🗓 Dokument z roku 2040
📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →
FAKULTA DOPRAVNÍ
Ústav dopravních systémů
Horská 2040/3, 128 03 Praha 2
http://www.fd.cvut.cz
VYHODNOCENÍ PRŮZKUMU
RYCHLOSTÍ A INTENZIT
DOPRAVY VE VYBRANÝCH
LOKALITÁCH V OBCI
KAMENICE A JEHO OKOLÍ
SRPEN 2023
Odpovědní řešitelé:
doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D.
Ing. Aneta Dostálová
Objednatel:
Obecní úřad Kamenice
Ringhofferovo náměstí 434, KAMENICE
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
2 / 40
IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE ZAKÁZKY
Název akce
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných lokalitách
v obci Kamenice a jeho okolí
Objednavatel
název Obecní úřad Kamenice
sídlo Ringhofferovo náměstí 434, Olešovice, 251 68 Kamenice
IČO 00240273
zástupce Ing. Pavel Čermák, starosta obce
Zhotovitel
název České vysoké učení technické v Praze, Fakulta dopravní
sídlo Konviktská 292/20, Praha, 110 00
IČO 68407700
DIČ CZ68407700
zástupce ve věcech smlouvy prof. Ing. Ondřej Přibyl, Ph.D., děkan fakulty
zástupce ve věcech technických doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D., odpovědný řešitel
řešitelský tým doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D.
Ing. Aneta Dostálová
řešitelské pracoviště Ústav dopravních systémů
Horská 2040/3, Praha, 128 03
kontakt kocourek@fd.cvut.cz
matysane@fd.cvut.cz
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
3 / 40
OBSAH
1 STRUČNÝ POPIS LOKALIT …………………………………………………………………………………………………………. 4
2 PRŮZKUM INTENZIT A PROFILOVÝCH RYCHLOSTÍ ………………………………………………………………………… 4
2.1 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/603 V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY ULIC RINGHOFFEROVY A BENEŠOVSKÉ ……………… 6
2.2 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/603 V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY ULIC HLAVNÍ A LIPOVÁ ……………………………….. 9
2.3 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/603 V KAMENICI – LÁDVÍ …………………………………………………………….. 12
2.4 MĚŘENÝ PROFIL V ULICI JEDNOSMĚRNÉ V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY ULIC RINGHOFFEROVA X JEDNOSMĚRNÁ A KALINOVÁ …. 15
2.5 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE III/10113 V KAMENICI – SKUHEŘ ………………………………………………………. 18
2.6 MĚŘENÝ PROFIL V ULICI RINGHOFFEROVA V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY S ULICÍ ŘEPČICKOU – VŠEDOBROVICE …………………. 21
2.7 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/107 V BLÍZKOSTI KŘIŽOVATKY SE SILNICÍ III/1052 …………………………………. 24
2.8 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE III/1052 V KAMENICI – TĚPTÍNĚ ……………………………………………………….. 27
2.9 MĚŘENÝ PROFIL NA SILNICI RINGHOFFEROVA– STRUHAŘOV ……………………………………………………………………… 30
2.10 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/107 ŠTIŘÍNSKÁ – NOVÁ HOSPODA ………………………………………………….. 33
2.11 MĚŘENÝ PROFIL NA PRŮTAHU SILNICE II/107 RINGHOFFEROVA – U ZÁKLADNÍ ŠKOLY RINGHOFFEROVA …………………… 36
3 ZÁVĚR ………………………………………………………………………………………………………………………………… 39
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
4 / 40
1 STRUČNÝ POPIS LOKALIT
Předmětem tohoto dokumentu je vyhodnocení základních do pravně
inženýrských charakteristik (intenzit a rychlostí) na území katastru obce
Kamenice. Předkládané vyhodnocení profilových rychlostí projíždějících vozidel je
na základě měření radarem, které se uskutečnilo během května a června 2023
(mimo týdny, kdy byly státní svátky) v jedenácti vybraných lokalitách (viz obrázek
1.1). Výsledky měření rychlostí jsou zpracovány v kapitole 2.
Obrázek 1.1: Situace širších vztahů, vč. znázornění poloh statistického radaru Sierzega SR4 v rámci všech
uskutečněných průzkumů (čísla profilů korespondují s druhou pozicí čísel následujících podkapitol v kapitole
2).
2 PRŮZKUM INTENZIT A PROFILOVÝCH RYCHLOSTÍ
V jednotlivých profilech (viz výše obrázek 1.1) byl sledován pohyb dopravy pomocí
statistického radaru Sierzega SR4 (dále jen Statistický radar), viz obrázek 2.1. Tento
radar slouží pro měření nejen ryc hlostí projíždějících vozidel, ale také dokáže
zaznamenat intenzity, a dokonce je možné rozeznat i skladbu dopravního proudu.
2
10
9
6
1 4
7
8
11
5
3
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
5 / 40
Ta je rozd ělena do čtyř kategorií 1 – jednostopá, 2 – osobní automobily, 3 –
nákladní a 4 – nákladní s vlekem. Technicky je zaji štěno, aby radar nebyl řidiči
rozpoznán, takže je záruka, že dané měření je z tohoto hlediska neovlivněné.
Obrázek 2.1: Statistický radar Sierzega SR4.
Vyhodnocován byl pak posléze kvantil V 85. Kvantil 85 % znamená, že 85 %
naměřených hodnot je nižších nebo rovných této hodnotě.
Pokud, v85>vlim (1), kde
V85 85 % kvantil rychlosti,
Vlim dovolená rychlost na hlavní komunikaci.
Potom, je nutné navrhnout taková opatření, kter á povedou ke snížení rychlosti.
Podíl překračování rychlostí (M) se stanovuje jako
n1
n . 100 = M (2), kde
n1 četnost rychlosti měření vyšší, než je dovolená rychlost (počet hodnot, kdy
naměřená rychlost je vyšší než dovolená) [-],
n četnost všech provedených měření [-]
M podíl překračování rychlosti [%].
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
6 / 40
2.1 Měřený profil na průtahu silnice II/603 v blízkosti křižovatky ulic
Ringhofferovy a Benešovské
Statistický radar byl umístěn na silnici II/603 na přilehlé svislé dopravní značce P 2
(viz obrázek 2.2 a obrázek 2.3). Průzkum byl proveden od pátku 26. 5. do pátku 2. 6.
2023. V profilu byla nam ěřena průměrná denní intenzita 11 916 voz/den (4 846
voz/den ve směr u na Benešov a v opačném směru 7 070 voz/den). Kvantil
rychlostí V85 ve sledovaném profilu v obou sm ěrech za celou dobu pr ůzkumu byl
zjištěn 52,5 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Percentil rychlostí V85
ve sledovaném profilu za celou dobu průzkumu byl zjištěn 55 km/h ve směru na
Prahu. Procento řidičů překračujících rychlost bylo 25 % ve směru na Benešov a
v opačném směru na Prahu překročilo rychlost 37 %. Podíl nákladní dopravy zde
činí 25 % (směr Benešov) a 19 % (směr Praha).
V profilu byly zaznamená ny i velmi závažné excesy v podobě překračování
rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v e čtvrtek 1. června ve večerních
hodinách (23:33 – 133 km/h osobní automobil) ve směru Praha Další překračování
rychlosti bylo zaznamenáno zejména v pozdních nočních a brzkých ranních
hodinách. Podrobná zjištěná data v grafech viz obrázek 2.4, obrázek 2.5, obrázek
2.6 a obrázek 2.7.
Obrázek 2.2: Umístění radaru na II/603 (směr na
Prahu).
Obrázek 2.3: Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Praha
II/107
Benešov
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
7 / 40
Obrázek 2.4: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Benešov.
Obrázek 2.5: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Prahu.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
8 / 40
Obrázek 2.6: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.
Obrázek 2.7:Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
9 / 40
2.2 Měřený profil na průtahu silnice II/603 v blízkosti křižovatky ulic
Hlavní a Lipová
Statistický radar byl umístěn na silnici II/603 na přilehlé svislé dopravní značce P 2
(viz obrázek 2.8 a obrázek 2.9). Šestidenní průzkum byl proveden od pátku 26. 5.
do čtvrtka 1. 6. 2023. V profilu byla naměřena celková průměrná denní intenzita
12 524 voz/den (5 514 voz/den ve směru na Benešov a v opačném směru na Prahu
7 022 voz/den). Kvantil rychlostí V 85 ve sledovaném profilu v obou sm ěrech
za celou dobu pr ůzkumu byl zjištěn 50,5 km/h (omezení v profilu je 50 km/h).
Procento řidičů překračujících rychlost bylo 11 % ve směru na Benešov
a v opačném směru na Prahu překročilo rychlost 25 %. Podíl nákladní dopravy zde
činí 6 % pro oba směry.
V profilu byly zaznamenány i velmi závažné excesy v podobě překračování
rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v e středu 31. května ve večerních
hodinách (23:00 – 91 km/h osobní automobil) ve směru Praha. Další překračování
rychlosti bylo zaznamenáno zejména v pozdních nočních a brzkých ranních
hodinách. Podrobná zjištěná data v grafech viz obrázek 2.10, obrázek 2.11,
obrázek 2.12 a obrázek 2.13.
Obrázek 2.8: Umístění radaru na II/603 (směr od
Prahy).
Obrázek 2.9: Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Praha
II/603 Benešov
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
10 / 40
Obrázek 2.10: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Benešov.
Obrázek 2.11: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Prahu.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
11 / 40
Obrázek 2.12: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.
Obrázek 2.13: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
12 / 40
2.3 Měřený profil na průtahu silnice II/603 v Kamenici – Ládví
Statistický radar byl umístěn na silnici II/603 na přilehlé svislé dopravní značce P 2
(viz obrázek 2.14 a obrázek 2.15). Týdenní průzkum byl proveden od pátku 26. 5.
do pátku 2. 6. 20 23. V profilu byla naměřena celková průměrná denní intenzita
5 555 voz/den (2 630 voz/den ve směru Benešov, resp. 2 925 voz/den ve směru
na Prahu). Kvantil rychlostí V85 ve sledovaném prof ilu v obou sm ěrech za celou
dobu pr ůzkumu byl zjištěn 68 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Percentil
rychlostí V85 ve směru na Prahu byl 61 km/h a ve směru na Benešov 75 km/h.
Procento řidičů překračujících rychlost je 93 % (směr Benešov), resp. 58 % (směr
Praha). Podíl nákladní dopravy zde činí 7 % ve směru na Benešov a 9 % ve směru
na Prahu.
V profilu byly zaznamenány i velmi závažné excesy v podobě překračování
rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v úterý 30. května (směr Praha) v ranních
hodinách (00:14 – 145 km/h osobní automobil). Další překračování rychlosti bylo
zaznamenáno zejména v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách. Podrobná
zjištěná data v grafech viz obrázek 2.16, obrázek 2.17, obrázek 2.18 a obrázek 2.19.
Obrázek 2.14: Umístění radaru na II/603 (směr
Benešov).
Obrázek 2.15:Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Praha
Benešov
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
13 / 40
Obrázek 2.16:Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Benešov.
Obrázek 2.17: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Prahu.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
14 / 40
Obrázek 2.18:Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.
Obrázek 2.19: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
15 / 40
2.4 Měřený profil v ulici J ednosměrné v blízkosti křižovatky ulic
Ringhofferova x Jednosměrná a Kalinová
Statistický radar byl umístěn v ulici Jednosměrná na přilehlé soustavě směrových
svislých dopravních značek IS 3a + IS 3b (viz obrázek 2.20 a obrázek 2.21). Týdenní
průzkum byl proveden od pátku 19. 5. do pátku 26. 5. 20 23. V profilu byla
naměřena průměrná denní intenzita 1 939 voz/den (ulice je jednosměrná
ve směru ke křižovatce ulic Ringhofferovy x Kalinové). Je důležité zdůraznit, že
za celou dobu měření bylo zaznamenáno i 14 jízd osobními vozidly v protisměru.
Percentil rychlostí V 85 ve sledovaném profilu ve směru ke křižovatce s II/107 byl
zjištěn 32 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Žádný z řidičů nepřekročil
maximální rychlost, protože byl radar umístěn blízko křižovatky. Podíl nákladní
dopravy zde činí 1 %.
Podrobná zjištěná data v grafech viz obrázek 2.22, obrázek 2.23 a obrázek 2.24.
Obrázek 2.20: Umístění radaru v ulici Jednosměrné.
Obrázek 2.21: Vyznačení profil u komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Praha
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
16 / 40
Obrázek 2.22: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Ringhofferova.
Obrázek 2.23: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
17 / 40
Obrázek 2.24: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
18 / 40
2.5 Měřený profil na průtahu silnice III/10113 v Kamenici – Skuheř
Statistický radar byl umístěn na průtahu silnice č. II I/10113 na přilehlé svislé
dopravní značce IZ 4b (viz obrázky 2.25 a 2.26). Týdenní průzkum byl proveden od
pátku 12 . 5. do pátku 19 . 5. 20 23. V profil u byla naměřena průměrná denní
intenzita 1 512 voz/den v obou sm ěrech, resp. 802 voz/den směr od Kostelce
u Křížků, 710 voz/den ve směru na Kamenici. Kvantil rychlostí V85 ve sledovaném
profilu byl zjištěn v obou směrech za celou dobu průzkumu byl zjištěn 62 km/h.
Percentil rychlostí V85 ve směru na Kostelec u Křížků byl 64 km/h a ve směru
na Kamenici 61 km/h. Procento řidičů překračujících rychlost bylo 70 % ve směru
na Kostelec u Křížků a v opačném směru na Kamenici překročilo rychlost 52 %.
Podíl nákladní dopravy zde činí 2 % ve směru na Kostelec u Křížků a 4 % ve směru
na Kamenici.
V profilu byly zaznamenány i velmi závažné excesy v podobě překračování
rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v neděli 14. května (směr Kostelec
u Křížků) v odpoledních hodinách ( 13:28 – 128 km/h osobní automobil Další
překračování rychlosti bylo zaznamenáno zejména v odpoledních hodinách.
Ostatní zjištěná data v grafech viz obrázek 2.27, obrázek 2.28, obrázek 2.29
a obrázek 2.30.
Obrázek 2.25: Umístění radaru na průtahu silnice
II/10113 (pohled směrem od Kamenice).
Obrázek 2.26: Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Kostelec u Křížků
III/1072
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
19 / 40
Obrázek 2.27: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Kamenici.
Obrázek 2.28: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Kostelec u Křížků.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
20 / 40
Obrázek 2.29: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax v obou směrech.
Obrázek 2.30: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
21 / 40
2.6 Měřený profil v ulici Ringhofferova v blízkosti křižovatky s ulicí
Řepčickou – Všedobrovice
Statistický radar byl umístěn v ulici Kostelecké na přilehlé svislé dopravní značce
A 12a (viz obrázek 2.31 a obrázek 2.32). Týdenní průzkum byl proveden od pátku
12. 5. do pátku 19. 5. 2023. V profilu byla naměřena průměrná denní intenzita
6 002 voz/den v obou směrech, resp. 2 857 voz/den směr Velké Popovice, 3 144
voz/den směr Štiřín. Percentil rychlostí V 85 ve sledovaném profilu ve směru Velké
Popovice byl zjištěn 54 km/h, v opačném sm ěru, do Štiřína, byl V 85 55 km/h
(omezení v profilu je 50 km/h). Protože primárním cílem bylo zjištění intenzity ,
a hlavně skladby dopravního proudu, byl statistický radar umístěn v blízkosti
křižovatky ulic Ringhofferova a Řepčická, bylo procento řidičů překračujících
rychlost vysoké (42 % – směr Velké Popovice, resp. 47 % směr Štiřín). Podíl nákladní
dopravy zde činí 6 % pro směr Velké Popovice a pro směr Štiřín 5 %.
Na úseku nebyla zaznamenána velká četnost závažných excesů v podobě
překračování rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v neděli 14. května 2023
v odpoledních hodinách (13:38 – 122 km/h osobní automobil) ve směru Pra ha.
Další překračování rychlosti bylo zaznamenáno zejména v odpoledních hodinách.
Ostatní zjištěná data v grafech viz obrázek 2.33, obrázek 2.34, obrázek 2.35
a obrázek 2.36.
Obrázek 2.31: Umístění radaru na SDZ v ulici
Kostelecké směr Stiřín.
Obrázek 2.32: Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Praha
II/107
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
22 / 40
Obrázek 2.33: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru Velké Popovice).
Obrázek 2.34: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru Štiřín).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
23 / 40
Obrázek 2.35: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax.
Obrázek 2.36: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
24 / 40
2.7 Měřený profil na průtahu silnice II/107 v blízkosti křižovatky
se silnicí III/1052
Statistický radar byl umístěn na silnici II/107 na přilehl é svislé dopravní značce
IS 9b (viz obrázek 2.37 a obrázek 2.38). Týdenní průzkum byl proveden od pátku
19. 5. do pátku 26. 5. 2023. V profilu byla naměřena průměrná denní intenzita 3 040
voz/den v obou sm ěrech, resp. 1 388 voz/den sm ěr okružní křižovatka
a v opačném směru 1 653 voz/den ve směru Týnec n/S . Percentil rychlostí V 85
ve sledovaném profilu ve směru na okružní křižovatku (od Týnce n/S) byl 72 km/h,
v opačném směru na Týnec n/S byl 71 km/h (omezení v profilu je 50 km/h).
Procento řidičů překračujících rychlost je 86 % pro oba směry. Podíl nákladní
dopravy zde činí zhruba 2 % pro oba směry.
Na úseku nebyla zaznamenána velká četnost závažných excesů v podobě
překračování rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v pátek 19. května 2023
ve večerních hodinách (20:22 – 137 km/h osobní automobil) ve směru na okružní
křižovatku. Další překračování rychlosti bylo zaznamenáno zejména v pozdních
nočních a brz kých ranních hodinách. Ostatní zjištěná data v grafech viz obrázek
2.39, obrázek 2.40, obrázek 2.41 a obrázek 2.42.
Obrázek 2.37: Umístění radaru na průtahu II/107
(pohled směrem na Kamenici).
Obrázek 2.38: Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Praha
Týnec n/S
Jílové u Prahy
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
25 / 40
Obrázek 2.39: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr OK od Týnce n/S).
Obrázek 2.40:Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Týnec n/S).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
26 / 40
Obrázek 2.41: Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax.
Obrázek 2.42: Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
27 / 40
2.8 Měřený profil na průtahu silnice III/1052 v Kamenici – Těptíně
Statistický radar byl umístěn na silnici II I/1052 na přilehlé svislé dopravní značce
IZ 4b (viz obrázek 2.43 a obrázek 2.44). Týdenní průzkum byl proveden od pátku
19. 5. do pátku 26. 5. 2023. V profilu byla naměřena průměrná denní intenzita 1 206
voz/den v obou směrech, resp. 550 voz/den směr Kamenice, resp. 656 voz/den
ve směru Jílové u Prahy . Percentil rychlost í V85 ve sledovaném profilu ve směru
na Kamenici byl zjištěn 64 km/h, v opačném směru na Jílové u Prahy byl percentil
V85 66 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Procento řidičů překračujících rychlost
je 62 % (směr Kamenice), resp. 72 % (směr Jílové u Prahy). Podíl nákladní dopravy
zde činí zhruba 2 % (ve směru na Kamenici), resp. 1 % ve směru Jílové u Prahy.
Na úseku nebyla zaznamenána velká četnost závažných excesů v podobě
překračování rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny ve středu 17. května 2023
ve večerních hodinách ( 19:03 – 110 km/h osobní automobil) ve směru
na Kamenici. Další překračování rychlosti bylo zaznamenáno zejména v pozdních
nočních a brzkých ranních hodinách. Ostatní zjištěná data v grafech viz obrázek
2.45, obrázek 2.46, obrázek 2.47 a obrázek 2.48.
Obrázek 2.43: Umístění radaru na průtahu III/1052
(pohled směrem na Jílové u Prahy).
Obrázek 2.44: Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Praha
III/1052 Jílové
u Prahy
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
28 / 40
Obrázek 2.45: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Jílové u Prahy).
Obrázek 2.46: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Kamenice).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
29 / 40
Obrázek 2.47:Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax.
Obrázek 2.48:Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
30 / 40
2.9 Měřený profil na silnici Ringhofferova– Struhařov
Statistický radar byl umís těn na silnici Ringhofferova na přilehlé m dopravním
zrcadle (viz obrázek 2.49 a obrázek 2.50). Šestidenní průzkum byl proveden
od pátku 12. 5. do čtvrtku 18. 5. 2023. V profilu byla naměřena průměrná denní
intenzita 2 138 voz/den v obou sm ěrech, resp. 1 900 voz/den sm ěr Kamenice,
resp. 239 voz/den ve směru na Štiřín. Percentil rychlostí V85 ve sledovaném profilu
ve směru na Kamenici byl zjištěn 51 km/h, v opačném směru na Štiřín byl percentil
V85 54 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Procento řidičů překračujících rychlost
je 17 % (směr Kamenice), resp. 28 % (směr Štiřín). Podíl nákladní dopravy zde činí
zhruba 1 % pro oba směry.
Na úseku nebyla zaznamen ána velká četnost závažných excesů v podobě
překračování rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny v pátek 12. května 2023
ve večerních hodinách (23:04 – 98 km/h osobní automobil) ve směru na Kamenici.
Další překračování rychlosti bylo zaznamenáno zejména v pozdních nočních
a brzkých ranních hodinách. Ostatní zjištěná data v grafech viz obrázek 2.51,
obrázek 2.52, obrázek 2.53 a obrázek 2.54.
Obrázek 2.49: Umístění radaru na průtahu III/1052
(pohled směrem od Štiřína).
Obrázek 2.50: Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Benešov
Štiřín
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
31 / 40
Obrázek 2.51: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Kamenice).
Obrázek 2.52: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Štiřín).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
32 / 40
Obrázek 2.53:Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax.
Obrázek 2.54:Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
33 / 40
2.10 Měřený profil na průtahu silnice II/107 Štiřínská – Nová Hospoda
Statistický radar byl umístěn na silnici Štiřínská na přilehlém dopravním zrcadle
(viz obrázek 2.55 a obrázek 2.56). Týdenní průzkum byl proveden od pátku 19. 5.
do pátku 26. 5. 2023. V profilu byla naměřena průměrná denní intenzita 4 158
voz/den v obou směrech, resp. 1 194 voz/den směrem ke křižovatce s ulici Hlavní,
resp. 2 964 voz/den ve směru na Štiřín . Percentil rychlost í V85 ve sledovaném
profilu ve směru ke křižovatce s ulicí Hlavní byl zjištěn 56 km/h, v opačném směru
na Štiřín byl percentil V85 61 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Procento řidičů
překračujících rychlost je 34 % (směr ke křižovatce s ulicí Hlavní), resp. 61 % (směr
Štiřín). Podíl nákladní dopravy zde činí zhruba 6 % pro směr ke křižovatce s ulicí
Hlavní a pro opačný směr 4 % (směr Štiřín).
Na úseku nebyla zaznamenána velká četnost závažných excesů v podobě
překračování rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny ve čtvrtek 25. května 2023
ve večerních hodinách (19:56 – 111 km/h osobní automobil) ve směru na Štiřín.
Další překračování rychlosti bylo zaznamenáno zejména v odpoledních
až večerních hodinách. Ostatní zjištěná data v grafech viz obrázek 2.57, obrázek
2.58, obrázek 2.59 a obrázek 2.60.
Obrázek 2.55: Umístění radaru na průtahu III/1052
(pohled směrem na Štiřín).
Obrázek 2.56: Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
Praha
Jílové
u Prahy
Štiřín
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
34 / 40
Obrázek 2.57: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směrem ke křižovatce s ulicí Hlavní).
Obrázek 2.58: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Štiřín).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
35 / 40
Obrázek 2.59:Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax.
Obrázek 2.60:Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
36 / 40
2.11 Měřený profil na průtahu silnice II/107 Ringhofferova –
u Základní školy Ringhofferova
Statistický radar byl umístěn na silnici Ringhofferova na přilehlé svislé dopravní
značce A 10 + B 20a (viz obrázek 2.61, obrázek 2.62). Týdenní průzkum byl
proveden od pátku 19. 5. do pátku 26. 5. 2023. V profilu byla naměřena průměrná
denní intenzita 7 960 voz/den v obou směrech, resp. 3 648 voz/den směr silnice
II/603 a v opačném směru 4 312 voz/den ve směru na Těptín. Percentil rychlost í
V85 ve sledovaném profilu ve směru na silnici II/603 byl zjištěn 46 km/h, v opačném
směru na Štiřín byl percentil V85 42 km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Procento
řidičů překračujících rychlost je 5 % ve směru k II/603 a v opačném směru to bylo
pouhé 1 %. Podíl nákladní dopravy zde činí zhruba 5 % pro směr na silnici II/603
a pro opačný směr 4 % (směr Těptín).
Na úseku nebyla zaznamenána velká četnost závažných excesů v podobě
překračování rychlostí. Byly zde zaznamenány jen jednotlivá porušení
rychlostního limitu (patrně jednoho motocyklu nebo několika málo motocyklů
s rychlostí nad 110 km/h). Z tohoto důvodu došlo v rámci vyhodnocení k vyloučení
extrémních hodnot z pořízeného souboru dat1. Ostatní zjištěná data v grafech viz
obrázek 2.63, obrázek 2.64, obrázek 2.65 a obrázek 2.66.
Obrázek 2.61: Umístění radaru na průtahu III/1052
(pohled směrem na Těptín).
Obrázek 2.62: Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření (červená tečka).
1 Při vyhodnocování v rámci statistiky se silně odlišná data s malou četností mohou eliminovat, neboť to může
být vliv nějakého nového, neuvažovaného faktoru, ojedinělá chyba měření apod.
II/603
Praha,
Benešov
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
37 / 40
Obrázek 2.63: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr na silnici II/603).
Obrázek 2.64: Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr Těptín).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
38 / 40
Obrázek 2.65:Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax.
Obrázek 2.66:Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy).
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
39 / 40
3 Závěr
V době provádění dopravních průzkumů nebyla žádná uzavření ani rekonstrukce
ulic, která by zásadním způsobem ovlivnila samotný průzkum . V rámci
dokumentu byly porovnávány naměřené denní intenzity s předešlým měřeným
rokem (2021). U lokality číslo 11 byl provedený průzkum srovnán s rokem 2019
z důvodu přemístění měřeného profilu , kdy data z roku 2021 nebyla k dispozici.
Lokalita 9 a 10 se v přechozích letech neměřily, proto nejsou porovnány
s průzkumem v roce 2021.
Sledování intenzit silničního provozu pomocí statistickéh o radaru Sierzega SR4
prokázalo oproti roku 2021 (období COVIDu) v profilu 5 (Skuheř) největší nárůst
dopravy průměrně zhruba o 39 %.
Druhý největší nárůst dopravy o 36 % byl změřen v profilu 6 (Všedobrovice) a také
v profilu 8 (Těptín), kde byl nárůst o 2 7 %. Pouze v jediné lokalitě došlo k poklesu
průměrné denní intenzity o 11 %, a to v lokalitě 4 v ulici Jednosměrná. Zbylé
nárůsty jsou vidět v tabulce a obrázku níže (viz tabulka 3.1 a obrázek 3.1).
Tabulka 3.1: Procentní srovnání naměřených denních intenzit s předešlými roky 2019 a 2021.
Lokalita/profil Intenzity voz/den procentní
nárůst (%) 2019 2021 2023
1 – Olešovice (II/603) 9515 11916 20.15
2 – Želivec 10405 12524 16.92
3 – Ládví 4408 5555 20.65
4 – Jednosměrná 2168 1939 -11.81
5 – Skuheř 913 1512 39.62
6 – Všedobrovice 3804 6002 36.62
7 – Kamenice II/107 2404 3040 20.92
8 – Těptín 871 1206 27.78
9 – nelze porovnat z důvodu odlišného umístění – – – –
10 – nelze porovnat z důvodu odlišného umístění – – – –
11 – Kamenice u Základní školy Ringhofferova 5830 7960 26.76 (oproti
2019)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách v obci Kamenice a jeho okolí
40 / 40
Obrázek 3.1: Porovnání naměřených intenzit v jednotlivých lokalitách ve voz/den z května/června 2023
(žlutě) v jednotlivých sčítacích stanovištích v katastru obce Kamenice s roky 2013 (modře), 2015 (zeleně)
a 2019 (červeně) a 2021 (fialově).
Nejvyšším překročením rychlosti bylo na silnici II/603 v Kamenici – Ládví (v profilu
číslo 3), kde byla naměřená rychlost osobního automobilu 145 km/h dne 30. 5.
2023 v 00:14. Zde byla také zaznamenána i nejvyšší míra nedodržení rychlostního
limitu (93 % směr Benešov).
V lokalitě 2 byla naměřena nejvyšší denní průměrná intenzita 12 524 voz/den.
V profilu číslo 1 byl naměřen největší podíl nákladní dopravy, a to konkrétně 22 %
(směr Benešov) a 19 % (směr Praha).
5 474
5 439
4 667
762
5 830
4 415
5 826
2 732
3 008
3 379
9 515
10 312
4 408
2 168
913
3 804
2 404
871
10 405
