s relativně vysokým pracovištním významem i soběstačností.
Zároveň se jedná o území s velmi příznivou polohou v rámci dopravního sytému – a to jak z
hlediska silniční (D5), tak i železniční (III. TŽK) dopravy.
Na druhou stranu, podobně jako v Berouně i zde panuje problém s kapacitou dodávek vody.
Za roky 2013-22 se postavilo 861 BJ, z toho cca 600 v individuální výstavbě. Intenzita výstavby je
v čase obdobná.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-35
V roce 2022 byla zahájena výstavba 553 BJ, což je více než dosahuje průměr za předchozí roky.
Proto zkraje období očekáváme nárůst migrace i vyšší úhrnnou plodnost.
Pokud by začala realizace tunelové trati Praha – Berounu dle harmonogramu, tak by díky
očekáváním mohla ovlivnit rozvoj již „předem“. Efekt by však byl spíše slabší, přímý efekt by se
tohoto území netýkal (plánované dokončení 2036).
Existuje riziko, že část nových BJ bude sloužit spíše jako druhé bydlení.
Odhad výstavby: 105 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V případě realizace tunelového železničního spojení Praha – Smíchov – Beroun by rychlíky z
Prahy Smíchova do Hořovic jezdily zhruba 30 minut. To by území dostalo do příznivé polohy,
zejména pokud by se růstové tendence koncentr ovaly do menších/středních měst a koridorů
železnice. Možná rizika související s užší odvětvovou specializací. Uvažované navýšení odpovídá
zhruba polovině rozdílu mezi intenzitami výstavby v Hořovicích a v Berouně v přepočtu na
obyvatele.
Odhad výstavby: 90 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Ze začátku sledovaného období bude počet zemřelých mírně převyšovat počet mladistvých.
Vnitřní nabídka bytů bude vyšší než potřeba. Očekáváme, že vzhledem k atraktivnosti území
bude část z těchto uvolněných bytů obsazeno přespolními.
Tab. č. 47 Výsledky prognózy – střední varianta – Hořovice
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 947 990 946 947 994 1 019 1 029
3-5 1 035 1 019 1 028 1 002 1 009 1 049 1 063
6-10 1 672 1 739 1 762 1 730 1 694 1 727 1 779
11-14 1 399 1 396 1 438 1 438 1 396 1 370 1 399
15-18 1 303 1 407 1 390 1 460 1 437 1 398 1 382
19-23 1 443 1 563 1 814 1 785 1 877 1 832 1 778
24-39 6 042 5 971 5 829 5 969 6 241 6 560 6 538
40-64 11 217 11 753 12 255 12 473 11 898 11 173 11 082
65+ 6 419 6 485 6 655 6 893 7 612 8 472 8 918
80+ 1 254 1 514 1 902 2 068 1 968 1 942 2 094
Celkem 31 477 32 324 33 119 33 696 34 158 34 600 34 967
Zdroj: autor
Tab. č. 48 Parametry prognózy – střední varianta – Hořovice
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,80 1,80 1,75 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 308 308 237 232 209 193 178
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 124
6.9. Hostivice + Roztoky
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 125
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 126
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Území se nachází vůči Praze ve velmi příznivé poloze. V lokalitě probíhá velmi intenzivní výstavba
rodinných i bytových domů. Jisté riziko představuje vysoký podíl developerské bytové výstavby,
která je silně citlivá na ekonomický cyklus.
Za roky 2013-2022 se postavilo 4 994 BJ, z toho cca 1 500 v individuální výstavbě.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Z prognóz pro Hostivic i, Chýni , Jinočany, Zbuzany , Roztoky či Libčic i nad Vltavou, vyplývá,
že i nadále má pokračovat intenzivní bytová výstavba.
Odhad výstavby: 550 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Rozvoj bude pozitivně ovlivněn dostavbou D0, která uvolnění některá dopravní omezení rozvoje.
Zároveň území v oblasti Hostivice bude navíc pozitivně ovlivněno modernizací železnice Praha –
Kladno. Zároveň lze očekávat rozvoj směrem ke čtvrt i městského charakteru . Obecně by tlak
k intenzivnějšímu rozvoji tohoto území mohl reagovat na potenciál výborné dostupnosti Prahy,
včetně dostupnosti metra.
Odhad výstavby: 500 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Očekáváme s ilný převis vnitřní poptávky po bydlení nad nabídkou způsob í. Cca 1/3 nové
výstavby bude využita místními, čímž se sníží saldo migrace i přes pokračující intenzivní bytovou
výstavbu.
Tab. č. 49 Výsledky prognózy – střední varianta – Hostivice + Roztoky
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 2 505 2 351 2 210 2 527 2 943 3 197 3 236
3-5 3 041 2 734 2 521 2 548 2 903 3 276 3 459
6-10 5 025 5 217 4 620 4 332 4 474 5 085 5 672
11-14 4 135 4 062 4 249 3 771 3 525 3 686 4 207
15-18 3 439 4 095 4 191 4 300 3 731 3 586 3 868
19-23 3 183 4 015 5 341 5 450 5 494 4 783 4 650
24-39 13 388 12 888 13 287 15 867 18 485 19 974 19 657
40-64 24 033 25 872 28 212 29 353 28 263 27 387 28 645
65+ 9 973 10 355 11 499 12 875 15 567 18 841 21 033
80+ 1 840 2 214 2 991 3 504 3 512 3 828 4 443
Celkem 68 722 71 589 76 130 81 023 85 385 89 815 94 426
Zdroj: autor
Tab. č. 50 Parametry prognózy – střední varianta – Hostivice + Roztoky
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 958 640 870 906 672 687 772
Naděje dožití M 78,10 78,10 78,73 79,19 79,66 79,98 80,60
Naděje dožití Ž 83,10 83,10 83,73 84,20 84,66 84,98 85,60
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 127
6.10. Jesenice + Jílové u Prahy
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 128
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 129
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o ú zemí intenzivní suburbanizace v bezprostřední blízkosti Prahy. Lokalitou prochází
Pražský okruh (D0), každopádně radiální komunikace jsou poměrně silně vytížené. Kromě
Jílového v území chybí kolejová hromadná doprava.
V Jesenici (která je z pohledu objemu rozvoje za posledních 10 let dominantní – 25 % BJ
v lokalitě) je rozvoj omezen nedostatečnou kapacitou ČOV. Vzhledem k důsledkům minulého
rozvoje je v území častá snaha omezit další (neřízený) rozvoj.
Za roky 2013 -2022 se postavilo 2 472 BJ, z toho cca 1 500 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby v čase silně klesla.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Ve střednědobém výhledu se budou uplatňovat protichůdné tendence – na jedné straně
omezení vyčerpáním kapacity infrastruktur (např. Jesenice, kde hrozí celkový pokles o cca 500
bytů proti tempu za posledních 10 let), jednak zvýšením kapacity napojení jižní části území
prostřednictvím dálnice D3 , což ale neřeší otázku radiálního napojení v severní části území.
Z pohledu rozvoje tohoto ú zemí však bude efekt pravděpodobně spočívat spíše v udržení
stávajícího tempa než v přilákání výrazně vyšší míry rozvoje (naopak se otevřou konkurenční
lokality jižně od tohoto území).
Odhad výstavby: 200 BJ / rok ve střední variantě + rekonstruování chat na bydlení.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Do budoucna očekáváme protichůdné tendence. Lze očekávat, že se podaří vyřešit problém
s ČOV v Jesenici a bude se zde zahušťovat zá stavba. Zároveň D3 může lokalitu zatraktivnit.
Na druhou stranu špatné napojení veřejnou dopravou a zácpy v individuální dopravě mohou
atraktivnost lokality omezit.
Odhad výstavby: 220 BJ / rok ve střední variantě + rekonstruování chat na bydlení.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Zvlášť po roce 2030 bude počet mladistvých výrazně vyšší než počet zemřelých. Převis vnitřní
poptávky nad nabídkou bytů bude na úrovni až cca 1/2 nové výstavby. Kombinace poklesu
bytové výstavby spolu s výraznou vnitřní potřebou bytů povede k dalšímu snížení salda migrace.
Tab. č. 51 Výsledky prognózy – střední varianta – Jesenice + Jílové u Prahy
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 639 1 472 1 468 1 693 2 008 2 155 2 103
3-5 2 052 1 770 1 589 1 674 1 973 2 258 2 334
6-10 3 784 3 604 2 978 2 771 3 006 3 552 3 985
11-14 3 241 3 138 2 969 2 392 2 282 2 519 2 983
15-18 2 804 3 215 3 088 2 860 2 357 2 348 2 659
19-23 2 532 3 185 4 071 3 943 3 565 3 008 3 049
24-39 8 920 8 636 9 439 11 246 13 076 13 862 13 092
40-64 19 295 20 214 20 808 20 867 19 345 18 543 20 018
65+ 8 327 8 688 9 715 10 727 12 992 15 282 16 341
80+ 1 363 1 696 2 504 2 934 2 902 3 189 3 654
Celkem 52 594 53 922 56 125 58 172 60 603 63 527 66 563
Zdroj: autor
Tab. č. 52 Parametry prognózy – střední varianta – Jesenice + Jílové u Prahy
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,65 1,65 1,65 1,65 1,65 1,65 1,65
Saldo migrace 563 322 474 435 510 590 641
Naděje dožití M 78,10 78,10 78,73 79,19 79,66 79,98 80,60
Naděje dožití Ž 83,10 83,10 83,73 84,20 84,66 84,98 85,60
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 130
6.11. Kladno
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 131
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 132
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
V rámci tohoto SO ORP směřuje část rozvoje do Kladna (1 405 bytů za 10 let), část
do suburbánního zázemí, včetně Unhoště. Intenzita rozvoje v Kladně byla v minulosti negativně
ovlivněna zhoršenou image postprůmyslového města. Pravděpodobně i proto platilo, že minulá
migrace byla nižší, než by odpovídalo výstavbě.
Z hlediska dopravního dis ponuje území kvalitní silniční infrastrukturou (D7), včetně
autobusového napojení. Je připravována modernizace/rekonstrukce stávající železnice na vyšší
standard.
Za roky 2013-2022 se postavilo 4 490 BJ, z toho cca 2 100 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby v čase roste.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-35
Bude realizována modernizace železnice a postupně bude docházet ke zlepšování image území
(FBMI ČVUT, Lego…), což by mohlo vést k lepšímu využití potenciálu rozvoje území a k navýšení
výstavby. Měs to sice ve své demografické prognóze alternativně očekává intenzitu výstavby
3 000 až 5 000 bytů za 10 let, vzhledem k tomu, že za posledních 10 let bylo v Kladně realizováno
pouze 1 405 bytů, je reálnější očekávat spíše mírnější navýšení.
V obci Pavlov je rozpracovaná developerská lokalita s odhadovanou kapacitou 1 000 bytů
s možným předpokladem realizace poloviny v tomto území, druhé poloviny v pozdějším výhledu.
Odhad výstavby: 550 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
K faktorům zlepšení image a železničního napojení se mohou přidat trendy, které by posilovaly
preference směrem k velkým městům na železnici. V suburbánním zázemí předpokl ádáme
realizaci poloviny navržené kapacity v obci Pavlov.
Odhad výstavby: 550 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Po celou dobu bude počet bytů po zemřelých mírně převyšovat vnitřní poptávku po bydlení.
V minulosti ovšem neplatilo, že by se obsadily všechny volné byty ve městě a okolí. Z jiných
postindustriálních měst v ČR známe trend vystěhovávání se z velkých sídlišť, kde zůstávají byty
neobsazené, což může být částečný případ i Kladna. V tomto případě proto nezapočítáváme
vnitřní nabídku a poptávku po bydlení.
Zlepšení image města a nárůst bytové výstavby povede k nárůstu salda migrace
Tab. č. 53 Výsledky prognózy – střední varianta – Kladno
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 3 770 3 757 3 593 3 763 4 095 4 223 4 144
3-5 4 154 3 912 3 818 3 801 4 073 4 345 4 355
6-10 7 091 7 016 6 653 6 480 6 541 7 020 7 365
11-14 6 017 5 754 5 752 5 422 5 251 5 335 5 724
15-18 5 433 6 145 5 762 5 706 5 439 5 314 5 467
19-23 5 735 6 438 7 753 7 459 7 318 6 960 6 807
24-39 24 177 23 122 22 489 23 981 26 076 27 086 26 239
40-64 45 455 46 775 47 621 47 628 44 578 42 359 42 965
65+ 24 947 24 924 25 972 26 947 29 670 32 338 33 372
80+ 5 057 5 796 7 255 7 825 7 309 7 583 8 128
Celkem 126 779 127 844 129 413 131 187 133 040 134 981 136 437
Zdroj: autor
Tab. č. 54 Parametry prognózy – střední varianta – Kladno
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 684 624 793 838 776 740 650
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor.
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 133
6.12. Kolín
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 134
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 135
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o SO ORP s vyšším centrem Kolín. Výhodná je dopravní poloha na I. TŽK a na dálnici
D11. V Kolíně se nachází p růmyslová základna, což území přináší vyšší pracovištní význam
i soběstačnost.
Vývoj je koncentrován zejména do samotného Kolína, částečně pak do obc í kolem I. TŽK
ve směru na Prahu.
Za roky 2013 -2022 se postavilo 2 707 BJ, z toho cca 1 6 00 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby je v čase obdobná.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
V roce 2022 byla započata výstavba 745 BJ, tedy více než dvojnásobek průměru za posledních
10 let, což se projeví v nárůstu salda migrace v příštích několika letech.
Dle nedávných demografických studií pro Kolín a Pečky očekáváme nárůst bytové výstavby.
Tomu odpovídají i podklady od zástupců orgánů územního plánování.
Odhad výstavby: 300 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Dlouhodobý výhled může být ovlivněn trendy zvyšujícími význam železnice a také případnými
urbanizačními trendy (růst středních měst). Naopak existuje riziko negativního v ývoje v oboru
automotive.
Odhad výstavby: 300 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Ze začátku sledovaného období bude p očet zemřelých převyšovat počet mladistvých. Vnitřní
nabídka bytů bude vyšší než potřeba. Očekáváme, že vzhledem k atraktivnosti území bude cca
60 % z těchto uvolněných bytů obsazeno přespolními.
Tab. č. 55 Výsledky prognózy – střední varianta – Kolín
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 2 666 2 810 2 579 2 581 2 808 2 971 3 004
3-5 3 110 2 815 2 850 2 707 2 786 3 001 3 110
6-10 4 898 5 185 4 885 4 769 4 601 4 813 5 131
11-14 3 975 3 946 4 243 3 942 3 833 3 722 3 918
15-18 3 538 3 987 4 015 4 292 3 960 3 823 3 770
19-23 3 882 4 387 5 125 5 189 5 472 5 085 4 891
24-39 17 414 16 743 16 141 16 641 18 068 19 260 19 194
40-64 29 804 30 998 32 506 33 513 31 970 30 507 30 542
65+ 17 256 17 388 17 767 18 101 19 808 21 784 23 030
80+ 3 772 4 087 5 014 5 477 5 257 5 195 5 380
Celkem 86 543 88 259 90 112 91 736 93 305 94 964 96 588
Zdroj: autor
Tab. č. 56 Parametry prognózy – střední varianta – Kolín
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,80 1,80 1,75 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 842 604 613 590 559 510 489
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 136
6.13. Kralupy nad Vltavou
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 137
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 138
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Území relativně blízko Prahy, probíhá zde suburbanizace, ale pomalejším tempem než v územích
blíže Praze. Významný podíl na vznikající zástavbě mají Kralupy nad Vltavou (zhruba třetina)
a obec Postřižín (zhruba čtvrtina, tj. 329 bytů za 10 let), ve které vzniklo velké množství
rodinných domů. Potenciál podobně intenzivního rozvoje se v této obci jeví spíše omezený bez
pravděpodobného opakování. V případě Kralup nad Vltavou a jejich okolí může být slabinou
horší image území v souvislosti s přítomností velkého chemického závodu.
Za roky 2013-2022 se postavilo 1 290 BJ, z toho cca 750 v individuální výstavbě.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Dle studie pro ORP Kralupy n ad Vltavou lze očekávat nárůst bytové výstavby, což potvrzují
i informace zástupců orgánů územního plánování o připravenosti developerských projektů.
V území existuje značné množství větších známých větších záměrů s celkovou kapacitou více
než 2 000 bytů.
Odhad výstavby: 195 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V území se může pozitivně uplatnit kvalitní železniční napojení a přítomnost středně velkého
města. Pokud by se zároveň zlepšovala image území, mohlo by dojít k navýšení výstavby,
respektive k výstavbě odpovídající trendu z předchozího období.
Odhad výstavby: 200 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní potřeba bytů bude okolo roku 2040 mírně převyšovat nabídku bytů po zemřelých.
Po většinu období bude vnitřní nabídka a poptávka po bydlení spíše vyrovnaná.
Tab. č. 57 Výsledky prognózy – střední varianta – Kralupy nad Vltavou
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 182 1 105 1 057 1 124 1 255 1 338 1 360
3-5 1 272 1 231 1 146 1 147 1 245 1 359 1 412
6-10 1 961 2 100 2 063 1 954 1 986 2 166 2 331
11-14 1 706 1 599 1 737 1 701 1 598 1 634 1 785
15-18 1 446 1 672 1 613 1 774 1 699 1 625 1 685
19-23 1 510 1 719 2 175 2 107 2 293 2 172 2 091
24-39 7 090 6 744 6 524 7 004 7 695 8 281 8 302
40-64 11 825 12 401 13 240 13 748 13 251 12 943 13 223
65+ 6 031 6 089 6 413 6 779 7 714 8 634 9 273
80+ 1 262 1 453 1 809 1 910 1 830 1 923 2 115
Celkem 34 023 34 659 35 968 37 338 38 737 40 153 41 462
Zdroj: autor
Tab. č. 58 Parametry prognózy – střední varianta – Kralupy nad Vltavou
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 238 204 336 317 308 280 267
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 139
6.14. Kutná Hora
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 140
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 141
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o v elmi heterogenní ORP. Kutná Hora a její bezprostřední okolí má silnou vazbou na
Kolín a Pardubice. Významnou roli hraje ve městě cestovní ruch. Samotná Kutná Hora zahrnuje
více než třetinu realizovaného bytového fondu.
Naopak jižní část má spíše periferní charakter, kde významnější výstavba probíhá zejména ve
dvou menších městech – Uhlířských Janovicích a Zruči nad Sázavou
Celé ORP má poměrně vysokou soběstačnost trhu práce a také relativně příznivé hodnoty vzniku
a růstu firem. Saldo migrace je mírně pozitivní, naopak hodnoty indexu stáří a indexu obnovy
pracovní síly jsou nepříznivé.
Z dopravního hlediska je za kvalitní možné považovat dopravní napojení železnicí (přes Kolín),
napojení na dálniční síť je dobrá v jižní části (D1) a středně dobrá v oblasti Kutné Hory (D11).
Za roky 2013-22 se postavilo 1 442 BJ.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-35
Neexistuje důvod pro změnu trendu. Určitou roli by sice mohlo hrát omezení rizik souvisejících
s globálními výrobními řetězci (kladným směrem), ale zároveň se mohou projevit některá
omezení pro odvětví automotive (směrem dolů).
Odhad výstavby: 140 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Podobná situace jako v krátkodobém časovém horizontu.
Odhad výstavby: 140 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
V ORP budou vnitřní nabídka bytů po zemřelých převažovat vnitřní poptávku po bydlení. Ovšem
jižní část území není příliš atraktivní pro suburbanizaci a lze předpokládat, že pouze část z tohoto
„převisu“ bude obsazena přespolními.
Tab. č. 59 Výsledky prognózy – střední varianta – Kutná Hora
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 510 1 505 1 414 1 409 1 479 1 535 1 536
3-5 1 667 1 573 1 504 1 441 1 475 1 547 1 584
6-10 2 688 2 852 2 652 2 521 2 447 2 520 2 623
11-14 2 227 2 131 2 270 2 135 2 024 1 975 2 040
15-18 2 083 2 250 2 195 2 282 2 110 2 027 2 000
19-23 2 285 2 451 2 866 2 802 2 904 2 672 2 563
24-39 9 951 9 584 8 991 8 875 9 321 9 777 9 616
40-64 18 069 18 435 18 688 18 790 17 594 16 614 16 325
65+ 11 165 11 281 11 523 11 695 12 425 13 006 13 274
80+ 2 234 2 515 3 186 3 465 3 388 3 326 3 418
Celkem 51 645 52 061 52 101 51 949 51 780 51 672 51 560
Zdroj: autor
Tab. č. 60 Parametry prognózy – střední varianta – Kutná Hora
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 360 283 253 245 240 223 203
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 142
6.15. Lysá nad Labem
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 143
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 144
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Území se nachází ve střední vzdálenosti od Prahy a nedaleko Mladé Boleslavi. Má dobré napojení
železnicí na Prahu i na dálniční síť. V minulosti probíhal rozvoj především v Milovicích (2/3
dokončených BJ z celého ORP).
Za roky 2013 -2022 se postavilo 2 419 BJ, z toho cca 650 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby v čase rostla.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
V rámci střednědobého vývoje může dojít ke zpomalení rozvoje v oblasti Milovic, což dokládají
i podklady od zástupců orgánů územního plánování (cca 50 bytů). Je velmi pravděpodobné,
že zejména na začátku období může dojít ke zpomalení výstavby.
Odhad výstavby: 165 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V tomto období může dojít k částečné obnově rozvoje v Milovicích. Zlepší se také dopravní
napojení díky Všejanské spojce (železnice), která sice nebude mít efekt na dostupnost Prahy,
ale může zajistit lepší dostupnost oblasti Mladé Boleslavi (rozvojový potenciál bude ale spíše
omezený).
Odhad výstavby: 200 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní potřeba bydlení bude výrazně převyšovat uvolněné byty po zemřelých . Vnitřní
nedostatek bydlení bude představovat cca 1/3 objemu nové výstavby.
Z výše uvedených důvodů očekáváme výrazný pokles salda migrace a tím i postupný pokle s
úhrnné plodnosti.
Tab. č. 61 Výsledky prognózy – střední varianta – Lysá nad Labem
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 118 1 098 986 1 048 1 181 1 259 1 250
3-5 1 259 1 170 1 105 1 038 1 152 1 283 1 325
6-10 2 170 2 121 1 952 1 804 1 785 2 008 2 205
11-14 1 841 1 787 1 701 1 597 1 433 1 453 1 643
15-18 1 593 1 824 1 757 1 633 1 544 1 427 1 502
19-23 1 527 1 836 2 315 2 219 2 122 1 978 1 848
24-39 6 649 6 410 6 319 6 880 7 713 8 253 8 105
40-64 11 221 11 985 12 929 13 306 12 536 11 745 12 165
65+ 4 197 4 356 4 716 5 288 6 630 8 216 9 044
80+ 753 890 1 175 1 381 1 408 1 477 1 743
Celkem 31 575 32 587 33 781 34 814 36 098 37 623 39 086
Zdroj: autor
Tab. č. 62 Parametry prognózy – střední varianta – Lysá nad Labem
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,65 1,65 1,65 1,65 1,65
Saldo migrace 342 167 193 182 257 290 303
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 145
6.16. Mělník
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 146
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 147
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Tento SO ORP je značně heterogenní a zahrnuje jak části, které mohou být atraktivní
i pro dojížďku do Prahy , tak i části, které mají spíše periferní charakter. Část území západně
od Mělníka se nachází z nemalé části v zápl avovém území Labe a Vltavy. Samotný Mělník má
díky vinařství a poloze u soutoku Vltavy a Labe pozitivní image.
Územím prochází tranzitní železniční koridor, napojení vlastního Mělníka je však méně
konkurenceschopné (doba jízdy > 60 minut). Území má dobrou dostupnost dálnice D8
prostřednictvím silnice I/16.
Velký podíl výstavby, která zde probíhala, byl soustředěný do Mělníka a jeho okolí, případně
do obcí v údolí Labe západně od Mělníka.
Za roky 2013 -2022 se postavilo 1 586 BJ, z toho cca 1 000 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby v čase roste.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
V roce 2022 a v první polovině roku 2023 byl a zahájena výstavba výrazně většího počtu BJ
než činí dlouhodobý průměr. Zároveň na základě podkladů demografické studie pro Mělník a Kly
očekáváme mírný nárůst bytové výstavby , respektive na udržení tempa obdobné jako
v posledních 5 letech (179 BJ/rok)
Odhad výstavby: 180 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V dlou hodobém horizontu může hrát pozitivní roli dostupnost železnice, která je ale
v konkurenceschopné podobě dostupná pouze v části území , a to části, která je ohrožená
záplavami, jejichž význam poroste s postupujícími změnami klimatu.
Odhad výstavby: 160 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Počet mladistvých bude mírně vyšší než počet zemřelých.
POZNÁMKA
V minulosti bylo saldo migrace nižší, než by odpovídalo výstavbě . V tomto případě proto
navrhujeme migraci spíše podle trendů v migraci než podle výstavby a vnitřní nabídky a potřeby
bytů.
Tab. č. 63 Výsledky prognózy – střední varianta – Mělník
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 512 1 542 1 388 1 410 1 490 1 532 1 534
3-5 1 606 1 591 1 563 1 441 1 495 1 564 1 581
6-10 2 586 2 718 2 705 2 557 2 438 2 541 2 633
11-14 2 187 2 027 2 209 2 162 2 033 1 962 2 049
15-18 2 041 2 290 2 082 2 224 2 128 1 998 1 977
19-23 2 142 2 437 2 821 2 671 2 834 2 687 2 509
24-39 9 026 8 710 8 452 8 620 9 193 9 615 9 438
40-64 16 200 16 740 17 171 17 329 16 082 15 173 15 259
65+ 8 905 8 943 9 258 9 558 10 575 11 536 11 874
80+ 1 821 2 097 2 646 2 782 2 610 2 677 2 871
Celkem 46 205 46 998 47 649 47 971 48 267 48 606 48 855
Zdroj: autor
Tab. č. 64 Parametry prognózy – střední varianta – Mělník
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,85 1,85 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 301 330 225 213 197 188 165
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 148
6.17. Mladá Boleslav
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 149
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 150
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Území je dodavatelským regionem dominantně závislým na jednom odvětví. Pozitivem je, že se
jedná o firmu, která se ve firemní hierarchii nachází relativně v ysoko a není pouhou
„montovnou“. Migraci do značné míry ovlivňují agenturní pracovníci, jedná se převážně o muže
v mladším věku.
Za roky 2013 -2022 se p ostavilo 3 533 BJ, z toho cca 2 300 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby je dlouhodobě obdobná.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Vývoj je dán vývojem ekonomické základny, zejména Škody a dalších automotive firem v území.
Odhad výstavby: 350 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Vývoj je dán vývojem ekonomické základny, zejména Škody a dalších automotive firem v území.
Odhad výstavby: 350 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Počet bytů po zemřelých bude po celé období převyšovat vnitřní potřebu. Díky tomu očekáváme
nárůst salda migrace.
Tab. č. 65 Výsledky prognózy – střední varianta – Mladá Boleslav
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 3 512 3 588 3 535 3 652 3 949 4 097 4 058
3-5 3 742 3 632 3 617 3 662 3 892 4 158 4 208
6-10 6 355 6 342 6 204 6 150 6 252 6 685 7 050
11-14 5 725 5 217 5 148 5 019 4 960 5 069 5 435
15-18 4 849 5 739 5 169 5 148 4 986 5 039 5 186
19-23 5 410 5 849 7 334 6 717 6 735 6 463 6 519
24-39 23 759 22 961 22 211 23 152 24 630 25 728 24 969
40-64 40 597 42 308 44 518 45 845 43 679 41 180 41 764
65+ 21 369 21 607 22 183 23 013 25 820 29 288 31 034
80+ 4 159 4 744 6 109 6 862 6 584 6 445 6 914
Celkem 115 318 117 244 119 919 122 357 124 903 127 707 130 223
Zdroj: autor
Tab. č. 66 Parametry prognózy – střední varianta – Mladá Boleslav
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,70 1,70 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 829 631 735 680 718 699 653
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 151
6.18. Mnichovo Hradiště
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 152
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 153
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o území silně spjaté s Mladou Boleslaví a vývojem Škoda Auto.
Za roky 2013-2022 se postavilo 943 BJ, z toho cca 500 v individuální výstavbě. Intenzita výstavby
v čase mírně roste.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-35
Není důvod pro změnu trendu. Ve hře zůstává velký projekt na dostavbu Jihozápadní města, kde
by mohlo vzniknout až 500 BJ. Aktuálně se projednává změna územního plánu.
Odhad výstavby: 100 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Vysoké riziko poklesu v oboru automot ive, postupné naplnění potřeby bydlení v regionu
pro zaměstnance automobilky. Na druhou stranu se jedná o atraktivní území blízko přírodě.
Odhad výstavby: 90 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka bytů bude mírně převyšovat vnitřní potřebu bydlení. Očekáváme, že cca polovina
z nich bude obsazena přespolními.
Tab. č. 67 Výsledky prognózy – střední varianta – Mnichovo Hradiště
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 611 560 527 564 642 707 715
3-5 691 635 581 575 626 707 748
6-10 1 139 1 159 1 074 1 004 1 005 1 102 1 226
11-14 877 925 955 872 823 829 911
15-18 742 859 950 985 858 834 858
19-23 773 873 1 127 1 223 1 262 1 100 1 070
24-39 3 633 3 385 3 258 3 491 3 979 4 337 4 334
40-64 6 514 6 767 7 211 7 506 7 132 6 823 6 850
65+ 3 578 3 654 3 772 3 916 4 389 4 897 5 231
80+ 715 768 992 1 153 1 171 1 133 1 185
Celkem 18 558 18 817 19 455 20 137 20 718 21 335 21 944
Zdroj: autor
Tab. č. 68 Parametry prognózy – střední varianta – Mnichovo Hradiště
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 151 95 198 192 158 151 147
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 154
6.19. Neratovice
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 155
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 156
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Území je z hlediska image negativně zatíženo rozsáhlým chemickým závodem. Výstavba se pak
v podobné intenzitě dělí mezi Neratovice a dvě obce blízko údolí Vltavy – Tišice a Kostelec
nad Labem.
Území disponuje poměrně kvalitním železničním napojením. Také napojení na dálnici D8 je díky
silnici I/9 poměrně kvalitní.
Za roky 2013 -2022 se postavilo 1 044 BJ, z toho cca 650 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby je v posledních 20 letech obdobná.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Nebyly nalezeny důvody pro změnu trendu. Dle zástupců orgánů územního plánování j sou
známe developerské projekty o objemu cca 800 BJ, ale z toho 775 je pouze ve fázi studie.
Odhad výstavby: 100 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Ani v tomto výhledu se nejeví být důvody pro změnu trendu.
Odhad výstavby: 100 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní potřeba bytů bude odpovídat nabídce bytů po zemřelých.
Tab. č. 69 Výsledky prognózy – střední varianta – Neratovice
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 013 992 942 972 1 044 1 085 1 083
3-5 1 127 1 063 1 015 998 1 053 1 121 1 141
6-10 1 929 1 966 1 792 1 714 1 712 1 812 1 908
11-14 1 598 1 517 1 549 1 468 1 391 1 399 1 483
15-18 1 392 1 594 1 586 1 536 1 418 1 400 1 427
19-23 1 551 1 714 2 013 2 004 1 990 1 800 1 775
24-39 6 307 6 011 5 845 6 115 6 707 7 043 6 860
40-64 11 730 12 091 12 440 12 493 11 523 10 826 10 921
65+ 6 225 6 294 6 515 6 793 7 634 8 396 8 672
80+ 1 100 1 305 1 754 2 033 1 932 1 893 2 038
Celkem 32 872 33 242 33 698 34 094 34 472 34 881 35 269
Zdroj: autor
Tab. č. 70 Parametry prognózy – střední varianta – Neratovice
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 211 139 189 189 185 181 176
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 157
6.20. Nymburk
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 158
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 159
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se heterogenní území, kdy velká část rozvoje se koncentruje do Nymburka a obcí, které
leží jižně od něj. V severní části je intenzita výstavby podstatně menší, přesto se zdá, že do této
části zasahuje vliv Mladé Boleslavi, který vede ke středně intenzivnímu rozvoji v některých
obcích.
Jižním okrajem území prochází dálnice D11, severní je o něco hůře dostupná. Samotný Nymburk
disponuje relativně kvalitním železničním napojení m (cca 1 hodina do Prahy běžným osobním
vlakem).
Za roky 2013-2022 se postavilo 1 142 BJ, z toho cca 840 v individuální výstavbě.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Dle podkladů je v Nymburce naplánovaná rozsáhlá bytová výstavba . Díky tomu počítáme
s udržením relativně vysoké úhrnné plodnosti.
Odhad výstavby: 160 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V dlouhodobém vývoji může Nymburk těžit z polohy na železnici, vzhledem k době jízdy se však
jedná o jen menší výhodu. Naopak severní část území je ovlivněná Mladou Boleslaví a tím i riziky,
která se váží k odvětví automotive.
Odhad výstavby: 125 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Po celé období bude převyšovat počet bytů po zemřelých vnitřní potřebu.
Tab. č. 71 Výsledky prognózy – střední varianta – Nymburk
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 243 1 304 1 288 1 371 1 456 1 502 1 507
3-5 1 426 1 335 1 376 1 389 1 508 1 564 1 584
6-10 2 224 2 360 2 337 2 354 2 411 2 580 2 665
11-14 2 025 1 851 1 973 1 907 1 933 1 989 2 121
15-18 1 880 2 113 1 883 2 051 1 933 1 966 2 051
19-23 1 876 2 203 2 652 2 405 2 611 2 474 2 506
24-39 7 726 7 579 7 649 8 190 8 852 9 317 9 088
40-64 14 649 15 051 15 727 16 145 15 310 14 672 15 191
65+ 8 435 8 615 8 832 8 999 9 888 10 895 11 264
80+ 1 545 1 835 2 414 2 731 2 638 2 554 2 632
Celkem 41 484 42 411 43 716 44 811 45 901 46 959 47 978
Zdroj: autor
Poznámka:
Ve srovnání s demografickou studií pro ORP Nymburk z roku 2023 vychází výsledky aktuální
prognózy mírně nižší. Důvodem je korekce odhadu intenzity migrace pro celý Středočeský kraj.
Tab. č. 72 Parametry prognózy – střední varianta – Nymburk
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,80 1,80 1,80 1,80 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 428 374 394 352 351 312 306
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 160
6.21. Poděbrady
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 161
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 162
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Heterogenní území, ve kterém se většina rozvoje koncentruje do samotných Poděbrad (více než
polovina) a částečně do obcí v okolí v blízkosti dálnice D11. Železniční napojení je na hranicích
použitelnosti (doba jízdy do Prahy kolem jedné hodiny). Výhodou Poděbrad je pozitivní image
a kvalitní městské prostředí (lázeňské město).
Za roky 2013 -2022 se postavilo 1 191 BJ, z toho cca 600 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby výrazně narostla v posledních 5 letech.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Z kraje období očekáváme doznívání nárůstu bytové výstavby a poté ustálení na dlouhodobých
hodnotách.
Odhad výstavby: 130 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V dlouhodobém časovém horizontu se nejeví, že by existovaly konkrétní důvody pro proměnu
trendu.
Odhad výstavby: 120 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka bytů bude převyšovat vnitřní potřebu bydlení. Očekáváme, že polovina z nich
bude obsazena přespolními.
Tab. č. 73 Výsledky prognózy – střední varianta – Poděbrady
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 019 1 015 954 981 1 068 1 120 1 135
3-5 1 095 1 107 1 069 1 018 1 079 1 158 1 186
6-10 1 771 1 860 1 910 1 811 1 768 1 886 1 991
11-14 1 529 1 475 1 534 1 565 1 469 1 449 1 548
15-18 1 369 1 601 1 523 1 601 1 568 1 482 1 486
19-23 1 425 1 615 2 037 1 924 2 054 1 987 1 875
24-39 5 873 5 737 5 670 6 016 6 478 6 933 6 886
40-64 11 222 11 615 12 051 12 213 11 575 11 008 11 168
65+ 7 101 7 137 7 238 7 355 7 941 8 600 8 905
80+ 1 520 1 659 2 122 2 258 2 157 2 095 2 183
Celkem 32 404 33 163 33 986 34 484 35 001 35 622 36 180
Zdroj: autor
Tab. č. 74 Parametry prognózy – střední varianta – Poděbrady
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,80 1,80 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 454 263 285 223 240 218 201
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 163
6.22. Příbram
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 164
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 165
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Příbram lze charakterizovat jako spíše depopulační území, ve kterém bytová výstavba slouží
primárně pro uspokojení potřeb obyvatel a má jen velmi omezený vliv na migrační saldo (určitý
velmi omezený vliv by mohl být v blízkosti D4 u hranic se SO ORP Dobříš).
Území má horší napojení na železnici, silniční napojení je kvalitnější, i tak doba jízdy autobusu je
cca 60 minut na Smíchovské nádraží.
Město Příbram má negativní migrační saldo, což se může výhledově stabilizovat kvůli stárnutí
obyvatelstva a omezení počtu mladistvých, kteří se nejčastěji stěhují.
Příbram se může potýkat s n e zcela pozitivní image města (uran) . Určitý vliv by mohla mít
migrace domácností ekonomicky neaktivních nebo omezeně aktivních obyvatel z dražších částí
Pražského metropolitního regionu, případně v souvislosti s generační obměnou (spíše zpomalení
trendu populační ztráty).
Za roky 2013 -2022 se postavilo 1 628 BJ. Saldo migrace za posledních 10 let ale bylo výrazně
nižší než by odpovídalo bytové výstavbě.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Výstavba bude sloužit zejména k uspokojení místní potřeby rodinného bydlení, případně jako
nástroj (dobrovolné) rezidenční segregace. Jeho dopad na celkovou bilanci SO ORP bude
minimální.
Odhad výstavby: vyrovnané migrační saldo bez ohledu na výstavbu.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Není přílišný důvod pro změnu trendu migračního salda.
Odhad výstavby: vyrovnané migrační saldo bez ohledu na výstavbu.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka a potřeba bytů není v případě Příbramska pro prognózu relevantní. V prognóze
počítáme s cca dosavadním saldem migrace, které činilo 90 osob ročně (bez Ukrajinců v roce
2022).
Tab. č. 75 Výsledky prognózy – střední varianta – Příbram
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 2 084 1 980 1 799 1 808 1 888 1 895 1 825
3-5 2 239 2 106 1 909 1 812 1 871 1 928 1 897
6-10 3 749 3 746 3 466 3 141 3 037 3 152 3 214
11-14 3 101 3 009 3 008 2 771 2 494 2 436 2 535
15-18 2 986 3 143 3 000 2 959 2 712 2 473 2 458
19-23 3 263 3 562 3 917 3 779 3 700 3 366 3 094
24-39 13 219 12 263 11 327 11 382 11 952 12 191 11 644
40-64 25 370 25 491 25 174 24 582 22 145 19 933 19 248
65+ 15 487 15 762 16 343 16 322 17 280 18 260 18 254
80+ 3 092 3 400 4 332 4 978 4 898 4 851 4 723
Celkem 71 498 71 062 69 943 68 556 67 080 65 633 64 170
Zdroj: autor
Tab. č. 76 Parametry prognózy – střední varianta – Příbram
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70 1,70
Saldo migrace 92 77 97 103 95 91 80
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 166
6.23. Rakovník
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 167
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 168
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o h eterogenní území, ve kterém jsou trendy ovlivněny malým územím, do kterého
zasahuje suburbanizace Prahy, zatímco zbývající část regionu vykazuje podstatně horší výsledky.
Z hlediska dopravního vykazuje území velmi dobré napojení na dálniční síť (D6), naopak
železniční doprava je nekonkurenceschopná.
SO ORP vykazuje méně příznivé parametry z hlediska pracovištního významu a soběstačnosti.
Většina SO ORP vykazuje poměrně nízkou intenzitu výstavby. Většinu výkonu SO ORP tvoří
suburbánní zástavba v koridoru D6 (zhruba od Rakovníka po Nové Strašecí).
Za roky 2013 -2022 se postavilo 989 BJ. Saldo migrace ovšem neodpovídá intenzitě bytové
výstavby.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Předpokládán je p okračující t rend suburbanizace, případně mírně pozitivní vliv dostavby D6
na vznik pracovních příležitostí (spíše se stabilizačním než růstovým efektem).
Odhad vývoje: Mírný nárůst salda migrace, cca 180 osob ročně.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V dlouhodobém časovém horizontu může začít hrát negativní roli špatná obsluha železnicí.
Odhad vývoje: Stagnace salda migrace, cca 170 osob ročně.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka a potřeba bytů není v tomto případě pro prognózu relevantní.
Tab. č. 77 Výsledky prognózy – střední varianta – Rakovník
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 677 1 605 1 471 1 480 1 573 1 631 1 616
3-5 1 853 1 716 1 586 1 506 1 560 1 648 1 674
6-10 2 982 3 066 2 856 2 642 2 556 2 667 2 790
11-14 2 515 2 396 2 469 2 301 2 128 2 078 2 175
15-18 2 304 2 543 2 454 2 508 2 254 2 118 2 102
19-23 2 485 2 714 3 142 3 045 3 140 2 809 2 642
24-39 10 344 9 696 9 001 9 168 9 765 10 307 9 908
40-64 19 769 19 991 20 060 19 786 18 056 16 455 16 179
65+ 12 129 12 280 12 635 12 742 13 597 14 464 14 636
80+ 2 432 2 668 3 464 3 935 3 776 3 700 3 731
Celkem 56 058 56 008 55 674 55 177 54 630 54 177 53 721
Zdroj: autor
Tab. č. 78 Parametry prognózy – střední varianta – Rakovník
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 159 142 180 190 176 168 148
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 169
6.24. Říčany
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 170
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 171
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o oblast suburbanizace v bezprostřední blízkosti Prahy, s dobrou dostupností železniční
dopravy a dálniční sítě. Území je do určité míry zatíženo tranzitní dopravou, čemuž by měla ulevit
plánovaná dostavba okruhu D0.
Minulá intenzivní (a často neřízená) bytová výstavba vedla k „odmítání“ další výstavby ze strany
obyvatel. Díky nedo statku vody a negativním dopadům sucha je developerská výstavba
omezovaná.
V letech 2013-2022 se postavilo 5 408 BJ, z toho cca 3 500-4 000 v individuální výstavbě.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Z podkladů zástupců orgánů územního plánování vyplývá, že v nejbližším období intenzita
výstavby poklesne . V delším časovém horizontu budou výstavbu povzbuzovat vybudování
Pražského okruhu a vyřešení zásobování pitnou vodou.
Odhad výstavby: 480 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Trend se bude zpomalovat v oblastech bez obsluhy železnicí, naopak bude mírně růst v koridoru
železnice. Je oprávněné očekávat vyřešení infrastrukturních problémů, případně vznik projektů,
které překonají sou časný odpor k živelnému rozvoji území a vykompenzují menší množství
vznikajících projektů.
Odhad výstavby: 500 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Obdobně jako v dalších lokalitách okolo Prahy i zde nastane silný vnitřní nedostatek bytů.
Potřeba b ydlení pro mladistvé bude výrazně převyšovat množství bytů po zemřelých.
Omezenější bytová výstavba spolu s vysokou vnitřní poptávkou po bydlení povede k poklesu
salda migrace o cca 30 %.
Tab. č. 79 Výsledky prognózy – střední varianta – Říčany
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 2 522 2 374 2 385 2 742 3 220 3 502 3 487
3-5 3 152 2 844 2 638 2 801 3 221 3 666 3 839
6-10 5 860 5 658 4 896 4 705 5 042 5 793 6 482
11-14 4 658 4 754 4 625 4 011 3 890 4 207 4 844
15-18 3 881 4 708 4 925 4 579 3 969 4 004 4 410
19-23 3 571 4 445 5 987 6 307 5 830 5 105 5 205
24-39 14 035 13 927 14 699 17 594 20 741 22 348 21 764
40-64 27 543 29 438 31 802 33 074 32 066 31 223 33 294
65+ 12 311 12 866 14 089 15 523 18 547 22 321 24 602
80+ 2 280 2 721 3 793 4 392 4 399 4 663 5 322
Celkem 77 533 81 013 86 045 91 336 96 527 102 170 107 928
Zdroj: autor
Tab. č. 80 Parametry prognózy – střední varianta – Říčany
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,65 1,65 1,65 1,65 1,65 1,65 1,65
Saldo migrace 1 288 959 1 083 1 043 955 1 048 1 088
Naděje dožití M 78,10 78,10 78,73 79,19 79,66 79,98 80,60
Naděje dožití Ž 83,10 83,10 83,73 84,20 84,66 84,98 85,60
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 172
6.25. Sedlčany
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 173
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 174
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Území se nachází v okrajové poloze kraje bez významnější radiální dopravní infrastruktury.
V porovnání se sousedními Voticemi má vyšší pracovištní význam a soběstačnost. Také intenzita
výstavby je o něco vyšší.
Intenzita výstavby je vyšší než v sousedním SO ORP Votice a kromě Sedlčan (a navazujících obcí)
probíhá i v obcích na jižní hranici (Sedlec -Prčice, Krásná Hora, Petrovice). Typologicky vzniká
rodinné bydlení, v Sedlčanech i bydlení v bytových domech.
Za roky 2013 -2022 se postavilo 640 BJ. Saldo migrace ovšem neodpovídá intenzitě bytové
výstavby.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Z hlediska rozvoje území bude mít klíčový význam dostavba dálnice D3, která se přiblíží
východnímu okraji SO ORP. Pozitivní dopad bude souviset spíše s dopadem na místní firmy,
případně umožněním snazší dojížďky do Prahy u stávající populace, nikoli s rozvojem
suburbanizace.
Extrapolace by měla vycházet z migrace, nikoliv z intenzity výstavby.
Odhad vývoje: Mírný nárůst salda migrace.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Území může být negativně ovlivněno absencí konkurenceschopné železniční infrastruktury,
bude tedy více závislé na místně dostupných pracovních příležitostech. Jejich vývoj tak bude mít
pro rozvoj území důležitý vliv.
Zdrojem nejistoty může být politika ve vztahu k roli center této hierarchické úrovně (střední
školy, zdravotnictví atd.).
Odhad vývoje: Mírný nárůst salda migrace.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka a potřeba bytů není v tomto případě pro prognózu relevantní.
Tab. č. 81 Výsledky prognózy – střední varianta – Sedlčany
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 678 618 573 565 579 588 592
3-5 711 685 604 579 586 598 604
6-10 1 067 1 154 1 118 1 013 987 1 005 1 020
11-14 944 861 931 894 818 801 817
15-18 870 938 870 966 862 822 811
19-23 1 077 1 094 1 167 1 087 1 232 1 082 1 033
24-39 4 123 3 847 3 579 3 504 3 559 3 745 3 660
40-64 7 694 7 710 7 617 7 482 6 860 6 326 6 115
65+ 4 957 5 065 5 171 5 178 5 450 5 661 5 690
80+ 972 1 083 1 434 1 595 1 582 1 521 1 511
Celkem 22 121 21 971 21 630 21 270 20 932 20 627 20 342
Zdroj: autor
Tab. č. 82 Parametry prognózy – střední varianta – Sedlčany
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 34 28 42 57 71 67 59
Naděje dožití M 76,60 76,60 77,22 77,69 78,16 78,48 79,10
Naděje dožití Ž 82,15 82,15 82,78 83,25 83,71 84,02 84,65
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 175
6.26. Slaný
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 176
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 177
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Jedná se o o krajové území kraje, jehož severní část navazuje na periferní území . Intenzivnější
rozvoj se omezuje na samotné město Slaný a jeho bezprostřední okolí a částečně na Velvary.
Území vykazuje velmi dobrou dostupnost dálniční sítě (D7, resp. I/7) a díky tomu i atraktivní
autobusové napojení. Slabinou je naopak nekonkurenceschopné železniční napojení.
Za roky 2013 -2022 se postavilo 1 182 BJ, z toho cca 800 v individuální výstavbě. Intenzita
výstavby v čase mírně roste.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Na základě demografické studie pro město Slaný očekáváme nárůst bytové výstavby , z vlášť
z počátku sledovaného období.
Odhad výstavby: 150 BJ / rok ve střední variantě.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V dlouhodobém výhledu je sice území problematické kvůli absenci kolejového napojení, kvalitní
napojení autobusy by však mohlo tuto nevýhodu kompenzovat. Pak by si Slaný mohl zachovat
vyšší tempo výstavby a stát se méně nákladným bydlením městského typu v zázemí Prahy.
Divokou kartou pro rozvoj tohoto SO ORP může být rozvoj Kladna a jeho následná
suburbanizace, která by přirozeně směřo vala do směru, kde jí nebude konkurovat pražská
suburbanizace.
Odhad výstavby: 130 BJ / rok ve střední variantě.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka bytů bude převyšovat vnitřní potřebu bydlení. Očekáváme, že polovina z nich
bude obsazena přespolními.
Tab. č. 83 Výsledky prognózy – střední varianta – Slaný
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 1 318 1 311 1 253 1 288 1 384 1 431 1 411
3-5 1 398 1 372 1 338 1 312 1 376 1 465 1 480
6-10 2 425 2 397 2 345 2 277 2 256 2 376 2 496
11-14 1 964 1 969 1 946 1 883 1 840 1 833 1 936
15-18 1 850 2 043 1 984 1 976 1 906 1 844 1 858
19-23 1 892 2 097 2 570 2 518 2 471 2 401 2 326
24-39 8 278 7 932 7 645 7 871 8 585 8 939 8 776
40-64 14 804 15 328 15 849 16 279 15 217 14 484 14 608
65+ 8 000 8 077 8 448 8 739 9 750 10 673 11 115
80+ 1 558 1 800 2 330 2 584 2 442 2 496 2 632
Celkem 41 929 42 526 43 379 44 144 44 785 45 446 46 006
Zdroj: autor
Tab. č. 84 Parametry prognózy – střední varianta – Slaný
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 302 229 298 288 247 245 226
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 178
6.27. Vlašim
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 179
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 180
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
ORP se nachází v okrajové poloze kraje. V porovnání s blízkými ORP Votice a Sedlčany má ovšem
vyšší pracovištní význam a soběstačnost na trhu práce. Méně příznivé jsou naopak ukazatele
související se vznikem a růstem firem.
Severní částí SO ORP prochází dálnice D1, její vliv na rozvoj bydlení je však omezený. Železniční
síť v území je omezená.
Rozvoj probíhá zejména ve Vlašimi (216 bytů) a jejím okolí (100+ bytů). Větší příspěvek mají také
dvě obce v jižní části (Načeradec a Čechtice, dohromady 114 bytů).
Za roky 2013-2022 se postavilo 795 BJ. Saldo migrace za posledních 10 let ale bylo výrazně nižší
než by odpovídalo bytové výstavbě.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
SO ORP se přímo nedotýká žádný významnější dopravní záměr, který by mohl ovlivnit jeho
rozvoj. Nepřímo by se mohl projevit efekt dostavby D3 a D0, který by odlehčil D1 a I/3.
Odhad výstavby: vyrovnané migrační saldo bez ohledu na výstavbu.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
Možný je negativní dopad absence konkurenceschopné železniční sítě, omezení přínosů příznivé
polohy vůči dálnici a vyšší závislost na lokálním pracovištním trhu. Projevovat by se mohla vazba
na rozvoj Benešova.
Odhad výstavby: vyrovnané migrační saldo bez ohledu na výstavbu.
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka a potřeba bytů není v tomto případě pro prognózu relevantní. V prognóze
počítáme s cca dosavadním saldem migrace, které činilo cca 50 osob ročně (bez Ukrajinců v roce
2022).
Tab. č. 85 Výsledky prognózy – střední varianta – Vlašim
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 807 769 687 678 710 749 756
3-5 955 821 754 693 703 741 771
6-10 1 430 1 537 1 365 1 244 1 173 1 202 1 264
11-14 1 036 1 088 1 262 1 118 992 944 971
15-18 1 038 1 072 1 149 1 232 1 094 977 949
19-23 1 151 1 226 1 299 1 444 1 524 1 353 1 215
24-39 4 930 4 595 4 242 4 026 4 270 4 590 4 589
40-64 9 023 9 112 9 038 8 946 8 160 7 416 7 086
65+ 5 856 5 867 5 888 5 802 6 059 6 320 6 368
80+ 1 159 1 300 1 675 1 823 1 705 1 625 1 606
Celkem 26 226 26 086 25 685 25 184 24 687 24 292 23 971
Zdroj: autor
Tab. č. 86 Parametry prognózy – střední varianta – Vlašim
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,80 1,80 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 46 38 49 51 48 45 40
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 181
6.28. Votice
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 182
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 183
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Území se nachází na okraji kraje v semiperiferní až periferní poloze. Zejména v jižní části je velmi
nízké tempo výstavby. Přesto je pro území charakteristické pozitivní saldo migrace.
Územím prochází nově opravený IV. tranzitní železniční koridor , čemuž odpovídá koncentrace
výstavby do jeho osy – konkrétně do Olbramovic a Votic (dohromady zhruba polovina výstavby).
Typologicky se jedná zejména o výstavbu rodinného bydlení.
Za roky 2013-2022 se postavilo 271 BJ. Saldo migrace za posledních cca 10 let ale bylo výrazně
nižší než by odpovídalo bytové výstavbě.
STŘEDNĚDOBÝ VÝVOJ 2024-2035
Vybudování D3 zvýší atraktivitu, zejména pro firmy – mírné posílení suburbánního rozvoje
v severozápadní části území (Vrchotovy Janovice), případně rozvoj pracovních příležitostí.
Celkový efekt však bude omezený, neboť území již nyní disponuje kvalitním napojením
na dálniční síť.
Odhad vývoje: Očekávaný mírný nárůst salda migrace, zvlášť ke konci období.
DLOUHODOBÝ VÝHLED 2036-2050
V dlouhodobém výhledu bude hrát klíčovou roli poloha na IV. TŽK, která poskytne udržitelnou
mobilitu. Navýšení by tak mohlo reflektovat vyčerpání ploch s vazbou na železnici v příznivěji
položených lokalitách a týkalo by se hlavně Votic a Olbramovic.
Naopak efekt dálnice D3 bude nižší a rozvojový potenciál, který zohledňoval příznivou polohu
na dálniční síti může být nižší.
Odhad vývoje: Očekávaný mírný nárůst salda migrace, zvlášť ke konci období .
VNITŘNÍ POTŘEBA A NABÍDKA BYTŮ
Vnitřní nabídka a potřeba bytů není v tomto případě pro prognózu relevantní.
Tab. č. 87 Výsledky prognózy – střední varianta – Votice
Věk 2022 2025 2030 2035 2040 2045 2050
0-2 401 373 355 374 408 415 399
3-5 385 409 373 372 404 429 420
6-10 693 670 680 640 654 707 734
11-14 632 587 538 566 529 545 587
15-18 556 638 579 546 553 534 558
19-23 552 635 805 723 714 698 678
24-39 2 296 2 174 2 136 2 291 2 488 2 630 2 534
40-64 4 520 4 578 4 622 4 700 4 436 4 125 4 195
65+ 2 748 2 790 2 848 2 863 3 088 3 398 3 522
80+ 555 612 807 880 860 839 848
Celkem 12 783 12 854 12 934 13 075 13 272 13 480 13 627
Zdroj: autor
Tab. č. 88 Parametry prognózy – střední varianta – Votice
2023 2025 2030 2035 2040 2045 2050
Úhrnná plodnost 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75 1,75
Saldo migrace 80 64 79 95 99 95 83
Naděje dožití M 75,87 75,87 76,49 76,96 77,43 77,75 78,37
Naděje dožití Ž 81,55 81,55 82,17 82,64 83,11 83,42 84,05
Zdroj: autor
7. SEZNAM TABULEK, GRAFŮ, OBRÁZKŮ A ZKRATEK
SEZNAM TABULEK
Tab. č. 1 Celkový počet obyvatel, 2022 ………………………………………………………………………………………………………………………………………… 9
Tab. č. 2 Srovnání skladby obyvatelstva podle věku – rok 2022 ……………………………………………………………………………………………………. 13
Tab. č. 3 Typické hustoty zástavby …………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 32
Tab. č. 4 Varianty vývoje úhrnné plodnosti použité v prognóze* ………………………………………………………………………………………………….. 48
Tab. č. 5 Střední délka života při narození, průměr za Středočeský kraj ………………………………………………………………………………………… 50
Tab. č. 6 Věková struktura migrace 2017-2022, Středočeský kraj …………………………………………………………………………………………………. 56
Tab. č. 7 Vývoj celkového počtu obyvatel v lokalitách …………………………………………………………………………………………………………………. 61
Tab. č. 8 Vývoj celkového počtu obyvatel v lokalitách, střední varianta ………………………………………………………………………………………… 62
Tab. č. 9 Vývoj počtu dětí ve věku 0-2 roky v lokalitách ……………………………………………………………………………………………………………….. 64
Tab. č. 10 Vývoj počtu dětí ve věku 0-2 roky v lokalitách, střední varianta ……………………………………………………………………………………. 65
Tab. č. 11 Vývoj počtu dětí ve věku 3-5 let v lokalitách………………………………………………………………………………………………………………… 67
Tab. č. 12 Vývoj počtu dětí ve věku 3-5 let v lokalitách, střední varianta ………………………………………………………………………………………. 68
Tab. č. 13 Vývoj počtu dětí ve věku 6-10 let v lokalitách ……………………………………………………………………………………………………………… 70
Tab. č. 14 Vývoj počtu dětí ve věku 6-10 let v lokalitách, střední varianta …………………………………………………………………………………….. 71
Tab. č. 15 Vývoj počtu dětí ve věku 6 let v lokalitách …………………………………………………………………………………………………………………… 73
Tab. č. 16 Vývoj počtu dětí ve věku 6 let v lokalitách, střední varianta ………………………………………………………………………………………….. 74
Tab. č. 17 Vývoj počtu dětí ve věku 11-14 let v lokalitách ……………………………………………………………………………………………………………. 76
Tab. č. 18 Vývoj počtu dětí ve věku 11-14 let v lokalitách, střední varianta …………………………………………………………………………………… 77
Tab. č. 19 Vývoj počtu dětí ve věku 11 let v lokalitách …………………………………………………………………………………………………………………. 79
Tab. č. 20 Vývoj počtu dětí ve věku 11 let v lokalitách, střední varianta ………………………………………………………………………………………… 80
Tab. č. 21 Vývoj počtu obyvatel ve věku 15-18 let v lokalitách……………………………………………………………………………………………………… 82
Tab. č. 22 Vývoj počtu obyvatel ve věku 15-18 let v lokalitách, střední varianta ……………………………………………………………………………. 83
Tab. č. 23 Vývoj počtu obyvatel ve věku 19-23 let v lokalitách……………………………………………………………………………………………………… 85
Tab. č. 24 Vývoj počtu obyvatel ve věku 19-23 let v lokalitách, střední varianta ……………………………………………………………………………. 86
Tab. č. 25 Vývoj počtu obyvatel ve věku 24-39 let v lokalitách……………………………………………………………………………………………………… 88
Tab. č. 26 Vývoj počtu obyvatel ve věku 24-39 let v lokalitách, střední varianta ……………………………………………………………………………. 89
Tab. č. 27 Vývoj počtu obyvatel ve věku 40-64 let v lokalitách……………………………………………………………………………………………………… 91
Tab. č. 28 Vývoj počtu obyvatel ve věku 40-64 let v lokalitách, střední varianta ……………………………………………………………………………. 92
Tab. č. 29 Vývoj počtu obyvatel ve věku 65+ let v lokalitách ………………………………………………………………………………………………………… 94
Tab. č. 30 Vývoj počtu obyvatel ve věku 65+ let v lokalitách, střední varianta ……………………………………………………………………………….. 95
Tab. č. 31 Vývoj počtu obyvatel ve věku 80+ let v lokalitách ………………………………………………………………………………………………………… 97
Tab. č. 32 Vývoj počtu obyvatel ve věku 80+ let v lokalitách, střední varianta ……………………………………………………………………………….. 98
Tab. č. 33 Výsledky prognózy – střední varianta – Benešov ……………………………………………………………………………………………………….. 102
Tab. č. 34 Parametry prognózy – střední varianta – Benešov …………………………………………………………………………………………………….. 102
Tab. č. 35 Výsledky prognózy – střední varianta – Beroun …………………………………………………………………………………………………………. 105
Tab. č. 36 Parametry prognózy – střední varianta – Beroun ………………………………………………………………………………………………………. 105
Tab. č. 37 Výsledky prognózy – střední varianta – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav …………………………………………………………………. 108
Tab. č. 38 Parametry prognózy – střední varianta – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav ………………………………………………………………. 108
Tab. č. 39 Výsledky prognózy – střední varianta – Čáslav …………………………………………………………………………………………………………… 111
Tab. č. 40 Parametry prognózy – střední varianta – Čáslav ………………………………………………………………………………………………………… 111
Tab. č. 41 Výsledky prognózy – střední varianta – Černošice + Mníšek pod Brdy …………………………………………………………………………. 114
Tab. č. 42 Parametry prognózy – střední varianta – Černošice + Mníšek pod Brdy ………………………………………………………………………. 114
Tab. č. 43 Výsledky prognózy – střední varianta – Český Brod ……………………………………………………………………………………………………. 117
Tab. č. 44 Parametry prognózy – střední varianta – Český Brod …………………………………………………………………………………………………. 117
Tab. č. 45 Výsledky prognózy – střední varianta – Dobříš …………………………………………………………………………………………………………… 120
Tab. č. 46 Parametry prognózy – střední varianta – Dobříš ………………………………………………………………………………………………………… 120
Tab. č. 47 Výsledky prognózy – střední varianta – Hořovice ……………………………………………………………………………………………………….. 123
Tab. č. 48 Parametry prognózy – střední varianta – Hořovice …………………………………………………………………………………………………….. 123
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 185
Tab. č. 49 Výsledky prognózy – střední varianta – Hostivice + Roztoky ……………………………………………………………………………………….. 126
Tab. č. 50 Parametry prognózy – střední varianta – Hostivice + Roztoky …………………………………………………………………………………….. 126
Tab. č. 51 Výsledky prognózy – střední varianta – Jesenice + Jílové u Prahy ………………………………………………………………………………… 129
Tab. č. 52 Parametry prognózy – střední varianta – Jesenice + Jílové u Prahy ……………………………………………………………………………… 129
Tab. č. 53 Výsledky prognózy – střední varianta – Kladno ………………………………………………………………………………………………………….. 132
Tab. č. 54 Parametry prognózy – střední varianta – Kladno ……………………………………………………………………………………………………….. 132
Tab. č. 55 Výsledky prognózy – střední varianta – Kolín …………………………………………………………………………………………………………….. 135
Tab. č. 56 Parametry prognózy – střední varianta – Kolín ………………………………………………………………………………………………………….. 135
Tab. č. 57 Výsledky prognózy – střední varianta – Kralupy nad Vltavou ………………………………………………………………………………………. 138
Tab. č. 58 Parametry prognózy – střední varianta – Kralupy nad Vltavou ……………………………………………………………………………………. 138
Tab. č. 59 Výsledky prognózy – střední varianta – Kutná Hora ……………………………………………………………………………………………………. 141
Tab. č. 60 Parametry prognózy – střední varianta – Kutná Hora …………………………………………………………………………………………………. 141
Tab. č. 61 Výsledky prognózy – střední varianta – Lysá nad Labem …………………………………………………………………………………………….. 144
Tab. č. 62 Parametry prognózy – střední varianta – Lysá nad Labem ………………………………………………………………………………………….. 144
Tab. č. 63 Výsledky prognózy – střední varianta – Mělník ………………………………………………………………………………………………………….. 147
Tab. č. 64 Parametry prognózy – střední varianta – Mělník ……………………………………………………………………………………………………….. 147
Tab. č. 65 Výsledky prognózy – střední varianta – Mladá Boleslav ……………………………………………………………………………………………… 150
Tab. č. 66 Parametry prognózy – střední varianta – Mladá Boleslav …………………………………………………………………………………………… 150
Tab. č. 67 Výsledky prognózy – střední varianta – Mnichovo Hradiště ………………………………………………………………………………………… 153
Tab. č. 68 Parametry prognózy – střední varianta – Mnichovo Hradiště ……………………………………………………………………………………… 153
Tab. č. 69 Výsledky prognózy – střední varianta – Neratovice ……………………………………………………………………………………………………. 156
Tab. č. 70 Parametry prognózy – střední varianta – Neratovice …………………………………………………………………………………………………. 156
Tab. č. 71 Výsledky prognózy – střední varianta – Nymburk ………………………………………………………………………………………………………. 159
Tab. č. 72 Parametry prognózy – střední varianta – Nymburk ……………………………………………………………………………………………………. 159
Tab. č. 73 Výsledky prognózy – střední varianta – Poděbrady ……………………………………………………………………………………………………. 162
Tab. č. 74 Parametry prognózy – střední varianta – Poděbrady………………………………………………………………………………………………….. 162
Tab. č. 75 Výsledky prognózy – střední varianta – Příbram ………………………………………………………………………………………………………… 165
Tab. č. 76 Parametry prognózy – střední varianta – Příbram ……………………………………………………………………………………………………… 165
Tab. č. 77 Výsledky prognózy – střední varianta – Rakovník ……………………………………………………………………………………………………….. 168
Tab. č. 78 Parametry prognózy – střední varianta – Rakovník …………………………………………………………………………………………………….. 168
Tab. č. 79 Výsledky prognózy – střední varianta – Říčany …………………………………………………………………………………………………………… 171
Tab. č. 80 Parametry prognózy – střední varianta – Říčany ………………………………………………………………………………………………………… 171
Tab. č. 81 Výsledky prognózy – střední varianta – Sedlčany ……………………………………………………………………………………………………….. 174
Tab. č. 82 Parametry prognózy – střední varianta – Sedlčany …………………………………………………………………………………………………….. 174
Tab. č. 83 Výsledky prognózy – střední varianta – Slaný …………………………………………………………………………………………………………….. 177
Tab. č. 84 Parametry prognózy – střední varianta – Slaný ………………………………………………………………………………………………………….. 177
Tab. č. 85 Výsledky prognózy – střední varianta – Vlašim…………………………………………………………………………………………………………… 180
Tab. č. 86 Parametry prognózy – střední varianta – Vlašim ………………………………………………………………………………………………………… 180
Tab. č. 87 Výsledky prognózy – střední varianta – Votice …………………………………………………………………………………………………………… 183
Tab. č. 88 Parametry prognózy – střední varianta – Votice ………………………………………………………………………………………………………… 183
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 186
SEZNAM GRAFŮ
Graf č. 1 Vývoj celkového počtu obyvatel …………………………………………………………………………………………………………………………………… 10
Graf č. 2 Vývoj úhrnné plodnosti Středočeský kraj ………………………………………………………………………………………………………………………. 14
Graf č. 3 Vývoj naděje dožití Středočeský kraj …………………………………………………………………………………………………………………………….. 16
Graf č. 4 Saldo migrace ve Středočeském kraji* ………………………………………………………………………………………………………………………….. 19
Graf č. 5 Saldo migrace ve Středočeském kraji dle země původu …………………………………………………………………………………………………. 20
Graf č. 6 Počet obyvatel ve věku 20-24 let ve Středočeském kraji a ostatních krajích ČR ……………………………………………………………….. 21
Graf č. 7 Bytová výstavba ve Středočeském kraji ………………………………………………………………………………………………………………………… 23
Graf č. 8 Míry plodnosti podle věku matky, 2020-22 …………………………………………………………………………………………………………………… 49
Graf č. 9 Odhad salda migrace ve Středočeském kraji* ……………………………………………………………………………………………………………….. 54
Graf č. 10 Vývoj počtu obyvatel dle 3 prognostických modelů ……………………………………………………………………………………………………… 57
Graf č. 11 Přírůstek celkového počtu obyvatel dle 3 prognostických modelů ………………………………………………………………………………… 58
Graf č. 12 Vývoj počtu dětí ve věku 0-2 roky ………………………………………………………………………………………………………………………………. 63
Graf č. 13 Vývoj počtu dětí ve věku 3-5 let …………………………………………………………………………………………………………………………………. 66
Graf č. 14 Vývoj počtu dětí ve věku 6-10 let ……………………………………………………………………………………………………………………………….. 69
Graf č. 15 Vývoj počtu šestiletých dětí ……………………………………………………………………………………………………………………………………….. 72
Graf č. 16 Vývoj počtu dětí ve věku 11-14 let ……………………………………………………………………………………………………………………………… 75
Graf č. 17 Vývoj počtu jedenáctiletých dětí ………………………………………………………………………………………………………………………………… 78
Graf č. 18 Vývoj počtu obyvatel ve věku 15-18 let ………………………………………………………………………………………………………………………. 81
Graf č. 19 Vývoj počtu obyvatel ve věku 19-23 let ………………………………………………………………………………………………………………………. 84
Graf č. 20 Vývoj počtu obyvatel ve věku 24-39 let ………………………………………………………………………………………………………………………. 87
Graf č. 21 Vývoj počtu obyvatel ve věku 40-64 let ………………………………………………………………………………………………………………………. 90
Graf č. 22 Vývoj počtu obyvatel ve věku 65+ let………………………………………………………………………………………………………………………….. 93
Graf č. 23 Vývoj počtu obyvatel ve věku 80+ let………………………………………………………………………………………………………………………….. 96
SEZNAM OBRÁZKŮ
Obr. 1 Rozdělení do 28 lokalit ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 8
Obr. 2 Změna počtu obyvatel v lokalitách, 2002-2022* ………………………………………………………………………………………………………………. 11
Obr. 3 Strom života, Středočeský kraj, 2022 ……………………………………………………………………………………………………………………………….. 12
Obr. 4 Úhrnná plodnost v lokalitách…………………………………………………………………………………………………………………………………………… 15
Obr. 5 Naděje dožití dle lokality (muži) ………………………………………………………………………………………………………………………………………. 17
Obr. 6 Naděje dožití dle lokality (ženy) ………………………………………………………………………………………………………………………………………. 18
Obr. 7 Lokality dle vztahu výstavby a migrace …………………………………………………………………………………………………………………………….. 22
Obr. 8 Průměrný počet dokončených bytů, 2012-2023 ……………………………………………………………………………………………………………….. 24
Obr. 9 Změna bytové výstavby v období let 2003-2012 a 2013-2022 …………………………………………………………………………………………… 25
Obr. 10 Průměrný roční objem bytové výstavby (počet bytových jednotek na 1 000 obyvatel) ………………………………………………………. 26
Obr. 11 Podíl individuální bytové výstavby na celkovém objemu výstavby, 2013-2022 ………………………………………………………………….. 27
Obr. 12 Dokončené byty v obcích Středočeského kraje, 2013-2022……………………………………………………………………………………………… 28
Obr. 13 Ukázka postupu při stanovení míry využití ploch přestaveb a zastavitelných ploch ……………………………………………………………. 30
Obr. 14 Počet let do vyčerpání ploch (řadové rodinné domy)* ……………………………………………………………………………………………………. 33
Obr. 15 Zpracované demografické prognózy dle lokalit ………………………………………………………………………………………………………………. 37
Obr. 16 Nárůst pracovištního potenciálu v případě realizace záměrů na dopravní infrastruktuře …………………………………………………… 40
Obr. 17 Dostupnost Hl. nádraží v Praze MHD ze ZÚR na železnici ………………………………………………………………………………………………… 42
Obr. 18 Postup při stanovení migrace na lokální úrovni ………………………………………………………………………………………………………………. 51
Obr. 19 Hlavní faktory ovlivňující migraci …………………………………………………………………………………………………………………………………… 52
Obr. 20 Změna celkového počtu obyvatel do roku 2030 ……………………………………………………………………………………………………………… 59
Obr. 21 Změna celkového počtu obyvatel do roku 2040 ……………………………………………………………………………………………………………… 60
Obr. 22 Změna celkového počtu obyvatel do roku 2050 ……………………………………………………………………………………………………………… 60
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 187
SEZNAM ZKRATEK
BD – bytový dům
BJ – bytová jednotka
ČOV – čistírna odpadních vod
ČSÚ – Český statistický úřad
ČZU – Česká zemědělská univerzita
DÚR – Dokumentace pro územní rozhodnutí
MČ – městská část
MŠ – mateřská škola
NP – nadzemní podlaží
RD – rodinný dům
SLDB – Sčítání lidu, domů a bytů
SO ORP – správní obvod obce s rozšířenou působností
SP – stavební povolení
SŠ – střední škola
ÚAP – územně analytické podklady
ÚR – územní rozhodnutí
ZPF – zemědělský půdní fond
ZŠ – základní škola
Demografická studie, Středočeský kraj | Únor 2024 188
8. ZPRACOVATEL STUDIE
Společnost Demografie Morava se zaměřuje na zkvalitňování života ve městech a
obcích v ČR. Nabízíme demografické prognózy, průzkum veřejného mínění, plánování
sociálních služeb či plánování kapacit škol a školek. Díky našim dlouholetým
zkušenostem Vám dokážeme zaručit spolehlivé výsledky prvotřídní kvality, které slouží
pro tvorbu podkladů pro strategické rozvojové plány a komunitní plánování sociálních
služeb ve městech a obcích v ČR.
Petr Fusek
