◎ Komunální volby 2026 · Kamenice
Facebook Jdeme volit · 2026
Dokument

Demografická analýza (2038)

🗓 Dokument z roku 2038

📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →

Demografická analýza

a projekce počtu

obyvatel

obce Kamenice

v období 2023-2038

SC & C spol. s r.o.

Krakovská 7

110 00 Praha 1

Tel: +420 773 780 828

e-mail: demografickyportal@scac.info

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 2

Obsah

1. Slovníček pojmů a seznam zkratek ………………………….. ………………………….. …………. 3

2. Metodologie ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………….. 4

3. Stručná charakteristika regionu ………………………….. ………………………….. ……………… 5

4. Obyvatelstvo ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………. 6

Počet a pohyb obyvatelstva ………………………….. ………………………….. …………………….. 6

Věková struktura ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………….. 8

Bydlení – výstavba ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……….. 9

Školství a dojížďka do škol ………………………….. ………………………….. ………………………… 10

5. Shrnutí současného stavu ………………………….. ………………………….. ……………………… 16

6. Prognóza obyvatelstva – vstupní parametry ………………………….. ………………………. 17

Plodnost ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………… 18

Úmrtnost ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………………….. 19

Stěhování ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………20

7. Prognóza obec Kamenice– výstupy ………………………….. ………………………….. ………21

7.1 Projekce celkového stavu ………………………….. ………………………….. ……………….21

7.2 Projekce věkové struktury ………………………….. ………………………….. ………………..22

7.3 Projekce počtu dětí ve věku 0-15 let ………………………….. ………………………….. .22

7.4 Projekce počtu osob nad 65 let ………………………….. ………………………….. ………25

8. Souhrnná prognóza obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec –

výstupy ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………………………. 26

9. Souhrnná prognóza obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří – výstupy .31

10. Shrnutí ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………… 36

Zdroje dat a literatura ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……..38

Příloha 1 ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………… 39

Prognóza Kamenice ………………………….. ………………………….. ………………………….. …….39

Příloha 2 ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………… 41

Populační pohyb obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku a Křížkový Újezdec …..41

Sulice ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………. 41

Radějovice ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………42

Kostelec u Křížku ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……….43

Křížkový Újezdec ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……….44

Příloha 3: ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………….. 45

Prognóza obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku a Křížkový Újezdec ………………45

Příloha 4: ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………….. 47

Populační pohyb obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří ……………………. 47

Velké Popovice ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………..47

Petříkov ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………48

Řehenice ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………………49

Pohoří ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………… 50

Příloha 5: ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………….. 51

Prognóza obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří ………………………….. ……51

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 3

1. Slovníček pojmů a seznam zkratek

ČSÚ Český statistický úřad

SLDB Sčítání lidu, domů a bytů

SOORP Správní obvod obec s rozšířenou působností

Úp/úhrnná plodnost

Úhrnná plodnost = součet měr plodnosti podle věku

vyjadřující intenzitu plodnosti dané populace v

daném časovém období (obvykle kalendářní rok).

Věková pyramida

(také věková struktura) představuje grafické

znázornění věkové struktury obyvatelstva daného

regionu. Na ose Y je znázorněn věk. Na ose X

relativní zastoupení věkové skupiny na celkovém

počtu obyvatel (odděleně pro muže a ženy).

Kohortě-komponentní

metoda

Postup založený na odhadu tří základních složek

(komponent) populačního vývoje (plodnosti,

úmrtnosti a migrace) se nazývá kohortně- –

komponentní metoda

Migrační saldo

Saldo migrace je rozdíl mezi přistěhovalými a

vystěhovalými v rámci územní jednotky a období,

zpravidla za kalendářní rok. Charakterizuje tedy

přírůstek (úbytek) obyvatelstva stěhováním

Přirozená měna

Přirozená měna je jedním ze základních procesů

ovlivňující vývoj počtu obyvatel v území. Je

výsledkem přirozeného rozmnožování a umírání

obyvatelstva. Podle vztahu těchto procesů jde buď

o přirozený přírůstek nebo úbytek

Demografická projekce a

prognózy

jsou odhady budoucího celkového počtu obyvatel

a většinou i pohlavní a věkové struktury dané

populace. Demografická projekce je definována

jako souhrn výpočtů, kterými odhadujeme další

vývoj populace.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 4

2. Metodologie

Prognóza budoucího vývoje populace obce využívá tzv. kohortně -komponentní

metodu. Tento přístup je založen na segmentaci populace do dílčích věkových skupin,

které jsou vystaveny rozdílnému působení demografických procesů (porodnosti,

úmrtnosti a migrace). Metoda spočívá v posunu žijících osob mezi věkovými

skupinami, tedy v převodu počtu žijících osob v dokončeném věku x na počet žijících

v dokončeném věku x+1 po 1 roce prognózy.

Parametry modelu kohortně-komponentní metody představují věkově specifické míry

plodnosti, koeficienty přežití vypočítané z podrobných úmrtnostních tabulek odděleně

pro muže a ženy a migrační statistiku – saldo migrace.

Prognóza byla zpracována odděleně pro muže a ženy po jednotkách věku s výchozí

věkovou strukturou k 31. 12. 2022 a s horizontem prognózy do roku 2037. Zde je

potřeba upozornit, že na lokální úrovni je nejvhodnější horizont zhruba 10 let,

maximálně 15 let, protože s časem spolehlivost prognózy klesá.

Demografická studie čerpá z více datových zdrojů. Primárním zdrojem dat o

obyvatelstvu jsou statistiky vedené Českým statistickým úřadem, a to jak statistiky

přirozené měny, tak výsledky Sčítání lidu, domů a bytů, které proběhlo na území České

republiky na posledy v roce 2021. Více k metodice dat poskytovaných Českým

statistickým úřadem:

„Počet obyvatel k určitému okamžiku, tedy početní stav obyvatel, je jedním ze základních údajů

demografické statistiky. Český statistický úřad (ČSÚ) jej zpracovává na základě výsledků sčítání lidu, domů

a bytů a každoroční bilance demografických událostí – nejde o údaj přebíraný z registru obyvatel

zřízeného pro veřejnou správu. Stav obyvatel je vždy specifikován rozhodným časovým okamžikem a

územím.

Údaje o počtu a složení obyvatel se získávají z periodicky konaných (cca jednou za 10 let) sčítání lidu,

domů a bytů a z údajů o pohybu obyvatel a jejich bilancí, vycházejících ze

statistik narozených, zemřelých a stěhování, pro bilanci podle rodinného stavu také ze statistik sňatků a

rozvodů. Výstupy ze sčítání lidu, domů a bytů z let 2011 a 2021 jsou za obvykle bydlící obyvatelstvo. Počty

obyvatel zveřejňované v rámci výsledků těchto sčítání se tak na národní i regionální úrovni liší od výstupů

běžné (každoroční) demografické statistiky, pro které je směrodatný registrovaný pobyt obyvatele ČR1

Demografická prognóza představuje výhled do budoucna, který je platný k

aktuálnímu okamžiku vzniku prognózy. Obecně platí, že je vhodné demografickou

prognózu pravidelně aktualizovat jednou za tři až čtyři roky nebo v případě, kdy se

objeví nepředvídaná ok olnost – např. změna územního plánu, velký developer, se

kterým se nepočítalo, či jiná změna, která ovlivní atraktivnost zdejšího bydlení.

1 Metodika evidence počtu obyvatel: https://www.czso.cz/csu/czso/pocet_obyvatel_m

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 5

3. Stručná charakteristika regionu

Obec Kamenice se nachází v suburbánním pásmu Hlavního města Prahy, v okrese

Praha-východ přibližně 20 km jihovýchodně od Prahy. Tato skutečnost od 90. let

minulého století výrazně ovlivňuje její socioekonomický rozvoj, především velikost a

skladbu populace. Obec leží na samém okraji okresu Praha-východ, sousedí s katastry

obcí Velké Popovice (Praha východ), Kostelec u Křížků (Praha-východ), Pohoří (Praha

– západ), Kamenný Přívoz (Praha západ), Řehenice (Benešov) a Krhanice (Benešov).

Obec leží přibližně 6 k m jihozápadně od sjezdu dálnice D1 Všechromy (Praha –

východ), podél silnice Pražské a navazující Benešovské. Obec Kamenice je obec s

pověřeným obecním úřadem a spadá do správního obvodu ORP Říčany. Co se týče

dopravní obslužnosti, jsou v provozu pravidelné linky PID směřující do Prahy a existuje i

dostupné vlakové spojení (z Velkých Popovic) na Prahu – Hlavní nádraží a Benešov u

Prahy.

Poloha Kamenice včetně výborného dopravního propojení a okolní přírodní podmínky

činí Kamenici velice atraktivní pro trávení volného času i pro trvalé bydlení.

Zdroj: https://www.mapy.cz

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 6

4. Obyvatelstvo

Počet a pohyb obyvatelstva

Historický a současný vývoj počtu obyvatelstva žijícího ve sledovaném území je

důležitá charakteristika a podklad pro budoucí rozvoj.

Počet obyvatel ve všech sledovaných obcích za posledních 10 let neustále mírně

roste, od roku 2004 se navýšil o téměř 1000 osob.

Nárůst počtu osob v roce 2022 do jisté míry souvisí i s příchodem válečných

ukrajinských uprchlíků, kterých bylo 175 podle evidence Ministerstva vnitra bylo

k 31.12.2022. Pokud by tito lidé nepřišli, pravděpodobně by Kamenice vykázala

mírnější růst v nižších desítkách osob. Ke konci ledna 2024 je přímo v obci evidováno

129 těchto osob2.

Tab. 1. Vývoj početního stavu obyvatel, Kamenice, k 1.1. daného roku

Rok 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023

Kamenice 4 178 4 264 4 328 4 396 4 413 4 474 4 565 4 664 4 707 4 782 5 060

Zdroj dat: www.czso.cz

Obr.2: Vývoj počtu obyvatel 2004-2023, Kamenice, k 1.1. daného roku

Zdroj dat: www.czso.cz, www.demografickyportal.cz

2 https://www.mvcr.cz/clanek/statistika-v-souvislosti-s-valkou-na-ukrajine-archiv.aspx

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 7

Přirozená měna (rozdíl narozených a zemřelých) je v Kamenici v kladných číslech

a v posledních 20 letech populace města přirozenou měnou početně rostla. Počet

živě narozených dětí se pohybuje v rozmezí 20-60 dětí ročně. Co přinese rok 2023 se

dá odhadovat pouze z celostátních čísel, kdy došlo k dalšímu výraznému propadu

v počtu živě narozených dětí.

Migrace a migrační saldo je v Kamenici rovněž výrazně kladné a celkový přírůstek je

od roku 2004 v kladných číslech, rok 2022 byl navíc, jak již bylo uvedeno výše, ovlivněn

příchodem ukrajinských občanů.

Úmrtnost se ve zdejších regionu v letech 2020 -2022, v letech epidemie COVID,

nepatrně navýšila.

Obr. 3 Vývoj přirozené měny, přírůstku stěhováním, rok 2004-2022, Kamenice

Zdroj dat: www.czso.cz, www.demografickyportal.cz

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 8

Věková struktura

Pokud jde o strukturu populace dle pohlaví a věku, pak poměr mezi muži a ženami je

ve zkoumaných obcích a v České republice téměř totožný. Populace Kamenice je o

2 roky mladší, než je průměr ČR, protože na začátku roku 2023 byl průměrný věk obce

40,1 roky, celá ČR dosáhla v loňském roce hodnoty 42,5 roku. Index stáří se v obci

Kamenice stále pohybuje pod hodnotou 100, což znamená, že zde stále žije méně

seniorů ve věku nad 65 let než dětí mladších 15 let.

Tab. 2. Ukazatele věkové struktury, Kamenice, k 1.1.daného roku

Kamenice 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023

Průměrný věk 38,1 38,2 38,5 38,8 39,1 39,6 39,8 39,9 40 40,3 40,1

Index stáří 3

(65+ / 0–14 v %) 69,2 68,2 70,2 72,6 76,4 81,5 85,0 84,9 84,9 87,2 85,5

Tab. 2a. Ukazatele věkové struktury, Kamenice, k 1.1.daného roku

Kamenice 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023

0–14 let 873 896 909 897 894 889 912 930 914 968

15–64 let 2 796 2 803 2 827 2 831 2 851 2 920 2 978 2 987 3 071 3 264

65 + let 595 629 660 685 729 756 774 790 797 828

0–14 let 20 % 21 % 21 % 20 % 20 % 19 % 20 % 20 % 19 % 19 %

15–64 let 66 % 65 % 64 % 64 % 64 % 64 % 64 % 63 % 64 % 65 %

65 + let 14 % 15 % 15 % 16 % 16 % 17 % 17 % 17 % 17 % 16 %

Zdroj dat: www.czso.cz

Tab. 4. Pohyb obyvatelstva, roky 2013-2022, Kamenice

Kamenice 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

Živě narození 55 59 46 52 40 37 44 50 47 54

Zemřelí 28 30 39 27 21 36 37 44 41 40

Přirozená měna 27 29 7 25 19 1 7 6 6 14

Přistěhovalí 180 175 167 143 179 224 222 198 313 376

Vystěhovalí 121 140 106 151 137 134 130 161 168 112

Přírůstek stěhováním 59 35 61 -8 42 90 92 37 145 264

Celkový přírůstek 86 64 68 17 61 91 99 43 151 278

Zdroj dat: www.czso.cz

3 Index stáří, ukazatel, používající se při měření stárnutí populace. Ukazuje podíl populace osob nad 65 let a dětské složky (děti 0-14 let).

Čím je číslo vyšší než 100, tím je v populaci více seniorů než dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 9

Obr.4: Věkové složení obyvatelstva, 2023, Kamenice

Zdroj dat: www.czso.cz, www.demografickyportal.cz

Bydlení – výstavba

Tab.6 Ukazatele bytové výstavby 2011-2022 za obce (dokončené byty), Kamenice

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

Kamenice 41 38 22 29 23 21 35 37 37 49 34 74

Zdroj: Data z Veřejné databáze ČSU

Podle dostupných informací z veřejné databáze ČSÚ je bytová výstavba v Kamenici

poměrně stabilní. Počty dokončených bytů korelují s velikostí obce. Z údajů za výše

uvedené obce vyplývá, že za rok 2022 bylo dokončeno 74 bytů.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 10

Cizinci v obci

Statistika cizinců v obci Kamenice vychází ze dvou hlavních informačních zdrojů:

• z údajů Českého statistického úřadu, který zveřejňuje data z výsledků sčítání

domu, bytů a lidu v desetiletých cyklech

• informativní statistiky Ministerstva vnitra4

V níže uvedené tabulce jsou data z posledních 2 sčítání, z roku 2011 a 2021. Podle této

evidence je zřejmé, že v obci žije cca 5-6% obyvatel s cizí státní příslušností.

Tab.Cizinci: Počet osob podle státního občanství, k datu sčítání příslušného roku

2011 2021

Celkem osob 4 233 4 998

Česká republika 3 996 4 673

ostatní 237 325

Zdroj dat: www.czso.cz

Data ukazují na vzrůstající tendenci, což dokazují i čísla zveřejněná v informativních

přehledech a statistikách na stránkách Ministerstva Vnitra, ze kterých lze vyčíst počet

540 osob, přičemž 290 z nich tu žije s přechodným pobytem, ostatní mají pobyt trvalý.

Osob ze zemí EU by mělo být 150 a ostatní (390) jsou občané třetích zemí. U statistik

MVČR je patrný nárůst během roku 2022, kdy se za první pololetí roku zvýšily počty

cizinců o téměř 200.

Tab.Cizinci A: Počet a třídění osob cizinců dle statistik MVČR

1.1.2021 1.1.2022 1.7.2022 1.1.2023 1.7.2023 1.1.2024

Celkem 328 357 537 565 542 540

Trvalý pobyt 195 199 200 223 237 250

Přechodný pobyt 133 158 337 342 305 290

Občané EU+ 156 134 137 142 143 150

Občané třetích zemí 172 223 400 423 399 390

Věk do 15 let 38 38 93 88 75 78

Věk nad 15 let 290 319 444 477 467 462

Muži 193 188 284 308 311 305

Ženy 135 131 253 257 231 235

Zdroj dat: https://www.mvcr.cz/

4 https://www.mvcr.cz/clanek/informativni-pocty-obyvatel-v-obcich.aspx?q=Y2hudW09MQ%3d%3d

Informativní počet cizinců s pobytem (nad 90 dní) v obcích a městských částech vybraných obcí

o Jedná se o počty cizinců s platným pobytem na území, dle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na

území České republiky a o změně některých zákonů.

o Jedná se pouze o osoby s pobytem delším 90 dní.

o Z důvodu rozsáhlých technických úprav informačních systémů bylo nutné opravit (dne 8. 2. 2023) výše uvedené

statistické výstupy – Informativní počet cizinců s pobytem (nad 90 dní) v obcích a městských částech vybraných

obcí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 11

Je zřejmé, že se jedná o osoby, které do České republiky přišly v souvislosti s válečným

konfliktem na Ukrajině. Při pohledu na strukturu cizinců podle věku a pohlaví se dá

odvodit, že do obce přicházeli hlavně ženy se svými dětmi – počet dětí ve věku do 15

let se mezi cizinci navýšil o 55 osob, u žen se počet navýšil o 122 a poměr mezi muži a

ženami se téměř vyrovnal.

Zatím nejaktuálnější data, zveřejněná k 1.1.2024 ukazují na lehký meziroční pokles.

Oproti lednu 2023 se počet cizinců snížil o 25 osob. Podle struktury původu, zda se

jedná o zemi EU či ostatní země je zřejmé, že odešl y spíše osoby pocházející z třetích

zemí, naopak osoby ze zemí EU nepatrně početně rostou. Struktura cizinců se opět

nepatrně proměnila. Pravděpodobně z obce více odchází ženy s dětmi ve věku do

15 let.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 12

Školství a dojížďka do škol

Ve sledované lokalitě obcí provozují vzdělávací činnost celkem 4 základní školy a 2

mateřské školy.

Obr. 5 Denní dojížďka do školských zařízení

Zdroj: https://geodata.statistika.cz/as/dojizdka/

Obr. 5a Celková dojížďka do školských zařízení

Zdroj: https://geodata.statistika.cz/as/dojizdka/

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 13

Obr. 5b Vyjíždějící denně do školských zařízení mimo Kamenici

Zdroj: https://geodata.statistika.cz/as/dojizdka/

Obr. 5b Vyjíždějící celkově do školských zařízení mimo Kamenici

Zdroj: https://geodata.statistika.cz/as/dojizdka/

Do základních a mateřských škol v Kamenici podle výsledků Sčítání lidu, domu a bytů

z roku 2021 dojíždělo denně 170 osob z okolních obcí a měst. Celková školní dojížďka

pak činí 270 osob. Nejvíce dojíždějících je z obcí Sulice, Radějovice, Jílové u Prahy.

U vyjíždějících z Kamenice do škol je hlavním cílem Praha, z menších měst pak

Benešov.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 14

Tab. 8: Struktura dojížďky a vyjížďky do školských zařízení z a do sledovaných obcí

Dojíždějící a vyjíždějící z obce Kamenice do školských zařízení

Název

Dojíždějící

celkem

Dojíždějící

denně

Vyjíždějící

celkem

Vyjíždějící

denně

Rozdíl

celková

dojížďka

Záblatí 2 0 0 2

Vestec 5 3 0 5

Benešov 0 12 11 -12

Čerčany 1 1 0 1

Krhanice 1 1 0 1

Nespeky 1 1 0 1

Netvořice 2 2 0 2

Poříčí nad

Sázavou 1 1 0 1

Soběhrdy 1 1 0 1

Trhový Štěpánov 1 0 0 1

Týnec nad

Sázavou 12 7 5 4 7

Beroun 1 0 0 1

Kladno 0 2 1 -2

Králův Dvůr 0 1 0 -1

Kolín 0 1 0 -1

Kostelec nad Černými lesy 0 1 0 -1

Stříbrná Skalice 1 0 0 1

Kutná Hora 0 1 0 -1

Sázava 1 0 0 1

Suchdol 0 1 0 -1

Lysá nad Labem 1 0 1 0

Milovice 1 0 0 1

Pečky 1 0 0 1

Babice 0 1 0 -1

Brandýs nad Labem-Stará

Boleslav 0 1 1 -1

Dobřejovice 0 3 3 -3

Kostelec u Křížků 9 7 14 11 -5

Křížkový Újezdec 4 4 0 4

Kunice 1 0 1 0

Mnichovice 1 0 0 1

Petříkov 1 0 0 1

Pyšely 11 11 0 11

Radějovice 18 15 0 18

Řehenice 10 7 0 10

Říčany 2 2 5 4 -3

Senohraby 1 1 0 1

Sulice 50 35 33 23 17

Světice 1 1 0 1

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 15

Velké Popovice 12 10 6 4 6

Zdiby 1 0 0 1

Dolní Břežany 1 1 3 3 -2

Jesenice 12 10 9 7 3

Jílové u Prahy 21 16 4 3 17

Libeř 2 2 0 2

Okrouhlo 1 1 0 1

Pohoří 11 8 0 11

Psáry 10 9 1 1 9

Řitka 2 0 0 2

Třebotov 0 1 0 -1

Zvole 2 2 0 2

Křivoklát 0 1 1 -1

Hluboká nad

Vltavou 1 0 0 1

Kunovice 1 0 0 1

Praha 29 8 268 206 -239

Plzeň 0 2 1 -2

Ostrava 0 1 0 -1

Pardubice 0 1 0 -1

Mouřínov 2 0 0 2

Jablonec nad

Nisou 1 0 0 1

Liberec 0 1 0 -1

Mníšek 1 0 0 1

Litoměřice 1 0 0 1

Herink 1 1 0 1

Křenice 1 1 0 1

Nová Paka 1 0 0 1

Vrchlabí 0 1 1 -1

Brno 0 2 0 -2

Zlín 0 1 0 -1

Lužice 1 0 0 1

Veselí nad

Moravou 2 0 0 2

Vlkoš 1 0 0 1

Kamenice 0 2 2 -2

Moravské

Budějovice 1 0 0 1

Uherské Hradiště 1 0 0 1

Osvětimany 4 0 0 4

Újezdec 2 0 0 2

Rešice 1 0 0 1

Březová-Oleško 1 1 0 1

Zdroj: https://geodata.statistika.cz/as/dojizdka/

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 16

5. Shrnutí současného stavu

V posledních dvaceti letech se počet obyvatel v obci postupně zvyšoval. Roční

přírůstky počtu obyvatel v Kamenici se pohybovaly v řádu vyšších desítek až nižších

stovek osob. V roce 2022, byl podle statistik Českého statistického úřadu zaznamenán

výraznější nárůst, který ale podle evidence Ministerstva vnitra koresponduje s

příchodem ukrajinských občanů s dočasnou ochranou, kterých bylo k 31.12.2022

evidováno 175. Ke konci ledna 2024 bylo těchto osob již jen 129. Pokud bychom tyto

osoby vyjmuli z evidence, pak by početní stav populace meziročně vyrostl o 100

osob.

Za populačním růstem stojí v Kamenici jak přirozená měna, tak i migrace. Migrace se

na celkovém přírůstku podílí z 90 % a během posledních 20 let byl pouze jeden rok

výjimkou, kdy počet odstěhovaných převýšil počet přistěhovalých.

Vzhledem k poloze obcí, která je v dojezdové vzdálenosti od Prahy, se do zdejší lokality

stěhují všechny věkové skupiny a zatím nedochází tak výrazně k demografickému

stárnutí populace, nicméně seniorská populace ve věku 65 a více let i zde postupně

nabývá na významu. Za posledních 10 let vzrostl její podíl v populaci Kamenice na cca

18 %. V absolutním vyjádření pak tento nárůst znamená +250 osob v nejvyšší věkové

skupině. Bude proto vhodné při plánování veřejných služeb zaměřených na seniory

(jako je dostupnost zdravotní péče, sociální podpora, přístupnost veřejného prostoru

a volnočasových aktivit), zohlednit i tento nárůst, aby byly zajištěny potřeby seniorní

části populace v obci.

Dojížďka do školských zařízení je ovlivněná dostupností školských zařízení v lokalitě.

Jako cíl své školní dojížďky volí Kamenici pro každodenní dojíždění 170 osob (hlavním

zdrojem jsou Sulice, Jílové u Prahy, Radějovice, Jesenice a Velké Popovice. Opačným

směrem, hlavně do Prahy, Benešova a několika dalších měst, pak vyjíždí téměř 270

osob.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 17

6. Prognóza obyvatelstva – vstupní parametry

Budoucí vývoj počtu a struktury obyvatelstva v zásadě závisí na čtyřech faktorech:

– současné struktuře obyvatel podle věku a pohlaví,

– porodnosti,

– úmrtnosti,

– migraci.

Jak již bylo zmíněno v metodologickém úvodu, prognóza je platná pouze za

podmínky, že nenastanou nepředvídatelné události, které by narušily trendy, ze

kterých se prognóza počítá – například v posledních 2 letech epidemie COVID a

válečná situace na Ukrajin ě. S určitou mírou nepřesnosti prognóza již počítá, a proto

je připravena ve třech variantách vývoje (nízké, střední a vysoké) vstupních

parametrů.

Plodnost

Důležitým faktorem, který vstupuje do prognóz budoucího vývoje je plodnost, a to jak

celková úroveň, vyjádřená ukazatele úhrnné plodnosti, tak i věkově specifická

plodnost (kolik a v jakém věku rodí ženy děti). Pro potřeby výpočtu prognózy budeme

uvažovat víceleté průměry, aby se eliminovaly meziroční výkyvy, které mohou u

menších regionálních celků nastat.

Úmrtnost

Pro odhad úmrtnosti vycházíme z podrobných úmrtnostních tabulek pro muže a ženy

za období 2019 až 2021 vypočítaných pro okres, ve kterém se nachází Vaše

municipalita. Pro prognózu jsou důležitá data a informace o pravděpodobnosti úmrtí

mezi věkem x a x+1, dalším důležitým ukazatelem je naděje dožití dle pohlaví. Vstupní

pravděpodobnosti úmrtí jsou vypočteny nepřímou metodou, tj. odvozeny ze

specifických měr (ú x). Tabulky jsou podrobné, tj. s jednoletým věkovým intervalem,

odděleně pro muže a ženy. S ohledem na vyloučení nahodilých výkyvů jsou

zpracovány za pětileté kalendářní období5.

Migrace

Na regionální úrovni (úroveň ORP, obcí, okresů) je vývoj populační velikosti ovlivněn

především migrací než porodností či úmrtností. Odhadování migrace je však velice

složité

a komplikované. Na regionální úrovni má na migraci vliv mnoho faktorů, které nen í

možné předvídat. Dle evidence přistěhovalých a vystěhovalých ve spádové oblasti

jsou patrné meziroční výkyvy.

5 Metodologie úmrtnostní tabulek, ČSÚ

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 18

Plodnost

V porovnání s úrovní plodnosti žen žijících ve Středočeském kraji a plodnosti na úrovni

celé České republiky vychází intenzita plodnosti ve zdejším kraji během posledních 10

let velice podobná. Po nárůstu úhrnné plodnosti v roce 2022-2023 nastal opět propad

úrovně a v budoucnu se nepředpokládá přiblížení se či překročení úhrnné plodnosti

2,1, která by zajistila přirozenou obnovu populace.

Obr.6. Míry plodnosti dle věku žen, kraj Středočeský, dvouleté průměry 2009-20226

Zdroj dat: www.czso.cz

Tab. 9. Míry plodnosti dle věku žen, kraj Středočeský, dvouleté průměry 2012-20217

Průměry let /věk ženy 2009-2010 2014-2015 2018-2019 2021-2022

15–19 10,1 10,7 8,3 5,6

20–24 47,1 45,3 50,3 43,5

25–29 110,5 104,1 112,8 119,6

30–34 107,0 111,9 115,1 117,5

35–39 38,7 47,8 54,5 55,5

40 + 3,0 4,7 6,2 5,8

úhrnná plodnost 1,58 1,62 1,74 1,74

Zdroj dat: www.czso.cz

6 Míra plodnosti žen ve věku x let = počet živě narozených dětí ženám ve věku x let na 1000 žen středního stavu ve věku x.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 19

Úmrtnost

Úroveň úmrtnosti v Kamenici a sledovaných obcích nevykazuje žádné významné

odlišnosti od úrovně úmrtnosti v celé České republice. Úmrtnost dětí ve věku 0-14 let je

na minimálních hodnotách a nejvyšší počty zemřelých jsou ve věkové skupině osob

starších 65 let.

Tab. 10. Charakteristiky úmrtnosti, 2013-2022, Kamenice

Kamenice 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

Zemřelí 28 30 39 27 21 36 37 44 41 40

v tom: muži 15 17 17 . . . 21 28 23 18

ženy 13 13 22 . . . 16 16 18 22

v tom

ve

věku:

0–14 let – – . – – – – – – –

15–64

let

5 6 . 5 4 3 5 10 9 4

65 + let 23 24 . 22 17 33 32 34 32 36

Obr.7. Míry úmrtnosti dle věku kraj Středočeský, okres Praha – východ, průměry 2018-2022

Zdroj dat: www.czso.cz

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 20

Stěhování

Jak již bylo zmíněno výše, je na regionální úrovni (úroveň ORP, obcí, okresů) vývoj

populační velikosti ovlivněn více migrací než porodností či úmrtností. Dle evidence

přistěhovalých a vystěhovalých z obcí je patrné, že se do zdejší lokality, lidé spíše

stěhují, než odcházejí pryč a migrační saldo je tak v kladných hodnotách. Rok 2022

byl ještě ovlivněn počty příchozích ukrajinských uprchlíků. Zde je ale potřeba sledovat,

zda uprchlíci plánují zůstat v daném místě, nebo se budou chtít vrátit zpět do vlasti

nebo se přesunou do jiného města / obce / regionu v rámci České republiky nebo

budou pokračovat do zahraničí.

Tab. 11. Charakteristiky stěhování, 2012-2022, Kamenice

kamenice 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

Přistěhovalí 180 175 167 143 179 224 222 198 313 376

v tom: muži 73 80 74 65 89 106 111 97 157 174

ženy 107 95 93 78 90 118 111 101 156 202

Vystěhovalí 121 140 106 151 137 134 130 161 168 112

v tom: muži 51 55 54 65 65 67 64 80 84 45

ženy 70 85 52 86 72 67 66 81 84 67

Přírůstek

stěhováním 59 35 61 -8 42 90 92 37 145 264

v tom: muži 22 25 20 – 24 39 47 17 73 129

ženy 37 10 41 -8 18 51 45 20 72 135

Zdroj dat: www.czso.cz

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 21

7. Prognóza obec Kamenice– výstupy

Na základě parametrů plodnosti, úmrtnosti a migrace byl proveden modelový

výpočet vývoje celkového počtu obyvatel obce Kamenice a struktury dětské složky

populace ve věku 0-6 let, 2-6 let (předškolní vzdělání) a 6-15 let (základní vzdělávání)

ve třech vari antách vývoje (vysoká, střední, nízká). Střední varianta představuje

nejpravděpodobnější trend budoucího vývoje. Nízká a vysoká varianta pak vymezují

rámce budoucího vývoje.

7.1 Projekce celkového stavu

Obr. 8: Vývoj počtu obyvatel, 2023-2038, Kamenice

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty

Výsledky projekce celkového počtu obyvatel předpokládají postupné zvyšování

populační velikosti podle všech variant. Nárůst bude podle všech předpokladů

zapříčiněn jak stěhováním (vystěhovalých bude méně než přistěhovalých), tak v menší

míře i přirozenou měnou.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 22

7.2 Projekce věkové struktury

Věkové složení obcí zaznamená posun osob do předdůchodového věku – aktuálně

populace osob ve věku mezi roky 40-50 let. Děti, které jsou nyní ve věku povinné školní

docházky postupně zestárnou a je pravděpodobné, že jich část odejde do jiného

regionu (studium, pracovní příležitosti). Díky snížené úrovni porodnosti i plodnosti se dá

očekávat jen mírný nárůst počtu dětí, a to díky nově přistěhovalým osobám, kdy se

dá uvažovat, že nově příchozí do obce budou v nižším věku a postupně zde založí

rodinu nebo se přistěhují rodiny s malými dětmi.

Obr.9. Porovnání věkové struktury obyvatel v letech 202 3-2038 (střední varianta)

Kamenice

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty

7.3 Projekce počtu dětí ve věku 0-15 let

V rámci analýzy demografického vývoje jsou zkoumány různé scénáře týkající se

populace dětí v předškolním věku. Výsledky naznačují očekávané zvýšení počtu dětí

v této kategorii u střední a vysoké varianty vývoje. Pouze nízká varianta naznačuje

stagnaci až mírný pokles u předškoláků. Vysoká varianta pak počítá se zvýšením

počtu dětí o 130, střední varianta, tedy nejpravděpodobnější, předpokládá navýšení

o 51 dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 23

Obr.10. Odhadované počty dětí ve věku 0-6 let v období 2023-2038, Kamenice

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

Obr.11. Odhadované počty dětí ve věku 2-6 let v období 2023-2038, Kamenice

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 24

Obr.12. Odhadované počty dětí ve věku 6-11 let v období 2023-2038, Kamenice

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

Obr.13. Odhadované počty dětí ve věku 11-15 let v období 2023-2038, Kamenice

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 25

Pro děti ve věku povinné školní docházky, odpovídající prvnímu stupni základní školy

lze pozorovat podobný trend, kde však dojde k početnímu propadu i podle střední

varianty, a to konkrétně snížení počtu dětí o 26 osob. Podle vysoké varianty vývoje,

která jako jediná předpovídá početní nárůst dětí pro první stupeň základní školy se

jejich počet navýší o 34 osob.

Počet dětí ve věku 11 –15 let, tj. potenciálních žáků druhého stupně ZŠ, bude podle

nízké a střední variant nejprve stagnovat a klesat, následně dojde k mírnému nárůstu.

Ze současných 347 dětí se početně sníží na 308 podle střední varianty.

7.4 Projekce počtu osob nad 65 let

Populace, která v příštích 15 letech nabere ještě více na důležitosti bude populace

seniorů. Všechny varianty vývoje předkládají početní nárůst. Ze současných 828 osob

se podle střední varianty počet navýší až na 1153 – bude to tedy znamenat, že podíl

seniorů vzroste v obci na téměř 20 % a každý pátý občan tak bude v seniorském věku.

Obr.14. Odhadované počty osob ve věku nad 65 let v období 2023-2038, Kamenice

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 26

8. Souhrnná prognóza obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížků a

Křížový Újezdec – výstupy

Na základě výchozích dat o populační velikosti předem definovaných obcí (Sulice,

Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec), pro které je Kamenice pověřenou

obcí a parametrů plodnosti, úmrtnosti a migrace byl proveden modelový výpočet

vývoje celkového počtu obyvatel a struktury dětské složky populace ve věku 0 -6 let,

2-6 let (předškolní vzdělání) a 6-15 let (základní vzdělávání) ve třech variantách vývoje

(vysoká, střední, nízká). Střední varianta představuje nejpravděpodobnější trend

budoucího vývoje. Nízká a vysoká varianta pak vymezují rámce budoucího vývoje

Všechny obce ve výběru v posledních 10 letech populačně rostly. I v případě tohoto

výběru měl populační nárůst během roku 2022 základ v příchodu válečných uprchlíků.

Celkem jich do výše uvedených obcí přišlo 75. I bez těchto osob by však obce

vykázaly početní nárůst. Výrazným zdrojem populačního růstu obcí je stěhování, kdy

počty přistěhovalých převyšují počty vystěhovalých. Nezanedbatelný však není ani

přirozená měna, kdy se ve sledovaných obcích jen minimálně vyskytují roky, kdy nastal

úbytek obyvatelstva přirozenou měnou a počty narozených dětí byly nižší než počty

zemřelých.

Tab. 12. Vývoj početního stavu obyvatel řešených obcí

Rok 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023

Sulice

1 507 1 591 1 673 1 714 1 792 1 906 1 971 2 106 2 225 2 280 2 411

Radějovice

350 360 370 392 395 432 466 480 492 500 532

Kostelec u

Křížků 586 596 643 662 690 703 720 720 729 756 752

Křížkový

Újezdec 206 209 213 215 221 233 242 253 270 285 314

Zdroj dat: www.czso.cz

Podle výsledků prognózy se dá očekávat stále rostoucí populační velikost obcí. I přes

očekávané snížení úrovně plodnosti a porodnosti budou obce v zázemí Prahy stále

atraktivní pro bydlení pro nově přistěhovalé obyvatele. Nejvýrazněji populačně však

v populaci, obdobně jako u Kamenice poroste podíl i počet seniorů. Dohromady

nyní žije v obcích Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec) 555 osob

starších 65 let. Do deseti let se jejich počet pravděpodobně zvýší na 809 osob.

Počty dětí v předškolním věku budou v rámci sledovaného období ve výše

uvedených obcích narůstat pozvolněji. Nízká varianta dokonce předpovídá stagnaci

nebo dokonce mírný pokles. Podle střední varianty vývoje bude počet v letech 2026-

2032 stagnovat a ke ko nci řešeného období začne počet předškoláků stoupat (do

věku kolem 25 let se dostanou nynější silné ročníky, hlásící se na střední školy).

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 27

Obdobně se bude vyvíjet kohorta dětí ve věku 2 -6 let (věk docházky do mateřských

škol). Ze současných 305 dětí se počet dvou až šestiletých zvedne o 30 (odpovídá

jedné třídě). Podle nízké varianty vývoje, která očekává stagnaci a následný pokles.

Rovněž počty dětí ve věku pro docházku na základní školy nebudou zatím strmě

stoupat ani klesat. I přes pokles porodnosti vzhledem k atraktivnosti regionu v zázemí

hlavního města se dá předpokládat nepolevující zájem o zdejší bydlení a stěhování

do regionu spíše mladších ekonomicky aktivních osob se závislými, školou povinnými

dětmi. Počet dět í pro první (6 -11 let) i druhý stupeň základního školství bude podle

střední varianty bude stagnovat. Ani vysoká varianta vývoje nepředpokládá výrazný

nárůst počtu dětí v uvedených věkových skupinách. A předpovídá celkový nárůst

počtu školou povinných dětí (6-15 let) o 90 osob.

Obr.15. Odhadované počty dětí ve věku 0 -6 let v období 202 3-2038, souhrn obcí

Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 28

Obr.16. Odhadované počty dětí ve věku 2 -6 let v období 202 3-2038, souhrn obcí

Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

Obr.17. Odhadované počty dětí ve věku 6-11 let v období 2023-2038, souhrn obcí

Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 29

Obr.18. Odhadované počty dětí ve věku 11 -15 let v období 202 3-2038, souhrn obcí

Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

Obr.19. Odhadované počty osob ve věku 65 a více let v období 2023-2038, souhrn

obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 30

Obr.20. Odhadované celkové počty osob v období 202 3-2038, souhrn obcí Sulice,

Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 31

9. Souhrnná prognóza obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice,

Pohoří – výstupy

Na základě výchozích dat o populační velikosti předem definovaných obcí (Velké

Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří) a parametrů plodnosti, úmrtnosti a migrace byl

proveden modelový výpočet vývoje celkového počtu obyvatel a struktury dětské

složky populace ve věku 0 -6 let, 2 -6 let (předškolní vzdělání) a 6 -15 let (základní

vzdělávání) ve třech variantách vývoje (vysoká, střední, nízká). Stejně jako u výše

uvedených prognóz střední varianta představuje nejpravděpodobnější trend

budoucího vývoje. Nízká a vysoká varianta pak vymezují rámce budoucího vývoje.

I druhá skupina vybraných obcí (Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří)

v posledních 10 letech populačně rostly. I v případě tohoto výběru měl populační

nárůst během roku 2022 základ v příchodu válečných uprchlíků. Celkem jich do výše

uvedených obcí přišlo 2898 (z toho 199 do Velkých Popovic). I bez těchto osob by však

i tyto obce pravděpodobně vykázaly početní nárůst v nižších desítkách osob.

Výrazným zdrojem populačního růstu těchto obcí je opět stěhování, kdy počty

přistěhovalých převyšují počty vystěhovalých . I přirozená měna přispívá částečně

k populačnímu nárůst, pouze v několika letech nastal úbytek obyvatelstva přirozenou

měnou a počty narozených dětí byly nižší než počty zemřelých (podrobná data pro

vybrané obce jsou uvedená v tabulkové příloze).

Tab. 13. Vývoj početního stavu obyvatel řešených obcí

Rok 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023

Velké

Popovice 2 625 2 666 2 724 2 778 2 787 2 819 2 890 2 940 3 048 3 110 3 397

Petříkov 491 503 517 540 553 557 569 577 576 604 632

Řehenice 407 414 418 422 427 425 432 442 452 443 507

Pohoří 341 353 367 373 378 372 357 367 379 382 423

Zdroj dat: www.czso.cz

Také u této skupiny obcí (Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří) ležící v zázemí

Prahy se předpokládá stabilní a pokračující růst populace. I zde budou hlavním

zdrojem populačního růstu stěhující se osoby, a to hlavně v ekonomicky aktivním věku

se závislými dětmi.

Díky pokračujícímu demografickému stárnutí a zvyšující se naději dožití poroste i zde

na významu skupina seniorů. Aktuálně ve vybraných obcích žije téměř 800 osob

starších 65 let. Do roku 2037 jejich počet překročí 1000 podle všech uvažovaných

variant. Podle té střední počet seniorů naroste o téměř 300 osob.

8 Dle evidence Ministerstva Vnitra, stav k 31.12.2022

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 32

Počty dětí v předškolním věku budou v rámci sledovaného období ve výše

uvedených obcích stagnovat a porostou výrazně pomaleji. Nízká varianta dokonce

předpovídá stagnaci nebo dokonce mírný pokles. Parametry vývoje jsou velice

podobné jako v obci Kamenice a v obcích, pro které je Kamenice pověřenou obcí

(Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížků a Křížový Újezdec). Podle střední varianty vývoje

bude počet v letech 2026-2032 stagnovat a ke konci řešeného období začne počet

předškoláků stoupat (jak již bylo uveden o dříve, do věku kolem 25 let se dostanou

nynější silné ročníky narozené v letech 2006-2009).

Obdobně se bude vyvíjet kohorta dětí ve věku 2 -6 let (věk docházky do mateřských

škol). Ze současných 289 dětí se počet dvou až šestiletých zvedne o 46. Vysoká

varianta vývoje predikuje nárůst o 100 dětí.

Rovněž počty dětí ve věku pro docházku na základní školy budou spíše stagnovat,

respektive může dojít i k mírnému poklesu. Počet dětí pro první (6 -11 let) stupeň se

bude podle stření varianty pohybovat mezi 370–380 dětmi. Podobně tomu bude i pro

děti, navštěvující druhý stupeň základního školství.

Obr.21. Odhadované počty dětí ve věku 0-6 let v období 2023-2038, souhrn obcí Velké

Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 33

Obr.22. Odhadované počty dětí ve věku 2-6 let v období 2023-2038, souhrn obcí Velké

Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

Obr.23 Odhadované počty dětí ve věku 6-11 let v období 2023-2038, souhrn obcí

Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 34

Obr.24. Odhadované počty dětí ve věku 11 -15 let v období 202 3-2038, souhrn obcí

Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

Obr.25 Odhadované počty osob ve věku 65 a více let v období 2023-2038, souhrn obcí

Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 35

Obr.26 Odhadované celkové osob v období 2023-2038, souhrn obcí Velké Popovice,

Petříkov, Řehenice, Pohoří

Zdroj dat: www.czso.cz, vlastní výpočty prognózy

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 36

10. Shrnutí

Demografické ukazatele charakterizující obyvatele obec Kamenice zatím nevykazují

hlubší vývojové tendence stárnutí obyvatelstva. Zvyšování podílu a počtu občanů

starších 65 let a úbytek podílu obyvatel mladších 14 let jsou znaky, které lze pozorovat

i na c elostátní úrovni, ale v Kamenici je podíl seniorů do 20 %. Vzhledem k mladší

věkové struktuře populace tento jev nastupuje zatím výrazně pomaleji. V absolutním

vyjádření to znamená, že v Kamenici žije 830 osob, které jsou v důchodovém věku.

Index stáří, který vyjadřuje počet osob starších 65 let na počet dětí ve věku do 14 let

dnes dosahuje hodnoty 85 (tedy na 100 dětí v Kamenici žije 85 seniorů).

Při zachování současných demografických trendů se dá očekávat podle všech

variant projekce stabilní a setrvalý početní nárůst populační velikosti v obci Kamenice,

který podle statistických údajů trvá již minimálně od roku 2004. Průměrný meziroční

nárůst populační velikosti se pohybuje i bude pohybovat v desítkách osob.

K nárůstu počtu obyvatel přispívá především migrace a v menší míře i přirozená měna.

Rodí se v jednotkách více dětí, než umírá osob a u stěhování se lidé více stěhují

do regionu než

z regionu a vzhledem k atraktivnosti zdejšího regionu tomu bude i v následujících

letech.

A jaká tedy bude budoucnost obce Kamenice?

Všechny varianty počítají s nárůstem celkového počtu obyvatel obce. Vysoká

varianta, která uvažuje stagnující až mírně se zvyšující plodnost a zároveň počítá s

kladným migračním saldem, předpokládá v roce 2037 až 6549 obyvatel. Střední

varianta pak počítá s 5900 trvale bydlícími občany. U prognóz je mimo změn

v populační velikosti důležitá především proměna věkového složení. U dětí

v předškolním věku projekce odhadují postupný nárůst v celém sledovaném

časovém horizontu. U počtu dětí ve věku 6 -11 let bude s ituace odlišná, v prvních

letech projekce dojde ke stagnaci a následně k poklesu. Podle střední varianty pak

počet dětí v této věkové skupině poklesne o 26 osob. Děti ve věku druhého stupně

základního vzdělávání (tedy věk cca 11-15 let) budou početně stagnovat a následně

od roku 2030 klesat. Ke konci sledovaného období (rok 2035) dojde k meziročnímu

navýšení počtu dětí, ale v následujících letech dojde opět k poklesu.

Důležitou charakteristikou pro budoucí vývoj obce je i skutečnost a povědomí o růstu

nebo poklesu seniorské složky populace. Podle všech vypočítaných variant vývoje

dojde u všech k nárůstu počtu osob v seniorském věku a to na 1153 osob podle střední

varianty a podíl seniorů v populace vzroste na 20 %. Mimo jiné se navýší i index stáří,

z nynější hodnoty 85 na 120. V roce 2037 tedy v Kamenici bude žít 120 seniorů na 100

dětí ve věku 0-14 let.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 37

Vývoj u okolních obcí bude mít podobný trend.

Prognózy pro obě skupiny výše definovaných obcí vykazují velice podobné

charakteristiky. Výsledky prognózy předpovídají populační nárůst všech sledovaných

obcí. Vzhledem k poloze vůči hlavnímu městu budou stále atraktivní z hlediska

stěhování pro ekonomick y aktivní osoby a přirozená měna se pak očekává také

kladná.

Vývoj v rámci věkových skupin však bude rozdílný. Počet předškolních dětí bude

pomalu narůstat. Nárůst těchto dětí však nebude nijak výrazný. U školních dětí (věk

povinné školní docházky) se očekává spíše stagnace, nízká varianta dokonce

předpovídá pokles.

Nejvíce rostoucí skupinou populace však všude budou senioři (lidé ve věku 65 let a

starší). Do seniorského věku se postupně dostanou silné populační ročníky ze

sedmdesátých let a postupně tak budou narůstat ukazatele stárnutí populace. Bude

se zvyšovat prů měrný věk osob, navýší se ukazatel indexu stáří, dávající do poměru

počet seniorů ve věku 65 a více let s počtem dětí ve věku 0-14 let.

Vzhledem k výše uvedenému pravděpodobnému vývoji, kdy se očekává významný

nárůst seniorské složky populace neopomenout při plánování služeb v obci posílit

například systém zdravotní péče a sociálních služeb, které umožní starším občanům

zůstat co nejdéle nezávislí a aktivní. S narůstajícím počtem seniorů může vs toupat

poptávka po vhodném například bezbariérovém bydlení pro tuto skupiny obyvatel. U

dětí v předškolním a školním věku bude nutné sledovat trendy ve vývoji pro případné

opětovné navýšení počtu dětí. Naznačený trend zvyšování počtu živě narození dětí je

patrný na konci sledovaného období, od roku 2034 -2035. V tomto okamžiku by měli

nynější silné ročníky končící základní školu začít zakládat rodiny. Pro základní školství by

to znamenalo, že silnější ročníky by měly začít přicházet k zápisu od roku 2040.

Při práci s výsledky prognózy je nutné si uvědomit, že se jedná o odhady, které jsou

zatíženy větší či menší mírou neurčitosti a jsou odhadem pravděpodobného vývoje

pouze v době svého vzniku a nemohou být spolehlivější než statistická data, z nichž

vycházejí. Rovněž je důležité připomenout, že spolehlivost výsledků výrazně klesá

s časem (tzn. že výhled na desátý rok prognózy je méně spolehlivý než třetí rok

prognózy). Doporučujeme projekci opakovat v horizontu 4 -5 let, aby se potvrdily

nadcházející trendy a mohly se přizpůsobit plány a programy místní správy podle

skutečných demografických změn. Existence aktuálních prognóz a odhadů umožní

efektivnější plánování školství, sociálních služeb a dalších veřejných služeb, které jsou

klíčové pro udržení kvality života v regionu

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 38

Zdroje dat a literatura

• Český statistický úřad www.czso.cz

• Veřejná databáze ČSÚ

https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=home

• Mapy.cz

• www.demografickyportal.cz

• https://www.obeckamenice.cz/dokumenty-ke-stazeni/strategicke-

dokumenty/strategicky-plan/

• Strategický programový dokument Kamenice 2022-27

• https://www.mvcr.cz/

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 39

Příloha 1

Prognóza Kamenice

Tab.P1. Odhadované počty dětí ve věku 0-6 let v období 2023-2038, Kamenice

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 409 407 395 405 393 388 379 373 373 374 376 378 382 386 390 395

střední varianta 409 418 418 413 429 423 423 420 420 423 427 433 439 445 452 460

vysoká varianta 409 429 431 454 454 459 462 467 474 482 490 499 509 519 529 539

Tab.P2. Odhadované počty dětí ve věku 2-6 let v období 2023-2038, Kamenice

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 295 301 302 296 307 295 290 281 275 274 274 274 276 278 280 283

střední varianta 295 304 309 307 323 316 315 311 309 311 313 316 320 325 330 335

vysoká varianta 295 308 316 318 339 337 341 342 345 349 354 359 365 372 379 386

Tab.P3. Odhadované počty dětí ve věku 6-11 let v období 2023-2038, Kamenice

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 407 402 397 376 376 361 356 355 344 354 342 337 328 321 321 321

střední varianta 407 404 401 382 385 374 373 376 371 387 380 380 376 375 378 381

vysoká varianta 407 406 405 388 394 387 390 397 398 420 419 424 425 429 435 441

Tab.P4. Odhadované počty dětí ve věku 11-15 let v období 2023-2038, Kamenice

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 347 342 339 329 327 324 315 315 293 286 277 278 273 283 271 266

střední varianta 347 344 343 334 334 333 325 327 307 302 297 302 300 316 309 308

vysoká varianta 347 346 347 339 341 342 335 338 320 318 317 325 327 348 347 351

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 40

Tab.P5. Odhadované počty osob ve věku 65 a více let v období 2023-2038, Kamenice

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 828 838 832 840 853 855 877 902 916 931 949 977 989 1028 1062 1086

střední varianta 828 843 841 853 870 877 903 932 951 970 993 1025 1042 1086 1124 1153

vysoká varianta 828 847 850 867 888 899 929 963 986 1010 1037 1074 1096 1145 1188 1222

Tab.P6. Odhadované počty osob v období 2023-2038, Kamenice

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 5060 5038 5064 5089 5113 5135 5156 5175 5194 5211 5228 5245 5261 5276 5291 5306

střední varianta 5060 5072 5136 5199 5260 5320 5379 5437 5494 5550 5606 5662 5717 5771 5826 5879

vysoká varianta 5060 5107 5208 5308 5408 5506 5603 5700 5795 5891 5986 6080 6175 6269 6363 6456

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 41

Příloha 2

Populační pohyb obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku a

Křížkový Újezdec

Sulice

Tab. P7. Ukazatele věkové struktury a pohybu obyvatelstva

Složení obyvatelstva

Sulice 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

0–14 let 345 360 380 405 439 451 484 510 539 575

15–64 let 1 081 1 137 1 150 1 186 1 245 1 281 1 367 1 442 1 451 1 527

65 + let 165 176 184 201 222 239 255 273 290 309

0–14 let 22 % 22 % 22 % 23 % 23 % 23 % 23 % 23 % 24 % 24 %

15–64 let 68 % 68 % 67 % 66 % 65 % 65 % 65 % 65 % 64 % 63 %

65 + let 10 % 11 % 11 % 11 % 12 % 12 % 12 % 12 % 13 % 13 %

Průměrný věk 36,4 36,6 36,7 36,8 36,8 37 37 37 37,1 37,1

Index stáří 9 47,8 48,9 48,4 49,6 50,6 53,0 52,7 53,5 53,8 53,7

Pohyb obyvatelstva

Živě narození 16 15 16 18 31 19 23 22 25 30

Zemřelí 10 7 10 5 4 10 11 9 8 7

Přirozená měna 6 8 6 13 27 9 12 13 17 23

Přistěhovalí 126 119 82 130 148 105 154 160 146 173

Vystěhovalí 48 45 47 65 61 49 31 54 75 65

Přírůstek

stěhováním 78 74 35 65 87 56 123 106 71 108

Celkový přírůstek 84 82 41 78 114 65 135 119 88 131

Počet obyvatel 1 591 1 673 1 714 1 792 1 906 1 971 2 106 2 225 2 280 2 411

Zdroj dat: www.czso.cz

9 Index stáří, ukazatel, používající se při měření stárnutí populace. Ukazuje podíl populace osob nad 65 let a dětské složky (děti 0-14 let).

Čím je číslo vyšší než 100, tím je v populaci více seniorů než dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 42

Radějovice

Tab. P8. Ukazatele věkové struktury a pohybu obyvatelstva

Složení obyvatelstva

Radějovice 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

0–14 let 65 66 67 69 78 90 90 90 87 89

15–64 let 256 262 275 271 296 315 326 339 346 364

65 + let 39 42 50 55 58 61 64 63 67 79

0–14 let 18 % 18 % 17 % 17 % 18 % 19 % 19 % 18 % 17 % 17 %

15–64 let 71 % 71 % 70 % 69 % 69 % 68 % 68 % 69 % 69 % 68 %

65 + let 11 % 11 % 13 % 14 % 13 % 13 % 13 % 13 % 13 % 15 %

Průměrný věk 37,8 38,7 39,5 39,8 39,6 39 39,4 39,6 40,1 40,3

Index stáří 10 60,0 63,6 74,6 79,7 74,4 67,8 71,1 70,0 77,0 88,8

Pohyb obyvatelstva

Živě narození 5 3 5 3 8 8 2 6 5 5

Zemřelí 3 3 1 3 3 3 4 4 4 4

Přirozená měna 2 – 4 – 5 5 -2 2 1 1

Přistěhovalí 33 20 26 10 40 36 19 20 27 44

Vystěhovalí 25 10 8 7 8 7 3 10 19 13

Přírůstek

stěhováním 8 10 18 3 32 29 16 10 8 31

Celkový přírůstek 10 10 22 3 37 34 14 12 9 32

Počet obyvatel 360 370 392 395 432 466 480 492 500 532

Zdroj dat: www.czso.cz

10 Index stáří, ukazatel, používající se při měření stárnutí populace. Ukazuje podíl populace osob nad 65 let a dětské složky (děti 0-14 let).

Čím je číslo vyšší než 100, tím je v populaci více seniorů než dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 43

Kostelec u Křížku

Tab. P9. Ukazatele věkové struktury a pohybu obyvatelstva

Složení obyvatelstva

Kostelec u Křížků 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

0–14 let 103 122 121 132 139 144 141 150 155 151

15–64 let 414 439 444 453 452 455 455 455 470 473

65 + let 79 82 97 105 112 121 124 124 131 128

0–14 let 17 % 19 % 18 % 19 % 20 % 20 % 20 % 21 % 21 % 20 %

15–64 let 69 % 68 % 67 % 66 % 64 % 63 % 63 % 62 % 62 % 63 %

65 + let 13 % 13 % 15 % 15 % 16 % 17 % 17 % 17 % 17 % 17 %

Průměrný věk 39,9 39,2 39,6 39,8 39,8 39,7 39,9 39,9 39,9 40,2

Index stáří 11 76,7 67,21 80,17 79,55 80,58 84,03 87,94 82,67 84,52 84,77

Pohyb obyvatelstva

Živě narození 6 8 4 9 5 12 2 5 7 3

Zemřelí 3 2 5 1 5 7 8 7 2 10

Přirozená měna 3 6 -1 8 – 5 -6 -2 5 -7

Přistěhovalí 41 56 28 38 31 25 24 31 34 28

Vystěhovalí 34 15 8 18 18 13 18 20 17 25

Přírůstek

stěhováním 7 41 20 20 13 12 6 11 17 3

Celkový přírůstek 10 47 19 28 13 17 – 9 22 -4

Počet obyvatel 596 643 662 690 703 720 720 729 756 752

Zdroj dat: www.czso.cz

11 Index stáří, ukazatel, používající se při měření stárnutí populace. Ukazuje podíl populace osob nad 65 let a dětské složky (děti 0-14 let).

Čím je číslo vyšší než 100, tím je v populaci více seniorů než dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 44

Křížkový Újezdec

Tab. P10. Ukazatele věkové struktury a pohybu obyvatelstva

Složení obyvatelstva

Křížkový Újezdec 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

0–14 let 35 33 38 40 41 43 46 53 62 72

15–64 let 145 151 150 155 161 170 176 183 187 203

65 + let 29 29 27 26 31 29 31 34 36 39

0–14 let 17 % 15 % 18 % 18 % 18 % 18 % 18 % 20 % 22 % 23 %

15–64 let 69 % 71 % 70 % 70 % 69 % 70 % 70 % 68 % 66 % 65 %

65 + let 14 % 14 % 13 % 12 % 13 % 12 % 12 % 13 % 13 % 12 %

Průměrný věk 38,8 39,1 38,9 38,9 39,3 39,3 39 38,4 37,7 37,3

Index stáří 12 82,9 87,9 71,1 65 75,6 67,4 67,4 64,2 58,1 54,2

Pohyb obyvatelstva

Živě narození 3 1 1 2 2 2 4 7 6 5

Zemřelí 3 3 3 2 2 1 2 2 1 2

Přirozená měna – -2 -2 – – 1 2 5 5 3

Přistěhovalí 15 10 9 8 19 12 18 15 24 31

Vystěhovalí 12 4 5 2 7 4 9 3 6 5

Přírůstek

stěhováním 3 6 4 6 12 8 9 12 18 26

Celkový přírůstek 3 4 2 6 12 9 11 17 23 29

Počet obyvatel 209 213 215 221 233 242 253 270 285 314

Zdroj dat: www.czso.cz

12 Index stáří, ukazatel, používající se při měření stárnutí populace. Ukazuje podíl populace osob nad 65 let a dětské složky (děti 0-14 let).

Čím je číslo vyšší než 100, tím je v populaci více seniorů než dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 45

Příloha 3:

Prognóza obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku a Křížkový Újezdec

Tab. P11. Odhadované počty dětí ve věku 0-6 let v období 2023-2038, souhrn obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku, Křížkový

Újezdec

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 401 414 407 395 405 393 388 379 373 373 374 376 378 382 386 390

střední varianta 401 418 418 413 429 423 423 420 420 423 427 433 439 445 452 460

vysoká varianta 401 422 429 431 454 454 459 462 467 474 482 490 499 509 519 529

Tab.P12. Odhadované počty dětí ve věku 2-6 let v období 2023-2038, souhrn obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku, Křížkový

Újezdec

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 305 301 302 296 307 295 290 281 275 274 274 274 276 278 280 283

střední varianta 305 304 309 307 323 316 315 311 309 311 313 316 320 325 330 335

vysoká varianta 305 308 316 318 339 337 341 342 345 349 354 359 365 372 379 386

Tab.P13. Odhadované počty dětí ve věku 6-11 let v období 2023-2038, souhrn obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku, Křížkový

Újezdec

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 381 404 401 382 385 374 373 376 371 387 380 380 376 375 378 381

střední varianta 381 406 405 388 394 387 390 397 398 420 419 424 425 429 435 441

vysoká varianta 381 402 397 376 376 361 356 355 344 354 342 337 328 321 321 321

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 46

Tab.P14. Odhadované počty dětí ve věku 11-15 let v období 2023-2038, souhrn obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku, Křížkový

Újezdec

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 321 342 339 329 327 324 315 315 293 286 277 278 273 283 271 266

střední varianta 321 344 343 334 334 333 325 327 307 302 297 302 300 316 309 308

vysoká varianta 321 346 347 339 341 342 335 338 320 318 317 325 327 348 347 351

Tab.P15. Odhadované počty osob ve věku 65 a více let v období 2023-2038, souhrn obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku,

Křížkový Újezdec

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 555 532 556 577 586 590 596 600 605 635 661 677 699 711 742 770

střední varianta 555 534 561 584 595 602 610 617 623 656 684 703 728 743 778 809

vysoká varianta 555 534 561 584 595 602 610 617 623 656 684 703 728 743 778 809

Tab.P16. Odhadované počty osob v období 2023-2038, souhrn obcí Sulice, Radějovice, Kostelec u Křížku, Křížkový Újezdec

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 4009 4038 4064 4089 4113 4135 4156 4175 4194 4211 4228 4245 4261 4276 4291 4306

střední varianta 4009 4072 4136 4199 4260 4320 4379 4437 4494 4550 4606 4662 4717 4771 4826 4879

vysoká varianta 4009 4107 4208 4308 4408 4506 4603 4700 4795 4891 4986 5080 5175 5269 5363 5456

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 47

Příloha 4:

Populační pohyb obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

Velké Popovice

Tab.P17. Ukazatele věkové struktury a pohybu obyvatelstva

Složení obyvatelstva

Velké Popovice 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

0–14 let 595 611 627 629 635 647 632 634 636 664

15–64 let 1 713 1 741 1 758 1 742 1 753 1 794 1 838 1 921 1 984 2 226

65 + let 358 372 393 416 431 449 470 493 490 507

0–14 let 22 % 22 % 23 % 23 % 23 % 22 % 21 % 21 % 20 % 20 %

15–64 let 64 % 64 % 63 % 63 % 62 % 62 % 63 % 63 % 64 % 66 %

65 + let 13 % 14 % 14 % 15 % 15 % 16 % 16 % 16 % 16 % 15 %

Průměrný věk 37,6 37,7 37,9 38,4 38,8 39,1 39,4 39,4 39,2 39,0

Index stáří 13 60,2 60,9 62,7 66,1 67,9 69,4 74,4 77,8 77 76,4

Pohyb obyvatelstva

Živě narození 30 32 34 25 30 29 25 29 30 26

Zemřelí 19 21 16 10 19 17 23 24 24 23

Přirozená měna 11 11 18 15 11 12 2 5 6 3

Přistěhovalí 91 113 98 82 94 117 132 172 221 390

Vystěhovalí 61 66 62 88 73 58 84 69 94 106

Přírůstek

stěhováním 30 47 36 -6 21 59 48 103 127 284

Celkový přírůstek 41 58 54 9 32 71 50 108 133 287

Počet obyvatel 2 666 2 724 2 778 2 787 2 819 2 890 2 940 3 048 3 110 3 397

Zdroj dat: www.czso.cz

13 Index stáří, ukazatel, používající se při měření stárnutí populace. Ukazuje podíl populace osob nad 65 let a dětské složky (děti 0-14 let).

Čím je číslo vyšší než 100, tím je v populaci více seniorů než dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 48

Petříkov

Tab.P18. Ukazatele věkové struktury a pohybu obyvatelstva

Složení obyvatelstva

Petříkov 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

0–14 let 103 105 119 120 124 129 129 122 120 140

15–64 let 336 345 351 363 362 363 367 362 385 383

65 + let 64 67 70 70 71 77 81 92 99 109

0–14 let 20 % 20 % 22 % 22 % 22 % 23 % 22 % 21 % 20 % 22 %

15–64 let 67 % 67 % 65 % 66 % 65 % 64 % 64 % 63 % 64 % 61 %

65 + let 13 % 13 % 13 % 13 % 13 % 14 % 14 % 16 % 16 % 17 %

Průměrný věk 38,8 39,1 38,8 38,7 38,7 38,5 38,8 39,5 39,7 39,3

Index stáří 14 62,1 63,8 58,8 58,3 57,3 59,7 62,8 75,4 82,5 77,9

Pohyb obyvatelstva

Živě narození 5 1 9 1 3 7 4 5 5 9

Zemřelí 1 2 1 7 9 4 5 2 3 4

Přirozená měna 4 -1 8 -6 -6 3 -1 3 2 5

Přistěhovalí 27 23 24 27 20 18 23 10 39 37

Vystěhovalí 19 8 9 8 10 9 14 14 10 14

Přírůstek

stěhováním 8 15 15 19 10 9 9 -4 29 23

Celkový přírůstek 12 14 23 13 4 12 8 -1 31 28

Počet obyvatel 503 517 540 553 557 569 577 576 604 632

Zdroj dat: www.czso.cz

14 Index stáří, ukazatel, používající se při měření stárnutí populace. Ukazuje podíl populace osob nad 65 let a dětské složky (děti 0-14 let).

Čím je číslo vyšší než 100, tím je v populaci více seniorů než dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 49

Řehenice

Tab.P19. Ukazatele věkové struktury a pohybu obyvatelstva

Složení obyvatelstva

Řehenice 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

0–14 let 48 46 43 47 51 52 56 59 62 80

15–64 let 291 293 299 292 287 293 294 303 291 329

65 + let 75 79 80 88 87 87 92 90 90 98

0–14 let 12 % 11 % 10 % 11 % 12 % 12 % 13 % 13 % 14 % 16 %

15–64 let 70 % 70 % 71 % 68 % 68 % 68 % 67 % 67 % 66 % 65 %

65 + let 18 % 19 % 19 % 21 % 20 % 20 % 21 % 20 % 20 % 19 %

Průměrný věk 42,9 43,8 43,9 44,4 44,5 44,3 44,7 44,4 44,8 43,7

Index stáří 15 156,3 171,7 186 187,2 170,6 167,3 164,3 152,5 145,2 122,5

Pohyb obyvatelstva

Živě narození 3 2 3 4 4 2 3 3 2 7

Zemřelí 2 4 5 3 4 3 2 8 3 3

Přirozená měna 1 -2 -2 1 – -1 1 -5 -1 4

Přistěhovalí 20 18 15 16 11 20 21 33 23 71

Vystěhovalí 14 12 9 12 13 12 12 18 20 11

Přírůstek

stěhováním 6 6 6 4 -2 8 9 15 3 60

Celkový přírůstek 7 4 4 5 -2 7 10 10 2 64

Počet obyvatel 414 418 422 427 425 432 442 452 443 507

Zdroj dat: www.czso.cz

15 Index stáří, ukazatel, používající se při měření stárnutí populace. Ukazuje podíl populace osob nad 65 let a dětské složky (děti 0-14 let).

Čím je číslo vyšší než 100, tím je v populaci více seniorů než dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 50

Pohoří

Tab.P20. Ukazatele věkové struktury a pohybu obyvatelstva

Složení obyvatelstva

Pohoří 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

0–14 let 61 64 68 72 67 63 62 60 69 89

15–64 let 246 251 251 248 246 235 247 258 245 260

65 + let 46 52 54 58 59 59 58 61 68 74

0–14 let 17 % 17 % 18 % 19 % 18 % 18 % 17 % 16 % 18 % 21 %

15–64 let 70 % 68 % 67 % 66 % 66 % 66 % 67 % 68 % 64 % 61 %

65 + let 13 % 14 % 14 % 15 % 16 % 17 % 16 % 16 % 18 % 17 %

Průměrný věk 39,8 39,7 39,4 40 40,6 41,3 41,3 41,2 41,2 40,4

Index stáří 16 75,4 81,3 79,4 80,6 88,1 93,7 93,5 101,7 98,6 83,1

Pohyb obyvatelstva

Živě narození 4 1 4 3 2 1 3 2 7 2

Zemřelí 4 4 2 2 4 3 2 2 2 1

Přirozená měna – -3 2 1 -2 -2 1 – 5 1

Přistěhovalí 17 25 29 19 16 11 13 13 13 54

Vystěhovalí 5 8 25 15 20 24 4 1 14 14

Přírůstek

stěhováním 12 17 4 4 -4 -13 9 12 -1 40

Celkový přírůstek 12 14 6 5 -6 -15 10 12 4 41

Počet obyvatel 353 367 373 378 372 357 367 379 382 423

Zdroj dat: www.czso.cz

16 Index stáří, ukazatel, používající se při měření stárnutí populace. Ukazuje podíl populace osob nad 65 let a dětské složky (děti 0-14 let).

Čím je číslo vyšší než 100, tím je v populaci více seniorů než dětí.

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 51

Příloha 5:

Prognóza obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

Tab.P21. Odhadované počty dětí ve věku 0-6 let v období 2023-2038, souhrn obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 384 414 407 395 405 393 388 379 373 373 374 376 378 382 386 390

střední varianta 384 418 418 413 429 423 423 420 420 423 427 433 439 445 452 460

vysoká varianta 384 422 429 431 454 454 459 462 467 474 482 490 499 509 519 529

Tab.P22. Odhadované počty dětí ve věku 2-6 let v období 2023-2038, souhrn obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 289 301 302 296 307 295 290 281 275 274 274 274 276 278 280 283

střední varianta 289 304 309 307 323 316 315 311 309 311 313 316 320 325 330 335

vysoká varianta 289 308 316 318 339 337 341 342 345 349 354 359 365 372 379 386

Tab.P23. Odhadované počty dětí ve věku 6-11 let v období 2023-2038, souhrn obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 404 402 397 376 376 361 356 355 344 354 342 337 328 321 321 321

střední varianta 404 404 401 382 385 374 373 376 371 387 380 380 376 375 378 381

vysoká varianta 404 406 405 388 394 387 390 397 398 420 419 424 425 429 435 441

Tab.P24. Odhadované počty dětí ve věku 11-15 let v období 2023-2038, souhrn obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 381 395 400 388 386 383 372 372 346 337 327 329 322 334 320 293

střední varianta 381 396 405 394 394 393 383 386 362 356 350 356 354 373 365 364

vysoká varianta 381 398 409 400 402 403 395 399 378 376 374 384 386 411 409 414

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 52

Tab.P25. Odhadované počty osob ve věku 65 a více let v období 2023-2038, souhrn obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice,

Pohoří

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 788 789 799 792 798 810 812 833 857 870 884 901 928 940 977 1010

střední varianta 788 794 807 804 815 832 837 861 890 907 925 947 978 994 1036 1073

vysoká varianta 788 798 816 817 833 853 862 891 923 945 967 993 1029 1050 1096 1138

Tab.P26. Odhadované počty osob v období 2023-2038, souhrn obcí Velké Popovice, Petříkov, Řehenice, Pohoří

rok 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 2037 2038

nízká varianta 4959 5058 5083 5107 5129 5150 5169 5188 5205 5222 5239 5255 5270 5285 5300 5306

střední varianta 4959 5072 5136 5199 5260 5320 5379 5437 5494 5550 5606 5662 5717 5771 5826 5879

vysoká varianta 4959 5107 5208 5308 5408 5506 5603 5700 5795 5891 5986 6080 6175 6269 6363 6456

__________________________________________________________________________________

Demografická studie – Kamenice 53

Stáhnout původní dokument (archiv) → · zdroj na webu obce

← Dokumenty