◎ Komunální volby 2026 · Kamenice
Facebook Jdeme volit · 2026
Dokument

Strategický programový dokument obce (2027)

🗓 Dokument z roku 2027

📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →

Strategický programový dokument obce

Kamenice na období

2022–2027

Zpracovatelé: Ing. Nikola Krejčová, Ph.D.

RNDr. Jana Kouřilová, Ph.D

2

O autorce

Ing. Nikola Krejčová, Ph.D. je odborníkem v oblasti aplikované makroekonomie, regionálního

rozvoje a regionální ekonomiky . Působí na Katedře ekonomie při Vysoké škole ekonomické

v Praze, Fakultě národohospodářské. Je autorkou celé řady odborných publikací ve svém oboru,

podílela se na řešení mnoha projektů základního i aplikovaného výzkumu. V rámci smluvního

výzkumu se zaměřuje především na tvorbu strategických programových dokumentů malých

obcí, zvláště se specializuje na malé obce v suburbánním pásmu Hl. m. Prahy. Kromě toho je

autorkou mnoha analytických podkladů pro orgány veřejné správy. V současné době také

působí jako odborný konzultant na Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku v Praze pro

makroekonomické a regionální otázky.

3

Prolegomena

Strategický programový dokument je základním rozvojov ou koncepcí obce, jejíž legislativní

ukotvení lze najít v zákoně č. 128/2000 Sb., O obcích . Pojem „strategie“ pochází z řeckého

„strategos“ (generál) a „agein“ (vést). Původně označoval umění a vědu v oblasti řízení

vojenských operací Strategické postupy postupně pronikaly během 20. století ze sféry vojenství

do dalších disciplín a obecně do řízení. (Wokoun a kol., 2008).

Strategický programový dokument stanovuje hlavní oblasti rozvoje obce, formuluje možná

řešení a slaďuje př edstavy jedno tlivých subjektů o rozvoji obce. J e podkladem pro územní

průmět rozvo jových aktivit v územním plánu, zvyšuje připravenost obcí k získání vnějších

finančních prostředků a je východiskem pro rozhodování orgánů obce v rozvojových

záležitostech (MMR ČR, 2015).

Předložená aktualizace návrhové části Strategického programového dokumentu obce Kamenice

koncipovaná pro období 2022 -2027 vychází z důkladného dotazníkového šetření mezi

obyvateli a podnikateli obce, a dále z rozhovorů s obyvateli a zástupci vybraných okolních obcí.

Šetření probíhalo v létě 2021 za pomoci studentů Národohospodářské fakulty Vysoké školy

ekonomické v Praze.

Od posledního šetření, které předcházelo první verzi dokumentu pro období 2016-2021, prošla

obec Kamenice velmi významn ým vývojem a zaznamenala výrazný posun v celé řadě

rozvojových oblastí. Lze konstatovat, že z původně malé obce v s převažujícím rekreačním

charakterem, přes typickou suburbanizovanou poněkud překotně rostoucí obec, která zpočátku

s obtížemi zvládala zajištění základní infrastruktury a služeb pro obyvatele, se postupně stalo

relativně významné mikroregionální centrum s nezanedbatelnou spádovostí, pevným

populačním jádrem, téměř kompletní technickou a občanskou infrastrukturou a základní sítí

služeb při zachování původního přírodního a krajinného bohatství, které láká nové obyvatele i

turisty na celodenní i víkendové pobyty. Došlo k sociologicky zajímavému prolnutí původního

a „nového“ obyvatelstva, které dalo vzniknout demograficky pestré a nekonfliktní komu nitě

postupně vytvářející nové sociálně-kulturní tradice pro budoucí generace.

4

Zatímco původní rozvojový dokument reflektoval zásadní nedostatky v připravenosti obce

naplnit potřeby a očekávání původních i nových obyvatel obce v podobě chybějících

technických sítí, základních služeb a nedostatečné dopravní infrastruktury a definoval proto

velmi ambiciózní a nákladné investiční cíle, nový dokument je již zaměřen na větší investiční

projekty přibližně v podobném poměru jako na dílčí aktivity zaměřené na kval itu života a

všeobecnou péči o území, což svědčí o celkovém kvalitativním posunu socioekonomické

úrovně obce velmi pozitivním směrem. Nová verze dokumentu reaguje také na nové globální

trendy, nutnost přechodu na moderní technologie v rámci investičních projektů , urychlení

digitalizace, úspory energií a odolnost v případě bezpečnostních hrozeb. Byla zachována

nezbytná kontinuita rozvojových záměrů, došlo k revizi dosud nerealizovaných projektů

z minulého období a redefinici střednědo bých rozvojových záměrů. Je třeba konstatovat, že

nejzávažnější rozvojové bariéry byly v minulém období překonány , nicméně stále nebyly

realizovány některé projekty vztahující se k základním potřebám a investicím , které se

automaticky přesouvají do období nového.

I tentokrát autorka využívá tento prostor pro vyslovení přání mnoha úspěchů při naplňování

cílů definovaných v aktualizované verzi dokumentu. Tyto cíle vzešly od trvale žijících obyvatel

obce s poměrovým zastoupení všech jejích částí.

S přáním všeho nejlepšího všem obyvatelům obce Kamenice

Nikola Krejčová

5

1. Obec Kamenice: historický úvod

Obec Kamenice se nachází v suburbánním pásmu Hlavního města Prahy, v okrese Praha –

východ.

První zmínky o obci pocházejí ze středověku. Její území představovalo vladyckou tvrz. Roku

1266 byl jejím majitelem Ratmír z Kamenice. Z počátku 14. století pocházejí zmínky o dalších

vlastnících panství: Markvartu z Kamenice, Bohuslavu z Kamenice, o jeho synech Mikulášovi

a Bohuslavovi a mnohých dalších. Jako o tvrzi se poprvé začíná o Kamenici hovořit roku 1430

v souvislosti s jejím rozdělením tehdejším vlastníkem Ondřejem Štukem z Pitkovic na několik

částí, z nichž každou věnoval jednomu ze svých synů. Dalšími uváděnými majiteli jsou Jindřich

z Pitkovic (1456), Markvart z Kamenice (1462) a jeho syn Jan Kameni čka z Kamenice.

Koncem 15. stolet í se Kamenice st ává součástí Nového M ěsta pra žského, roku 1547 je

zkonfiskována c ísařem Ferdinandem I. Habsbursk ým. Od c ísaře pak Kamenici kupuje Jan

Frejnar z Branova roku 1550. V té době byla všeobecně Kamenice považována za pustou tvrz.

Další vlastnící se měnili po relativně krátkých intervalech. Byli mezi nimi i Lobkovicové, a to

až do roku 1629, kdy ji koupil Pavel Michna z Vac ínova. Roku 1696 kupuje Kamenici hrab ě

Karel P řehořovský z Kvasejovic, kter ý ji roku 1706 prod ává hraběti Karlu Arno štovi z

Valdštejna.

Zdroj: www.stredoceskezamky.cz (2014)

6

Zdroj: mapy.cz (2021)

V roce 1751 koupila panské sídlo hraběcí rodina Salm-Reifferscheidů, která objekt přestavěla

na honosné pozdně barokní sídlo s upravenou zahradou. V letech 1763- 1820 Kamenici vlastnili

pražští arcibiskupové a v posledním roce tohoto období ji koupil, pravděpodobně nejznámější

z vlastn íků, pra žský průmyslník Franti šek Ringhoffer. Z ámek p řikoupil a ž roku 1860. V

Kamenici rod Ringhoffer ů zřizuje měděný hamr, tavírnu mědi, sl évárnu mosazi a v álcovnu

plechů a postupně získává i okolní statky – Štiřín, Kostelec u K řížků, Popovice a Lojovice.

Kamenice tak nabyla charakteru pr ůmyslového mikroregionu. Ringhofferové nechali v letech

1875 – 1880 na místě starého zámku v Kamenici vybudovat nový, ve stylu normanské gotiky a

hrobku na Zaječím vrchu. Hrobka je nyní nově součástí majetku obce Kamenice.

Majetek rodiny Ringhofferovy na Kamenicku a v okolí se k roku 1890 rozrostl zhruba na 2950

hektarů půdy. Roku 1945 byl rodin ě Ringhofferů majetek zabaven. V sou časné době je

kamenický zámek v rukou soukrom ého vlastníka a jeho přístupnost či jiná využitelnost pro

veřejnost je předmětem vyjednávání zástupců obce s majitelem zámku. Zá mecká kaple je

využívána pro konání pravidelných bohoslužeb pro věřící z říčanské farnosti.

Zámek ve Štiříně nabyl ve 2- polovině 19. století své současné podoby a náležel k němu také

přilehlý park o rozloze až 12 hektarů. Zámek ve Štiříně je v současné době stále ve vlastnictví

státu.

7

2. Poloha, základní charakteristiky a správní začlenění

Obec Kamenice se nach ází 20 km jihovýchodně od Prahy v okrese Praha -východ a náleží do

suburbánního prostoru Hlavního města Prahy. Tato skutečnost od 90. let minulého století

výrazně ovlivňuje její socioekonomický rozvoj, především velikost a skladbu populace. Obec

leží na samém okraji okresu Praha -východ, soused í s katastry obcí Velké Popovice (Praha –

východ), Kostelec u Křížků (Praha-východ), Pohoří (Praha – západ), Kamenný Přívoz (Praha-

západ), Řehenice (Benešov) a Krhanice (Bene šov). Obec le ží přibližně 6 km jihoz ápadně od

sjezdu dálnice D1 Všechromy (Praha – východ), podél silnice Pražské a navazující Benešovské.

Obec Kamenice je obec s pov ěřeným obec ním úřadem a spad á do spr ávního obvodu ORP

Říčany. Skládá se ze tří katastrálních území: Ládví, Těptín, Štiřín. Obec spadá do působnosti

MAS Říčansko a je sou částí dobrovolného svazku obc í Ladův kraj, svazku obc í Vodovod

Kamenicko a nově také Svazku obcí pro dopravu v pražském jižním regionu.

Typ sídla: obec

ZUJ (kód obce): 538299

LAU 2 (NUTS 5): CZ0209538299

LAU 1 (NUTS 4): CZ0209 – okres Praha-východ

NUTS 3: CZ020 – Středočeský kraj

NUTS 2: CZ02 – Střední Čechy

Obec s pověřeným obecním úřadem: Kamenice

Obec s rozšířenou působností: SO ORP Říčany

Katastrální plocha (ha): 1738

Počet bydlících obyvatel k 1.1.2021: 4707

Nadmořská výška (m n.m.): 368

První písemná zpráva (rok): 1266

Zdroj: risy.cz (2021)

8

Území obce Kamenice je tvořeno deseti osadami: Kamenice, Ládví, Ládeves, Nová Hospoda,

Olešovice, Skuheř, Struhařov, Štiřín, Těptín a Všedobrovice.

Obr. 4 a 5: Poloha o osady obce Kamenice

Zdroj: kurzy.cz (2021) Zdroj: mapy.cz (2021)

Obec Kamenice se nachází v pásmu h ornopožárských lesů Benešovské pahorkatiny. Území

obce je relativně členité, nachází se zde četná údolí podél vodních toků s rybníky (Štiřínský,

Struhařovský, Mlýnský, Dvorský a další). Celý kamenický region je součástí povodí řeky

Sázavy a protéká jím Kam enický potok. Nejvyšším vrcholem je Vlková (521m n.m.). Téměř

polovinu území zabírají lesy. Půdy zde převažují hlinitopísčité, méně úrodné. Zdejší přírodní

podmínky jsou velice příznivé pro rekreaci a činí Kamenici velice atraktivní jak z hlediska

trávení volného času, tak i pro trvalé bydlení. Klimatologické podmínky se vyznačují značnými

rozdíly v teplotách během roku mezi jednotlivými osadami, ba dokonce i jejich částmi. Teplotní

rozdíly mohou činit až 5 °C (SPD Kamenice, 2014).

3. Obyvatelstvo

Populace obce Kamenice vykazuje dlouhodobý a dynamický růst, který je patrný již od 70.let.

Nové obyvatelstvo přichází díky atraktivní poloze obce na hlavní dopravní komunikaci

spojující hlavní město a jeho jižní a jihovýchodní zázemí, a dále kvůli nepříliš narušené přírodě

a jedinečnému krajinnému rázu.

9

Tabulka 1: Demografický vývoj obce Kamenice

Rok Počet

obyvatel Narození Zemřelí Přistěhov

alí

Vystěhov

alí

Přirozen

ý

přírůstek

Migrační

přírůstek

Celkový

přírůstek

1971 1 778 20 14 29 39 6 -10 -4

1981 2 040 23 24 71 32 -1 39 38

1991 2 241 26 23 101 57 3 44 47

2001 2 801 33 21 143 69 12 74 86

2011 3 948 57 27 160 95 30 65 95

2020 4 664 50 44 198 161 6 37 43

2021 4 707 Údaje nejsou dosud uveřejněny

Zdroj: ČSÚ (2021), vlastní zpracování

Atraktivita obce se projevuje především v ukazateli migračního přírůstku, který byl

nejvýraznější po roce 2000 , tedy nikoliv v době rozproudění suburbanizačních procesů , jako

tomu bylo například v případě Jesenice, ale až v druhé vlně. Migrační přírůstek poté generoval

i znatelný přirozený přírůstek vzhledem k tomu, že novými obyvateli byl y většinou mladé

rodiny. Tyto rodiny volily zpočátku převážně osadu Kamenice, k osídlování dalších obecních

částí začalo docházet až po roce 2000. V roce 2020 se nárůst způsobený migrací zpomalil,

přesto je však obec Kamenice stále populačně růstová. Celkový novodobý populační vývoj

(2014-2021) navazuje svou dynamikou na předchozí. K 1.1. 2021 měla Kamenice celkem 4707

obyvatel, což představuje opětovný nárůst o několik desítek trvale hlášených osob.

10

Graf 1: Demografický vývoj v obci Kamenice

Zdroj: risy.cz (2021), vlastní zpracování

Populační vývoj je dlouhodobě determinován především počtem přistěhovalých obyvatel.

Přestože podíl vystěhovalých je možné také označit za nezanedbatelný, celkový přírůstek je

z 90 – 95 % způsoben právě nově příchozím obyvatelstvem. Přirozený přírůstek se na celkovém

podílí pouze necelými 14 %. V roce 2020 je zaznamenám výraznější pokles přistěhovalých do

obce, což lze přičíst zpomalení stavebních prací v důsledku pandemie Covid -19 a

pravděpodobně se jedná spíše jen o jakýsi odklad či časový posun stěhování. Vzhledem

k pokračující výstavbě rodinných i bytových domů lze předpokládat pokračování dominujícího

podílu přistěhovalých na celkové demografické obměně i v budoucnu.

52

27

143 151

25

-8

17

40

21

179

137

19

42

61

37 36

224

134

1

90 91

44 37

222

130

7

92 99

50 44

198

161

6

37 43

ŽIVĚ NAROZENÍ ZEMŘELÍ PŘISTĚHOVALÍ VYSTĚHOVALÍ PŘIROZENÝ

PŘÍRŮSTEK

PŘÍRŮSTEK

STĚHOVÁNÍM

CELKOVÝ

PŘÍRŮSTEK

2016 2017 2018 2019 2020

11

Graf 2: Srovnání demografického vývoje v obci Kamenice a referenčních obcí ch (počty

obyvatel v období 2014 – 2021)

Zdroj: ČSÚ (2021), vlastní zpracování

V porovnání s referenčními obcemi kopíruje Kamenice trend pozvolného populačního růstu,

typického pro suburbánní pásmo Prahy, stejně jako ostatní sledované obce. Pouze Jesenice

vykazuje větší absolutní i relativní populační přírůstky, což je dáno její mimořádnou rezidenční

atraktivitou a polohou pouze několik kilometrů od hranic Prahy.

4264 4328 4396 4413 4474 4565 4664 4707

3 352 3 445 3 524 3 621 3 773 3 861 3 902 3950

7 884

8 228

8 673

8 992 9 132

9 448 9 682

9977

3 699 3 796 3 885 3 896 3 993 4 104 4 231 4399

2 666 2 724 2 778 2 787 2 819 2 890 2 940 3 048

2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021

Kamenice Mnichovice Jesenice Dolní Břežany Velké Popovice

12

Graf 3: Vývoj populace v osadách obce Kamenice

Zdroj: SPD Kamenice (2014-2021)

Počet obyvatel v jednotlivých osadách v předchozím programovém období rostl s tím, že

největší nárůst zaznamenala část Kamenice. Již v roce 2013 byl zjevný růst obliby části Ládví

v porovnáním s ostatními obecními částmi. V Ládví probíhala v posledních třech letech

intenzivní nová výstavba, z ejména v části Valnovka, což vedlo k citelnému nárůstu místní

populace až na 712 obyvatel k 10.11. 2021 ( přibližně 600 v roce 2013). Populační nárůst

v dosud nejvýznamnější části Kamenice oproti tomu ve sledovaném období zpomaluje a oproti

roku 2013 zaznam enává dokonce pokles obyvatel z 1403 na 1237. Nárůst přibližně o 100

obyvatel je zřejmý také v případě Těptína, ostatní části obce Kamenice žádnou významnější

dynamiku populačního růstu nevykazují.

Tabulka 2: Počet obyvatel jednotlivých částí obce Kamenice k 10. 11. 2021

Ládeves Kamenice Ládví

N.

Hospoda

Olešovice Skuheř Struhařov Štiřín Těptín Všedobrovice

40 1237 712 587 523 132 362 67 607 147

Celkem

4414

Zdroj: OÚ Kamenice (2021)

13

Graf 5: Skladba populace podle pohlaví k 1.1. 2021

Zdroj: risy.cz (2021), vlastní zpracování

Průměrný věk v obci se i nadále pohybuje pod celorepublikovým průměrem , ale nad úrovní

Středočeského kraje. K 1. 1. 2021 činil průměrný věk 40 let (ČSÚ, 2021).

Tabulka 3: Průměrný věk vybraných obcí, okresu Praha-východ, SČ kraje a ČR

ČR Středočeský kraj

Praha –

východ

Kamenice Jesenice

Dolní

Břežany

Mnichovice

Velké

Popovice

2011 41,1 40,3 38,3 38 33,6 34,9 38,5 37,4

2014 41,7 40,7 38,4 38,5 34,3 35,3 38,3 37,4

2021 42,6 38,4 38,8 40 35,9 37 38,6 39,4

Zdroj: ČSÚ 2021, vlastní zpracování

Obyvatelstvo obce Kamenice je v průměru starší v porovnání s referenčními obcemi. Tuto

skutečnost lze vysvětlit mim jiné i charakterem místní zástavby, kde se prolíná nová zástavba

s původní a nedochází lze k nekontrolované výstavbě satelitů, jako je tomu v případě mnoha

jiných obcí, zejména Jesenice, která vykazuje podstatně nižší průměrný věk. Lze předpokládat,

že mladé rodiny s dětmi obvykle vyhledávají místo pro své bydlení prá vě spíše v satelitních

částech suburbanizovaných obcí. V Kamenici, díky neexistenci satelitních rezidenčních čtvrtí,

dochází k osídlování původní zástavby určené k trvalému bydlení nebo k rekreaci. Původní

rekreační objekty jsou přestavovány na objekty trvalého bydlení

2 2912 416

Muži Ženy

14

Graf 5: Věková skladba obce Kamenice

Zdroj: risy.cz (2021), vlastní zpracování

Věková skladba v Kamenici odpovídá typové sklad bě suburbánních obcí s vysokým podílem

osob v produktivním věku a vyšším podílem dětí a mladistvých ve vztahu k počtu seniorů.

Procentuelně to znamená 63, 5 % mladé produktivní populace, 16,8 % seniorů a 19, 8 % dětí a

mladistvých. V porovnání s údaji za celou Českou republiku se jedná o velice

konkurenceschopnou strukturu, která může obci přinést významnou prosperitu a r ůst

v dlouhodobém horizontu.

Graf 6: Vývoj věkové struktury v obci Kamenice (v %)

Zdroj: risy.cz (2021)

Podíl jednotlivých věkových kategorií na celkové populaci se vyvíjí poměrně dynamicky a lze

konstatovat, že obyvatelstvo obce Kamenice pozvolna stárne. Počet dětí s trvalým bydlištěm

v Kamenici se udržuje na přibližně stejné procentuální úrovni, zatímco podíl produktivní

779

2 747

517

2011

0-14 15-64 65 a více

896

2 803

629

2014

0-14 15-64 65 a více

930

2 987

790

2021

0-14 15-64 65 a více

19,3 20,7 19,8

67,9 64,8 63,5

12,8 14,5 16,8

0

20

40

60

80

100

120

2011 2014 2021

0-14 let 15 – 64 let 65 +

15

populace klesá a podíl seniorů roste. Například oproti roku 2011 podíl osob v produktivním

věku klesl v roce 2021 o více než 4 procentní body.

Tabulka 4: Porovnání věkové skladby obyvatelstva k 1. 1. 2021 (v %)

Věková kategorie /

území

Česká republika Středočeský kraj Kamenice

0-14 let 16,1 17,9 19,8

15-64 let 63,8 63,8 63,5

65+ 20,2 18,7 16,8

Zdroj: vlastní zpracování podle ČSÚ (2021)

Kamenice se vyznačuje výrazně nižším podílem seniorů a výrazně vyšším podílem dětí na

celkové populaci v porovnání s vyššími územními celky . Na druhou stranu podíl obyvatel

v produktivním věku je o něco nižší v porovnání se Středočeským krajem i ČR, nicmén ě tato

skutečnost neznamená nejspíše žádnou rozvojovou bariéru vzhledem k tomu, že postupně

dorůstá mladší populace a neustále přicházejí nové mladé rodiny.

16

Graf 7: Věkové skupiny v jednotlivých částech obce Kamenice k 10. 11. 2021

Zdroj: OÚ Kamenice (2021), vlastní zpracování

V současné době (k 30.10. 2021) je stále nejlidnatější částí obce Kamenice její centrální část –

osada Kamenice s výrazně nejsilnější skupinou v produktivním věku. Ze všech osad zde žije

také nejvíce dětí i se niorů. Následuje rychle narůstající Ládví a o něco slabší Těptín. Osoby

v produktivním věku početně dominují ve všech obecních částech, nejméně jich však žije

v Ládevsi (25) a Štiříně (43), o něco více pak ve Skuhři (88) a Všedobrovicích (89).

Pokud jde o podíl jednotlivých věkových skupin v osadách obce Kamenice, jsou zde patrné

výraznější rozdíly, jak ukazují Grafy 8 a 9.

7

227

168

139

103

32

79

9

121

3625

771

433

341

312

88

236

43

369

89

8

239

111

107

108

12

47

15

117

22

0

200

400

600

800

1000

1200

1400

0 – 14 let 15 – 65 let 65 +

17

Graf 8: Podíl dětí ve věku 0-14 let na celkové populaci částí obce (v %, k 10.11. 2021)

Zdroj: OÚ Kamenice (2021), vlastní zpracování

Nejnižší podíl dětí žije ve Skuhři a Struhařově, největší pak ve Štiříně, Olešovici a Ládevsi.

Podílové rozpětí zde činí přibližně 11procentních bodů. V případě podílu seniorů na celkové

populaci v jednotlivých osadách je situace jiná.

Graf 9: Podíl seniorů na celkové populaci částí obce (v %, k 10.11. 2021)

Zdroj: OÚ Kamenice (2021), vlastní zpracování

Nejnižší podíl seniorů žije ve Štiříně, o něco více v Ládevsi. Naopak nejvyšší zastoupení mají

senioři ve Všedobrovicích a Skuhři, ale také v Ládví a Nové Hospodě. V průměru mají senioři

vyšší zastoupení v Ládví, Nové Hospodě, Skuhři, Struhařově, Těptíně a Všedobrovicích, tedy

ve většině místní částí. Výraznou převahu dětí lze sledovat pouze ve Štiříně, mírnou převahu

ve Všedobrovicích , Kamenici a Ládevsi. Tuto skutečnost lze částečně vysvětlit možným

zkreslením dostupných dat v důsledku toho, že některé mladé rodiny s dětmi nejsou v obci

přihlášené k trvalému pobytu a skutečné relaci se mohou lišit, zejména v Kamenici, Ládví a

Těptíně, kde je identifikována největší dynamika populačního růstu.

20,0 19,3

15,6 18,2 20,7

9,1

13,0

22,4

19,3

15,0

17,5 18,4

23,6 23,7

19,7

24,2 21,8

13,4

19,9

24,5

18

Tabulka 5 – Národnostní složení obyvatelstva Kamenice v letech 2001 a 2011

Národnost

2001 2011

Absolutní počet Relativní počet

(%) Absolutní počet Relativní počet

(%)

Česká 2629 93,43 2975 70,28

Moravská 3 0,11 6 0,14

Slezská 0 0,00 3 0,07

Slovenská 68 2,42 73 1,72

Romská 0 0,00 – –

Polská 1 0,04 1 0,02

Německá 6 0,21 6 0,14

Ukrajinská 26 0,92 30 0,71

Vietnamská 16 0,57 6 0,14

Maďarská – – 3 0,07

Ruská – – 14 0,33

Neuvedeno – – 1075 25,40

Nezjištěno 65 2,31 41 0,97

Obyvatelstvo celkem 2814 100 4233 100

Zdroj: SPD Kamenice (2014-2021) podle SLDB (2001), SLDB (2011)

Poslední uveřejněná data k národnostnímu složení populace obce pochází ze Sčítání lidu, domů

a bytů v roce 2011, údaje z posledního Sčítání v roce 2021 nejsou zatím v době zpracování

dokumentu k dispozici a budou později doplněna, podobně jako data o vzdělanostní struktuře.

Graf 9 znázorňuje vývoj vzdělanostní struktury obyvatel Kamenice v období 2001 -2011. Je

zjevný trend úbytku osob se základním a středním vzděláním bez maturity ve prospěch obyvatel

se středním vzděláním s maturitou a vyšším vzděláním. Trend rostoucí vzdělanosti obyvatelstva

obce Kamenice odpovídá trendu v ekonomicky prosperujících a konkurenceschopnějších

obcích a regionech a lze předpokládat obdobný vývoj i v následujících letech.

19

Graf 10 – Vzdělanostní struktura obyvatelstva Kamenice v letech 2001 a 2011

Zdroj: SPD Kamenice (2014-2021) podle SLDB (2001) a SLDB (2011), vlastní úprava

Kamenice vykazuje poměrně nižší procento obyvatel se základním vzděláním i se vzděláním

středním bez maturity. V porovnání s ostatními obcemi má Kamenice relativně vyšší procento

obyvatel se středním vzděláním s maturitou a vyšším odborným a nástavbovým vzděláním.

Tabulka 6 – Vzdělanostní struktura obyvatel starších 15 let v Kamenice a v Jesenici (v

%)

Obec

2011

Celkem

(100%)

Bez

vzdělání Zákl.

SŠ

bez

mat.

SŠ

s mat.

VOŠ a

nást. VŠ Nezjiště

no

Kamenice 3 452 0,2 13,1 29,1 29,3 4,7 18,8 4,8

Jesenice 5 918 0,3 14,7 28,3 31,3 5,3 17,0 3,2

Zdroj: SPD Kamenice 2014-2021, vlastní zpracování

V rámci porovnání s obcí Jesenice jsou podíly jednotlivých vzdělanostních skupin obdobné

s jen nepatrnými odlišnostmi.

nezjištěno

vysokoškolské

vyšší odborné a nástavbové

střední s maturitou

střední bez maturity

základní vč. neukončeného

bez vzdělání

0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40%

Nejvyšší ukončené vzdělání

% obyvatel nad 15 let

2001 2011

20

Graf 11: Porovnání vzdělanostní struktury populace podle SLBD 2011 (v %)

Zdroj: SPD Kamenice 2014-2021

Graf 11 prezentuje porovnání datových hodnot dosaženého vzdělání populace obce Kamenice

a vyšších územních celků k roku 2011 vzhledem k nedokončenému zpracování výsledků

nového Sčítání v roce 2021v době zpracování dokumentu.

4. Pozemkový a bytový fond

Celková pozemková výměra obce Kamenice k 1.1. 2021 představuje 1737,37 ha. Většina této

výměry připadá na nezemědělskou půdu (60,8 %). Oproti roku 2013 se tento poměr vůči

zemědělské půdě nezměnil. V rámci struktury nezemědělské půdy převažují lesní pozemk y,

zastavěná plocha představuje pouze 4,7 % nezemědělské půdy a 2,9 % veškerého půdního

fondu.

Kamenice

SČ kraj

ČR

0

10

20

30

40

13,1

29,1

34

18,8

5

18

35 34

12

1

16

35,1 33,9

14,8

0,2%

21

Graf 11: Využití pozemkového fondu v obci Kamenice k 1.1. 2021(v %)

Zdroj: risy.cz (2021)

Celková struktura půdního fondu se od roku 2012 téměř nezměn ila. Podíl jednotlivých

komponent je kontinuální a nedochází k úbytku zelených ploch ve prospěch zastavěných částí.

Z toho lze usuzovat, že navzdory tlaku poptávky na rozrůstání zastavěného území si obec

Kamenice uchovává ráz venkovské obce s minimálně nar ušenou zelení zabraňující

nekontrolovatelnému záboru zemědělské půdy.

Graf 12: Struktura půdního fondu v roce 2012

Zdroj: SPD Kamenice (2014-2021)

39,2

60,8

Zemědělská půda Nezemědělská půda

22

Graf 13: Struktura půdního fondu v roce 2021 (v %)

Zdroj: risy.cz (2021)

I nadále se na území obce nenacházejí žádné chmelnice ani vinice, druhou nejvýznamnější

složkou je orná půda (18,2 %) a dále zahrady s celkovým podílem 12,9 %. V porovnání

s celkovou rozlohou zemědělské půdy v České republice a jejím podílem na celkové roz loze

má Kamenice o přibližně 14 p.b. méně než celá ČR, zato však má větší podíl zahrad a travních

porostů. je to zhruba o 14 % méně. Oproti České republice jako celku má obec Kamenice méně

orné půdy a více zahrad a trvalých travních porostů.

Pokud jde o bytovou výstavbu, Kamenice je velmi progresivní. Počet bytových jednotek stále

roste. Celkový nárůst bytových jednotek v době zpracování dokumentu nelze zjistit vzhledem

k dosud nezpracovaným a nepublikovaným výsledkům SLDB 2021, nicméně lze předpokládat

nezanedbatelný nárůst oproti roku 2011, kdy bylo v obci Kamenice identifikováno celkem 1107

vystavěných rodinných domů a 1741 bytů.

18,2

0,00,0

12,9

0,1

8,0

46,5

2,2

2,9

9,2 Orná půda

Chmelnice

Vinice

Zahrada

Ovocný sad

Trvalý travní porost

Lesní pozemek

23

Tabulka 7: Domovní a bytový fond obce Kamenice v roce 2011

Obec

2011

Domovní fond Bytový fond

Domů

celkem

Z toho obydlených Bytů

celkem

Z toho obydlených

Celkem V % Na 100

obyvatel Celkem v % Na 100

obyvatel

Kamenice 1 107 941 85,00 23,83 1 741 1 436 82,48 36,37

Jesenice 1 938 1 718 88,65 26,04 3 132 2 675 85,41 40,54

Zdroj: SPD Kamenice 2014-2021

Z celkově vystavěných nových bytů převažují jednoznačně byty v rodinných domech, zejména

v letech 2019 a 2020, tedy v době pandemie, kdy je obecně identifikována vyšší intenzita

soukromých investic do nemovitostí a lidé upřednostňují v suburbanizovaných lokalitách

bydlení ve vlastním rodinném domě. Zatímco v roce 2016 se podíl nových bytů v rodinných

domech pohyboval okolo 70 %, v posledních dvou letech se jedná o podíl téměř 96 %.

Tabulka 8: Bytová výstavba v rodinných domech v obci Kamenice

rok Byty celkem Byty v RD Byty v RD v %

2016 21 15 71,4

2017 35 28 80,0

2018 37 32 86,5

2019 37 34 91,9

2020 49 47 95,9

Zdroj: risy.cz (2021), vlastní zpracování

V souvislosti s bytovou a domovní výstavbou čelí obec Kamenice v současné době novému

fenoménu nárůstu cen pozemků a v důsledků globálních ekonomických problémů spojených

s nedostatkem stavebních materiálů a základních vstupů v mnoha odvětvích , včetně

stavebnictví, také růst cen budov na těchto pozemcích postavených. V důsledku to znamená, že

pozemky standardní rozlohy (do cca 1000 m 2) se stávají obtížněji obchodovatelné z důvodu

horší dostupnosti pro střední třídu a rodiny s malými dětmi, které jsou typick ou rezidenční

skupinou suburbanizovaných obcí. Na druhou stranu roste zájem o větší pozemky vhodné pro

výstavbu domů s více bytovými jednotkami, což představuje určité nebezpečí pro dosud

kompaktní ráz zástavby vzhledem k tomu, že ke koupi takových pozemků jsou nejvíc

24

motivováni developeři a kapitálově silní investoři. V budoucnu to bude zřejmě znamenat větší

tlak na samosprávu obce a stavební úřad, pokud jde o zachování charakteru zástavby.

Tabulka 9: Počty vydaných stavebních povolení v Kamenici a okolních obcích

(Kamenicko) v r. 2020 a 2021

Bytové a rodinné domy Bytové jednotky celkem

2020 2021 (k 31.10.) 2020 2021 (k 31.10.)

Kamenice 62 19 84 29

Sulice 21 28 23 84

Radějovice 2 2 2 2

Kostelec u Křížků 3 1 4 1

Křížový Újezdec 0 3 0 3

CELKEM 88 53 113 119

Zdroj: OÚ Kamenice (2021), vlastní zpracování

Rok 2020 byl rokem výraznější bytové i domovní výstavby. V rámci svého obvodu obce

s pověřeným úřadem byla Kamenice jednoznačně dominující obcí, pokud jde o počet vydaných

stavebních povolení na svém území, a to jak v případě bytových a rodinných domů, tak

v případě celkového počtu bytových jednotek. V roce 2021 dominují Sulice, avšak je zřejmé,

že Kamenice je jednoznačně dlouhodobě nejatraktivnější rezidenční lokalitou tohoto obvodu:

Kamenice za dobu trvání pandemie Covid 19 vykazuje celkem 81 nově vydaných po volení na

rodinné a bytové domy a 113 bytových jednotek celkem. Druhé Sulice zaznamenaly za stejné

období 49 stavebních povolení na rodinné a bytové domy, resp. 107 bytových jednotek.

5. Ekonomická struktura a nabídka komerčních služeb

K 1.1. 2021 bylo v Kamenici registrováno 1535 podnikatelských subjektů, z toho 905 podniků

se zjištěnou ekonomickou aktivitou. Oproti roku 1.1.2012 se jedná o nárůst o 791

registrovaných podniků. Z celkového počtu subjektů je 1212 registrováno jako podnikající

fyzická osoba a 323 subjektů jako osoba právnická. Z celkového počtu právnických osob (323)

je 220 obchodních společností.

25

Graf 15: Odvětvové členění registrovaných podniků v obci Kamenice v letech 2014, 2019

a 2021(absolutní počet podniků)

Zdroj: risy.cz (2021), vlastní zpracování

36 45

128 140

133

159

291

363

40

52

57

65

24

39

57

25

66

70195

244

27

29

2

2

24

36

13

18

32

41

88

120

A Zemědělství, lesnictví, rybářství B-E Průmysl celkem

F Stavebnictví G Velkoobchod a maloobchod …

H Doprava a skladování I Ubytování, stravování

a pohostinství

J Informační a komunikační činnosti K Peněžnictví a pojišťovnictví

L Činnosti v oblasti nemovitostí M Profesní, vědecké a …

N Administrativní a

podpůrné činnosti

O Veřejná správa a obrana…

P Vzdělávání Q Zdravotní a sociální péče

R Kulturní, zábavní

a rekreační činnosti

S Ostatní činnosti

26

Jak je patrné z Grafu 15, počet podnikatelských subjektů registrovaných v obce Kamenice

roste, přičemž růst poněkud zpomalil v období pandemie Covid 19. Graf prezentuje situaci na

počátku minulého programového období (2014), před pandemií (2019) a v současnosti (2021).

Dominantní podíl na ekonomické struktuře si drží po celé sledované období sektor obchodu a

obchodních služeb následovaný sektorem profesních a vědeckých činností. Lze předpokládat,

že tyto činnosti jsou na území obce vykonávány podnikajícími fyzickými osobami na

živnostenský list vzhledem k tomu, že se na území obce nenachází žádná univerzita ani

vědecko-technologický park. Nikoliv nevýznamný podíl zaujímá také sektor průmyslu a

stavebnictví, kde průmysl vykazuje pomalejší nárůst než stavebnictví. Zajímavý je také

kontinuálně rostoucí zastoupení zemědělských činností a rybářství.

Graf 16: Počet registrovaných podniků a podniků se zjištěnou aktivitou k 1.1. 2021

Zdroj: risy.cz (2021), vlastní zpracování

V rámci současné odvětvové struktury připadá největší podíl registrovaných podnikatelských

subjektů na oblast velkoobchodu (22,4 %), dále na profesní a vědecké činnosti (16,5 %),

stavebnictví (11,3 %) a průmysl (9,5 %). V porovnání s rokem 2013 (celkem 1256

55

146

173

344

53 68

47 7

82

253

33 2 38 20 4332

85

116

186

36 32 36 4 39

177

20 2 21 15 21

27

registrovaných podniků a 737 podniků se zjištěnou aktivitou) se jedná o absolutní nárůst

registrovaných podniků o 279 a rovněž nárůst podniků se zjištěnou aktivitou o 168.

V obci se postupně rozrůstá spektrum drobných služeb a řemesel. Oproti roku 2014 je patrný

signifikantní nárůst počtu poskytovatelů různých druhů služeb.

Poměrně rozvinutá je nabídka řemesel potřebných v oblasti výstavby a údržby rodinných domů

a domácností. Během sledovaného období (2014 -2021) se rozrostl a nabídka v oblasti služeb

zaměřených na vzdělávání, péči o zdraví a zevnějšek i gastronomii. Tato skutečnost významně

přispěla k růstu kvality života v obci. Jak též vyplývá z dotazníkového šetření mezi obyvateli

provedeného v létě 2021, většinu běžných služeb lze v současné době zajistit buď přímo v obci

nebo jejím nejbližším okolí.

V Kamenici se kontinuálně zvyšuje počet zaměstnaných osob se slabým propadem v roce 2019.

V době zpracování dokumentu nejsou ještě zpracovány výsledky SLDB 2021, proto není

možné jasně deklarovat současný podíl osob s trvalým pobytem v Kamenici na celkovém počtu

zaměstnaných osob na území obce Kamenice a není tedy zatím možné vyhodnotit význam

lokálního trhu práce ani jeho spádovost ve vztahu k okolním obcím. Tyto informace budou

doplněny po uveřejnění výsledků SLDB 2021 v květnu 2022.

Graf 16: Vývoj počtu zaměstnaných osob na území Kamenice

Zdroj: Tesař, M. (2021)

Graf 17 prezentuje celkový počet zaměstnaných bez ohledu na velikost úvazku. Skutečný počet

osob, kteří na území obce pracují, může být ale podstatně vyšší vzhledem k tomu, že není

uveden počet osob zaměstnaných v rámci „outsourcingu“, což platí především v sekto ru

stavebnictví, ale i dalších. Dále není zohledněna práce na živnostenský list. Lze předpokládat

1020 1094 1155 1173 1174

1273 1366 1408 1336 1383

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020

28

rostoucí význam pracovního trhu práce v Kamenici v rámci mikroregionu. Tato skutečnost

bude vyhodnocena po uveřejnění výsledků SLDB 2021.

Graf 17: Podíl nezaměstnaných v obci Kamenice s referenčních obcích

Zdroj: ČSÚ (2021)

Míra nezaměstnanosti v Kamenici je z pohledu místního porovnání na průměrné úrovni,

v rámci referenčních obcí zaznamenala mírně vyšší hodnoty v roce 2019. Prezentované

hodnoty ukazují pouze podíl registrovaných nezaměstnaných osob.

Graf 18: Podíl nezaměstnaných osob v porovnání s vyššími územními celky

1,09

2,62

2,18

1,93

1,5

2,64

0,63

1,34

1,63

0,74

2,17

1,87

2,05

1,34

2,9

2018 2019 2020

Podíl nezaměstnaných (%)

Kamenice Jesenice Velké Popovice Mnichovice Dolní Břežany

1,09

2,62

2,18

0,92 0,98

1,9

2,64

2,44

3,52

3,07

2,87

4,02

2018 2019 2020

Podíl nezaměstnaných v %

Kamenice SO ORP Říčany SČ kraj ČR

29

Zdroj: ČSÚ (2021)

V porovnání s vyššími územními celky se Kamenice pohybuje spíše u dolní hranice

intervalového rozpětí, nicméně rozhodně nad úrovní správního obvodu obce s rozšířenou

působností Říčany, do kterého náleží. Tato relace je pa trná především v roce 2019. Je

zajímavostí, že zatímco v případě SO ORP Říčany, Středočeského kraje i ČR došlo v roce 2019

k poklesu podílu nezaměstnaných osob, v případě Kamenice je tomu naopak, stejně jako

v Mnichovicích. Příčiny lze hledat ve specifické strukturální skladbě místní ekonomiky a její

citlivosti na tržní a jiné změny.

Z nabídky komerčních služeb je vhodné uvést prodejnu Billa na náměstí v Kamenici, restaurace

Na Rynku, U partyzána, na Nové Hospodě, Food Factory Olešovice zajišťující i rozv oz jídel,

restaurace U Vlkové v Ládví, restaurace Štiřínská stodola, dále Přístav Valnovka – úspěšnou

rybárnu se stále se rozšiřující klientelou daleko za hranice obce, a vinotéku Vinowine v Ládví.

Svoji místní hospodu v letech 2020 a 2021 postrádali obyvatelé Těptína , kde v současnosti

činnost obnovil nový nájemce. Podobné zařízení chybí v části Všedobrovice. Oblíbená je také

restaurace Atis v areálu zámku Štiřín představující zázemí u golfového hřiště. Součástí areálu

je také wellness a prodejna golf ových potřeb. Zámek Štiřín také pořádá celou řadu

společenských akcí, koncerty i vzdělávací akce. Zámek je i nadále ve vlastnictví státu ČR.

Wellness akce, cvičení jógy, gastronomické a ubytovací služby včetně menšího plaveckého

bazénu pro veřejnost nabí zí hotel Valnovka v Ládví. Ubytovací služby najdeme rovněž při

restauraci U Vlkové v Ládví a ve Štiřínské stodole.

V obci existuje široká nabídka sportovních činností, společných cvičení a wellness. Oblíbené

jsou zejména již zmíněná wellness centra ve Š tiříně a na Valnovce, dále potom Indhee ( jóga,

hathajóga, pilates, tvarování, funkční trénink, apod) nebo Slim Gym (skupinové lekce pro

dospělé i děti, osobní trénink, rehabilitační cvičení, nastavení jídelníčku a konzultace v oblasti

zdravého stravování) (OÚ Kamenice, 2021). Další sportovní aktivity jsou realizovány v rámci

spolkové činnosti (viz kap. 9).

Na území obce je i nadále v provozu je čerpací stanice KM Prona (Nové Hospoda) a v jejím

sousedství se nachází železářství a drogerie.

30

Česká spořitelna, a.s. ukončila v roce 2020 provoz pobočky v komerčním objektu na náměstí,

v provozu nicméně zůstává bankomat.

V blízkosti se nachází také prodejna školních a kancelářských potřeb. V obci jsou v provozu

dvě květinářství a dvě zahradnictví (Olešovice a Nová Hospoda).

Největšími zaměstnavateli zůstávají firmy Strojmetal s.r.o, výrobce hliníkových a slitinových

strojních součástek, který je považován za pokračovatele tradiční průmyslové činnosti v obci,

dále Van Gillern, jeden z největších výrobců obalů z PE fólie na českém trhu. Vzdělávací

instituce v Kamenici jsou rovněž významnými zaměstnavateli a společenskými aktéry, které

zvyšují význam obce v kontextu místního i regionálního rozvoje. V Kamenici je registrována

rovněž firma Vizard s.r.o., originální výrobce medovníku. Provozovny má ale tato firma

většinou v Praze. Nikoliv nevýznamným zaměstnavatelem je Billa s.r.o., svou činnost naopak

ukončila v době pandemie pobočka České spořitelny.

V rámci obce existuje menší komerční a reál na náměstí, většina služeb se ale nachází mimo

tento areál v rezidenčních zónách. Obci schází komerční zóna, kam by se služby mohly

koncentrovat a byly tak lépe dostupné pro obyvatele. Podobně není k dispozici kompletní

katalog místních podnikatelů a obchodů a služeb. Celkově však lze konstatovat, že základní

nabídka služeb je dostatečná a pokrývá potřeby místních obyvatel. Nad rámec toho se

Kamenice stává obslužným mikroregionálním centrem, do kterého se dojíždí z okolních obcí

za komerčními službami, vzdělávacími službami, kulturou a službami veřejné správy (Czech

Point).

Kromě výše uvedených důvodů dojížďky do Kamenice je zde také důvodem turistika a

sportovní aktivity provozované v místí přírodě.

6. Školství v Kamenici

Rostoucí význam obce Kameni ce dokládá vysoká poptávka po vzdělávacích službách z obce

samotné, ale také z blízkého okolí. Na území obce provozuje vzdělávací činnost celkem 4

31

základními školami a 2 mateřskými školami. Všechna předškolní zařízení mají zcela naplněnou

kapacitu. Od roku 2012 se vzdělávalo v kamenických školách od 637 do 665 žáků (Tesař, L.

2021) Obec se dlouhodobě potýká s nedostatečnou kapacitou předškolního a základního

vzdělávání. V obci každým rokem přibývá více dětí ve věku 0 -6 let a je velký problém s

umístěním dětí v daném věku do předškolního vzdělávání či dětské skupiny. Obce Kamenice

řeší tento problém a plánuje vybudování dalších institucí předškolního vzdělávání či dětských

skupin v obci. Vybudováním předškolního vzdělání a dětských skupin dojde k uspokojení

narůstající poptávky rodičů po umístění dětí ve věku 0 -6 let do mateřské školy či dětské

skupiny. Rodiče se tak budou moci zapojit do trhu práce a nebudou muset dojíždět do okolních

obcí kvůli umístění dětí do předškolního vzdělávání či dětské skupiny.

Graf 19: Celkový počet žáků na základních školách v Kamenici

Zdroj: Tesař, L. (202)

Základní škola Kamenice

Ředitelka: Mgr. Pavlína Tolarová

Adresa: Rinhofferrova 57, 251 68 Kamenice

637

655

676

689

656

661

650

655

665

2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020

32

ZŠ Kamenice je považována za klíčovou vzdělávací instituci obce. V současnosti je otevřených

24 tříd, v každém ročníku dvě. V minulém programovém období prošla škola rozsáhlou

rekonstrukcí a přístavbou, moderními učebnami, dílnami, jídelnou, knihovnou a venkovním

hřištěm s umělým povrchem. V rámci přístavby byly vybudovány dvě nové tělocvičny. Celá

škola je připojena na WIFI a vybavena bezbariérovým přístupem. Kromě technického zázemí

škola představuje moderní vzdělávací instituci, která nabízí svým žákům možnosti zapojení do

mezinárodních projektů, z nichž nejvýznamnější jsou eTwinning Fog, eTwinning Balance it

out, Competition 2021 a eTwinning Radio.

Mezinárodní projekt eTwinning Fog

eTwinningový projekt Balance it out

Project Competition 2021 

ETwinning Radio

Škola rovněž provozuje Komunitní centrum zajišťující mimoškolní činnost. Každoročně

organizuje desítky aktivit, od výuky jazyků, sportovní kroužky, pronájmy těl ocvičen cizím

subjektům až po kroužky pro předškolní děti (ZŠ Kamenice, 2021).

Základní škola Olešovice

Ředitelka: Ing. Hana Smejkalová

Ringhofferova 436,251 66 Kamenice

Jedná se o základní školu pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, která vyučuje podle

rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání na základě individuálních

vzdělávacích plánů Školu navštěvují žáci na základě doporučení pedagogicko – psychologické

poradny. Celkem jsou ve škole 4 třídy s maximálně deseti žáky. Školu navštěvují děti

z okolních i vzdálenějších obcí. Tyto děti mají možnost bydlet na internátě, který je v provozu

po celý pracovní týden. Součástí školy je i školní jídelna (ZŠ Olešovice, 2021).

Základní škola Těptín

ředitelka školy: Mgr. Zuzana Hryzbilová

Jílovská 884, 251 68 Kamenice – Těptín

33

Alternativou pro klasické základní vzdělávání je soukromá Základní škola Těptín. Nabízí

odlišný přístup je vzdělávání a program je založený na úzké spolupráci rodiny, školy a dalších

společenských aktérů a hodnocení bez známkování. Škola poskytuje ucelené základní vzdělání

s důrazem na praktické využití získaných vědomostí a dovedností a aplikuje individuální

přístup k jednotlivým žák ům. Pro výuku škola využívá kromě školní budovy také školní

zahradu a přírodu v blízkém okolí školy. Škola využívá evropské dotace pro zajištění dostatečně

vyhovujícího technického zázemí pro své žáky (ZŠ Těptín, 2021).

Lesní základní škola Devětsil

Ředitel: Mgr. Bc. František Zimmel

Kostelecká 508, 255 68 Kamenice

Škola je další institucí nabízející alternativní způsob vzdělávání, který je založený na vztahu

k přírodě, zdravím životním stylu, udržitelnosti a individuálním přístupu. Jedná se o

prvostupňové vzdělávací zařízení s rozšířenou výukou anglického jazyka, které organizuje také

různé mimoškolní akce včetně například příměstských táborů.

Mateřská škola Kamenice

ředitelka: Mgr.Jana Boučková

Ringhofferova 437, 251 68 Kamenice

Školka je příspěvkovou organizací zřizovanou obcí, jejíž provoz byl zahájen v moderní podobě

v roce 2004. Jedná se o předškolní zařízení s celodenní péčí se školní zahradou. Mateřská škola

je čtyřtřídová s celkovou kapacitou 95 dětí, která je plně využita. Provozní doba mateřské školy

je ve všední dny 6.30 – 16.30 hod. Kromě standardního programu pro předškolní vzdělávání

nabízí mateřská škola také dobrovolné zájmové aktivity. Stravování je zajištěno dovozem ze

školní jídelny při ZŠ Kamenici. Výdej jídla je zajištěn pr acovníky výdejny, jež je součástí

mateřské školy (SD Kamenice 2014-2021).

Lesní mateřská škola Devětsil

Kostelecká 508, 251 68 Kamenice

Dalším předškolním vzdělávacím zařízením je lesní rodinná školka provozovaná Občanským

sdružením Devětsil. Školka se n achází ve Skuhři a je určena pro vzdělávání dětí ve věku 3 -7

let. Jejím specifikem je důraz na pravidelný celoroční kontakt dětí s přírodou. Školka nabízí

celodenní provoz s kapacitou 15 dětí za dozoru dvou pedagogů (Devětsil, 2013)

34

Lesní školka Plamínek

Plamínek Těptín z.s.

Táhlá 1846, 251 68 Kamenice – Těptín

Podobným typem školky je lesní mateřská škola Plamínek provozovaná Občanským sdružením

Plamínek. Školka se nachází v Těptíně, svou činnost zahájila v roce 2013. Kapacita školky je

15 dětí s provozní dobou od pondělí do pátku a je určena pro věkovou kategorii 3 -7 let. Škola

provozuje také dětský klub o kapacitě 12 dětí pro děti ve věku 3-4 roky (Plamínek, 2013).

Nad rámce výše uvedených mateřských škol obec Kamenice finančně zajišťuje také jednu třídu

s kapacitou 25 dětí v Mateřské škole Kostelec u Křížků . Školka je příspěvkovou organizací

obce Kostelec u Křížků s celkovou kapacitou 48 dětí a za přispění obce Kamenice byla v roce

2009 zrekonstruována (OÚ Kamenice, 2013).

7. Zdravotnictví a sociální péče

Oproti minulému období se částečně rozšířilo spektrum nabízené zdravotní péče. V současné

době je v budově obecního úřadu stále v provozu zdravotní středisko, kde jsou otevřené

ordinace dvou lékařů pro dospělé, jednoho lékaře pro děti a dorost, stomatologie a gynekologie.

Další ordinace praktických lékařů pro děti a dorost se nacházejí v prostorách Sídliště II

v Kamenici. V komerčním centru na náměstí je dlouhodobě v provozu veterinární ordinace.

V rezidenční části v blízkosti náměstí se nachází lékárna Alba.

Své služby v oblasti zdravotnictví a zdravé výživy nebo rehabilitací na komerční bázi nabízejí

také drobní podnikatelé v prostorách svých domovů, např. Mitolife nutriční centrum (Ládví),

Logopedie Mgr. Petra Novotná (Ládví), apod.

V oblasti sociální péče je obce Kamenice závislá na poskytovatelích z jiných obcí. Potřeba

těchto služeb se nicméně, navzdory rostoucí populaci, nejeví jako významná, jak vyplývá

z výsledků realizovaných dotazníkových šetření. V obci se n evyskytuje žádné zařízení pro

seniory v podobě domovů či stacionářů, objektů chráněného bydlení ani domů s pečovatelskou

službou. Výpomoc v domácnosti je zajišťována s pomocí terénních pracovníků z Týnce nad

Sázavou, případně Benešova. Ukazuje se, že tato forma pomoci seniorům je dlouhodobě

upřednostňována. Obec zřídila v roce 2020 novou pracovní pozici sociálního pracovníka, který

35

poskytuje potřebným obyvatelům poradenství v oblasti sociální péče, krizové intervence a

opatrovnictví. Senioři mají i nadále m ožnost využívat služeb místní školní jídelny při ZŠ

Kamenice. V průběhu minulého období došlo k významnému zlepšení v oblasti kvality života

seniorů mimo jiné v důsledku aktivní spolkové činnosti.

Obec disponuje celkem patnácti byty ve svém vlastnictví , kt eré pronajímá na základě

doporučení sociálního pracovníka na omezenou dobu.

8. Ostatní veřejné služby

Na území obce Kamenice není zřízena obecní policie, v části Nová Hospoda ale nadále působí

pobočka státní policie, která úlohu obecní policie do značné míry nahrazuje.

V obci působí Sbor dobrovolných hasičů v Těptíně, který je organizační složkou obce a

veškeré jeho náklady jednotky hradí obec ze svého rozpočtu. V jednotce pracuje 18 členů (1

velitel, 2 velitele družstev, 3 strojníci a 12 hasičů), všichni b ez nároku na odměnu. Nad rámec

pravidelné odborné přípravy a výcviku se členové jednotky účastní pravidelné odborné přípravy

velitelů a strojníků kategorií JPO II a JPO III, pořádané Hasičským záchranným sborem

Středočeského kraje. Sbor také organizuje záj mové činnosti pro děti a mládež z Kamenice i

okolí (SDH Těptín, 2013) V roce 2013 proběhla rekonstrukce hasičárny Všedobrovice, která

byla přeměněna na komunitní centrum.

Obec zajišťuje technické služby prostřednictvím příspěvkové organizace Technické služby,

jejímž hlavním předmětem činnosti dle zákona je poskytování služeb pro zemědělství,

zahradnictví, rybníkářství, lesnictví a myslivost.

V obci je dále v provozu pobočka České pošty, a.s. v ulici Jednosměrná na Nové Hospodě. V

uplynulém programovém období bylo zpřístupněno malé parkoviště přímo v areálu pošty, což

významně pomohlo vyřešit problém s parkováním.

Obecní úřad Kamenice zajišťuje služby Czech Point, což představuje významnou úlevu pro

obyvatele Kamenice i blízkého okolí vzhled em k relativně velké dojezdové vzdálenosti do

Říčan, které jsou příslušnou obcí s rozšířenou působností. Vzhledem k demografickému a

společenskému vývoji v obci lze předpokládat vyšší nároky na dostupnost služeb státní správy

36

a v úvahu přichází možnost rozšíření poskytovaných služeb v oblasti veřejné správy právě OÚ

Kamenice.

Obec podporuje příspěvkovou organizaci Kulturní centrum, které zajišťuje široké spektrum

kulturních a společenských akcí, služby knihovny a komunitní centrum pro seniory. V průběhu

programového období došlo k významnému zkvalitnění a rozšíření činností Kulturního centra,

jehož prostory jsou také pronajímány externím subjektům, což přináší příjem do obecního

rozpočtu.

Obec zřídila s významnou pomocí osadních výborů některá dětská hřiště, např. v Kamenici a

na Valnovce. Sportovní infrastruktura byla doplněna o v enkovní cvičební prvky poblíž

ZŠ Kamenice a na Valnovce.

V části obce Těptíně se nalézá hřbitov. Kostel sv. Františka z Assisi je pod správou

Římskokatolické farnosti Říčany. Kostel je vystavěn v románském slohu, přesné datum

postavení však není známo. Bohoslužby se zde konají jednou týdně v sobotu od 16:00 s nedělní

platností. (Římskokatolická farnost Říčany, 2021).

Informovanost obyvatel o dění v obci je zajištěna pr ostřednictvím Zpravodaje, který je

vydáván elektronicky i v tištěné podobě, dále prostřednictvím Facebooku. V důsledku

pandemických opatření v průběhu roku 2020 byla zpřístupněna jednání zastupitelstva obce

Kamenice online, obyvatele mají nyní tedy možnost účastnit se jednání ze svých domovů

včetně vstupování do diskusí. Dalším informační zdrojem jsou jednání osadních výboru a

zápisy z nich. V průběhu uplynulého období některé osadní výbory po původním „boomu“

poněkud utlumily svou činnost, nicméně nadále představují důležitý mezičlánek v komunikaci

mezi obyvateli osad a obecním úřadem.

37

9. Spolkový život v obci Kamenice

Obec Kamenice se vyznačuje bohatým komunitním životem. Působí zde celá řada spolků a

lze říci, že místní obyvatelstvo je celkově velice aktivní a dění v obci mu není lhostejné.

V současnosti zde působí 9 spolků, z nichž 4 vznikly v návaznosti na tradice obce z dob

Rinhofferrů:

• Sbor dobrovolných hasičů Těptín

• Ochotnický spolek Tyl

• Svaz včelařů Struhařov

• Junák – český skaut, středisko Kamenice

• SK Kamenice

• Mažoretky Hraběnky Kamenice

• Lesní ZŠ a MŠ Devětsil

• Judo Club Kyklop

• Orientační klub Kamenice

• Gymnastický oddíl Kamenice

• Plamínek

• Klidná Kamenice

• Spolek Kamenicko

• Rugby Club Strong Girls

• Spolek pro ochranu přírody, krajiny a udržitelného rozvoje Kamenice – Štiřín

• Rodinné centrum Kamenice (Kameňáček)

Sportovní klub Kamenice provozuje fotbalový klub (FK Kamenice). Obec disponuje vlastním

fotbalovým hřištěm s nově rekonstruovanou tribunou a fotbalový klub je zapojen do okresní

soutěže všech věkových kategorií. Gymnastický oddíl má své tréninkové zázemí v tělocvičně

ZŠ Kamenice a účastní se úspěšně národních o mezinárodních soutěží (OÚ Kamenice, 2021).

Obec Kamenice má ve svém vlastnictví také tenisový kurt, který se nachází u ná městí.

V současnosti není v příliš dobrém stavu a obec aktivně hledá nájemce, který by se o areál

staral.

38

V rámci obce je zřízena Komise pro kulturu a sport (KoSaK), která vypracovala Plán rozvoje

sportu na období 2017-20251.

10. Dopravní a technická infrastruktura

Na území obce existuje hustá silniční síť s vysokou intenzitou dopravního provozu na hlavních

průjezdových komunikacích v důsledku intenzivní každodenní dojížďky obyvatel do

zaměstnání a zpět, což je typické pro suburbánní lokality velkých měst. Ačkoliv bylo v průběhu

uplynulého programového období opravena řada místních komunikací, stále ještě mnohé z nich

neodpovídají standardu vyspělé části Evropy.

Přibližná délka komunikací vedoucích na území obce Kamenice činila k roku 2013 asi 40 km

(OÚ Kamenice, 2013). Hlavní dopravní komunikací je silnice druhé třídy II/603, vedoucí

z Prahy do Dolního Dvořiště. Tato dopravní komunikace vede skrze obec v trase Nová Hospoda

– Ládví (tzv. „Stará Benešovská“) a její délka na území Kamenice činí necelých 5 kilometrů.

Nachází se zde také silnice druhé třídy II/107, která spojuje Říčany a Týnec nad Sázavou. Vede

přes Všedobrovice a Štiřín do Nové Hospody, kde se napojuje na silnici II/603. V Olešovicích

se odpojuje a pokračuje směr em k osadě Těptín. Její celková délka v Kamenici činí necelé 3

kilometry. V obci dále vedou 4 silnice třetí třídy s označením 1052, 1071, 1072 a 1073. Špatně

dostupnou osadou je Ládeves, k níž vede jen nezpevněná, byť již z části upravená, ale stále jen

lesní cesta . Hlavní dopravní komunikace Benešovská, resp. Pražská, je ve vlastnictví

Středočeského kraje a obec má na její stav a vytížení minimální vliv. Opačný v liv je ale pro

obec zásadní, neboť dopadá na celkovou zátěž z hlediska hluku, životního prostředí a

bezpečnosti.

1 https://www.obeckamenice.cz/res/archive/086/012189.pdf?seek=1530265422

39

Obrázek 6: Silniční síť obce Kamenice

Zdroj: ksus.cz (2021)

Z hlediska stavu místních komunikací ve vlastnictví obce, v průběhu minulého období došlo

proběhla řada oprav podle harmonogramu Strategického plánu, některé opra vy jsou nyní ve

fázi přípravy projektové dokumentace a většina záměrů zůstává v platnosti. Opravy komunikací

a jejich harmonogram jsou závislé především na dostupnosti dotačních titulů vypsaných orgány

státní správy a jejich organizačních složek. Z dotazníkového šetření mezi obyvateli vyplývá

nutnost pokračovat v opravách a zlepšit přístupnost některých lokalit v obci nebo snížit

prašnost a další problémy spojené s jejich nízkou kvalitou.

V rámci uplynulého období bylo realizováno 5 projektů na zbudování chodníků a je třeba

konstatovat, že tato skutečnost významně zlepšila dostupnost některých lokalit a přispěla

k vyšší kvalitě života v obci. Nově je vybudován například chodník z Lovecké ulice na

Valnovku (Ládví), Z Ringhofferrovy do Struhařova (Slámová a Smrková ulice), dále chodník

u ZŠ Kamenice a od ulice Benešovské k MŠ Olšová. Zároveň je nutné konstatovat, že dopravní

infrastruktura pro pěší je stále ještě nedostatečná, směrem od centra do osad obce mnohé

chodníky zcela chybí, nebo jsou ve špatném sta vu. Vzhledem k tomu, že tyto trasy jsou

obyvateli a návštěvníky obce hojně využívány je zapotřebí tento nevyhovující stav řešit . Obec

40

reaguje na dlouhodobá bezpečností rizika vyplývající z neusměrněného pohybu osob po silnici.

která jsou umocněna především intenzitou dopravy. Z výše uvedeného lze konstatovat, že

dopravní infastruktura pro pěší je v obci dosud nedostatečná a místní samospráva se snaží tuto

problematiku řešit za pomocí realizace výstavby a rekonstrukce chodníkových ploch, aby se v

obci zajistila komplexní ucelená bezbariérová pěší trasa a zajistil se tak bezpečný pohyb chodců

v obci Kamenice

V obci i nadále schází parkovací místa, v odpoledních hodinách jsou přetížena parkoviště před

Billou i OÚ na náměstí. Problémy s parkováním řeší i drobní podnikatelé, kteří nemají dostatek

prostoru na parkování pro své zákazníky a stejně tak turisté, pokud přijedou za účelem

procházky v Řepčickém lese nebo na rozhlednu. Problémy mají i návštěvníci pravidelných

bohoslužeb v Kostele sv. Františka z Assisi a diváci na fotbalových zápasech.

Průběžně probíhá obnova autobusových zastávek v obci.

Co se týče dopravní obslužnosti, v provozu zůstává pravideln é linky PID č. 335, 337 a 339

směřující do Prahy na stanici Budějovická (metro C), dále spoj č. 461 ze Strančic přes Velké

Popovice spojující Kamenici s železniční trasou ČD 221 Praha, Hl. nádraží – Benešov u Prahy.

Tento spoj je také využíván pro spojení do Říčan, centra SO ORP Říčany. Linka 337 jezdí nově

v opačném směru až do Benešova. Zřízena byla nová linka č. 444 spojující Kamenici přes osadu

Těptín s Jílovým u Prahy a Davlí.

O platných jízdních řádech informuje obyvatele nově vytvořená mobilní aplikace. Nadále

probíhají diskuse ohledně optimalizace dopravních spojů s okolními obcemi vzhledem

k rostoucí populaci všech obcí, které leží na trase hlavních autobusových linek PID směrem do

Prahy. Potřeba intenzivnějších spojů systému Pražské integrované dopravy je v současné době

naléhavější vzhledem k nutnosti snížit ekologické zátěže vyplývající z individuální

automobilové dopravy a plnění závazků v rámci tzv. Green Deal.

41

Obrázek 7: Spoje Pražské integrované dopravy (PID) Kamenice a okolí v roce 2021

Zdroj: ROPID (2021)

V oblasti technické infrastruktury došlo především k významnému rozšíření ČOV Kamenice a

obec se tímto projektem kvalitativně přiblížila standardu obcí vyspělých zemí EU v kontextu

globálního cíle Resilient municipality. V současnosti jsou v provozu celkem dvě ČOV. Dalšími

úspěšně realizovanými projekty je zbudování vodovodu v Týnské ulici, vodovodní přípojky pro

restauraci na Nové Hospodě a dobudování kanalizace do ČOV z ulice K Dubu. Obec je velice

aktivní v oblasti redukce lokálních zdrojů znečištění. Probíhají namátkové kontroly lokálních

znečišťovatelů, byly zredukovány černé skládky. Obec průběžně zvyšuje počet stanovišť pro

tříděný odpad a nastavila nový systém likvidace biologického odpadu. I nadále je v plánu

nastavení efektivní kontroly, pokud jde o nakládání s odpadními vodami.

Vlastníkem vodovodu je obec Kamenice, jeho provozovatelem VHS Benešov. Vodovod je

zásobován z řeky Želivky před vodojemy Mandava a Vlková. O prodeji kanalizace či vodovodu

obec neuvažuje. Obec je elektrifikována a zčásti plynofikována.

Veřejné osvětlení je ve vlastnictví obce a spravuje jej firma Elektroservis V V, s.r.o. se sídlem

v Kamenici. Veřejné osvětlení je instalováno v bytových a peších zónách, na hlavních

přístupových a vedlejších komunikací a na sídlištích I. a II. Není instalováno v chatových

oblastech (OÚ Kamenice, 2013) a některých trvale obydlených lokalitách, často na přání

obyvatel.

42

Svoz směsného, tříděného i nebezpečného odpadu je zajišťován firmou FCC Česká republika

s.r.o.. Na území obce se nachází 42 směsných kontejnerů o objemu 1100 litrů, 1045 popelnic o

objemu 110 litrů a 87 popelnic 240 litrů. Kontejnery na tříděný odpad mají jednotný objem

1100 litrů a jsou k dispozici v následujícím počtu: 45 kontejnerů na plast, 32 kontejnerů na sklo,

30 kontejnerů na papír. Celkový roční objem odpadu činí asi 1 000 tun, z toho je asi 700 tun

smíšený odpad, po 90 tunách sklo, papír a plasty, 30 tun biologický odpad, 20 tun objemový

odpad a zhruba 2 tuny je odpad nebezpečný. V obci se nachází asi 45 sběrných míst s kontejnery

na tříděný odpad. Na vybité baterie, monočlánky a vyřazenou elektroniku je kontejner umístěn

u ZŠ Kamenice. Nepotřebnou nefunkční elekroniku je možné shromáždit ve sběrném dvoře

firmy O.B.R. Objemový odpad sváží Technické služby Benešov. Bioodpad je možné odvést do

kompostárny AGORA, s.r.o. na Želivci. V centru se nachází kontejner na použité šatstvo.

Dvakrát ročně organizuje obec svoz nebezpečného odpadu. (OÚ Kamenice, 2021)

V průběhu programového období 2014 – 2021 došlo také k plánovanému posílení internetového

připojení z hasičské věže ve Všedobrovicích.

11. Cestovní ruch

Obec Kamenice má vzhledem ke své poloze, přírodní atraktivitě a relativně krátké vzdálenosti

od hlavního města velmi dobré předpoklady pro cestovní ruch a tento rozvojový potenciál si

pečlivě střeží. Celý kamenický mikroregion byl po desetiletí vyhledávanou rekreační lokalitou

obyvatel Prahy a tato tradice stále trvá. Na území Kamenice se nachází celkem 1072

rekreačních chat na celkových 1754 adresních m íst. Zejména v době pandemie se kamenická

příroda stala vítaným únikem ze skličující reality lockdownu a omezené mobility podle

aktuálního nastavení antiepidemických opatření. Vzrostl zájem o využití cyklostezky a

turistických tras, které představují stále nejvýznamnější faktor cestovního ruchu v obci.

Nejoblíbenější turistickou trasou zůstává naučná stezka s názvem „Krajinou barona

Ringhoffera“. Tato stezka vede z Mirošovic do Kamenice a její délka je 16,65 km. V obci

Kamenici vede přes Všedobrovice, dále Olešovicemi až do Kamenice k Ringhofferově hrobce.

Další turistickou trasou je stezka nazvaná „Po stopách Ringhofferů“, která začíná

v Olešovicích, dále vede přes Struhařov, Všedobrovice, Štiřín a Novou Hospodu, kde opouští

43

území obce Kamenice a přes Kos telec u Křížků a Nechanice se Těptínem znovu vrací do

Kamenice. Délka této stezky je 21,55 km. Poslední turistickou trasou, vedoucí přes obec, je

okruh nazvaný „Šel jsem do Pyšel a nemálo si liboval“, který měří 22,05 km. Stezka začíná i

končí v Pyšelích a na území obce vede přes Ládví, Olešovice, Struhařov a Všedobrovice.

(Výletník, 2013) Obcí vede v celkové délce 20 km cyklotrasa s číslem 0029 ze Strančic do

Nové Grybly, která je součástí mezinárodní cyklistické trasy „Greenway Praha -Wien“ (Praha

na kole, 2013).

Obrázek 8: Kamenice jako turistická destinace v r. 2021

Zdroj: mapy.cz, 2021

12. Hospodaření obce

Přílohou Strategického programového dokumentu obce Kamenice je studie Střednědobý

výhled rozpočtu obce Kamenice s analýzou financí a ratingem zpracovaná v roce 2021 Ing.

Luďkěm Tesařem (Cityfinance). Ze studie vyplývá, že hospodaření obce je v dlouhodobém

horizontu „zdravé“, obce střídá přebytková období s mírně deficitními.

44

Z hlediska příjmů lze konstatovat zlepšení za poslední období v důsledku změn v rozpočtovém

určení daní, kde došlo k úpravě výpočtu podílu obcí na sdílených daních : nově jsou zahrnuty

do výpočtu počty žáků a zaměstnanců na území obce. Toto zlepšení svědčí o vyšší atraktivitě

místního trhu práce a narůstajícím významu obce, pokud jde o dojížďku žáků za vzděláním.

Dalším pozitivním faktorem byl dobrý vývoj ekonomiky do počátku pandemie C ovid-19.

V průběhu pandemického období získala obec dodatečné příjmy v podobě vládních transferů.

Základem příjmové stránky rozpočtu jsou daňové příjmy, jak dokládá Obrázek 9.

Obr. 9: Struktura daňových příjmů obce Kamenice

Zdroj: Střednědobý výhled rozpočtu s analýzou financí a ratingu (2021)

Na obyvatele připadalo v roce 2020 přibližně 17 ti s. Kč daňových příjmů, z toho 13,3 tis. Kč

sdílených daňových příjmů 2. Přestože dlouhodobě daňové příjmy obce rostou, v roce 2020

zaznamenaly mírný pokles.

Obr. 10: Vývoj celkových daňových příjmů obce Kamenice

2 Dle: Střednědobý výhled rozpočtu obce Kamenice s analýzou financí a ratingu (2021)

45

Zdroj: Střednědobý výhled rozpočtu s analýzou financí a ratingu (2021)

V oblasti výdajů obec v posledních letech reaguje na růst počtu obyvatel a svého

mikroregionálního významu růstem investic i běžných výdajů na svůj provoz.

Obr. 11: Struktura a vývoj výdajů obce Kamenice

Zdroj: Střednědobý výhled rozpočtu obce Kamenice s analýzou financí a ratingu (2021)

46

Zatímco běžné výdaje rostou lineárně a úměrně růstu popu lační velikosti obce, investiční

výdaje jsou realizovány v závislosti na dotačních příležitostech, jak je patrné z Obrázku 11.

Obec čerpá investiční dotace jako doplněk vlastních zdrojů v klesající míře, v roce 2020 činil

podíl investičních dotací na celko vých investičních výdajích 46 %, v rámci uplynulých deseti

let 48 %. Největší podíl investic připadal na oblasti rozvoje vzdělávání (dostavba a rekonstrukce

ZŠ Kamenice – 130 mil. Kč), dále odvod a čištění odpadních vod (kanalizace a ČOV – 93 mil.

Kč) a výstavba pozemních komunikací (úprava silnic, výstavba chodníků, apod. 62 mil. Kč).

V rámci běžných výdajů obec realizovala oproti minulému roku vyšší výdaje na platy, energie,

neinvestiční nákupy a transfery příspěvkovým organizacím.

Obr. 12: Běžné výdaje obce Kamenice

Zdroj: Střednědobý výhled rozpočtu obce Kamenice s analýzou financí a ratingu (2021)

Celkové finanční zdraví obce Kamenice je v rámci hodnocení Střednědobého výhledu rozpočtu

hodnoceno jako excelentní s vysoko pozitivním provozním saldem a bezproblémovou

splátkovou morálkou.

47

Obr. 13: Vývoj provozního salda a splátkového plnění

Zdroj: Střednědobý výhled rozpočtu obce Kamenice s analýzou financí a ratingu (2021)

Pro rok 2021 a 2022 obec plánuje udržovat rozumné rezervy pro případ neočekávaných výdajů,

nicméně v minulosti nezadržovala příliš velké rezervy na účtu zbytečně, spíše investovala

v souladu s pravidly dobrého hospodáře.

13. Výsledky dotazníkového šetření

Dotazníkového šetření, které proběhlo v Kamenici v průběhu léta 2021, se zúčastnilo 303

respondentů3 starších 16 let, z nichž 85,2 % má v Kamenici trvalé bydliště. Jednotlivé osady

byly zastoupeny poměrně podle počtu obyvatel. Z hlediska věku byla nejvíce zastoupena

skupina 26-45 let (40,8 %), nejméně pak senioři starší 65 let (14,4 %). Zastoupení mužů a žen

bylo rovnoměrné. Z hlediska zastoupení obyvatel podle dosaženého stupně vzdělání byly

nejvýznamnější skupinou obyvatelé se st ředním vzděláním s maturitou (37,3 %) a

s vysokoškolským vzděláním (25,3 %); 7,9 % respondentů podniká a 20,2 % v současnosti

studuje na střední nebo vysoké škole.

3 Někteří respondenti neodpověděli na všechny otázky, proto se počty odpovědí u jednotlivých otázek mohou

lišit.

48

Obyvatelé obce Kamenice byli dotazováni na spokojenost s jednotlivými aspekty rozvoje obce,

především činností OÚ, infrastrukturou dopravní, technickou i občanskou, dále spokojenost

s bezpečností v obci a celkovou kvalitou života.

Z výsledků dotazníkového šetření vyplynulo celkově pozitivní hodnocení činnosti obecního

úřadu (viz graf 1). Nicméně respondenti by uvítali rozšíření agendy OÚ, v podstatě se jedná o

agendu úřadu obce s rozšířenou působností, zejména vydávání dokladů.

Graf 20: Hodnocení činnosti OÚ Kamenice (n=283)

Zdroj: vlastní, dle výsledků dotazníkového šetření

Občané jsou podle výsledků šetření dostatečně informováni o dění v obci (85,3 %).

Nejčastějším zdrojem informací je Kamenický zpravodaj, dále profil obce na Facebook, a také

předávání informací mezi sousedy. Pouze 11 % respondentů sledovalo zasedání zastupitelstva

on-line; většina z nich (84,4 %) to však hodnotí jako „příjemnou“ změnu.

Pokud jde o bezpečnost v obci, 92,1 % respondentů se v Kamenici cítí bezpečně. Zřejmě

z tohoto důvodu 54,6 % nepodporuje založení obecní policie, považují ji za nepotřebnou a

drahou. Respondenti podporují spíše technické řešení bezpečnosti (51,8 % respondentů je

vynikající; 77; 27%

uspokojivá; 185; 65%

spíše špatná; 16; 6% absolutně špatná; 5; 2%

49

proti). Ti, kteří souhlasí s technickým řešením, preferují zavedení kamerového systému spolu s

lepším osvětlením obce.

S kapacitou školských zařízení , kterou navštěvují děti 26,4 % respondentů, ale spokojenost s

kvalitou a kapacitou školy vyjádřilo 34,2 % všech respondentů.

Pokud jde o zdravotní péči, 81,1 % respondentů považuje vybavenost lékařskou péčí v obci za

dostatečnou. Nicméně někteří respondenti zmiňují pot řebu další stomatologické ordinace, ale

také např. ordinace praktického lékaře nebo pediatra.

Dotazníkové šetření se zaměřilo také na péči o seniory , která je také celkově hodnocena

pozitivně – 13,7 % respondentů ji považuje za vynikající, 38 % za uspokojivou, 4,1 % za spíše

špatnou a 44,2 % respondentů odpovědělo, že se o tuto oblast nezajímá. Přesto by 65,4 %

respondentů uvítalo investici do domu pro seniory v Kamenici. Práci terénních pracovníků

v sociálních službách většina respondentů (72,4 %) nedokázala ohodnotit. Z těch, kteří se k této

otázce vyjádřili, hodnotí práci terénních pracovníků 88,9 % jako dostatečnou. Zbývající

respondenti poukazovali na nedostatečnost terénní péče, zejména pokud jde o pomoc s úklidem,

s hygienou a zajištění obědů.

Pokud jde maloobchod, 51,7 % respondentů by uvítalo rozšíření nabídky obchodů v obci,

přičemž 83 % z těch, kteří odpověděli na tuto otázku, by lokalizovalo tyto obchody na náměstí.

Na druhé straně 37 % respondentů by preferovalo více zeleně na náměstí a 43,5 % by náměstí

ponechalo v současném stavu. Pro vytvoření obchodně – komerční zóny se vyslovilo 55,4 %

respondentů. Přestože 83 % respondentů považuje vybavenost komerčními službami za

dostatečnou, 60,1 % respondentů by souhlasilo s rozvojem podnikatelských a ktivit, zejm.

drobných obchodů a služeb, i v dosud rezidenčních a rekreačních částech Kamenice.

V návrzích dalších služeb, které by bylo vhodné v obci rozvíjet, jsou nejčastěji zmiňovány

bankovní služby (Česká spořitelna), pošta, drogerie, opravny a „zkrá šlovací“ služby

(kadeřnictví, kosmetika, manikúra/pedikúra, tetování).

Pokud jde o dopravu v obci, většina domácností využívá automobil/motocykl. Nejméně často

lidé jezdí na bicyklu (pouze 9 respondentů vybralo tuto možnost, přičemž u této otázky mohli

respondenti vybrat i více odpovědí). Pěší pohyb vybralo pouze 10 respondentů, přestože v jiné

otázce 61 % respondentů uvedlo, že chodí po obci pěšky a že se cítí jako chodci bezpečně.

S vybaveností obce chodníky je spokojeno 52,1 % respondentů a zřejmě prot o dávají

50

respondenti (55,1 %) přednost opravě místních komunikací. Pokud jde o dobudování chodníků,

respondenti zmiňovali nejčastěji Hlavní ulici, kolem školy, v osadách, zejména ve Struhařově

a Těptíně a propojení jednotlivých osad s Kamenicí.

Kvalitu místních komunikací hodnotí respondenti převážně jako uspokojivou (60 %). Zároveň

navrhují zlepšit kvalitu místních komunikací, a to zejména Těptín – centrum a ulici Hlavní.

Graf 21: Hodnocení kvality místních komunikací (n=287)

Zdroj: vlastní, dle výsledků dotazníkového šetření

Pokud jde o parkování v Kamenici, 65 % respondentů považuje vybavenost parkovacími místy

za dostatečnou, ale zároveň navrhují vytvoření nových parkovacích míst, nejčastěji na Sídlišti

nebo u rozhledny.

Většina respondentů po Kamenici na kole/koloběžce nejezdí (69,9 %). Zřejmě proto chybí

vyhrazené pruhy pro cyklisty pouze cca 23 % respondentů (z toho 5,7 % respondentů

odpovědělo, že jim vyhrazené pruhy chybí velmi, a 17,5 % „spíše chybí“).

Dotazníkové šetření se zaměřilo také na veřejnou dopravu . Frekvenci autobusových spojů

považuje za dostatečnou 78,4 %, 20,2 % respondentů pak ji hodnotí jako ve špičce dostatečnou

a mimo špičku nedostatečnou s tím, že chybí spoje hlavně večer. Napojení obce na železni ci

považuje za vyhovující 69,9 % respondentů, ale 25,4 % respondentů celkově nevyhovuje.

vysoká;

8; 3%

uspokojivá;

173; 60%

místy

problémová; 50;

17%

místy

katastrofální; 37;

13%

celkově špatná;

19; 7%

51

Z návrhů respondentů k veřejné dopravě vyplývá, že by bylo vhodné zlepšit návaznost spojů a

posílit víkendové a večerní spoje.

Pokud jde o technickou infrastrukturu, 80,4 % respondentů hodnotí vybavenost vodovodem

a kanalizací jako dostatečnou, 5,5 % postrádá vodovod/kanalizaci a 14,1 % uvedlo, že nemá o

vodovod/kanalizaci zájem.

Péče o čistotu v obce je hodnocena pozitivně 94 % respondentů – viz graf 3.

Graf 22: Hodnocení péče o čistotu v obci (n=292)

Zdroj: vlastní podle výsledků dotazníkového šetření

V komentářích respondenti upozorňují na nepořádek kolem kontejnerů a kolem zastávek

veřejné dopravy a na nedostatek odpadkových košů, zejména v Těptíně, ale i v dalších

lokalitách.

V oblasti péče o kulturní památky je opět celkové hodnocení práce OÚ pozitivní.

vynikající; 95;

33%

uspokojivá; 179;

61%

absolutně

špatná; 12; 4%

nezajímám se; 6;

2%

52

Graf 23: Hodnocení aktivit obce v oblasti péče o kulturní památky (n=292)

Zdroj: vlastní graf podle výsledků dotazníkového šetření

Otázky v této oblasti se týkaly také investic do památek na území obce Kamenice. Pokud jde

o záměr případného restaurování hrobky rodiny Ringhofferů, většina respondentů (52,6 %) se

přiklonila k názoru, že by obec měla investovat přiměřeně s ohledem na jiné priority obce. Na

otázku ohledně spolufinancování opravy Kamenického zámku ze strany obce odpovědělo

29,7 % respondentů ano, ale pouze za předpokladu, že bude část zámku sloužit veřejnosti a

31,7 % jen omezeně s ohledem na jiné priority obce. K zápornému stanovisku se přiklonilo

24,8 % respondentů a zbývající respondenti nemají v této věci jasný názor.

Pokud jde o podporu spolkové činnosti ze strany obce, převládl postoj „nezajímám se o to“

(61,3 % respondentů). Podpůrné aktivity obce jako dostatečné h odnotí 20,5 % respondentů,

jako částečně postačující 15,8 % a jako nedostatečné 2,4 % respondentů.

V oblasti sportu pouze necelá třetina respondentů uvedla, že sportuje pravidelně, často

zmiňovali cyklistiku nebo běhání. Pouze 5,2 % respondentů uvedlo, že je členem sportovního

oddílu v obci. Pokud se jedná o sportoviště, která v obci chybí, respondenti nejčastěji zmiňovali

bazén, tenisové kurty nebo koupaliště. 73,4 respondentů se shodlo, na tom, že by obec měla

rozšířit sportovní areál a investovat do jeho zkvalitnění.

vynikající; 45;

15%

uspokojivá; 162;

56%

spíše špatná; 27;

9%

absolutně

špatná; 7; 2%

nezajímám se o

to; 51; 18%

53

Závěrečná část dotazníku byla věnovaná přednostem a nevýhodám života v obci Kamenice.

Názory občanů na přednosti/výhody života v Kamenici a jejich četnosti ukazuje Graf 24

(otázka byla volná, každý měl uvést to, co je pro něho nejvýznamnější).

Graf 24: Výhody/přednosti života v obci Kamenice (n=256)

Zdroj: vlastní graf podle výsledků dotazníkového šetření

Pokud jde o nevýhody života v Kamenici, respondenti opět zmiňovali ty skutečnosti, na které

již upozorňovali v předchozích otázkách, tj. veřejnou dopravu a frekvence spojů, problémy

s automobilovou dopravou do Prahy, chybějící chodníky, chybějící ordinace lékařů, zejm.

stomatologa, ale také up ozorňovali na nedostatek restauračních zařízení v některých částech

obce či nevhodné chování zahraničních pracovníků firmy Strojmetal.

0 10 20 30 40 50 60 70 80

Centrum

Škola

Kultura

Rybárna U přístavu Valnovka

Venkovská atmosféra

Vedení města

Bezpečnost

Vybavenost

Dobrá poloha

Hezké prostředí/ dobré místo pro život

Autobusové spoje

Čistota

Kamarádi/lidé

Blízko Prahy

Příroda

Klid

54

SWOT analýza pro přípravu rozvojových priorit na období 2022-2027

Oblasti Obyvatelstvo a

bydlení Ekonomika Život v obci

Infrastruktura

a životní

prostředí

Cestovní ruch

Silné

stránky

Rostoucí počet

obyvatel

Dlouhodobě

nízká

nezaměstnanost

Existence

kulturního

domu

Dobrá dopravní

dostupnost do

Prahy

Zachovalá

okolní příroda,

lesy, rybníky

Vhodná

demografická

struktura

Široká nabídka

komerčních

služeb

Rozvinutý

spolkový život

Kvalitní systém

třídění odpadu

Existence

turistických

tras,

cyklostezek,

rozhledny a

zámku Štiřín a

dalších památek

Vysoký podíl

obyvatel s vyšším

dosaženým

vzděláním

Zdravé

hospodaření

OÚ s obecním

rozpočtem

Široká nabídka

veřejných

služeb

Blízkost dálnice

D1

Existence

ubytovacích

zařízení

Výhodná poloha

v blízkosti

Hlavního města

Prahy

Optimální

skladba

ekonomické

struktury

Zájem obyvatel

o dění v obci

Existence

náměstí

Široká nabídka

restaurací a

dalších

občerstvovacích

prodejen

Rostoucí

spádové území

obce

Existence

osadních

výborů

Rozvinutá

občanská

infrastruktura

Široká nabídka

volnočasových

aktivit

Nízká

kriminalita

55

Oblasti Obyvatelstvo a

bydlení Ekonomika Život v obci

Infrastruktura

a životní

prostředí

Cestovní ruch

Slabé

stránky

Nerovnoměrný

růst obyvatel

v různých částech

obce

Značná

závislost lokální

ekonomiky na

Strojmetalu

Závislost na

jiných obcích

v oblasti

sociálních

služeb

Vysoká intenzita

dopravy a tomu

neodpovídající

kvalita místních

komunikací

Nedostatečná

propagace

turistických

možností obce

Problematická

výstavba domů

s více byty

Absence

komerční zóny

Neexistence

služeb v

okrajových

osadách

Absence

kanalizace,

vodovodu

v některých

částech obce

Neexistence

restauračních

zařízení

v některých

lokalitách

Nedostatek

dostupných parcel

pro další výstavbu

Silná

ekonomická

vazba na hlavní

město, slabý

lokální pracovní

trh

Problematické

spojení PID do

Říčan

Neexistence

uceleného

krizového plánu

pro případ

nebezpečí a

neočekávaných

událostí

Nevyhovující a

neatraktivní

urbanistické

řešení centra obce

Absence širší

správní agendy

Nedostatečná

implementace

obnovitelných

zdrojů energie

Nedostatečné

zaměření na

vybrané cílové

skupiny

Neexistence

katalogu

místních

podnikatelů

Nedostatečnost

dopravních spojů

mimo špičku

Nedostatečné

využití

potenciálu obce

pro CR

Absence

chodníků

v některých

lokalitách

Nedostatek

parkovacích míst

Absence

odpadkových

košů v některých

lokalitách

56

Odlehlost a horší

dostupnost

některých osad

Oblasti Obyvatelstvo a

bydlení Ekonomika Život v obci

Infrastruktura

a životní

prostředí

Cestovní ruch

Příležitosti

Příliv nových

obyvatel a

mladých rodin

s dětmi

Nové možnosti

čerpání dotací

v novém

programovém

období EU

v souvislosti

s přechodem na

nové

technologie

Rozšíření

spolkové a

zájmové

činnosti v obci

v důsledku

příchodu

nových

obyvatel

Možnosti nových

dohod s okolními

obcemi, SČ

krajem a Hl. m.

Prahou o

zkvalitnění

dopravního

napojení obce

Kamenice

Perspektiva

dalšího rozvoje

služeb a

podnikatelského

prostředí

v důsledku

rostoucí

spádovosti obce

a příchodu

nových

obyvatel

Hrozby

Deformace

místního

realitního trhu

v důsledku

inflační spirály a

spekulativního

chování investorů

Zadlužení obce

v rámci

nevyhnutelných

velkých

investičních

akcí

Narušení

komunitního

života

v důsledku

pandemie

Covid 19 a

pomalé

integrace

cizinců

Nárůst intenzity

automobilové

dopravy a růst

zátěže místní

infrastruktury

Znečištění

prostředí

v důsledku

přílivu turistů

Narušení

krajiny

v důsledku

změn klimatu

Znečištění

způsobené

podnikatelskou

činností

Přetížení

kapacity

technické

infrastruktury

v důsledku

možného

rozšíření

výstavby

57

Aktualizace rozvoje místního potenciálu a rozvojových bariér v obci

Kamenice

Jak vyplývá z posledních statistických dat, analýzy hospodaření a výsledků dotazníkového

šetření, původně zpracovaná verze Strategického plánu obce Kamenice na období 2015 – 2021

představovala startovní čáru pro koncepční, vyvážený a progresivní rozvoj obc e. Je zjevné, že

z původně překotně rozrůstající a zahušťující se rekreační oblasti skládající se z většího

množství odlehlých a vzájemně jen obtížně komunikujících osad se stává kompaktní

samosprávný územní celek, jehož význam v rámci mikroregionu roste. Sílící obslužná

spádovost obce představuje jednoznačně nový potenciál obce, současně však nutnost

zvýšeného důrazu na vyváženost dalšího růstu, což může narážet na limity vyplývající z jejích

kompetencí. V této souvislosti je nutno uvést například problematiku dopravní zátěže, která je

velmi intenzivní a vztahuje se především k dopravní komunikaci, která není ve vlastnictví obce

(Pražská, resp. Benešovská, ulice). Tato rozvojová bariéra z minulého období přetrvává a řešit

ji je možné pouze výrazným a systém ovým posunem v oblasti dopravní infrastruktury a

obslužnosti ze strany Středočeského kraje, Hl. m. Prahy a všech obcí ležících na trase Praha –

Benešov.

Významný posun ale nastal v oblasti kvality místní dopravní infrastruktury a investic celkově.

V závislosti na dostupnosti dotačních titulů obec realizovala většinu z naplánovaných

investičních projektů při zachování finančního zdraví. Pro většinu naplánovaných a dosud

nerealizovaných aktivit je byla již zpracována projektová dokumentace a spuštění projekt ů je

jen otázkou shody v rámci zastupitelstva a dobrého finančního načasování.

V průběhu období byly v souladu se Strategickým plánem obce budovány nejdůležitější

chodníky a došlo k úpravám některých místních komunikací. Intenzivně byly realizovány

investice v oblasti občanské infrastruktury. V této souvislosti je nutné podotknout, že původní

strategický dokument byl koncipován jako výčet všech nutných i méně nutných záměrů

pokrývajících veškeré potřeby obyvatelstva a dalších místních aktérů zjištěných v prvním

realizovaném dotazníkovém šetření v roce 2014. Projektové záměry, které se v průběhu období

2015–2021 nestihly realizovat, tedy přecházejí do dalšího období, s úpravou indikátorů a

58

možných zdrojů financování podle aktuální situace. Co se týče neinvestičních aktivit, naprostou

většinu záměrů se podařilo naplnit, případně jejich realizace aktuálně dobíhá.

Ve vazbě na rozvojový potenciál obce, lze do něho nyní již zařadit i solidní infrastrukturní

základ, což před spuštěním původní verze Strategického plánu určitě nebylo možné. Obec

průběžně úspěšně reflektuje potřeby místních subjektů, a to jak obyvatel, tak podnikatelů i

turistů. Přesto zde zůstávají „rezervy“, které bude potřeba v období 2022-2027 postupně dále

redukovat. Slabinou zůstává horší kval ita některých místních dopravních komunikací ,

chybějící chodníky i parkovací místa , stejně tak nevyhovující napojení dvou osad .

Kanalizační síť stále není zcela kompletní a nebyl dosud pořízen pasport v oblasti technické

infrastruktury. Naopak je zjevné, ž e obec velmi dbá na udržitelnost svého rozvoje a v oblasti

redukce zdrojů znečištění byly realizovány všechny naplánované aktivity, případně jejich

realizace dobíhá. Důraz na naplnění cílů Taxonomie EU je rovněž možné pokládat za

významný potenciál obce z důvodu budoucí dobré dostupnosti dotačních a úvěrových

prostředků jak z národní, tak evropské úrovně.

Vzestup zaznamenal i místní podnikatelský sektor a zvýšila se vybavenost službami. Roste

význam místních podnikatelských subjektů jako zaměstnavatelů v mikroregionu, a to nejen pro

pracovníky s nízkou kvalifikací, ale také pro vysoce kvalifikované zaměstnance a vědecké

pracovníky. Kapacita místních vzdělávacích zařízení je dostatečná a pokrývá potřeby obce

Kamenice i části klientely z okolí. Větší odbyt zde zaznamenávají i trhovci, kteří zde mají stálou

klientelu nejen z řad místních obyvatel, ale i z řad turistů a obyvatel okolních obcí. Lze tedy

konstatovat, že předchozí období 2015 -2021 bylo úspěšné a obec Kamenice si během něho

vybudovala nezbytné záze mí pro svůj další rozvoj a také základ pro budoucí roli

mikroregionálního centra. Kamenice si bedlivě střeží svůj jedinečný potenciál v podobě

zdravého životního prostředí, a to i přesto, že počet turistů roste a v návaznosti na to rostou i

ubytovací kapacity a počet restauračních zařízení . Komunitní život je podporován, stejně

tak i zájmy jednotlivých osad, o čemž svědčí i určitý pokles určité původní horlivosti, pokud

jde o činnost osadních výborů.

V dalším období 2022 -2027 se bude soustředit na realiza ci nedokončených investičních

projektů a na zvyšování kvality života obyvatel, dostupnosti služeb a vylepšení vnější podoby

obce. Mimořádný důraz bude věnován na soulad navržených rozvojových záměrů s globálními

59

cíli definovanými mimo jiné v Taxonomii EU ( především udržitelnost (Sustainability) a

odolnost (Resilience)).

60

Návrhová část Strategického programového dokumentu obce

Kamenice pro období 2022- 2027

Motto:

Kamenice – klidná a bezpečná obec v zeleném zázemí Prahy

Střednědobá rozvojová vize obce Kamenice na období 2022-2027

Kamenice bude v roce 2027 prosperujícím mikroregionálním centrem s rozvinutou sítí služeb,

kulturními tradicemi a místním pracovním trhem poskytujícím odolné, udržitelné a bezpečné

zázemí obyvatelům i turistům. Kamenice bude i nadále přitažlivou obcí uprostřed zeleně, kde

se dobře žije i pracuje.

61

Strategické cíle obce Kamenice pro období 2022–2027

62

Strategický cíl Prioritní osy Priority Počet opatření/projektů

SC 1:

Přitažlivá Kamenice

PO 1.1

Komunita,

občanská

infrastruktura

IA NA

P 1.1.1

Školská zařízení

v Kamenici

8 2

P 1.1.2

Byty a pozemky

6 0

P 1.1.3

Regionální

kulturní centrum

Kamenice

3 0

P 1.1.4

Služby OÚ

Kamenice

2 1

P 1.1.5

Podpora

podnikání

v obci

Kamenice

0 3

PO 1.2

Kamenice pro

volný čas

P 1.2.1

Sportovní

zařízení

9 0

P 1.2.2

Cestovní ruch a

památky

4 1

PO 1.3

Zelená

Kamenice

P 1.3.1

Rozvoj zeleně

12 0

P 1.3.2

Čistota v obci

4 0

SC 2:

Smart Kamenice, obec

krátkých vzdáleností

PO 2.1

Rozvoj místní

dopravní

infrastruktury

P 2.1.1

Chodníky

18 0

P 2.1.2

Silniční

komunikace

15 0

P 2.1.3

Parkovací místa a

dobíjecí stanice

5 0

63

2.1.4

Cyklostezky a

ostatní

bezmotorové

komunikace

4 0

2.1.5

Hromadná

veřejná doprava

0 2

PO 2.2

Udržitelná

Kamenice:

technická

infrastruktura

a vodní

hospodářství

P 2.2.1

Kanalizace a

vodovody

13 1

P 2.2.2

Voda v krajině

4 2

PO 2.3

Chytrá, odolná

a bezpečná

Kamenice

P 2.3.1

Dopravní

bezpečnost

10 0

P 2.3.2

Kybernetická

bezpečnost a

odolnost

3 0

P 2.3.3

Bezpečnost a

odolnost ve

vztahu ke

změnám klimatu

a energetické

soběstačnosti

0 2

P 2.3.4

Bezpečnost

v rámci komunity

0 2

64

SC 1: Přitažlivá Kamenice

Strategický

cíl

Prioritní osa Priorita Typ a číslo

aktivity

Aktivita Indikátor

SC 1

Přitažlivá

Kamenice

PO 1.1

Komunita,

občanská

infrastruktura

1.1.1

Školská

zařízení v

Kamenici

IA 1.1.1 .1 Zvýšení kapacit mateřských

škol alt. dětských skupin

I 1.1.1.a

I 1.1.1 b

IA 1.1.1.2 Zřízení MŠ v Ládví

IA 1.1.1.3 Stavební úpravy v MŠ

Kamenice

IA 1.1.1.4 Renovace tělocvičny ZŠ

Kamenice, podlah, odvodu

dešťové vody

IA1.1.1.5 Energetická optimalizace ZŠ

Kamenice

IA 1.1.1.6 Vybudování hudebně-

výtvarné auly v ZŠ

Kamenice

IA 1.1.1.7 Doplnění vybavenosti

učeben ZŠ Kamenice

nábytkem a technikou

IA 1.1.1.8 Navýšení kapacity ZŠ

Kamenice

NA 1.1.1.9 Vytvoření manuálu pro

participaci okolních obcí na

provozu školských zařízení

v Kamenici

NA 1.1.1.10 Zapojení ZŠ Kamenice do

mezinárodních struktur

(ERASMUS, + a jiné)

1.1.2.

Byty a

pozemky

IA 1.1.2.1 Revitalizace areálu obecních

budov ve Skuhři

I 1.1.2 a

I 1.1.2 b

IA 1.1.2.2 Vybudování vhodného

areálu pro technické služby

IA 1.1.2.3 Výkup pozemku od Lesy

ČR a oplocení v okolí

Truhlářské ul.

IA 1.1.2.4 Zřízení bytového domu pro

účely sociálního bydlení

v Truhlářské ulici

IA 1.1.2.5 Revitalizace centra obce

IA 1.1.2.6 Přípravné práce na vytvoření

komerční zóny na Nové

hospodě

1.1.3

Regionální

kulturní

centrum

Kamenice

IA 1.1.3.1 Solární elektrárna a celková

energetická optimalizace KC

Kamenice a OÚ

I 1.1.3 IA 1.1.3.2 Relokace knihovny,

renovace WC a šaten v KC

IA 1.1.3.3 Nová etapa úpravy akustiky

v KC

1.1.4

Služby OÚ

IA 1.1.4.1 Provedení změn v územním

plánu

I 1.1.4

IA 1.1.4.2 Průběžné doplňování

technického vybavení obce

NA 1.1.4.3 Přípravné práce na přesunu

části agendy z ORP Říčany,

navýšení administrativní

kapacity (pasy, OP…)

1.1.5

Podpora

podnikání

v obci

Kamenice

NA 1.1.5.1 Dokončení katalogu

podnikatelských subjektů v

Kamenici

I 1.1.5 NA 1.1.5.2 Přípravné práce pro zahájení

EKO zemědělských aktivit

na obecních pozemcích

NA 1.1.5.3 Příprava Strategie podpory a

rozvoje místního

65

soukromého podnikání v

Kamenici

Strategický

cíl

Prioritní osa Priorita Typ a číslo

aktivity

Aktivita Indikátor

SC 1

Přitažlivá

Kamenice

PO 1.2

Kamenice pro

volný čas

1.2.1

Sportovní

zařízení

IA 1.2.1.1 Dokončení Teenage

parku

I 1.2.1

IA 1.2.1.2 Rekonstrukce

víceúčelové plochy,

dostavba atletického

areálu

IA 1.2.1.3 Dostavba

sportovního areálu:

hala

IA 1.2.1.4 Dostavba

sportovního areálu:

šatny, sál

IA 1.2.1.5 Dostavba

sportovního areálu –

venkovní sportoviště

IA 1.2.1.6 Zřízení beach

volejbalového hřiště

IA 1.2.1.7 Zřízení sportoviště:

pláž u

Struhařovského

rybníka

IA 1.2.1.8 Zřízení Pump -track

areálu

IA 1.2.1.9 Zřízení sáňkařské

dráhy na Sídliště I.

1.2.2

Cestovní ruch

a památky

IA 1.2.1.1 Ringhofferova

hrobka: realizace

obnovy plotu

I 1.2.2

IA 1.2.2.2 Ringhofferova

hrobka: realizace

opravy objektu

IA 1.2.2.3 Kostel Kamenice:

oprava objektu

IA 1.2.2.4 Relokace

Čertovského kamene

do Struhařova

NA 1.2.2.5 Zahájení diskuse o

pořízení zámku

Kamenice do

vlastnictví obce

66

Strategický

cíl

Prioritní osa Priorita Typ a číslo

aktivity

Aktivita Indikátor

SC 1

Přitažlivá

Kamenice

PO 1.3

Zelená

Kamenice

1.3.1

Péče o zeleň

IA 1.3.1.1 Výsadba stromořadí

Jílovská ul.

I 1.3.1

IA 1.3.1.2 Výsadba stromořadí

Kuklík (mezi

Benešovskou a

Leknínovou)

IA 1.3.1.3 Rekonstrukce ovocné aleje

Kostelecká ul.

IA 1.3.1.4 Výsadba stromořadí

Spojovací ul.

IA 1.3.1.5 Výsadba stromů Korunní

ul.

IA 1.3.1.6 Výsadba stromů ul. Na

Pokraji

IA 1.3.1.7 Revitalizace javorové

aleje Mládí v Návršní

IA 1.3.1.8 Realizace regenerace

zeleně v areálu

Ringhofferovy hrobky

IA 1.3.1.9 Regenerace stromořadí

podél cesty v louce ve

Skuhři (Hledíková a

Hamerská ul)

IA 1.3.1.10 Výsadba stromořadí podél

cesty v louce mez ulicí

Olšová a K čističce

IA 1.3.1.11 Zprůchodnění obory Na

Vlkové (z Vitíkova

k Hamerskému rybníku)

IA 1.3.1.12 Výsadba stromořadí Na

Pokraji – Ringhofferova

ul.

1.3.2

Čistota v obci

IA 1.3.2.1 Dovybavení obce

lavičkami a odpadkovými

koši

I 1.3.2 a

I 1.3.2 b

IA 1.3.2.2 Zřízení re-used centra

IA 1.3.2.3 Doplnění stanovišť

separovaného odpadu

IA 1.3.2.4 Zřízení kompostovacích

stanovišť

67

SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých vzdáleností

Strategický

cíl

Prioritní osa Priorita Typ a číslo

aktivity

Aktivita Indikátor

SC 2

Smart

Kamenice,

obec krátkých

vzdáleností

PO 2.1

Rozvoj místní

dopravní

infrastruktury

2.1.1.

Chodníky

IA 2.1.1.1 Stezka

Ringhofferova ulice

ze Struhařova do

Štiřína mimo těleso

komunikace (v

ochranném pásu

lip), využití

zprůchodnění

pozemkem parku

I 2.1.1

IA 2.1.1.2 Pěšina pod silnicí

na části hráze

Štiřínského

rybníka: založení

(vysekání a

srovnání) a údržba

návaznost na

rekonstrukci

parčíku

IA 2.1.1.3 Ringhofferova,

Návršní-Štiřínská

stodola

IA 2.1.1.4 Realizace:

Ringhofferova,

Stodola-zámek

Štiřín

IA 2.1.1.5 Realizace:

Ringhofferova,

zámek Štiřín -ke

staré hrázi Štiřín

IA 2.1.1.6 Realizace:

Želivecká, Štiřínská

stodola-Šeříková

IA 2.1.1.7 Realizace: Štiřínská

– Želivecká k

Šeříkové

IA 2.1.1.8 Ringhofferova,

Benešovská-K

Dubu

68

IA 2.1.1.9 Ringhofferova,

Kolmá -Krátká

IA 2.1.1.10 Realizace: Jílovská,

Kozí kámen -náves

Těptín

IA 2.1.1.11 Realizace: Jílovská-

Těptín, zadní cesta

IA 2.1.1.12 Táhlá od kapličky k

hasičárně

IA 2.1.1.13 Realizace: Jílovská,

Táhlá-Topolová

IA 2.1.1.14 Realizace: Jílovská,

centrum Těptína od

zastávky MHD –

hospoda U lípy ,

k prodejně potravin

Těptín

IA 2.1.1.15 Ládví Benešovská,

Olšová-Valnovka

IA 2.1.1.16 Realizace:

Benešovská, BUS

Kuklík, odbočka

Mokřany

IA 2.1.1.17 Realizace: Pražská,

MŠ-Nová Hospoda

IA 2.1.1.18 Realizace: Pražská-

Na Květnici –

Jednosměrná

2.1.2

Silniční

komunikace

IA 2.1.2.1 K čističce –

propojení ZŠ a

Benešovské

I 2.1.2

IA 2.1.2.2 Kuklík – Mokřany,

úprava v nižším

standardu

IA 2.1.2.3 Letohradská- Letní

(Kuklík)-

rekonstrukce a nová

komunikac

IA 2.1.2.4 Líbezná, Valnovka

– úprava povrchu

IA 2.1.2.5 Líbezná –Lomená –

Řepčická –

propojení Ládví –

Řepčice

IA 2.1.2.6 Lýková, Valnovka –

úprava v nižším

standardu

69

IA 2.1.2.7 Ládeves-Babice –

propojení , nová

komunikace

IA 2.1.2.8 Okružní,

Olešovice- řešení

dešťové kanalizace,

úprava povrchu,

odvodnění,

kanalizace

IA 2.1.2.9 Spojovací- úprava

povrchu

IA 2.1.2.10 Slámová,

Struhařov- úprava

povrchu, řešení

odvodu dešťové

vody

IA 2.1.2.11 Třešňová, Tvrdá,

Tavolníková-

úprava povrchu

IA 2.1.2.12 K loukám – cesta

pod školou

IA 2.1.2.13 Vnitřní – úprava

povrchu

komunikace

IA 2.1.2.14 Realizace: Založení

nové cesty

propojení ulice Na

Pokraji a Návršní

dle ÚP

IA 2.1.2.15 Realizace:

Participace a

spolufinancování

staveb souvisejících

s rekonstrukcí

krajských silnic

II/603-II/107

2.1.3.

Parkovací

místa a

dobíjecí

stanice

IA 2.1.3.1 Realizace:

Bike&Ride –

zbudování

přístřešku pro kola

na Ringhoffer ově

nám. I 2.1.3

IA 2.1.3.2 Realizace: Zřízení

parkovišť v osadách

obce Kamenice

IA 2.1.3.3 Realizace:

Vybudování míst

70

krátkodobého stání

u zastávek PHD

IA 2.1.3.4 Parkovací místa u

rozhledny

IA 2.1.3.5 Zřízení dobíjecích

stanic pro

elektromobily/

elektrokola

2.1.4

Cyklostezky a

ostatní

bezmotorové

komunikace

IA 2.1.4.1 Úprava povrchu a

značení cyklostezek

I 2.1.4

IA 2.1.4.2 „Koldokol“

Kamenice:

bezpečný a značený

(malý a velký)

cyklo-okruh kolem

Kamenice

IA 2.1.4.3 Vyznačení a úpravy

koňských stezek

mimo pěší trasy

IA 2.1.4.4 Založení cesty

(vysekání a

srovnání terénu)

mezi K9 a K8,

výsadba aleje –

propojení ulice Na

Pokraji a Návršní

2.1.5

Hromadná

veřejná

doprava

NA 2.1.5.1 Zavedení školního

autobusu

I 2.1.5

NA 2.1.5.2 Vytvoření

efektivního systému

pomoci seniorům v

zajištění nutné

přepravy

71

Strategický

cíl

Prioritní osa Priorita Typ a číslo

aktivity

Aktivita Indikátor

SC 2

PO 2.2

Udržitelná

Kamenice:

technická

infrastruktura

a vodní

hospodářství

2.2.1

Kanalizace a

vodovody

IA 2.2.1.1 Realizace:

Propojení

vodovodních řadů

Těptín, Táhlá –

Topolová

I 2.2.1

IA 2.2.1.2 Realizace: Oprava

rozdělovací šachty

Brtnice

IA 2.2.1.3 Realizace:

Kanalizace

Všedobrovice +

Štiřín

IA 2.2.1.4 Realizace:

Dokončení

kanalizace v ulici

Ringhofferova v

centru obce

IA 2.2.1.5 Realizace:

Splašková a

dešťová kanalizace

Okružní

IA 2.2.1.6 Vodovod +

kanalizace Skuheř

IA 2.2.1.7 Projekt – koncept –

pasport: rozvoj

technické

infrastruktury v

obci

IA 2.2.1.8 Kanalizace

Trnková, Točitá

IA 2.2.1.9 Oprava a rozšíření

dešťové kanalizace

Těptín

IA 2.2.1.10 Dešťová kanalizace

Řepčická,

Všedobrovice

IA 2.2.1.11 Oprava propustku

pod

Všedobrovickou

alejí

IA 2.2.1.12 Rozšíření vodojemů

IA 2.2.1.13 Rozšíření ČOV

NA 2.2.1.14 Nastavení systému

kontroly nakládání

s odpadními

vodami

72

2.2.2

Voda v

krajině

IA 2.2.2.1 Zbudování příkopů

a průlehů –

zadržování vody v

krajině

I 2.2.2

IA 2.2.2.2 Regenerace tůně

pod Bílou skálou

(ojedinělý vodní

biotop s bohatým

výskytem

obojživelníků s

regionálním

významem)

IA 2.2.2.3 Obnova soustavy

malých vodních

ploch na Ládví pod

ulicí Lesní v rámci

koncepce

zadržování vody v

krajině

IA 2.2.2.4 Vybudování

suchého poldru

NA 2.2.2.5 Likvidace

nežádoucího

porostu v rybnících

NA 2.2.2.6 Vyčištění

vybraného rybníka

pro účely veřejného

koupání

73

Strategický

cíl

Prioritní osa Priorita Typ a číslo

aktivity

Aktivita Indikátor

SC 2

PO 2.3

Chytrá,

odolná a

bezpečná

Kamenice

2.3.1

Dopravní

bezpečnost

IA 2.3.1.1 Bezpečnostní řešení okolí

ZŠ

I 2.3.1

IA 2.3.1.2 Zbudování kruhového

objezdu: křižovatka

Olešovice, výjezd z

Kamenice

IA 2.3.1.3 Bezpečnostní řešení

křižovatky Olešovice,

Pražská x Ringhofferova

IA 2.3.1.4 Bezpečnostní opatření

Jednosměrná x Kalinová x

Ringhofferova – „kapka“

IA 2.3.1.5 Bezpečnostní opatření

Pražská, Olešovice,

zpomalení do vjezdu –

„kapka“

IA 2.3.1.6 Ringhofferova,

Všedobrovice, zpomalení

při vjezdu (alternativa

zónové měření)

IA 2.3.1.7 Bezpečnostní opatření u

hasičské zbrojnice

Všedobrovice-

zpomalovací práh

IA 2.3.1.8 Ringhofferova, Štiřín,

Šeříková, zpomalení při

vjezdu (alternativa zónové

měření)

IA 2.3.1.9 Bezpečnostní řešení

křižovatky U dvora ZŠ

Kamenice

IA 2.3.1.10 Posílení veřejného

osvětlení v kritických

lokalitách

2.3.2

Kybernetická

bezpečnost a

odolnost

IA 2.3.2.1 Zřízení nových optických

sítí pro vysokorychlostní

internet

I 2.3.2 IA 2.3.2.2 Zajištění kyberbezpečnosti

OÚ Kamenice

IA 2.3.2.3 Posílení

vysokorychlostního

internetu v obci

74

2.3.3

Bezpečnost a

odolnost ve

vztahu ke

změnám

klimatu a

energetické

soběstačnosti

NA 2.3.3.1 Příprava krizových scénářů

pro případ přírodních

katastrof

I 2.3.3

NA 2.3.3.2

Příprava krizového

scénáře pro případ

blackout

2.3.4

Bezpečnost

v rámci

komunity

NA 2.3.4.1 Příprava strategie

integrace cizinců v obci

Kamenice I 2.3.4

NA 2.3.4.2 Příprava prevence sociální

exkluze v obci Kamenice

75

Karty indikátorů k prioritám Strategického plánu 2022-2027

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.1.1: Školská zařízení v Kamenici

Indikátor: I 1.1.1 a

Název:

Systém energetické optimalizace ZŠ Kamenice

Měrná jednotka: Existence funkčního systému energetické

soběstačnosti ZŠ Kamenice

Optimální směr: Ano/ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

není

existuje 2025

Popis měřítka:

Obec usiluje o výraznou redukci nákladů na energie u všech obecních objektů

v návaznosti na Taxonomii EU – dlouhodobá udržitelnost. Vzhledem k

dlouhodobému každoročnímu nárůstu populace obce, který lze předpokládat i

v dalších letech, růstu počtu žáků v základní škole umocněnému migračním

přílivem z Ukrajiny a makroekonomickému vývoji v České republice je nezbytné

zajistit energetickou nezávislost ZŠ v maximální možné míře.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

Příprava v průběhu let 2022 – 2025, vyhodnocení dílčích kroků 1x/rok

Hotový systém: kontrola k 31.12. 2025

76

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.1.1: Školská zařízení v Kamenici

Indikátor: I 1.1.1 b

Název:

Manuál pro participaci okolních obcí na

provozu školských zařízení v Kamenici

Měrná jednotka: Existence manuálu

Optimální směr: Ano/ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

není

existuje 2023

Popis měřítka:

Základní škola Kamenice se postupně stává školským zařízením mikroregionálního

významu, které poskytuje vzdělání dětem celé formující se spádové oblasti obce

Kamenice. Tato spádová oblast roste s celkovým mikroregionálním vlivem obce

Kamenice a je nezbytné , aby jednotlivé obce participovaly na jejím provozu, což

přispěje k vyšší kvalitě vzdělávacích služeb.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

Hotový manuál: kontrola k 31.12. 2023

77

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: i. Byty a pozemky

Indikátor: I 1.1.2 a

Název:

Připravený nový areál pro technické

služby

Měrná jednotka: Existence připraveného areálu

Optimální směr: Ano/ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

není

existuje 2024

Popis měřítka:

Obce Kamenice dosud nedisponuje moderním komplexním areálem, který by

sloužil jako zázemí technických služeb s možností garážování vozidel a ostatního

mobiliáře, včetně odpovídajícího kancelářského zázemí. Areál umožní a usnadní

bezpečné zajištění a údržbu veškeré techniky a jeho existence v dlouhodobém

horizontu přispěje k úsporám obecního rozpočtu.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

Hotový manuál: kontrola k 31.12. 2024

78

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.1.2 Byty a pozemky

Indikátor: I 1.1.2 b

Název:

Hotová a schválená kompletní projektová

dokumentace k revitalizaci náměstí

Měrná jednotka: Existence kompletní projektové dokumentace

Optimální směr: Ano/ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

není

Existuje a je schválen ZOK 2024

Popis měřítka:

Obec Kamenice dlouhodobě řeší konečnou estetickou a funkční podobu náměstí,

které představuje klíčový prostor pro setkávání obyvatel. Náměstí by mělo být

vyhledávaným a oblíbeným místem setkávání, místem pro obchodní a komunitní

aktivity a mělo by sloužit všem obyvatelům Kamenice, obyvatelům okolních

spádových obcí, využívajícím služeb obce, a turistům.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

Kompletní projektová dokumentace: kontrola k 31.12. 2024

79

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.1.3 Regionální kulturní centrum

Kamenice

Indikátor: I 1.1.3

Název:

Systém energetické optimalizace Kulturního

centra Kamenice

Měrná jednotka: Existence funkčního systému energetické

soběstačnosti KC Kamenice

Optimální směr: Ano/ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

není

Existuje 2026

Popis měřítka:

Obec usiluje o výraznou redukci nákladů na energie u všech obecních objektů

v návaznosti na Taxonomii EU – dlouhodobá udržitelnost. Vzhledem k

dlouhodobému každoročnímu nárůstu populace obce, růstu spádovosti obce a

makroekonomické situaci je nezbytné dbát na zajištění energetické soběstačnosti

budov ve vlastnictví obce v maximální možné míře.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

Hotový system k 31.12. 2026

80

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.1.4 Služby OÚ Kamenice

Indikátor: I 1.1.4

Název:

Kompletní soupis agendy určené pro

přesun z ORP Říčany na OÚ Kamenice

Měrná jednotka: Existuje

Optimální směr: Ano/ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

není

Existuje 2023

Popis měřítka:

Vzhledem k sílící spádovosti obce Kamenice a jejímu populačnímu růstu je vhodné

přesunout část agendy z MÚ v Říčanech blíže k občanům obce Kamenice a

nejbližšího okolí. Bude tím významně usnadněna dostupnost některých služeb

veřejné správy a redukována nutnost dojížďky do Říčan za běžnou agendou.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

2023

81

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.1.5 Podpora podnikání v obci

Kamenice

Indikátor: I 1.1.5

Název:

Katalog místních podnikatelů

Měrná jednotka: Existuje

Optimální směr: Ano/ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

není

Existuje 2023

Popis měřítka:

Obec Kamenice reaguje na zvýšenou potřebu dostupnosti běžných komerčních

služeb na jejím území. Přehledný katalog místních podnikatelů usnadní dialog mezi

místní nabídkou a poptávkou a přispěje k rozvoji místního trhu zboží a služeb,

nepřímo potom k rozvoji trhu pracovního.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

2023

82

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.2.1 Sportovní zařízení

Indikátor: I 1.2.1

Název:

Navýšení počtu dokončených sportovních

objektů

Měrná jednotka: Dokončený sportovní objekt

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

2 5 2027

Popis měřítka:

Navýšení počtu sportovních zařízení významně zvýší kvalitu života obyvatel obce,

posílí atraktivitu obce pro turisty i obyvatele okolních obcí. Tato skutečnost bude

mít pozitivní dopad na mikroregionální význam obce, rozvoj místního trhu zboží a

služeb a cestovního ruchu.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

83

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.2.2 Cestovní ruch a památky

Indikátor: I 1.2.2

Název:

Navýšení počtu opravených objektů

cestovního ruchu/památek

Měrná jednotka: Opravený objekt cestovního ruchu/památka

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 3 2027

Popis měřítka:

Opravené památkové objekty zvýší kulturní potenciál a návštěvnost obce, což posílí

její celkovou atraktivitu Tato skutečnost bude mít pozitivní dopad na

mikroregionální význam obce, rozvoj místního trhu zboží a služeb a cestovního

ruchu.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

84

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.3.1 Péče o zeleň

Indikátor: I 1.3.1

Název:

Rozšíření zelených ploch/nová výsadba

Měrná jednotka: Počet investičních projektů v oblasti péče o zeleň

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 5 2027

Popis měřítka:

Zeleň v obci Kamenice představuje jeden z jejích hlavních rozvojových parametrů.

Místní zeleň přitahuje nové obyvatele i turisty a péče o ní je pro obec zásadní. Na

dané období je naplánována rekultivace, doplňující výsadba i kompletní obnova

alejí a dalších veřejných prostranství.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

85

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.3.2 Čistota obci

Indikátor: I 1.3.2a

Název:

Doplněný mobiliář

Měrná jednotka: Počet nových laviček

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 10 2027

Popis měřítka:

Obec Kamenice dlouhodobě usiluje o rozšíření počtu míst k relaxaci a posezení na

frekventovaných veřejných prostranstvích. Doplnění mobiliáře bude probíhat

každoročně v postupných krocích.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

86

Strategický cíl: SC1: Přitažlivá Kamenice

Priorita: 1.3.2 Čistota obci

Indikátor: I 1.3.2b

Název:

Zřízené re-used centrum

Měrná jednotka: Existence

Optimální směr: Ano x ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 existuje 2024

Popis měřítka:

V souladu s Taxonomií EU – Udržitelnost (Sustainability) obec plánuje zřídit re –

used centrum s cílem podpořit opakované využití nepotřebných předmětů.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

2024

87

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.1.1 Chodníky

Indikátor: I 2.1.1

Název:

Realizované investiční projekty

Měrná jednotka: Počet realizovaných investičních projektů

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 9 2027

Popis měřítka:

Obec Kamenice se v dlouhodobém horizontu soustředí na dobudování místní

infrastruktury s cílem omezit individuální automobilovou dopravu na krátké

vzdálenosti. K většímu komfortu chodců jsou nezbytné chodníky propojující

zejména odlehlejší části obce. Chodníky budou budovány primárně v šíři 2 m,

budou doplněny o chybějící autobusové zastávky především na Těptíně. Chodníky

bude nesvětlovat úsporné veřejné osvětlení. Nasvětlené budou rovněž přechody pro

chodce, které budou budovány současně s chodníky. Těleso chod níku bude

obsahovat chráničky pro vysokorychlostní internet a ovládání chytrého veřejného

osvětlení. Dešťová voda bude v ve vhodných místech průběžně zasakována a

pokud to nebude možné bude souběžně s chodníkem dobudována dešťová

kanalizace s odtokem do vodoteče nebo do vsakovacích objektů. Prvními v pořadí

v realizaci by měly být chodníky – Chodník Těptín II. – kde se jedná se o výstavbu

chodníků jednostranně podél silnice III/1052 a autobusových zastávek v jízdních

pruzích a krytých nástupišť, včetně navazujícího propojení můstkem s opěrnými

zdmi do ulice Kaštanová, druhým prioritním chodníkem z této skupiny je chodník

Těptín III od školy na návsi směrem na Jílové, kde bude nezbytné dobudovat

lokálně opěrné zdi a šířku vzhledem prostorovým poměrům omezit na 1,5 m.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

88

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.1.2 Silniční komunikace

Indikátor: I 2.1.2

Název:

Realizované investiční projekty

Měrná jednotka: Počet realizovaných investičních projektů

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 5 2027

Popis měřítka:

Obec Kamenice se v dlouhodobém horizontu soustředí na dobudování místní

infrastruktury s cílem zvýšit kvalitu místních silničních komunikací a usnadnit tak

dostupnost zejména odlehlejších lokalit v obci.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

89

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.1.3 Parkovací místa a dobíjecí stanice

Indikátor: I 2.1.3

Název:

Nová parkovací místa

Měrná jednotka: Počet zřízených nových parkovacích míst

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 20 2027

Popis měřítka:

Obec Kamenice se v dlouhodobém horizontu soustředí na dobudování místní

infrastruktury s cílem zvýšit počet parkovacích míst, zřídit dobíjecí stanici a P&R.

Tyto projekty mají zvýšit komfort pro obyvatele i návštěvníky v souladu

s Taxonomií EU.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

90

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.1.4 Cyklostezky a ostatní bezmotorové

komunikace

Indikátor: I 2.1.4

Název:

Realizované investiční projekty

Měrná jednotka: Počet realizovaných investičních projektů

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 2 2027

Popis měřítka:

Obec Kamenice se v dlouhodobém horizontu soustředí na dobudování místní

infrastruktury s cílem podpořit nemotorovou dopravu na území obce.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

91

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.1.5 Hromadná veřejná doprava

Indikátor: I 2.1.5

Název:

Manuál pro zajištění nutné přepravy

Měrná jednotka: Existuje

Optimální směr: Ano x ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

není existuje 2023

Popis měřítka:

Obec Kamenice pečuje o seniory v oblasti zajištění nutné přepravy. Za tím účelem

bude vytvořen manuál pro zajištění této služby ze strany obce, který bude možné

v případě potřeby také využít pro přepravu handicapovaných či jinak

znevýhodněných či ohrožených osob.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

92

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.2.1 Kanalizace a vodovody

Indikátor: I 2.2.1

Název:

Realizované investiční projekty

Měrná jednotka: Počet realizovaných investičních projektů

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 6 2027

Popis měřítka:

Obec Kamenice průběžně buduje chybějící základní technickou infrastrukturu,

některé lokality v obci dosud nejsou napojeny na kanalizaci či vodovod, případně

tyto již vyžadují obnovu. Priorita bude naplňována průběžně v rámci období,

v závislosti na dotačních možnostech a vnější makroekonomické situaci.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

93

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.2.2 Voda v krajině

Indikátor: I 2.2.2

Název:

Realizovaný investiční projekt

Měrná jednotka: Počet realizovaných investičních projektů

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 1 2027

Popis měřítka:

Péče o krajinu a vodní plochy je jedna z důležitých priorit rozvoje obce. V rámci

této priority jsou naplánovány investiční i neinvestiční aktivity zaměřené na kvalitu

vodních ploch a jejich přirozenou návaznost na okolní krajinu.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

94

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.3.1 Dopravní bezpečnost

Indikátor: I 2.3.1

Název:

Nová bezpečnostní opatření

Měrná jednotka: Počet nově zřízených bezpečnostních opatření

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 4 2027

Popis měřítka:

Vzhledem k celotýdennímu hustému silničnímu provozu na území obce Kamenice

je nezbytné minimalizovat riziko dopravních nehod a ohrožení zdraví obyvatel i

návštěvníků. Z tohoto důvodu je plánováno zřízení celé řady bezpečnostních prvků,

které budou realizovány postupně v průběhu celého období ve vazbě na dostupné

dotační příležitosti.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

95

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.3.2 Kybernetická bezpečnost a odolnost

Indikátor: I 2.3.2

Název:

Realizovaný investiční projekt

Měrná jednotka: Počet realizovaných investičních projektů

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 1 2027

Popis měřítka:

S růstem populace, počtu návštěvníků a registrovaných firem je nezbytné v průběhu

období zajistit posílení internetu a s tím související kybernetické bezpečnosti.

Plánováno je několik investičních aktivit.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

96

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.3.3 Bezpečnost a odolnost ve vztahu ke

změnám klimatu a energetické soběstačnosti

Indikátor: I 2.3.3

Název:

Krizový scénář

Měrná jednotka: Počet připravených krizových scénářů

Optimální směr: 

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta, starosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

0 2 2027

Popis měřítka:

S růstem populace, počtu návštěvníků a počtu registrovaných firem je nezbytné

v průběhu období zajistit chybějící krizové scénáře pro nenadálé situace související

s klimatickými změnami a celou řad ou dalších bezpečnostních hrozeb . Jsou

naplánovány neinvestiční aktivity s cílem tyto scénáře připravit jednotlivě pro

konkrétní hrozby.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

1x rok

97

Strategický cíl: SC 2: Smart Kamenice, obec krátkých

vzdáleností

Priorita: 2.3.4 Bezpečnost v rámci komunity

Indikátor: I 2.3.4

Název:

Strategie prevence sociální exkluze

Měrná jednotka: existuje

Optimální směr: ano x ne

Garant za naplnění měřítka a cíle: Místostarosta

Současný stav

Plán

Rok dosažení

není existuje 2023

Popis měřítka:

Obec Kamenice vykazuje nízké riziko sociální exkluze a nízkou míru kriminality.

Vzhledem k aktuálnímu dění a migračním tokům existuje nicméně určité riziko

problémů se začleňováním do majoritní komunity, a to nejen ze strany cizinců, jak

vyplývá z výsledků dotazníkového šetření realizovaného v obci Kamenice v létě

2021. Z tohoto důvodu je potřeba vyhotovit strategii pro bezproblémovou integraci

v nejkratším možném termínu.

Perioda

vyhodnocování

měřítka:

2023

Stáhnout původní dokument (archiv) → · zdroj na webu obce

← Dokumenty