🗓 Dokument z roku 2021
📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
1
GENEREL VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ
Kamenice
Zadavatel:
Obec: Kamenice
Adresa: Ringhofferovo náměstí 434,
Olešovice 251 68 Kamenice
Zpracovatel:
Firma: METROLUX
Adresa: U vinné révy, 1176/11
106 00, Praha 10
Ing. Tomáš Vencovský V Praze, září 2021
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
2
Obsah
I. Úvod ……………………………………………………………………………………………………………………………… 3
I.1 Normy ČSN a předpisy zabývající se návrhem a projektováním VO ………………………………. 4
II. Parametry veřejného osvětlení, architektonicko-urbanistické hledisko …………………………………… 5
II.1 Úroveň jasu……………………………………………………………………………………………………………… 5
II.2 Teplota chromatičnosti, index podání barev…………………………………………………………………. 5
II.3 Prvky osvětlovací soustavy ……………………………………………………………………………………….. 6
II.4 Charakter osvětlení prostoru, typy svícení …………………………………………………………………. 10
III. Enviromentální hledisko …………………………………………………………………………………………………. 13
III.1 Zóny životního prostředí dle ČSN EN 12464-2 ………………………………………………………….. 13
III.2 Doba nočního klidu ………………………………………………………………………………………………… 14
III.3 Regulace jednotlivých světelných bodů …………………………………………………………………….. 17
IV. Charakteristické oblasti dle typu svícení a zón životního prostředí ………………………………………. 18
IV.1 Charakteristická oblast 1 …………………………………………………………………………………………. 18
IV.2 Charakteristická oblast 2 …………………………………………………………………………………………. 18
IV.3 Charakteristická oblast 3 …………………………………………………………………………………………. 18
IV.4 Ostatní území …………………………………………………………………………………………………………. 18
V. Dopravně bezpečností hledisko ……………………………………………………………………………………….. 23
V.1 Intenzita dopravy ……………………………………………………………………………………………………. 23
V.2 Dopravní nehodovost ……………………………………………………………………………………………… 24
V.3 Třídy osvětlenosti dle ČSN CEN/TR 13201 ………………………………………………………………. 25
V.4 Požadavky na přisvětlení přechodů pro chodce dle TKP15 ………………………………………….. 27
Příloha č. 1: Celková tabulka sledovaných parametrů
Příloha č. 2: Třídy osvětlení dle ČSN EN 13201-2 graficky
Příloha č. 3: Zóny životního prostředí dle ČSN EN 12464-2 graficky
Příloha č. 4: Charakteristické oblasti graficky
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
3
I. Úvod
Cílem Generelu veřejného osvětlení (dále jen VO) je zpracování hlavního souboru světelně –
technických parametrů osvětlení pozemních komunikací města (v souladu se zákonem č.13/1997 Sb.,
prováděcí vyhláškou č.104/1997 Sb. , souborem norem ČSN EN 13 201 Osvětlení p ozemních
komunikací, předběžnou českou technickou normou ČSN P 36 0455 Osvětlení pozemních komunikací
– Doplňující informace, normou ČSN EN 12464-2 Světlo a osvětlení- Osvětlení pracovních prostorů-
Část 2: Venkovní pracovní prostory a dalšími technickými normami. Světelně technické parametry jsou
zpracované za účelem zajištění kvalitního osvětlení pozemních komunikací, jimiž se řídí projektování,
realizace i kontrola kvality VO při rekonstrukci, obnově, modernizaci a výstavbě veřejného osvětlení ve
městě se současným požadavkem na minimalizaci příkonu osvětlovacích soustav, a to při dodržení
nezbytných požadavků na bezpečnost dopravy, osoby a majetku.
Generel VO řeší následující témata, která jsou dále popsána podrobněji:
– Architektonicky-urbanistické hledisko
• Teplota chromatičnosti
• Minimální index podání barev
• Maximální výška světelných bodů
• Typologie svítidel (technické, historizující, parkové)
• Materiál nosných konstrukcí
• Povrchová úprava nosných konstrukcí
– Dopravně bezpečnostní hledisko
• Třídy osvětlenosti dle ČSN EN 13201-1 a ČSN P 36 0455
• Požadavky pro přisvětlení přechodů pro chodce dle TKP-15
– Enviromentální hledisko
• Zóny životního prostředí dle ČSN EN 12464-2
• Doba nočního klidu
Veškerá výše popsaná témata jsou přiřazena následujícím pozemním komunikacím a veřejným
prostranstvím (pokud se v obci nachází a jsou ve správě obce Kamenice):
– Silnice a místní komunikace
– Náměstí
– Tunely a podjezdy
– Chodníky u silnic a místních komunikací, samostatné cesty pro pěší
– Cyklostezky
– Podchody, lávky a schodiště
– Parkoviště (v zástavbě, u obchodních center a občanské vybavenosti)
– Důležité křižovatky
– Přechody pro chodce
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
4
Vstupní podklady:
– normy ČSN
– mapa obce
– podklady ŘSD – intenzita dopravy v obci
– podklady policie – dopravní nehody v obci
– zákony, vyhlášky a předpisy týkající se VO
– místní šetření
– požadavky zadavatele
– původní generel veřejného osvětlení
I.1 Normy ČSN a předpisy zabývající se návrhem a projektováním VO
Stavební zákon a vyhlášky pro projektování VO:
Základním právním předpisem pro činnost ve výstavbě, to znamená i projektování, je stavební zákon č.
225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební
zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
Zákon č. 225/2017 Sb. je platný od 31.07.2017 s účinností od 01.01.2018
Vyhláška č. 405/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb, ve znění
vyhlášky č. 62/2013 Sb., a vyhláška č. 169/2016 Sb., o stanovení rozsahu dokumentace veřejné zakázky
na stavební práce a soupisu stavebních prací, dodávek a služeb s výkazem výměr.
Ministerstvo pro místní rozvoj stanoví pod le § 193 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a
stavebním řádu (stavební zákon), ve znění zákona č. 225/2017 Sb., a § 92 odst. 1 zákona č. 134/2016
Sb., o zadávání veřejných zakázek.
Vyhláška č.405/2017 Sb. je platná od 07.12.2017 s účinností od 01.01.2018.
Normy pro návrh osvětlení:
Norma ČSN EN 13201 – Osvětlení pozemních komunikací:
– ČSN CEN/TR 13201 -1 Osvětlení pozemních komunikací – Část 1: Návod pro výběr tříd
osvětlení, 12/2017
– ČSN EN 13201-2 Osvětlení pozemních komunikací – Část 2: Požadavky, 4/2019
– ČSN EN 13201-3 Osvětlení pozemních komunikací – Část 3: Výpočet, 6/2016
– ČSN EN 13201-4 Osvětlení pozemních komunikací – Část 4: Metody měření, 6/2016
– ČSN EN 13201 -5 Osvětlení pozemních komunikací – Část 5: Ukazatelé energetické
náročnosti, 6/2016
Norma ČSN P 36 0455 Osvětlení pozemních komunikací – Doplňující informace, 6/2017
Norma ČSN EN 12464-2 Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovních prostorů-Část 2: Venkovní pracovní
prostory a dalšími technickými normami, 12/2014
Předpis TKP -15: Technické kvalitativní podmínky staveb pozemních komunikací – Kapitola 15
Osvětlení pozemních komunikací, příloha č.1 Přisvětlování přechodů, 2/2015
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
5
Elektrická zařízení nově budovaného veřejného osvětlení musí splňovat podmínky řady ČSN 33 2000
(tj. ČSN 33 2000-1 až ČSN 33 2000-6-61). Projekt veřejného osvětlení musí obsahovat výpočet hodnot
ZS (impedance smyčky) pro zapínací místo a jednotlivá světelná místa.
II. Parametry veřejného osvětlení, architektonicko-urbanistické hledisko
V této kapitole je popsáno několik oblastí (do kterých je v kapitole IV obec rozdělena), které řeší
základní světelně technické a vzhledové charakteristiky veřejného osvětlení vzhledem k funkčnosti a
celkovému vzhledu obce. Dále jsou zde popsány nejdůležitější parametry VO, které jsou pak uvedeny
v celkové přehledové tabulce v příloze č.1. Těmto oblastem jsou následně přiřazeny konkrétní hodnoty
některých parametrů VO (např. teplota chromatičnosti, indexu podání barev, výška stožárů atd.).
Celkový přehled všech požadovaných parametr ů, přiřazených ke každé konkrétní ulici, je tabulkově
vyobrazen v příloze č. 1 Celková tabulka sledovaných parametrů.
II.1 Úroveň jasu
Úrovní jasu (jeho intenzitou) se rozumí celková intenzita osvětlení daného prostoru. Pro potřeby
tohoto generelu budou rozlišeny pouze bezrozměrné hodnoty jako malý, střední a velký jas. Úroveň jasu
odpovídá typu svícení.
II.2 Teplota chromatičnosti, index podání barev
Barevný tón světla neboli teplota chromatičnosti Tcp (K) , hraje významnou roli ve vnímání
prostoru a přímo ovlivňuje naše pocity. V moderních LED zdrojích používaných ve veřejném osvětlení
se využívají odstíny bílé barvy, od teple bílé po chladně bílou. Tyto odstíny bílé barvy se definují právě
tzv. teplotou chromatičnosti, kdy světelné zdroje od 2 000 K do cca 3 300 K označují teple bílou barvu
(WW), neutrálně bílou (NW) barvu světla označuje teplota chromatičnosti mezi 3 300 K až 5 300 K
a u teplot nad 5 300 K se jedná o studenou bílou (CW). Tyto hodnoty vychá zejí z normy
ČSN EN 12464-2. Ucelený přehled je znázorněn v tabulce č.1.
Tabulka 1: Skupiny barevného tónu světla světelných zdrojů
Barevný tón světla Náhradní teplota chromatičnosti Tcp (K)
Teple bílý do 3 300
Neutrálně bílý 3 300 až 5 300
Chladně bílý nad 5 300
Z pohledu řidičů je vhodné velké pozemní komunikace (například dálniční tahy nebo víceproudé
komunikace), které nevedou zastavěným územím, osvětlovat svítidly se zdroji s neutrální teplotou
chromatičnosti, tj. 3 300 – 5 300 K, prakticky by se ale teplota chromatičnosti měla pohybov at mezi
3 000 – 4 500 K. Tato barva světla jednak vyvolá v uživateli motorového vozidla pocit soustředěnosti,
ale také odliší velké komunikační tahy od zbytku města. Index podání barev Ra> 70 (-). Dnešní moderní
LED svítidla již většinou používají LED čipy s indexem podání barev >70 (-).
Do obce Kamenice se použijí zdroje s teplejší barvou bílé (do 2 700 K) a to spolu s indexem
podání barev Ra> 70 (-).
Studenou bílou, respektive v případě obce Kamenice neutrálně bílou, je vhodné použít pro
přisvětlení přechodů pro chodce. Protože dle předpisu TKP 15 musí být barevný tón světla použitého
pro přisvětlení přechodů odlišný oproti osvětlení pozemní komunikace (v poměru nejméně 1:1,5). To
znamená, že na přisvětlení přechodů pro chodce budou použita svítidla s teplotou chromatičnosti
minimálně 4050 K.
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
6
Poznámka: Ministerstvo životního prostředí / Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlašuje
dotační programy na výměnu svítidel, kde jsou požadovány jiné teploty chromatičnosti, než definuje
norma ČSN EN 12 464-2. Ve výzvě tohoto dotačního programu se teploty chromatičnosti mění podle
typu komunikace dle třídy osvětlení (P, M (ty se ještě dále dělí) a C). Nicméně, kvůli určitému bodovému
zvýhodnění je vhodné v rámci tohoto dotačního programu používat na všech komunikacíc h (kromě
přechodů pro chodce) teplotu chromatičnosti maximálně 2 700 K.
II.3 Prvky osvětlovací soustavy
Osvětlovací soustava je kompaktní soubor prvků tvořící funkční zařízení, které splňuje
požadavky na úroveň osvětlení prostoru. Zahrnuje svítidla, podpěrné a nosné prvky, elektrický rozvod,
rozvaděče, ovládací systém . Názvosloví týkající se veřejného osvětlení je například uvedeno
v ČSN EN 12665, ČSN CEN/TR 13201 část 1 a 2, ČSN EN 60598 ed.5 a další technických normách.
Osvětlovací soustava – kompaktní soubor prvků tvořící funkční zařízení, které splňuje požadavky na
úroveň osvětlení prostoru. Zahrnuje svítidla, podpěrné a nosné prvky, elektrický rozvod, rozvaděče a
řídicí systém
Světelné místo – každý skladební prvek v osvětlovací soustavě (stožár, samostatný výložník, převěs)
vybavený jedním nebo více svítidly.
Svítidlo – zařízení, které rozděluje, filtruje nebo mění světlo vyzařované jedním nebo více světelnými
zdroji a obsahuje, kromě zdrojů světla samotných, všechny díly nutné pro upevnění a ochranu zdrojů a
v případě potřeby pomocné obvody, včetně prostředků pro jejich připojení k elektrické síti.
Svítidla pro veřejné osvětlení lze rozdělit na technická (silniční), parková a historická (dekorativní).
Technická svítidla jsou určena k osvětlení pozemních komunikací, které vytvářejí převážně charakter
typu 1. Pokud se v technickém svítidle využije správný optický systém, lze s ním vytvářet i charakter
typu 2. Parkovými svítidly lze vytvořit charakter typu 2 a 3 v závislosti na zvolení vhodného optického
systému. Historizující (dekorativní) svítidla lze použít převážně k vytvoření charakteru osvětlení
prostoru typu 3 . V tabulkách 2 a 3 jsou uvedeny obrázky s příklady jednotlivých typů svítidel od
renomovaných výrobců.
Světelný zdroj (umělý) – je zdroj optického záření, zpravidla viditelného, zhotovený k tomuto účelu.
Rozvaděč zapínacího místa – dálkově nebo místně ovládaný rozvaděč s vlastním přívodem elektrické
energie a zpravidla s vlastním samostatným měřením spotřeby elektrické energie.
Osvětlovací stožár – podpěra, jejíž hlavním účelem je nést jedno nebo několik svítidel a která sestává
z jedné nebo více částí: dříku, případně nástavce; případně výložníku.
Vyložení – vodorovná vzdálenost mezi montážním bodem na ose vstupu výložníku do svítidla a osou
stožáru (svislicí) procházející těžištěm příčného řezu stožáru v úrovni terénu, případně vodorovná
vzdálenost mezi montážním bodem na ose vstupu výložníku do svítidla a svislou rovinou proloženou
místem upevnění výložníku na stěnu apod.
Výložník – část stožáru, která nese svítidlo v určité vzdálenosti od osy dříku stožáru; výložník může být
jednoramenný, dvouramenný nebo víceramenný a může být připojen k dříku pevně nebo odnímatelně,
případně obdobný nosný prvek určený k upevnění na stěnu apod.
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
7
Elektrická výzbroj stožáru – rozvodnice pro osvětlovací stožár (ve skříňce na stožáru, pod paticí, v
prostoru pod dvířky bezpaticového stožáru) a elektrické spojovací vedení mezi rozvodnicí a svítidlem.
Patice – samostatná část osvětlovac ího stožáru, která slouží k ochraně elektrické výzbroje a zároveň
tvoří ochranu osvětlovacích stožárů v místě vetknutí do země.
Tabulka 2:Příklady technických (silničních) svítidel
LED svítidla
Schréder Ampera Schréder IZYLUM
Philips Digistreet Philips Luma
Lamberga Lada ThomeLighting PreLED
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
8
Výbojková svítidla
Schréder Safír Schréder Atos
Philips Malaga Siteco SR100
Tabulka 3: Příklady parkových a dekorativních svítidel
LED svítidla
Schréder Isla Schréder Pilzeo
Philips Thema Philips StreetSaver
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
9
Lamberga Mona ThomeLighting ParkLED
Philips Micenas LED Philips Villa LED
Výbojková svítidla
Elstav Lucerna 1 Pechlát 01
Modus Auris Schréder Cascais
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
10
II.4 Charakter osvětlení prostoru, typy svícení
Charakter osvětlení prostoru určuje to, kam je směrován světelný tok ze svítidla a jaký prostor by
měl být v dotyčné lokalitě osvětlován. Tento parametr VO se určuje na základě vzhledu k celkovému
pohledu na město a k přihlédnutí k zónám životního prostředí (vycházejí z normy ČSN EN 12464 -2,
příloha č.3 Zóny životního prostředí dle ČSN EN 12464-2).
Upozornění: I když jsou v dnešní době vyráběna LED svítidla na vysoké technické úrovni, nelze
ze světelného hlediska v určitých oblastech, respektive ulicích za určitých předpokladů navržený
charakter osvětlení dodržet. Zejména není možn é vždy dodržet pož adavky normy ČSN EN 12464 -2,
maximální přípustnou intenzitu osvětlení na fasádách budov (zóny životního prostředí). Těmito
předpoklady jsou například pouhá výměna svítidel na stávajících stožárech nebo výměna stožárů (spolu
se svítidlem) ve stávající pozic i. Ve velkém množství případů jsou totiž stávající stožáry umístěny v
„těsné“ blízkosti domu (nebo dokonce okna domu) a světelný tok vyzařovaný na fasádu domu nelze
omezit natolik, aby došlo ke splnění požadavků normy ČSN EN 12464 -2. V podstatě lze říc t, ž e
charaktery osvětlovaní jsou určeny pro projektování a realizaci nového VO , kde lze projektovou
dokumentací ovlivnit umístění nových stožárů a svítidel.
Typ 1
Při tomto charakteru osvětlování je světelný tok ze svítidla směrován pouze do prostoru
osvětlovaných pozemních komunikací a jejich nejbližšího přilehlého prostoru . Nejbližším přilehlým
prostorem mohou být například chodníky nebo přilehlé cestičky pro pěší (Typ 1b). Pokud se osvětlení
nachází například podél komunikace mimo zástavbu (obvykle se jedná o průjezdní tah mimo zastavěnou
oblast), může být nejbližším přilehlým prostorem například travnatá krajnice (Typ 1a). Jedná se zde
výhradně o technické osvětlení požadovaných komunikací, které jsou určeny převážně pro motorovou
dopravu nebo pro pěší v obytných oblastech. Vyhodnocovací složkou je zde horizontální osvětlenost
nebo jas, v závislosti na zatřídění komunikací do tříd osvětlenosti.
Vzhledem k výše uvedenému budou v této části použi ta technická svítidla, která směřují svůj
světelný tok do určeného prostoru s maximálním omezením světelného toku do okolního prostředí.
Výška stožáru musí být přizpůsobena umístěním ulice k celkovému pohledu na město. Nesmí se ale
zapomínat na správné osvětlení ulice dle příslušné třídy osvětlenosti.
Typ 2
Při tomto charakteru osvětlování (Typ 2a) je světelný to k svítidla směrován nejen do prostoru
osvětlované pozemní komunikace, ale určitá část světelného toku může cíleně směřovat i na fasádu
přilehlých budov (pokud je budova v dostatečné blízkosti osvětlované komunikace) nebo například do
přilehlého parku, popřípadě jakékoli udržované zeleně (Typ 2b), když chceme zvýraznit okolní prostor.
Pokud je v dané ulici uveden tento typ osvětlení a budova se bude nacházet ve velké vzdálenosti od
osvětlované komunikace, není nutné zbytečn ě zvyšovat příkon svítidla nebo zvyšovat výšku jeho
umístění (případně náklon svítidla) tak, aby se osvětlila fasáda dané budovy. Určitá intenzita
osvětlenosti fasády je povolena, ne vyžadována. Na pozemních komunikacích bude opět
vyhodnocována horizontální osvětlenost nebo jas, kdežto na fasádách přilehlých budov je
vyhodnocovací složk ou vertikální osvětlenost ve směru podélné osy pozemní komunikace. Přilehlé
budovy by měl y být osvětleny maximálně do prvního patra a to tak, aby byla dodržena norma
ČSN EN 12 464-2, která udává přípustné maximum rušivého světla pro venkovní osvětlovací soustavy
(zóny životního prostředí). V parcích bude použit Typ 2 b, který osvětluje jednak komunikace pro pěší
uvnitř daného parku a také jeho přilehlé okolí (kvůli pocitu bezpečí).
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
11
Tento typ charakteru osvětlování by měl být použit hlavně v hustě osídlených částech města, tedy
například na sídlištích nebo obslužných komunikacích mez i zastavěnou částí města. V těchto částech
města je tento typ svícení použit hlavně z důvodu bezpečnosti, kdy je potřeba rozeznat okolí dotyčné
pozemní komunikace, případně obličej kolemjdoucích osob. Budou zde použita technická nebo parková
svítidla, která ale budou mít oproti prvnímu typu osvětlování jinou vyřazovací charakteristiku a budou
instalovány na nižší stožáry.
Typ 3
Pro historické části města nebo ty části, které chceme osvětlením zviditelnit a zvýraznit (typicky
náměstí), se použije třetí typ charakteru osvětlování. Při tomto charakteru osvětlování je světlený tok
směrován jednak na osvětlovanou pozemní komunikaci, ale také na okolní zástavbu. Oproti druhému
typu se liší tím, že okolní zástavba je osvětlena v celém rozsahu za účelem celoplošnéh o osvětlení ze
směru pozemní komunikace. Hodnotícím kritériem je horizontální osvětlenost na pozemních
komunikacích a vertikální osvětlenost na přilehlých budovách. Tento charakter osvětlování je vhodné
využít zejména v centrální části města (která spadá d le zón životního prostředí do kategorie E4). Tato
kategorie představuje velmi světlé oblasti jako jsou právě centra měst nebo obchodní zóny. Opět zde
platí stejně jako v případě typu 2. to, že c eloplošná osvětlenost fasád je povolená, ale nikoli striktně
přikázána.
K osvětlení mohou být použita parková, dekorativní nebo historická svítidla. Svítidla by měla být
umístěna na tmavě natřených stožárech, aby tvořila jeden „vzhledový celek“ s použitým svítidlem a
dodávala městu historický vzhled.
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
12
Tabulka 4: Obrázky jednotlivých charakterů osvětlení prostoru
Typ 1 a Typ 1 b
Typ 2 a Typ 2 b
Typ 3
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
13
III. Enviromentální hledisko
V této kapitole jsou popsány parametry VO z hlediska zón životního prostředí a regulace
v nočních hodinách za účelem snížení zbytečného osvětlovaní při sníženém provozu a zvýšení úspor
elektrické energie.
III.1 Zóny životního prostředí dle ČSN EN 12464-2
Pro ochranu a zlepšení nočního prostředí je nutné kontrolovat rušivé světlo (známé také jako
světelné znečištění), které může představovat fyziologické a ekologické problémy pro prostředí a osoby.
Tuto problematiku rušivého světla řeší norma ČSN EN 12464 -2 Světlo a osvě tlování – Osvětlení
pracovních prostorů – Část 2: Venkovní pracovní prostory (jak název napovídá, není primárně určena
pro VO). Norma určuje zóny životního prostředí a pro každou z nich definuje jednotlivé požadavky
(viz. tabulka 5). Rozdělení města do je dnotlivých zón životního prostředí je graficky znázorněno
v příloze č. 3.
V obci Kamenice byly dle výše zmíněné normy navrženy 2 zóny životního prostředí.
Velmi významný zdroj rušivého světla je venkovní osvětlení průmyslových staveb (ostatní
území). Obec Kamenice je schopna napřímo ovlivnit míru rušivého světla pouze těmi svítidly, která jsou
v jeho vlastnictví nebo je provozuje. Z tohoto důvodu jsou nejen průmyslové stavby (soukromé areály),
ale také například sportovní hřiště zakresleny jinou barvou. Jedná se o plochy, které nejsou osvětlovány
svítidly VO nebo město není jejich vlastníkem/správcem. Pro tyto plochy většinou platí i jiné předpisy
a normy než pro veřejné osvětlení.
Tabulka 5: Zóny životního prostředí
Zóna
životního
prostředí
Světlo na objektech Svítivost svítidla Podíl horního
toku Jas
Ev
(lx)
I
(cd)
RUL
(%)
Lb
(cd.m-2)
Ls
(cd.m-2)
Mimo dobu
nočního
klidu
V době
nočního
klidu
Mimo dobu
nočního
klidu
V době
nočního
klidu
Fasády
budov Znaky
E1 2 0 2 500 0 0 0 50
E2 5 1 7 500 500 5 5 400
E3 10 2 10 000 1 000 15 10 800
E4 25 5 25 000 2 500 25 25 1 000
E1 představuje skutečně tmavé oblasti jako národní parky a chráněná území.
E2 představuje málo světlé oblasti jako průmyslové a obytné venkovské oblasti.
E3 představuje středně světlé oblasti jako průmyslová a obytná předměstí.
E4 představuje velmi světlé oblasti jako městská centra a obchodní zóny.
Ev je největší hodnota svislé osvětlenosti na objektech v luxech.
I je svítivost každého zdroje světla v potenciálně rušivém směru.
RUL je poměrná část světelného toku svítidla (svítidel) vyzařovaného nad horizont v jeho (jejich) pracovní
poloze a umístění, udává se v %.
Lb je největší průměrný jas fasády budovy v cd.m-2.
Ls je největší průměrný jas znaků v cd.m-2.
Znaky je myšleno informační a reklamní znaky.
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
14
III.2 Doba nočního klidu
Dle § 47 odst. 6 zákona č. 251/2016 Sb (zákon o přestupcích) je doba nočního klidu definována
jako období mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní, pokud nemá město obecně zá vaznou
vyhláškou stanoveno jinak.
V průběhu noci se na komunikacích mění intenzita dopravy, norma ČSN EN 13201 pro tyto
případy dovoluje definovat časové úseky s odlišnou třídou osvětlení. Při změně třídy osvětlení dochází
pouze ke změně průměrných hodnot jasu nebo osvětlenosti, ostatní parametry osvětlení se nemění
(například rovnoměrnosti).
V obci Kamenice jsou navrženy tři režimy stmívání. Režim 1 (viz obrázek 1, tabulka 6) bude
aplikován na třídy osvětlení M4 a P3. Režim 2 (viz obrázek 2, tabul ka 7) bude aplikován na třídy
osvětlení M5 a P4. Režim 3 (viz obrázek 3, tabulka 8) bude aplikován na tříd u osvětlení C4. Třídy
osvětlení P5 a M6 stmívány nebudou. V tabulce 9 je uveden provozní režim architekturního osvětlení.
Režim stmívání pro přisvětlení přechodů pro chodce musí být shodný s režimem stmívání veřejného
osvětlení komunikace, ke které náleží daný přechod pro chodce.
Obrázek 1: Režim stmívání 1. pro třídy osvětlení M4 a P3 graficky
Tabulka 6: Režim stmívání 1. pro třídy osvětlení M4 a P3
Od Do Intenzita osvětlení
zapnutí 22:00 100 %
22:00 06:00 50 %
06:00 vypnutí 100 %
vypnutí zapnutí 0 %
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
15
Tabulka 7: Režim stmívání 2. pro třídy osvětlení M5 a P4
Od Do Intenzita osvětlení
zapnutí 22:00 100 %
22:00 06:00 60 %
06:00 vypnutí 100 %
vypnutí zapnutí 0 %
Obrázek 2: Režim stmívání 2. pro třídu osvětlení M5 a P4 graficky
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
16
Tabulka 8: Režim stmívání 3. pro třídu osvětlení C4
Od Do Intenzita osvětlení
zapnutí 22:00 100 %
22:00 06:00 75 %
06:00 vypnutí 100 %
vypnutí zapnutí 0 %
Tabulka 9: Provozní režim 2 – Architekturní osvětlení
Od Do Intenzita osvětlení
zapnutí 23:00 100 %
23:00 zapnutí 0 %
Obrázek 3: Režim stmívání 3. pro třídu osvětlení C4 graficky
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
17
III.3 Regulace jednotlivých světelných bodů
Dnešní předřadníky v LED svítidlech dokážou změnou (regulací) proudu snižovat příkon svítidel,
s tím souvisí snížení světelného toku svítidla. Naprogramováním předřadníku lze dosáhnout
požadovaného režimu stmívání. Programovatelné předřadníky v LED svítidlech jsou dnes téměř
standardem a jejich naprogramování bývá většinou zahrnuto v ceně svítidla.
Další možností individuálního řízení je vytvoření nadstavby veřejného osvětlení pomocí řídicího
systému. Komunikace mezi serverem a zapínacím místem probíhá přes GSM a mezi zapínacím místem
a svítidly přes silové kabely (powerline) nebo vzduchem (RF). Výhodou řídicího systému je okamžitý
přehled o celé soustavě (spotřeba svítidel, výpadky, poruchy na zapínacích místech a svítidlech),
individuálně lze nastavit výkon každého světelného bodu nebo skupiny světelných bodů.
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
18
IV. Charakteristické oblasti dle typu svícení a zón životního prostředí
Na základě přípustného maxima rušivého světla pro venkovní osvětlovací soustavy, jehož
hodnoty vycházejí z normy ČSN EN 12464-2, a celkového vzhledu obce byla obec Kamenice rozdělena
do dvou zón životního prostředí (E2 a E3) a tří charakteristických oblastí.
IV.1 Charakteristická oblast 1
Z hlediska intenzity svícení je dominantní charakteristická oblast 1, hlavní centrum města.
V centru města se shromažďuje nejvíce lidí, je zde kulturní, turistický a společenský život, proto se zde
očekává nejvyšší míra osvětlenosti prostoru jako celku. Ta to oblast je v obci Kamenice aplikována
v oblasti Ringhofferova náměstí a dále v oblasti Kamenického a Štiřínského zámku.
V těchto oblastech je požadována střední intenzita osvětlení. Jsou sem zařazeny části obce, které
se nacházejí v zóně životního prostř edí E3. Dle normy ČSN EN 12464 -2 je zde mimo dobu nočního
klidu povolena intenzita osvětlení na objektech 10 lx, v době nočního klidu pak 2 lx . Konkrétní
specifikace této zóny jsou v tabulce č.10.
IV.2 Charakteristická oblast 2
Druhou charakteristickou oblast tvoří průjezdní komunikace obcí. Jedná se o místa se zvýšenou
intenzitou dopravy. Komunikace spadají do tříd osvětlení pro motorovou dopravu M4 až M6. Dle normy
ČSN EN 12464 – 2 je zde mimo dobu nočního klidu povolena intenzita osvětlení na objektech 5 lx,
v době nočního klidu pak 1 lx . Je zde požadován typ svícení 1. Konkrétní specifikace této zóny jsou
v tabulce č.11.
IV.3 Charakteristická oblast 3
Třetí charakteristickou oblastí je zbytek obce mimo první a druhou charakteristickou oblast. Jedná
se převážně o mí sta, kde se nacházejí rodinné domy. V této oblasti je požadována nízká intenzita
osvětlení. Všechny tyto oblasti se nacházejí v zóně životního prostředí E2. Dle normy
ČSN EN 12464 – 2 je zde mimo dobu nočního klidu povolena intenzita osvětlení na objektech 5 lx,
v době nočního klidu pak 1 lx. Je zde požadován typ svícení 1. Konkrétní specifikace této zóny jsou
v tabulce č. 12.
IV.4 Ostatní území
Ve městě se nacházejí oblasti, které nelze osvětlovat podle norem pro veřejné osvětlení
(ČSN EN 13201, ČSN P 36 0455, část ČSN EN 12464 -2). Mezi tato místa patří obecně soukromé
průmyslové areály, sportovní hřiště, železnice nebo areály se specifickým osvětlením d le normy pro
venkovní pracovní prostory. Na osvětlování těchto prostor nemá město vliv. Zmíněné oblasti jsou
v generelu vyznačeny šedivou barvou. Konkrétní specifikace této zóny jsou v tabulce č.13.
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
19
Tabulka 10: Charakteristická oblast 1
Charakteristická oblast 1 – Ringhofferovo náměstí, Kamenický a Štiřínský zámek
Popis prostoru Oblast 1 tvoří Ringhofferovo náměstí jakožto frekventované místo
s vysokou koncentrací osob.
Charakter osvětlení
prostoru
Úroveň jasu střední
Zóna životního prostředí E3 (s ohledem na Upozornění v kapitole II.4)
Typ svícení Typ svícení 2
Barevný tón světla 2 700 K
Maximální výška stožárů Maximálně 6 m
Skladba osvětlovací
soustavy
Ocelový bezpaticový, povrchová úprava v tmavých odstínech (navozuje
historizující dojem), bez použití výložníků
Typ svítidla Parkové, historizující
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
20
Tabulka 11: Charakteristická oblast 2
Charakteristická oblast 2 – průjezdní komunikace
Popis prostoru Oblast 2 tvoří průjezdní komunikace obcí, které jsou zařazeny do tříd osvětlení
M4 – M6.
Charakter osvětlení
prostoru
Úroveň jasu nízká
Zóna životního prostředí E2 (s ohledem na Upozornění v kapitole II.4)
Typ svícení Typ svícení 1
Barevný tón světla 2 700 K
Maximální výška
stožárů Maximálně 10 m
Skladba osvětlovací
soustavy
Ocelový bezpaticový, povrchová úprava žárový zinek, lze použít výložníky
Typ svítidla technické
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
21
Tabulka 12: Charakteristická oblast 3
Charakteristická oblast 3 – zbytek obce
Popis prostoru Oblast 3 tvoří místa, kde se nacházejí převážně rodinné domy nebo místa kolem
průmyslových oblastí.
Charakter osvětlení
prostoru
Úroveň jasu nízká
Zóna životního prostředí E2 (s ohledem na Upozornění v kapitole II.4)
Typ svícení Typ svícení 1
Barevný tón světla 2 700 K
Maximální výška
stožárů Maximálně 6 m
Skladba osvětlovací
soustavy
Ocelový bezpaticový, povrchová úprava žárový zinek, lze použít výložníky
Typ svítidla technické
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
22
Tabulka 13: Ostatní území
Ostatní území
Popis prostoru:
Mezi tato místa patří obecně soukromé průmyslové areály, sportovní hřiště,
železnice nebo areály se specifickým osvětlením dle normy pro venkovní
pracovní prostory.
Lokality V okolí ulic Ringhofferova, K čističce, Spádová a Luhová.
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
23
V. Dopravně bezpečností hledisko
Dopravně bezpečnostní hledisko je důležitým podkladem pro zařazení pozemních komunikací do
tříd osvětlení, kde je intenzita dopravy a skladba uživatelů dané komunikace jedno z hodnotících kritérií.
Podkladem pro tuto analýzu byly mapové podklady ŘSD s intenzitou dopravy a statistické vyhodnocení
nehodovosti z informačního portálu nehody.cdv.cz.
V.1 Intenzita dopravy
Informace o denních intenzitách dopravy byly získány z portálu ŘSD z celostátního sčítání
dopravy v roce 2016 (viz obrázek 4). Sčítání bylo provedeno na dvou silnicích II. třídy (II/603 a II/107).
Nejvytíženějším úsekem je ulice Pražská, kterou denně projede 9 585 vozidel (hodnoty uvádí roční
průměr denních intenzit dopravy napříč všemi kategoriemi vozidel). V úseku ulic
Štiřínská/Želivecká/Ringhofferova ve směru na V elké Popovice denně projede 7 574 vozidel . Ulicí
Benešovská denně projede 4 627 vozidel a úsekem od křižovatky ulic Ringhofferova – Benešovská ve
směru Čakovice denně projede 3 601 vozidel. Předpokladem je, že v současné době tam bude provoz
vyšší.
Obrázek 4: Mapa s vyznačenými ulicemi, kde proběhlo sčítání dopravy, převzato
z portálu scitani2016.rsd.cz
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
24
V.2 Dopravní nehodovost
Na obrázku 5 jsou na podkladové mapě zobrazeny dopravní nehody v obci Kamenice od roku
2006 do července roku 2021 (na obrázku 6 je detailněji zobrazeno centrum obce) . Jedná se pouze o
noční dopravní nehody s rozlišením jejich vážnosti (černý bod – smrtelná, červený bod – těžká,
oranžový bod – lehká, zelený bod – bez zranění). Lze vypozorovat, že místy častých dopravních nehod
jsou ulice Benešovská, Jílovská, Pražská, Ringhofferova a Sídliště II.
K ukazatelům dopravních nehod bylo přihlíženo při zatřiďování obce Kamenice do tříd osvětlení.
Například výše zmíněné ulice Pražská a Benešovská jsou zatřízeny do třídy osvětlení M4. Ulice Jílovská
a Ringhofferova jsou ve třídě osvětlení M5. Ulice Sídliště I a Sídliště II jsou zatřízeny do tříd osvětlení
P3, což je adekvátní třída pro třídu M5.
Obrázek 5: Místa dopravních nehod v obci Kamenice v nočních hodinách, převzato z informačního
portálu nehody.cdv.cz
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
25
Obrázek 6: Místa dopravních nehod v obci Kamenice v nočních hodinách. Detailnější pohled na centrum
obce, převzato z informačního portálu nehody.cdv.cz
V.3 Třídy osvětlenosti dle ČSN CEN/TR 13201
Základem pro zařazení komunikací do tříd osvětlení je jednak hledisko dopravního významu, ale
také společenská důležitost jednotlivých komunikací. Zatřídění komunikací do tříd osvětlení vychází
z platné normy ČSN CEN/TR 13201-1. Každé komunikaci (případně jejím úsekům) s přiřazenou třídou
osvětlení jsou dle ČSN EN 13201 -2 definovány požadavky na osvětlení. Ve městě se nachází
komunikace následujících tříd:
– Třídy M: Třídy osvětlení M jsou určeny pro řidiče motorových vozidel na silnicích
a v některých zemích také na místních komunikacích povolujících střední a vysoké rychlosti
dopravy. Podle CEN TR13201-1 je střední rychlost v rozmezí 40 <v ≤ 70 km/h a vysoká
rychlost v> 70 km/h. Parametry pro výběr třídy osvětlení M jsou: návrhová / dovolená rychlost,
intenzita dopravy, skladba dopravního pruhu, směrové rozdělení komunikace, hustota
křižovatek, parkující vozidla, jasnost okolí a náročnost navigace.
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
26
– Třídy P: Třídy P jsou určeny hlavně pro chodce a cyklisty pohybující se po chodnících a
cyklostezkách, pro řidiče motorových vozidel pohybujících se nízkou rychlostí na místních
komunikacích, pro odstavné a parkovací pruhy a další dopravní prost ory, které leží odděleně,
podél vozovky silnice nebo místní komunikace. Parametry pro výběr třídy osvětlení P jsou:
rychlost pohybu, intenzita provozu, skladba dopravního pruhu, parkující vozidla, jasnost okolí
a rozpoznání obličeje.
– Třídy C: Třídy C jsou určeny pro konfliktní oblasti na pozemních komunikacích, kde je složení
dopravy převážně motorové. Konfliktní oblasti se vyskytují tam, kde se proudy vozidel
vzájemně kříží, nebo kde ústí do oblastí se zvýšeným výskytem chodců, cyklistů nebo dalších
uživatelů pozemní komunikace. Za konfliktní oblast se považují také místa, kde dochází ke
změně geometrie pozemní komunikace, jako je snížení počtu jízdních pruhů nebo zúžení
jízdního pruhu nebo pásu. Vzhledem k tomu, že třídy osvětlení C jsou určeny pro stejn é
uživatele jako třídy osvětlení M, jsou totožné i parametry pro výběr třídy osvětlenosti.
Při stanovování konkrétní třídy se vyhodnocuje mnoho parametrů, např. typ uživatelů
komunikace, jejich typická rychlost, intenzita provozu, jas okolí, hustota křižovatek, výskyt konfliktních
zón a další. Pro každou třídu jsou definovány veličiny, které se sledují, a hodnoty, kterých by měly
nabývat. Podrobněji jsou uvedeny v následujících třech tabulkách 14–16.
V příloze č.1 Celková tabulka sledovaných parametrů jsou některé ulice v obci Kamenice
rozděleny na více částí (například ulice Ringofferova je rozdělena do více třído osvětlení).
Tabulka 14: Požadavky tříd M
Lm (cd/m2) Průměrný jas
U0 (-) Celková rovnoměrnost
Ul (-) Podélná rovnoměrnost
fTI (%) Prahový přírůstek
REI (-) Činitel osvětlení okolí
Třída
osvětlení
Lm (cd/m2)
(minimální
udržovaná
hodnota)
U0 (-)
(minimální
hodnota)
Ul (-)
(minimální
hodnota)
fTI (%)
(maximální
hodnota)
REI (-)
(minimální
hodnota)
M1 2 0,4 0,7 10 0,35
M2 1,5 0,4 0,7 10 0,35
M3 1 0,4 0,6 15 0,30
M4 0,75 0,4 0,6 15 0,30
M5 0,5 0,35 0,4 15 0,30
M6 0,3 0,35 0,4 20 0,30
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
27
Tabulka 15: Požadavky tříd P
Em (lx) Průměrná osvětlenost
Emin (lx) Minimální osvětlenost
Tabulka 16: Požadavky tříd C
Em (lx) Průměrná osvětlenost
U0 (-) Celková rovnoměrnost
Soupis tříd osvětlení komunikací je součástí přílohy č. 1. Grafický přehled je v příloze č. 2.
V.4 Požadavky na přisvětlení přechodů pro chodce dle TKP15
Přisvětlení přechodů smí být dle TKP15 zřízeno jen při splnění následujících podmínek:
a) Přechod musí být osvětlen v plném rozsahu, nesmí se přisvětlovat pouze část přechodu.
b) Pozemní komunikace, kde má být zřízen přechod, musí být osvětlena pře d i za uvažovaným
přechodem v úrovni předepsané normou ČSN EN 13201–2. Délka osvětleného úseku záleží na
povolené rychlosti v dané lokalitě. Tato délka, která se měří v ose pozemní komunikace od osy
přechodu, je v každém směru nejméně:
• 50 m pro dovolenou rychlost nejvýše 30 km/h,
• 100 m pro dovolenou rychlost vyšší než 30 km/h, ale nepřesahující 50 km/h,
• 150 m pro dovolenou rychlost vyšší než 50 km/h.
c) Současně s přisvětlením přechodu musí svítit také veřejné osvětlení alespoň v úsecích
vymezených bodem b).
d) V případě, že se bude úroveň osvětlení pozemní komunikace regulovat (snižovat/zvyšovat), pak
se musí regulovat také úroveň přisvětlení přechodu tak, aby bylo v souladu s požadavky
znázorněnými v tabulce 17.
Třída
osvětlení
Em (lx)
(průměrná osvětlenost)
Emin (lx)
(udržovaná hodnota)
P1 15 3
P2 10 2
P3 7,5 1,5
P4 5 1
P5 3 0,6
P6 2 0,4
P7 – –
Třída
osvětlení
Em (lx)
(minimální udržovaná
hodnota)
U0 (-)
(minimální hodnota)
C0 50 0,4
C1 30 0,4
C2 20 0,4
C3 15 0,4
C4 10 0,4
C5 7,5 0,4
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
28
Tabulka 17: Udržovaná průměrná svislá osvětlenost dle předpisu TKP15
Udržovaná hodnota stávajícího osvětlení Udržovaná průměrná svislá osvětlenost (lx)
nejnižší nejvyšší
Třída
Jas povrchu
pozemní
komunikace /
pozadí (cd.m-2)
Horizontální
osvětlenosti
pozemní
komunikace (lx)
Základní
prostor
Doplňkový
prostor Všechny prostory
M2 1,5 ≤ L 50 ≤ Ē přisvětlení se nezřizuje
M3 1,0 ≤ L ˂ 1,5 30 ≤ Ē ˂ 50 75 50 200
M4 0,75 ≤ L ˂ 1,0 20 ≤ Ē ˂ 30 50 30 150
M5 0,5 ≤ L ˂ 0,75 10 ≤ Ē ˂ 20 30 20 100
M6 L ˂ 0,5 Ē ˂ 10 15 10 50
Barevný tón světla použitých světelných zdrojů musí být z jiné skupiny barevných tónů, než
jaký je použit pro osvětlení pozemní komunikace, resp. v daném místě převažuje. Poměr náhradních
teplot chromatičnosti by měl být v poměru nejméně 1:1,5.
Vymezení posuzovaného prostoru
a) Základní prostor je prostor, kde je chodec přisvětlován.
b) Doplňkový prostor je prostor, kde je chodec též přisvětlován, avšak s nižšími požadavky.
c) Délka základního prostoru je v příčném směru vymezena rozhraním mezi chodníkem a
vozovkou, zpravidla jde o okraj obrubníku přilehlý k pozemní komunikaci (případně vnější
okraj vodící čáry nebo okraj zpevněný, pokud není navrženo dopravní značení). Zpevněná
krajnice není součástí základního prostoru.
d) Šířka základního prostoru je v podélném směru vymezena okraji vodorovného dopravního
značení V7 „přechod pro chodce“; na místech pro přecházení pak stavebními úpravami
chodníku (prostor, ve kterém je výška obrubníku snížena pod 8 cm).
e) Doplňkový prostor neprodloužený navazuje na základní prostor v příčném směru. Je dlouhý
1 m; jeho šířka je shodná se šířkou základního prostoru.
f) Doplňkový prostor prodloužený se zřizuje na straně případně existujícího středního dělícího
pásu, ochranného ostrůvku nebo jiného dopravně bezpečnostního opatření, pokud je na pozemní
komunikaci navržen. Je to prostor navazující na základní prostor v příčném směru. Je dlouhý 3
m; jeho šířka je shodná se šířkou základního prostoru. Doplňkový prostor prodloužený se
nezřizuje v případě, že je délka dělícího pásu, ochranného ostrůvku a podobně větší než 3 metry.
METROLUX s.r.o.
U vinné révy 1776/11, Záběhlice, 106 00 Praha 10
IČ: 07214634, DIČ: CZ07214634 www.metrolux.cz
29
Obrázek 6: Posuzovaný prostor: A = základní, B = neprodloužený doplňkový. Analogicky platí i pro
pozemní komunikaci s více jízdními pruhy
Obrázek 7: Posuzovaný prostor se středním dělícím pásem nebo ochranným ostrůvkem: A = základní,
B = neprodloužený doplňkový, B´= prodloužený doplňkový. Platí pro směr jízdy zleva. Pro opačný směr je
situace analogická.
Přisvětlení přechodu se zpravidla nezřizuje, pokud je naplněna některá z těchto podmínek:
a) Pokud je přechod řízen světelným signalizačním zařízením (SSZ) nebo je-li součástí křižovatky
řízené SSZ. Střídavý provoz SSZ a přisvětlení je možný.
b) Ve vzdálenosti závislé na dovolené rychlosti je další přechod, který není ani přisvětlen, ani řízen
SSZ. Tato vzdálenost, měřená v ose pozemní komunikace od osy přechodu, je nejméně:
• 50 m pro dovolenou rychlost nejvýše 30 km/h,
• 100 m pro dovolenou rychlost vyšší než 30 km/h, ale nepřesahující 50 km/h,
• 150 m pro dovolenou rychlost vyšší než 50 km/h.
c) Zařízením přisvětlení by došlo ke snížení kontrastu mezi chodcem a pozadím vlivem dalších
osvětlených ploch do té míry, že by zřízením přisvětlení naopak klesla viditelnost chodců na
přechodu.
