◎ Komunální volby 2026 · Kamenice
Facebook Jdeme volit · 2026
Dokument

FAKULTA DOPRAVNÍ (2040)

🗓 Dokument z roku 2040

📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →

FAKULTA DOPRAVNÍ

Ústav dopravních systémů

Horská 2040/3, 128 03 Praha 2

http://www.fd.cvut.cz

VYHODNOCENÍ PRŮZKUMU

RYCHLOSTÍ A INTENZIT

DOPRAVY VE VYBRANÝCH

LOKALITÁCH V OBCI KAMENICE

A JEHO OKOLÍ

LISTOPAD 2021

Odpovědný Řešitel:

doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D.

Objednatel:

Obecní úřad Kamenice

Ringhofferovo náměstí 434, KAMENICE

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

2 / 31

IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE ZAKÁZKY

Název akce

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných lokalitách

v obci Kamenice a jeho okolí

Objednavatel

název Obecní úřad Kamenice

sídlo Ringhofferovo náměstí 434, Olešovice, 251 68 Kamenice

IČO 00240273

zástupce Ing. Pavel Čermák, starosta obce

Zhotovitel

název České vysoké učení technické v Praze, Fakulta dopravní

sídlo Konviktská 292/20, Praha, 110 00

IČO 68407700

DIČ CZ68407700

zástupce ve věcech smlouvy doc. Ing. Pavel Hrubeš, Ph.D., děkan fakulty

zástupce ve věcech technických doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D., odpovědný řešitel

řešitelský tým doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D.

Ing. Aneta Matysková

řešitelské pracoviště Ústav dopravních systémů

Horská 2040/3, Praha, 128 03

kontakt kocourek@fd.cvut.cz

matysane@fd.cvut.cz

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

3 / 31

OBSAH

1 STRUČNÝ POPIS LOKALIT …………………………………………………………………………………………………………. 4

2 PRŮZKUM INTENZIT A PROFILOVÝCH RYCHLOSTÍ ………………………………………………………………………… 4

2.1 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/603 V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY ULIC RINGHOFFEROVY A BENEŠOVSKÉ ……………… 6

2.2 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/603 V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY ULIC PRAŽSKÉ A ŽELIVECKÉ ………………………….. 9

2.3 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/603 V KAMENICI – LÁDVÍ …………………………………………………………….. 12

2.4 MĚŘENÝ PROFIL V ULICI JEDNOSMĚRNÉ V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY S ULICÍ KORUNNÍ …………………………………………… 15

2.5 MĚŘENÝ PROFIL V ULICI KOSTELECKÉ V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY S ULICÍ JÍLOVSKOU …………………………………………….. 17

2.6 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/107 V KAMENICI – VŠEDOBROVICI …………………………………………………… 20

2.7 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/107 V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY SE SILNICÍ III/1052 …………………………………. 23

2.8 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE III/1052 V KAMENICI – TĚPTÍNĚ ……………………………………………………….. 26

3 ZÁVĚR ………………………………………………………………………………………………………………………………… 30

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

4 / 31

1 STRUČNÝ POPIS LOKALIT

Předmětem tohoto dokumen tu je vyhodnocení základních dopravně

inženýrských charakteristik (intenzit a rychlostí) na území katastru obce

Kamenice. Předkládané vyhodnocení profilových rychlostí projíždějících vozidel je

na základě měření radarem, které se uskutečnilo během října a listopadu 2021

(mimo týdny, kdy byly státní svátky) v osmi vybraných lokalitách (viz obrázek 1.1).

Výsledky měření rychlostí jsou zpracovány v kapitole 2.

Obrázek 1.1: Situace širších vztahů, vč. znázornění poloh statistického radaru Sierzega SR4 v rámci všech

uskutečněných průzkumů (čísla profilů korespondují s druhou pozicí čísel následujících podkapitol v kapitole

2).

2 PRŮZKUM INTENZIT A PROFILOVÝCH RYCHLOSTÍ

V jednotlivých profilech (viz výše obrázek 1.1) byl sledován pohyb dopravy pomocí

statistického radaru Sierzega SR4 (dále jen Statistický radar), viz obrázek 2.1. Tento

radar slouží pro měření nej en rychlostí projíždějících vozidel, ale také dokáže

zaznamenat intenzity, a dokonce je možné rozeznat i skladbu dopravního proudu.

Ta je rozd ělena do čtyř kategorií 1 – jednostopá, 2 – osobní automobily, 3 –

nákladní a 4 – nákladní s vlekem. Technicky je zajištěno, aby radar nebyl řidiči

rozpoznán, takže je záruka, že dané měření je z tohoto hlediska neovlivněné.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

5 / 31

Obrázek 2.1: Statistický radar Sierzega SR4.

Vyhodnocován byl pak posléze kvantil V 85. Kvant il 85 % znamená, že 85 %

naměřených hodnot je nižších nebo rovných této hodnotě.

Pokud, v85>vlim (1), kde

V85 85 % kvantil rychlosti,

Vlim dovolená rychlost na hlavní komunikaci.

Potom, je nutné navrhnout taková opatřen í, která povedou ke snížení rychlosti.

Podíl překračování rychlostí (M) se stanovuje jako

n1

n . 100 = M (2), kde

n1 četnost rychlosti měření vyšší než je dovolená rychlost (počet hodnot, kdy

naměřená rychlost je vyšší než dovolená) [-],

n četnost všech provedených měření [-]

M podíl překračování rychlosti [%].

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

6 / 31

2.1 Měřený profil na průtahu silnice II/603 v blízkosti křižovatky ulic

Ringhofferovy a Benešovské

Statistický radar byl umístěn na silnici II/603 na přilehlé svislé do pravní značce

A 12a (viz obrázek 2.2 a obrázek 2.3). Průzkum byl proveden od 11. 10. do 17 . 10.

2021, tj. v rozmezí p ondělí až neděle. V profilu byla nam ěřena pr ůměrná denní

intenzita 9 515 voz/den (3 537 voz/h ve směru na Benešov a v opačném směru

5 978 voz/h) . Kvantil rychlostí V 85 ve sledovaném profilu ve směru Benešov byl

zjištěn 54 km/h, v opačném směru (směr Praha) byl V85 56 km/h (omezení v profilu

je 50 km/h). Procento řidičů překračujících rychlost bylo 33 % ve směru na Benešov

a v opačném směru na Prahu překročilo rychlost 44 %. Podíl nákladní dopravy zde

činí 33 % (směr Benešov) a 56 % (směr Praha).

V profilu byly zaznamenány i velmi závažné excesy v podobě překračování

rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v neděli 17. října v odpoledních

hodinách (15:01 – 180 km/h motocykl) ve směru Praha a zejména se vyskytovaly

v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách. Podrobná zjištěná data v grafech

viz obrázek 2.4, obrázek 2.5, obrázek 2.6 a obrázek 2.7.

Obrázek 2.2: Umístění radaru na II/603 (směr od

Prahy).

Obrázek 2.3: Vyznačení profilu komunikace, kde

probíhalo měření (červená tečka).

Praha

II/107

Benešov

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

7 / 31

Obrázek 2.4: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Benešov.

Obrázek 2.5: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Prahu.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

8 / 31

Obrázek 2.6: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.

Obrázek 2.7:Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

9 / 31

2.2 Měřený profil na průtahu silnice II/603 v blízkosti křižovatky ulic

Pražské a Želivecké

Statistický radar byl umístěn na silnici II/603 na přilehlé soustavě směrových

svislých dopravních značek IS 3 + IS 24b ( viz obrázek 2.8 a obrázek 2.9).

Sedmidenní průzkum byl proveden od pondělí 11. 10. do pondělí 18. 10. 2021 .

V profilu byla naměřena celková průměrná denní intenzita 10 312 voz/den

(ve směru Benešov 5 281 voz/h a ve směru Praha 5 031 voz/h). Kvantil rychlostí V85

ve sledovaném profilu ve směru Benešov byl zjištěn 52 km/h, v opačném směru

(směr Praha) byl V 85 54 km/h (omezení v profilu je 50 km/h) . Procento řidičů

překračujících rychlost bylo 22 % ve směru na Benešov a v opačném směru na

Prahu překročilo rychlost 34 %. Podíl nákladní dopravy zde činí 6 % (směr Benešov)

a 5 % (směr Praha).

V profilu byly zaznamenány i velmi závažné excesy v podobě překračování

rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v sobotu 16. října v odpoledních

hodinách ( 17:49 – 140 km/h osobní automobil ) ve směru Praha a zejména se

vyskytovaly v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách. Podrobná zjištěná

data v grafech viz obrázek 2.10, obrázek 2.11, obrázek 2.12 a obrázek 2.13.

Obrázek 2.8: Umístění radaru na II/603 (směr od

Prahy).

Obrázek 2.9: Vyznačení profilu komunikace, kde

probíhalo měření (červená tečka).

Praha

II/603

Benešov

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

10 / 31

Obrázek 2.10: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Benešov.

Obrázek 2.11: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Prahu.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

11 / 31

Obrázek 2.12: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.

Obrázek 2.13: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

12 / 31

2.3 Měřený profil na průtahu silnice II/603 v Kamenici – Ládví

Statistický radar byl umístěn na silnici II/603 na přilehlé svislé dopravní značce (viz

obrázek 2.14 a obrázek 2.15). Týdenní průzkum byl proveden od pondělí 18. 10. do

pondělí 25. 10. 2021. V profilu byla naměřena celková průměrná denní intenzita

4 408 voz/den (2 282 voz/den ve směru Praha, resp. 2 126 voz/den ve směru na

Benešov). Kvantil rychlostí V85 ve sledovaném profilu ve směru Benešov byl zjištěn

75 km/h, v opačném směru (směr Praha) byl V 85 71 km/h (omezení v profilu je 50

km/h). Procento řidičů překračujících rychlost je 93 % (směr Benešov), resp. 78 %

(směr Praha). Podíl nákladní dopravy zde činí 7 % v obou směrech.

V profilu byly zaznamenány i velmi závažné e xcesy v podobě překračování

rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v pátek 22. října (směr Benešov)

v odpoledních hodinách (17: 54 – 160 km/h osobní automobil ) a zejména se

vyskytovaly v poledních až odpoledních hodinách . Podrobná zjištěná data

v grafech viz obrázek 2.16, obrázek 2.17, obrázek 2.18 a obrázek 2.19.

Obrázek 2.14: Umístění radaru na II/603 (směr

Benešov).

Obrázek 2.15:Vyznačení profilu komunikace, kde

probíhalo měření (červená tečka).

Praha

Benešov

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

13 / 31

Obrázek 2.16:Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Benešov.

Obrázek 2.17: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Prahu.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

14 / 31

Obrázek 2.18:Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.

Obrázek 2.19: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

15 / 31

2.4 Měřený profil v ulici Jednosměrné v blízkosti křižovatky s ulicí

Korunní

Statistický radar byl umístěn v ulici Jednosm ěrné na přilehlém sloupku svislé

dopravní značky IP 4b (viz obrázek 2.20 a obrázek 2.21). Týdenní průzkum byl

proveden od pondělí 18. 10. do pondělí 25. 10. 20 21. V profilu byla naměřena

průměrná denní intenzita 2 168 voz/den (ulice je jednosměrná ve směru

ke křižovatce ulic Ringhofferovy x Kalinové). Je důležité zdůraznit, že za celou

dobu měření bylo zaznamenáno i 35 jízd osobními vozidly v protisměru. Percentil

rychlostí V 85 ve sledovaném profilu ve směru ke křižovatce s II/107 byl zjištěn

49 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Procento řidičů překračujících rychlost je

11 %. Podíl nákladní dopravy zde činí zhruba 2 %.

V profilu byly zaznamenány i velmi závažné excesy v podobě překračování

rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v úterý 19. října v ranních hodinách (5:40

– 86 km/h osobní automobil ) a zejména se vyskytovaly v ranních a večerních

hodinách. Podrobná zjištěná data v grafech viz obrázek 2.22, obrázek 2.23

a obrázek 2.24.

Obrázek 2.20: Umístění radaru v ulici Jednosměrné.

Obrázek 2.21: Vyznačení profilu komunikace, kde

probíhalo měření (červená tečka).

Praha

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

16 / 31

Obrázek 2.22: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Ringhofferova.

Obrázek 2.23: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

17 / 31

Obrázek 2.24: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).

2.5 Měřený profil v ulici Kostelecké v blízkosti křižovatky s ulicí

Jílovskou

Statistický radar byl umístěn v ulici Kostelecké na silnici č. I II/1072 na přilehlé

svislé dopravní značce P2 (viz obrázek 2.25 a obrázek 2.26). Týdenní průzkum byl

proveden od 31. 10. do 6. 11. 2021, tj. v rozmezí neděle až sobota. V profilu byla

naměřena průměrná denní intenzita 913 voz/den v obou sm ěrech, resp. 391

voz/den směr od Skuheře, 522 voz/den ve směru na Skuheř. Kvantil rychlostí V 85

ve sledovaném profilu ve směru S kuheř byl zjištěn 47 km/h, v opačném směru

(směr od Skuheře) byl V85 43 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Procento řidičů

překračujících rychlost je 1 % (směr od Skuheře), resp. 6 % (směr Skuheř). Podíl

nákladní dopravy zde činí zhruba 7 % (pro oba směry).

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

18 / 31

Na úseku byly zaznamenány i velmi závažné excesy v podobě překračování

rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny většinou osobním vozidlům (maximální

naměřená rychlost Vmax směr Skuheř byla 62 km/h a to v 17:42 h v pondělí

1. listopadu. Ostatní zjištěná data v grafech viz obrázek 2.27, obrázek 2.28, obrázek

2.29 a obrázek 2.30.

Obrázek 2.25: Umístění radaru na SDZ v ulici

Kostelecké směr Skuheř.

Obrázek 2.26: Vyznačení profilu komunikace, kde

probíhalo měření (červená tečka).

Obrázek 2.27: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Skuheř.

Praha

II/107

III/1072

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

19 / 31

Obrázek 2.28: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Skuheře.

Obrázek 2.29: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

20 / 31

Obrázek 2.30: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).

2.6 Měřený profil na průtahu silnice II/107 v Kamenici – Všedobrovici

Statistický radar byl umístěn na průtahu silnice č. II/107 na přilehlé svislé dopravní

značce P2 + E 2a (viz obrázek 2.31 a obrázek 2.32). Týdenní průzkum byl proveden

od 18. 11. do 24. 11. 2021, tj. v rozmezí čtvrtek až středa. V profilu byla naměřena

průměrná denní intenzita 3 80 5 voz/den v obou sm ěrech, resp. 2 053 voz/den

směr Štiřín, 1 752 voz/den směr V. Popovice. Percentil rychlostí V85 ve sledovaném

profilu byl v obou směrech zjištěn shodně 59 km/h (omezení v profilu je 50 km/h).

Procento řidičů překračujících rychlostní limit bylo 55 % – směr Štiřín, resp. 58 %

směr V. Popovice. Podíl nákladní dopravy zde činí 14 % pro směr Štiřín a pro směr

V. Popovice 13 %.

Maximální naměřená rychlost Vmax směr Štiřín byla zaznamenána 113 km/h

(osobní automobil) a to 24. 11. 2021 ve 20:01 h. Ostatní zjištěná data v grafech viz

obrázek 2.33 a obrázek 2.34 a obrázek 2.35 a obrázek 2.36.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

21 / 31

Obrázek 2.31: Umístění radaru na průtahu silnice

II/107 ve Všedobrovici (pohled směrem od

V. Popovic).

Obrázek 2.32: Vyznačení profi lu komunikace, kde

probíhalo měření (červená tečka).

Obrázek 2.33: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru Štiřín).

V. Popovice

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

22 / 31

Obrázek 2.34: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru V. Popovice).

Obrázek 2.35: Diagram průměrné rychlosti Vp, V a maximální naměřené rychlosti Vmax.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

23 / 31

Obrázek 2.36: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).

2.7 Měřený profil na průtahu silnice II/107 v blízkosti křižovatky se

silnicí III/1052

Statistický radar byl umístěn na silnici II/107 na přilehlé svislé d opravní značce IS

9b (viz obrázek 2.37 a obrázek 2.38). Týdenní průzkum byl proveden od 8. 11.

do 14. 11. 2021, tj. v rozmezí pondělí až neděle. V profilu byla naměřena průměrná

denní intenzita 2 405 voz/den v obou směrech, resp. 1 119 voz/den směr okružní

křižovatka (od Týnce n/S) , resp. 1 285 voz/den ve směru Týnec n/S . Percentil

rychlostí V 85 ve sledovaném profilu ve směru na Týnec n/S byl zjištěn 73 km/h,

v opačném směru (směr okružní křižovatka – od Týnce n/S) , byl V 85 75 km/h

(omezení v profilu je 50 km/h). Procento řidičů překračujících rychlost je 94 %

(směr Týnec n/S), resp. 92 % směr okružní křižovatka (od Týnce n/S). Podíl nákladní

dopravy zde činí zhruba 2 % a to v obou směrech.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

24 / 31

Na úseku nebyla zaznamenána velká četnost závažných excesů v podobě

překračování rychlostí. Maximální naměřená rychlost Vmax směr okružní křižovatka

(od Týnce n/S) byla 121 km/h (osobní automobil) a to v sobotu 13. 11. v 9:10 h.

Ostatní zjištěná data v grafech viz obrázek 2.39 a obrázek 2.40 a obrázek 2.41 a

obrázek 2.42.

Obrázek 2.37: Umístění radaru na průtahu II/107

(pohled směrem na Týnec nad Sázavou).

Obrázek 2.38: Vyznačení profilu komunikace, kde

probíhalo měření (červená tečka).

Obrázek 2.39: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Týnec n/S).

Praha

Týnec n/S

Jílové u Prahy

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

25 / 31

Obrázek 2.40:Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr OK od Týnce n/S).

Obrázek 2.41: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

26 / 31

Obrázek 2.42: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).

2.8 Měřený profil na průtahu silnice III/1052 v Kamenici – Těptíně

Statistický radar byl umístěn na silnici II/107 na přilehlé svislé dopravní značce P2

(viz obrázek 2.43 a obrázek 2.44). Týdenní průzkum byl proveden od 8. 11.

do 14. 11. 20121 tj. v rozmezí pondělí až neděle. V profilu byla naměřena průměrná

denní intenzita 871 voz/den v obou směrech, resp. 431 voz/den směr Kamenice,

resp. 437 voz/den ve směru Jílové u Prahy. Percentil rychlostí V85 ve sledovaném

profilu ve směru na Kamenici byl zjištěn 65 km/h, v opačném směru na Kamenici,

ve směru Jílové u Prahy, byl V85 67 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Procento

řidičů překračujících rychlost je 62 % (sm ěr Kamenice), resp. 74 % (sm ěr Jílové

u Prahy). Podíl nákladní dopravy v obou směrech zde činí 4 %.

Na úseku nebyla zaznamenána velká četnost závažných excesů v podobě

překračování rychlostí. Maximální naměřená rychlost Vmax směr Jílové u Prahy byla

124 km/h (osobní automobil) a to ve čtvrtek 11. 11. v 12:47 h. Ostatní zjištěná data

v grafech viz obrázek 2.45 a obrázek 2.46 a obrázek 2.47 a obrázek 2.48.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

27 / 31

Obrázek 2.43: Umístění radaru na průtahu III/1052

(pohled směrem na Jílové u Prahy).

Obrázek 2.44: Vyznačení profilu komunikace, kde

probíhalo měření (červená tečka).

Obrázek 2.45: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Jílové u Prahy).

Praha

III/1052

Jílové

u Prahy

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

28 / 31

Obrázek 2.46: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Kamenice).

Obrázek 2.47:Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax.

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

29 / 31

Obrázek 2.48:Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

30 / 31

3 Závěr

V době provádění dopravních průzkumů byla uzavřena ulice Ringofferova

od Štiřína po Olešovice, takže byl zn emožněn průjezd výše uvedenou ulicí mezi

ulicemi Želiveckou a Pražskou. Sledování intenzit silničního provozu pomocí

statistického radaru Sierzega prokázala oproti roku 2013 v profilu 1 nárůst dopravy

průměrně zhruba o 39 % (podrobnosti viz obrázek 3.1). S tím souvisí i negativní

jev, že se od roku 2013 výrazně zvýšil podíl nákladních vozidel v Ringhofferově ulici

(ze 4 % na 33 %) a to v části této ulice, která leží na průtahu silnice č. II/603 (mezi

křižovatkami s ulicemi Pražskou a Benešovskou).

Obrázek 3.1: Porovnání naměřených intenzit v jednotlivých lokalitách ve voz/den z října/listopadu 2021

(fialově) v jednotlivých sčítacích stanovištích v katastru obce Kamenice s roky 2013 (modře), 2015 (zeleně)

a 2019 (červeně).

2

6

3

1 4

5

7

8

5 474

5 439

4 667

762

5 830

4 415

5 826

2 732

3 008

3 379

9 515

8 539

10 312

4 408

2 168

913

3 805

2 405

871

10 405

Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných

lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí

31 / 31

Velká míra nedodržování maximálních rychlostních limitů byla zaznamenána

zejména v části průtahu II/603 u křižovatky ulic Ringnofferovy a Benešovské

(měřicí profil 1) na průtahu silnice č. II/107. Zde byla naměřena i nejvyšší

překročená rychlost 180 km/h motocyklem v neděli 17. 10. 2021 ve směru

na Prahu. V měřeném profilu 3 byl zjištěn V85 ve směru Benešov 75 km/h,

v opačném směru (směr Praha) byl V 85 71 km/h, kde na komunikaci s omezením

50 km/h dochází často k překračování rychlosti (v 93 % ve směru Benešov a v 78

% ve směru na Prahu). Další lokalitou, kde bylo zaznamenáno nedodržení

silničních pravidel byl profil 4 (ulice Jednosměrná), kde za celou dobu měření bylo

naměřeno 35 jízd osobními vozi dly v protisměru. Lokalitou, kde docházelo

k výraznému překračování rychlosti, byl jižní profil 7, a to celkem v 94 % ve směru

na Týnec n/S a 92 % ve směru na okružní křižovatku. V profilu 8 v Těptíně

překračovalo rychlost 62 % vozidel směr Kamenice a 74 % vozidel směr Jílové

u Prahy. Vzhledem k tomu, že v této zastavěné oblasti nejsou chodníky, zároveň je

zde mnoho výjezdů z pozemků, bylo by vhodné uvažovat o řešení zvyšující

bezpečnost silničního provozu (např. v první fázi realizovat úsekové měření

rychlostí).

Stáhnout původní dokument (archiv) → · zdroj na webu obce

← Dokumenty