◎ Komunální volby 2026 · Kamenice
Facebook Jdeme volit · 2026
Dokument

Místní energetická koncepce (2025)

🗓 Dokument z roku 2025

📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →

Místní energetická koncepce

Obec Kamenice

„Dílo bylo financováno z prostředků Evropské unie z fondu Next Generation EU, Národní

plán obnovy.“

ZPRACOVATELÉ

Tým pracovníků VŠB-TUO,

CEET, VEC pod vedením Ing. Karel Borovec, Ph.D., osoba oprávněná jednat za VEC

Vedoucí úkolu Ing. Pavel Němec

Vypracoval Ing. Tomáš Puchor, PhD.

Rozdělovník 4 ks – obec Kamenice

1 ks – archív VEC

Datum vypracování Únor 2025

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

2

OBSAH

1. ÚVOD………………………….. ………………………….. ………………………….. ……………………… 4

2. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE ………………………….. ………………………….. ………………………… 5

2.1. Zadavatel koncepce ………………………….. ………………………….. ………………………….. 5

2.2. Zpracovatel koncepce ………………………….. ………………………….. ……………………….. 5

2.3. Předmět koncepce ………………………….. ………………………….. ………………………….. .. 5

3. ANALÝZA VÝCHOZÍHO STAVU ENERGETICKÉ SITUACE ………………………….. …… 6

3.1. Popis lokality a energetické situace ………………………….. ………………………….. …….. 6

3.1.1. Všeobecné údaje ………………………….. ………………………….. …………………………. 6

3.1.2. Klimatické podmínky ………………………….. ………………………….. ……………………. 8

3.1.3. Obyvatelstvo ………………………….. ………………………….. ………………………….. ….12

3.1.4. Stávající infrastruktura ………………………….. ………………………….. ………………….13

3.1.5. Vybrané objekty ve vlastnictví obce Kamenice ………………………….. ……………..18

3.2. Analýza zdrojů energie ………………………….. ………………………….. ……………………..19

3.3. Analýza spotřeb energie ………………………….. ………………………….. ……………………20

3.1. Bilance emisí CO2 ………………………….. ………………………….. ………………………….. ..22

3.1. Provozní náklady za energie ………………………….. ………………………….. ………………25

3.2. Bilance mezi zdroji energie a její spotřebou ………………………….. ………………………26

3.2.1. Rozdělení objektů v majetku obce dle sektorů: ………………………….. ……………..27

4. MOŽNÁ ŘEŠENÍ – ZÁSOBNÍK PROJEKTŮ ………………………….. ………………………… 28

4.1. Zavedení energetického managementu ………………………….. ………………………….. .28

4.1. Vyhodnocení energetického managementu obce ………………………….. ………………33

4.2. Obnovitelné zdroje energie ………………………….. ………………………….. ………………..34

4.2.1. Fotovoltaické elektrárny ………………………….. ………………………….. ………………..34

4.2.2. Solární termické kolektory ………………………….. ………………………….. …………….41

4.2.3. Vodní energie ………………………….. ………………………….. ………………………….. …41

4.2.4. Větrná energie ………………………….. ………………………….. ………………………….. ..41

4.2.5. Biomasa ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………..42

4.3. Stavební úpravy budov ………………………….. ………………………….. ……………………..43

4.4. Technická zařízení budov ………………………….. ………………………….. ………………….44

4.4.1. Rekonstrukce osvětlení ………………………….. ………………………….. ………………..44

4.4.2. Optimalizace velikosti jističů ………………………….. ………………………….. ………….46

4.4.3. IRC regulace vytápění ………………………….. ………………………….. ………………….46

4.4.4. Kondenzační kotle ………………………….. ………………………….. ……………………….47

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

3

4.4.5. Tepelná čerpadla ………………………….. ………………………….. ………………………… 48

4.4.6. Využití SZTE ………………………….. ………………………….. ………………………….. ….49

5. OPTIMÁLNÍ KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ ENERGETIKY– ENERGETICKÝ AKČNÍ PLÁN .50

5.1. Prioritní opatření akčního plánu ………………………….. ………………………….. ………….51

5.2. Opatření k naplnění bodu 1 – efektivní využívání energie v objektech ……………….51

5.3. Opatření k naplnění bodu 2 – zmírnění environmentálních dopadů spojených s

užitím energie ………………………….. ………………………….. ………………………….. ……..53

5.4. Opatření k naplnění bodu 3 – využívání obnovitelných místních zdrojů energie …..53

5.5. Opatření k naplnění bodu 4 – vzdělávání a osvěta v oblasti hospodaření s energií54

5.6. Realizace a vyhodnocení akčního plánu ………………………….. ………………………….. 54

5.7. Investiční potřeby realizovatelného řešení ………………………….. ………………………..55

5.8. Finanční zdroje pro realizaci řešení ………………………….. ………………………….. …….55

5.8.1. Dotační programy vhodné pro energetické úspory a obce ………………………….. 55

5.8.2. Operační program Životní prostředí (OPŽP) 2021–2027 ………………………….. ..55

Podporované specifické cíle OPŽP 2021–2027 ………………………….. ……………………..56

I. Cíl 1.1 – Podpora energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů .56

II. Cíl 1.2 – Podpora energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů .57

Dotační možnosti v rámci cílů 1. 1 a 1. 2 OPŽP………………………….. ……………………..58

5.8.3. NÁRODNÍ PLÁN OBNOVY ………………………….. ………………………….. …………..59

Pilíř 2 Fyzická infrastruktura a zelená tranzice ………………………….. ……………………….59

Dotační možnosti v rámci priority Národního plánu obnovy, pilíř 2 Fyzická

infrastruktura a zelená tranzice ………………………….. ………………………….. ………60

5.8.4. Modernizační fond ………………………….. ………………………….. ……………………….61

Dotační možnosti v rámci Modernizačního fondu ………………………….. …………………..62

5.8.5. Státní program na podporu úspor energie EFEKT III pro období let 2022–2027

63

Dotační možnosti v rámci programu EFEKT III ………………………….. ………………………63

5.8.6. Grantový projekt ELENA ………………………….. ………………………….. ………………63

5.8.7. Závěr ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………….64

5.9. Realizace úsporných opatření metodou EPC ………………………….. …………………….64

5.10. Harmonogram realizace ………………………….. ………………………….. ………………….69

Návrh postupu při realizaci akčního plánu ………………………….. ………………………….. …..70

6. SEZNAM OBRÁZKŮ A ZDROJŮ ………………………….. ………………………….. ……………72

7. SEZNAM TABULEK A ZDROJŮ ………………………….. ………………………….. …………….73

8. PŘÍLOHY ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………..74

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

4

1. ÚVOD

Zpracovaný koncepční dokument „Místní energetická koncepce – obec Kamenice “ se

zabývá rozvojem energetického systému a energetického hospodářství v obci Kamenice.

Koncepce vychází z požadavků zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií, v platném

znění, §4 Územní energetická koncepce a odpovídá rozsahu dle Nařízení vlády 232/2015 Sb.

o státní energetické koncepci a územní energetické koncepci. Současně respektuje

požadavky Metodického pokynu pro žadatele o dotaci na zpracování místní energetické

koncepce z programu EFEKT. Realizace opatření je předpokládaná v průběhu 15 let. Počátek

realizaci opatření je plánován na rok 2026 a ukončení v roce 2041.

Analytická část se zaměřuje na vyhodnocení stavu energetického systému v obci a

obsahuje také základní analýzu energetického hospodářství obce. Zahrnuje popis síťových a

lokálních zdrojů energie obce, jejich přehled a souhrnnou bilanci zdrojů a spotřeby energie.

V návrhové části jsou stanoveny cíle obce v oblasti energetiky a prostředky k jejich

dosažení. Na jejich základě j sou sestaveny p ostupy realizace jednotlivých opatření

aplikovaných na vybrané objekty obce dle množství uspořené energie.

Závěrečnou částí místní energetické koncepce je Energetický akční plán, který zahrnuje

návrhy konkrétních opatření k dosažení stanovených cílů, včetně jejich technické, organizační

a ekonomické náročnosti. V závěru je harmonogram realizace opatření.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

5

2. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE

2.1. Zadavatel koncepce

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ZADAVATELI KONCEPCE

Název zadavatele Obec Kamenice

Sídlo Ringhofferovo náměstí 434, 25168 Kamenice

IČ 00240273

DIČ CZ00240273

Zástupce Ing. Pavel Čermák, starosta

Kontaktní údaje Tel.: +420 737 258 287, mail: cermak@kamenice.cz

2.2. Zpracovatel koncepce

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ZPRACOVATELI

Název společnosti

VŠB – Technická univerzita Ostrava

Centrum energetických a environmentálních technologií

Výzkumné energetické centrum

Sídlo 17. listopadu 2172/15, 708 00 Ostrava – Poruba

IČ 61989100

DIČ CZ61989100

Zástupce Ing. Karel Borovec, Ph.D.

osoba oprávněná jednat za VEC

Vedoucí úkolu Ing. Pavel Němec

Vypracoval Ing. Tomáš Puchor, PhD.

2.3. Předmět koncepce

IDENTIFIKACE PŘEDMĚTU KONCEPCE

Předmět Objekty ve správě obce Kamenice

Okres Praha-východ

Kraj Středočeský

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

6

3. ANALÝZA VÝCHOZÍHO STAVU ENERGETICKÉ SITUACE

3.1. Popis lokality a energetické situace

3.1.1. Všeobecné údaje

Obec Kamenice se nachází v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji v 368 m.n. m.,

přibližně 8 km od hranic Prahy a přibližně 26 km jihovýchodně od centra Prahy.

V obci žije 5 100 obyvatel. Celková rozloha obce je 17,38 km2 Obec se skládá ze tří

katastrálních území Těptín, Ládví a Štiřín a je složená z několika osad Kamenice, Ládeves,

Ládví, Nová Hospoda, Olešovice, Skuheř, Struhařov, Štiřín, Těptín a Všedobrovice.

Obrázek 1 – Umístění obce Kamenice (zdroj: mapy.cz)

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

7

Výměra obce

Druh a způsob využití pozemku Výměra [ha]

zemědělská půda 682,3

orná půda 303,0

zahrada 234,2

lesní pozemek 806,8

zastavěná plocha a nádvoří 52,6

vodní plocha 38,0

ostatní plochy 157,0

ovocný sad 1,9

trvalý trávný porost 143,2

nezemědělská půda 1 055,5

Celková výměra 1 737,7

Tabulka 1 – Výměra obce

Katastrální výměra obce je 1 737,7 ha.

Obrázek 2 – Katastrální území obce (zdroj: ikatastr.cz)

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

8

Soupis jednotlivých částí obce dle katastrálního území

Název obce Název katastrálního území Kód KÚ

Kamenice Těptín 662500

Ládví 662445

Štiřín 662496

Tabulka 2 – Soupis dle katastrálního území

3.1.2. Klimatické podmínky

Pro klasifikaci podnebí je nejpoužívanější v ČR a SR Quittova klasifikace podnebí.

Evžen Quitt vycházel z klimatologických dat, zejména z Atlasu podnebí ČSR, na jejichž

základě vybral 14 klimatologických charakteristik. Co se týče teplotních poměrů, jednalo se

o průměrnou teplotu vzduchu v lednu, dubnu, červenci a říjnu, průměrný počet l etních dnů

(s nejvyšší teplotou ≥ 25 °C), mrazových (s nejnižší teplotou ≤ -0,1 °C) a ledových

(s maximální teplotou ≤ 0,1 °C) dnů a počet dnů s průměrnou teplotou minimálně 10 °C.

Pro srážkové poměry byly vybrány srážkové úhrny ve vegetačním období (od du bna do září)

a v chladnější polovině roku (od října do března), počet dnů se srážkami minimálně 1 mm

a počet dnů se sněhovou pokrývkou. Z ostatních klimatických charakteristik Quitt zvolil počet

jasných dnů (oblačnost zabírá méně než 20 % oblohy) a zamračených dnů (více než 80 %).

Těchto 14 charakteristik podává dobré informace o klimatických poměrech z hlediska

technických, rekreačních a zemědělských účelů. Sám Quitt totiž popisuje, že: „velké množství

klimatických prvků nás nutí k zevšeobecňování, jehož míra závisí na účelu, jemuž má

regionalizace sloužit“.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

9

Obrázek 3 – Klasifikace podnebí (zdroj: https://dpp.hydrosoft.cz/)

Dle klasifikace podnebí se oblast obce Kamenice nachází v klimatické oblasti MT9 – mírně

teplá oblast. Charakteristika oblasti MT9 – Jaro je mírně teplé a krátké, léto je dlouhé, teplé,

suché až mírně suché, podzim je mírně krátký a teplý, zima je mírná, suchá a krátká.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

10

Klimatické charakteristiky mírně teplé oblasti

Klimatická charakteristika MT9

Počet letních dní 40–50

Počet dní s průměrnou teplotou 10 °C a

více

140–160

Počet dní s mrazem 110–130

Počet ledových dní 30–40

Průměrná lednová teplota -3 až -4

Průměrná červencová teplota 17–18

Průměrná dubnová teplota 6–7

Průměrná říjnová teplota 7–8

Průměrný počet dní se srážkami 1 mm a

více

100–120

Suma srážek ve vegetačním období 400–450

Suma srážek v zimním období 250–300

Suma srážek celkem 650–750

Počet dní se sněhovou pokrývkou 60–80

Počet zatažených dní 120–150

Počet jasných dní 40–50

Tabulka 3 – Klimatická charakteristika

V jednotlivých městech nebo okresech České republiky je stanovená venkovní výpočtová

teplota a délka otopných období dle podmínek v daných lokalitách (ČSN 38 3350 Zásobování

teplem a ČSN 06 0210 Výpočet tepelných ztrát budov při ústředním vytápění).

V následující tabulce jsou uvedeny základní údaje pro tepelné výpočty v dané lokalitě.

Základní údaje pro tepelné výpočty

Nadmořská

výška

Venkovní

výpočtová

teplota

Otopné období pro

tem = 12° tem = 13° tem = 15°

h (m) te (°C) tes (°C) d (dny) tes (°C) d (dny) tes (°C) d (dny)

Benešov 327 -15 3,5 234 3,9 245 5,2 280

Tabulka 4 – Základní údaje pro tepelné výpočty (zdroj: tzb-info.cz)

Legenda použitých značek:

tem – střední denní venkovní teplota pro začátek a konec otopného období

tes – střední venkovní teplota za otopné období

te – venkovní výpočtová teplota

d – počet dnů otopného období

Během topné sezony dochází na nejbližší meteorologické stanici k zaznamenávání počtu

dnů v otopném období a rozdílů teplot mezi vnitřní teplotou vytápěného prostoru a střední

venkovní oblastní teplotou. Tyto údaje následně slouží pro výpočet denostupňů v dané oblasti.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

11

Nejbližší meteorologická stanic e pro danou lokalitu je umístěna v obci Ondřejov

v nadmořské výšce 491 m.n.m, ID stanice je P3ONDR01, nebo v obci Průhonice v nadmořské

výšce 312 m.n.m., ID stanice je P1PRUH01.

Obrázek 4 – Počet denostupňů (zdroj: https://www.chmi.cz/)

Ve vybraných městech České republiky jsou sledovány průměrné doby slunečního svitu

v hodinách. V tomto případě se jedná o město Praha.

Průměrné doby slunečního svitu

Měsíc/počet hodin v měsíci Celkem

I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. (h/rok)

Praha 43 62 128 149 208 210 204 214 150 103 55 47 1 573

Tabulka 5 – Průměrné doby slunečního svitu (zdroj: tzb-info.cz)

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

12

3.1.3. Obyvatelstvo

Dle údajů z veřejné databáze „obyvatele Česka“ žilo ke konci roku 2023 v obci Kamenice

5 142 obyvatel. Z níže uvedených údajů vyplývá, že dochází k postupnému nárůstu počtu

trvale žijících obyvatel.

Složení a struktura obyvatelstva

Rok

Počet obyvatel

Celkem

Z toho Průměrný věk

muži ženy – muži ženy

2022 4 782 2316 2466 40,3 39,0 41,5

2021 4 707 2291 2416 40,0 38,8 41,2

2020 4 664 2275 2389 39,9 38,7 41,00

2019 4 565 2228 2337 39,8 38,6 41,00

2018 4 474 2194 2280 39,6 38,3 40,8

2017 4 413 2158 2255 39,1 38,1 40,2

2016 4 396 2147 2249 38,8 37,6 39,9

2015 4 328 2121 2207 38,5 37,2 39,7

2014 4 264 2078 2186 38,2 37,0 39,4

2013 4 178 2040 2138 38,1 36,9 39,3

2012 4 043 1967 2076 38,0 36,9 39,1

2011 3 948 1912 2036 37,9 36,7 38,9

2010 3 841 1858 1983 37,6 36,4 38,8

2009 3 678 1778 1900 37,8 36,5 39,00

2008 3 458 1669 1789 37,8 36,4 39,2

Tabulka 6 – Složení a struktura obyvatelstva (zdroje dat: ČSÚ a https://obyvateleceska.cz/)

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

13

Obrázek 5 –Nárůst populace obce Kamenice

Největší zastoupení mají v obci obyvatelé ve věku 15-59 let, potom také ve věkové kategorii

0-14 let.

3.1.4. Stávající infrastruktura

Dopravní infrastruktura

Železniční doprava

Železniční doprava v obci Kamenice není zavedena a nejbližší vlakové spojení představuje

železniční stanici v obci Petříkov, případně obci Kabáty.

Silniční doprava

Silniční napojení obce na páteřní síť České republiky je na velmi vysoké úrovni, díky silnice

II/603 – Praha – Benešov, a silnice II/107 – Týnec nad Sázavou – Velké Popovice – Říčany –

které se v obci kříží pomocí křižovatky. Silnice umožňuje dopravu do Prahy a rychlé a přímé

napojení na dálnici D 0 a D1 . Obě silnice jsou po provedených opravách na území obce v e

vyhovujícím a dobrém stavu.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

14

Obrázek 6 – Sčítání dopravy na dálničních a silničních sítí v roce 2020 (zdroj: https://www.rsd.cz/)

Veřejná doprava

Hromadná doprava v obci Kamenice je součástí Pražské integrované dopravy (PID), která

v obci a okolí garantuje koordinovanou přepravní nabídku více dopravců a zajišťuje tak

dopravní obslužnost území na dobré úrovni.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

15

Technická infrastruktura

Vodovod

V obci Kamenice je vybudován veřejný vodovod. Zdrojem vody je Želivka, odběrné místo

Brtnice ve velkých Popovicích (odběrné místo i pro vodovod Region – jih). Za tímto účelem se

předpokládá vybudování vodojemu Mandava 2 x 400 m3, kapacita vodovodu 755 tis m3/rok,

délka vodovodních řadů 65,6 km, výtlačných řadů 6,0 km. Jedná se o údaje pro celý vodovod.

V Kamenici je plánována dostavba vodovodní sítě do dalších částí zástavby.

Vlastníkem vodovodu je Obec Kamenice. Provozovatelem vodovodu je Vodohospodářská

společnost Benešov s.r.o.

Recipientem je Čakovický potok. V obci se dále nachází Dvorský a Hamerský rybník.

Obrázek 7 – Vodovodní síť obce Kamenice (https://gis.kr-stredocesky.cz)

Kanalizace

Obec Kamenice má vybudovanou oddílnou gravitační a tlakovou kanalizaci v délce cca 10

km. Z celkové délky je 250 m kanalizace tohoto typu, zbytek je oddílná gravitační kanalizace.

Odpadní vody jsou odváděny na ČOV, která je určena pro obce Kamenici, Ládví, Štiřín, Těptín.

Počet obyvatel bydlících v kat. území obce je 2 976, počet připojených obyvatel na ČOV je 1

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

16

825, zbytek, tj.1 149 obyvatel akumuluje splaškové vody v bezodtokových jímkách, které jsou

vyváženy na místní ČOV.

Provozovatelem ČOV a kanalizace je obec Kamenice.

Kapacita ČOV: EO 3109, Q- 500m3/d,BSK5 – 186,5 kg/d,mechanicko-biologická,

Kanalizační stoky: celk ová délka: 9,393 km z toho do 300mm -6,974 km do 500mm –

2,419km

Materiál: kamenina – 547m, plasty- 7.479m, beton – 1.367 m.

Počet kanalizačních přípojek: 321, čerpací stanice:1

V Kamenici probíhá masivní výstavba rodinných i bytových domů (se změnami účelu

užívání celkem cca 97 bytových jednotek) a je proto uvažováno s dostavbou splaškové

kanalizační sítě do dalších částí zástavby.

Toto řešení odkanalizování Kamenice bylo v roce 2004 součástí schváleného územního

plánu obce Kamenice.

Vlastníkem kanalizace je Obec Kamenice . Provozovatelem kanalizace je

Vodohospodářská společnost Benešov s.r.o., Černoleská 1600, 256 13 Benešov.

Obrázek 8 – kanalizace obce Kamenice (https://gis.kr-stredocesky.cz)

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

17

Zásobování plynem

Obec je v současné době z částí plynofikována.

Obrázek 9 – Provozovatel distribuce plynu

Zásobování elektrickou energií

Obec Kamenice je zásobována el. energií samostatným vedením VN 22 kV. Vlastní rozvody

VN 22 kV jsou v části obce provedeny nadzemním vedením, v části obce s kioskovými

transformačními stanicemi pak kabelovým rozvodem VN 22 kV. Provedení rozvodů VN 22 kV

je ve vyhovujícím stavu.

Obrázek 10 – Provozovatel distribuce elektřiny

Zásobování teplem

Zásobování teplem obec nemá zavedené.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

18

Odpadové hospodářství

Svoz směsného, tříděného i nebezpečného odpadu je zajišťován firmou FCC Česká

republika s.r.o. Na území obce se nachází 1 696 popelnic o objemu 1 20 litrů a 265 popelnic

240 litrů. Kontejnery na tříděný odpad mají jednotný objem 1100 litrů a jsou umístěné u

bytových domů o celkovém počtu 30 kusů. Celková roční produkce odpadu činí cca 1 500 tun,

z toho je asi 750 tun směsný komunální odpad, 130 tunách sklo, 150 tun papír, a 180 tun

plasty, 120 tun biologick y rozložitelný odpad, 61 tun objem ný odpad a zhruba 3 tuny je

produkce odpadu nebezpečného. V obci se nachází 45 sběrných míst s kontejnery na tříděný

odpad. Na vybité baterie, monočlánky a vyřazenou elektroniku je kontejner umístěn u ZŠ

Kamenice. Nepotřebnou nefunkční elekroniku je možné shromáždit ve sběrném dvoře firmy

O.B.R. Objem ný odpad sváží Technické služby Benešov. Bioodpad je možné odvést do

kompostárny AGORA, s.r.o. na Želivci. V centru obce se nachází kontejner na použité šatstvo.

Dvakrát ročně organizuje obec svoz nebezpečného odpadu.

Bydlení, domovní a bytový fond

Obec dle SLDB v 2021 eviduje 1 414 domů. Z hlediska charakteru zástavby se jedná o

obec s převládajícími domy pro individuální bydlení.

3.1.5. Vybrané objekty ve vlastnictví obce Kamenice

Objekty ve vlastnictví obce Kamenice jsou uvedeny v samostatné tabulce jako Příloha č.1.

V následující tabulce jsou uvedeny objekty, které jsou předmětem této energetické koncepce.

Objekty se nenachází v památkové zóně.

Vybrané objekty ve vlastnictví obce Kamenice

Katastrální území Ládví [662445]; Těptín [662500]; Štiřín [662496]

Obj. Odběrné místo Využití objektu Památková

zóna Parc.č.

1

Obecní úřad a Kulturní

centrum, Ringhofferovo

náměstí 434

stavba občanského vybavení Ne 570

2 ZŠ Kamenice,

Ringhofferova 57 stavba občanského vybavení Ne 105/1

3 ZŠ Kamenice,

Ringhofferova 1062 stavba občanského vybavení Ne 105/2

4 MŠ Ringhofferova 437 stavba občanského vybavení Ne 936

5 Truhlářská 855 bytový dům Ne 19/2

6 Táhlá 856 stavba občanského vybavení Ne 609

7 Safírová 1637/383 stavba občanského vybavení Ne 865

8 Řepčická 973 stavba občanského vybavení Ne 151

9 Pozemková parcela

624/1 ul. K Větrovu

ostatní komunikace – ostatní plocha

přečerpávací stanice (kú Těptín) Ne 9

10 Ringhofferova 1061-

fotbalové hřiště stavba občanského vybavení Ne 909

11 ČOV Kamenice 1011, ul.

K Čističce přečerpávací stanice (kú. Těptín) Ne 1224,

613/10

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

19

ČOV Kamenice zahrada (zemědělský půdní fond) Ne 613/11

ČOV Kamenice zahrada (zemědělský půdní fond) Ne 613/13

ČOV Kamenice zeleň – ostatní plocha Ne 613/14

12 ČOV Ládví č.p. 800, 900 trvalý travní porost (zemědělský půdní

fond) Ne 109/2

13 ČOV Ládví (Benešovská

168)

trvalý travní porost (zemědělský půdní

fond) Ne 109/4

14 ČOV (Benešovská 168) neplodná půda – ostatní Ne 128/1

15 ČOV (Benešovská 168) orná půda (zemědělský půdní fond) Ne 128/2

16 Vodojem Ládví lesní pozemek (rozhledna),

(pozemek určený k plnění funkcí lesa) Ne 182/19

17 Vodojem Ládví lesní pozemek (rozhledna),

(pozemek určený k plnění funkcí lesa) Ne 182/18

18 Benešovská 168 stavba technického vybavení Ne 1141

19 AT STANICE VODOVOD

(kú Těptín) ostatní komunikace (kú Těptín) Ne 855/2

20 Veřejné osvětlení ostatní ne –

Tabulka 7 – Vybrané objekty ve vlastnictví obce Kamenice

3.2. Analýza zdrojů energie

Objekty jsou osazeny vlastními plynovými lokálními zdroji tepla případně elektrickými

přímotopy. U některých objektů se vyskytuje kombinace více tepelných zdrojů.

Objekty jsou připojeny na veřejnou rozvodnou elektrickou síť a plynovod. Přehled zdrojů

tepla ve vybraných objektech je uveden v následující tabulce.

Zdroje tepla ve vybraných objektech

Obj. Adresa SZTE ZP EE TČ

1 Ringhofferovo náměstí 434 – ANO – –

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 – ANO – –

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062 – ANO – –

4 MŠ Ringhofferova 437 – ANO – –

5 Truhlářská 855 – – ANO –

6 Táhlá 856 – – ANO –

7 Safírová 1637/383 kamna – – –

8 Řepčická 973 kamna – – –

10 Ringhofferova 1061,

fotbalové hřiště – – ANO –

11 ČOV Kamenice 1011,

ul. K Čističce – – ANO –

18 Benešovská 168 – – ANO –

Tabulka 8 – Zdroje tepla v objektech

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

20

3.3. Analýza spotřeb energie

Energetické vstupy do daných budov jsou tvořeny elektrickou energ ií a zemním plynem.

Elektrická energie a zemní plyn jsou dodávány přípojkami z veřejných distribučních soustav.

Elektrická energie a zemní plyn slouží v naprosté většině objektů jak k vytápění, tak k přípravě

teplé vody.

Elektrická energie v objektech slouží především k osvětlení, provozu technologii, provozu

kancelářských a kuchyňských spotřebičů a zcela okrajově také pro vytápění a přípravu teplé

vody. Zemní plyn slouží především k přípravě jídel (MŠ) a v několika objektech také k vytápění.

V následujících tabulkách jsou uvedeny spotřeby energií za období 2022-2024.

Spotřeba el. energie ve vybraných objektech

Katastrální území Ládví [662445]; Těptín [662500]; Štiřín [662496]

Obj. Odběrné místo EAN

859182400

2022

[MWh]

2023

[MWh]

2024

[MWh]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum

Ringhofferovo náměstí 434 610736349 14,51 55,53 36,39

2 ZŠ Kamenice

Ringhofferova 57 610424321 – 156,775 –

3 ZŠ Kamenice Ringhofferova

1062

4 MŠ Ringhofferova 437 601586885 – 15,18 –

5 Truhlářská 855 601134857 0,73 0,91 0,95

6 Táhlá 856 601836000 15,86 17,82 –

601636474 15,82 17,82 7,85

7 Safírová 1637/383 610031024 2,15 2,50 2,24

8 Řepčická 973 609513982 0,53 0,27 0,35

9 Pozemková parcela 624/1 ul. K

Větrovu 601134772 – – –

10 Ringhofferova 1061

fotbalové hřiště 601112718 – 6,71 –

11 ČOV Kamenice 1011 ul. K

Čističce 610117223 – 377,49 –

12 ČOV Ládví č.p. 800, 900 601134871 – – –

18 Benešovská 168 – – 82,81 –

20 Veřejné osvětlení 602381229 14,48 14,14 7,58

608399938 6,47 6,45 –

602381199 25,55 23,35 –

602381205 13,85 13,27 –

602381212 11,93 10,47 –

602381144 26,99 29,92 15,18

602381243 24,92 24,79 10,05

602381267 6,61 5,96 4,11

609149679 3,53 3,79 0,91

809175791 6,66 7,61 3,81

609317047 1,60 1,58 1,09

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

21

602381000 18,98 19,19 –

802381000 2,75 2,77 1,82

602381151 27,64 26,27 8,80

802381168 13,16 12,75 –

602381175 17,05 16,53 6,58

602381182 1,93 2,36 1,40

602408698 7,32 6,83 –

602409145 8,24 7,95 –

602410554 6,05 5,75 1,76

608929067 15,18 14,49 –

602381236 18,98 19,19 –

802381250 2,75 2,77 –

610016168 1,59 1,99 0,27

602381236 18,98 19,19 6,11

Celkem 352,78 1033,17 117,26

Tabulka 9 – Spotřeba elektrické energie v objektech

Objekt Obecní úřad a Kulturní centrum disponuje vlastním zdrojem elektrické energie

v podobě instalované fotovoltaické elektrárny na střeše.

Na objektu je umístěno celkem 158ks fotovoltaických modulů o jmenovitém výkonu 325 Wp.

Celkový instalovaný výkon fotovoltaické elektrárny je 51,35 kWp. Pro maximalizaci vlastní

spotřeby a energetickou bezpečnost je systém doplněn o bateriové úložiště o kapacitě

46,4 kWh. Výroba el. Energie z instalované FVE nebyla v době zpracování známa. Půdorys

střechy s rozmístěním panelů je v samostatné příloze. Příloha č.3.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

22

Obrázek 11 – Objekt Obecní úřad a Kulturní centrum s instalovanou fotovoltaickou elektrárnou

(zdroj: https://mapy.cz)

Spotřeba plynu ve vybraných objektech

Katastrální území Ládví [662445]; Těptín [662500]; Štiřín [662496]

Obj. Odběrné místo EIC 2022

[MWh]

2023

[MWh]

2024

[MWh]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum,

Ringhofferovo náměstí 434 27ZG200Z02362054 192,23 153,93 78,82

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 27ZG200Z0235986T – 615,99 –

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062 27ZG200Z0072888Y 12,46 153,93 4,14

4 MŠ Ringhofferova 437 27ZG200Z0009847I 125,22 51,15 47,28

Celkem 329,90 975,00 130,24

Tabulka 10 – Spotřeba plynu ve vybraných objektech

3.1. Bilance emisí CO2

Výše uvedené spotřeby energií byly převedeny na ekvivalentní emisi CO 2 pomocí

konverzních faktorů definovaných ve vyhlášce č. 140/2021 Sb. A dle IPCC.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

23

Emisní faktory energonositelů

Médium Emisní faktor [t CO2/MWh]

El. Energie 0,860

Využitelná el. energie z FVE –

Přebytky FVE do sítě –

Energie prostředí –

Zemní plyn 0,200

Teplo 0,200

Hnědé uhlí 0,352

Dřevo, biomasa 0,007

Tabulka 11 – Emisní faktory energonositelů

Emise CO2 El. energie ve vybraných objektech

Katastrální území Ládví [662445]; Těptín [662500]; Štiřín [662496]

Obj. Odběrné místo EAN

859182400

2022

[t/rok]

2023

[t/rok]

2024

[t/rok]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum

Ringhofferovo náměstí 434 610736349 12,48 47,75 53,29

2 ZŠ Kamenice

Ringhofferova 57 610424321 – 134,82 –

3 ZŠ Kamenice Ringhofferova

1062

4 MŠ Ringhofferova 437 601586885 – 13,06 –

5 Truhlářská 855 601134857 0,63 0,78 0,82

6 Táhlá 856 601836000 13,64 15,33 –

601636474 13,61 15,33 6,75

7 Safírová 1637/383 610031024 1,85 2,15 1,93

8 Řepčická 973 609513982 0,45 0,23 0,30

9 Pozemková parcela 624/1 ul. K

Větrovu 601134772 – – –

10 Ringhofferova 1061

fotbalové hřiště 601112718 – 5,77 –

11 ČOV Kamenice 1011 ul. K

Čističce 610117223 – 324,64 –

12 ČOV Ládví č.p. 800, 900 601134871 – – –

18 Benešovská 168 – – 71,22 –

20 Veřejné osvětlení 602381229 12,45 12,16 6,52

608399938 5,56 5,55 –

602381199 21,97 20,08 0,00

602381205 11,91 11,41 0,00

602381212 10,26 9,00 0,00

602381144 23,21 25,73 13,05

602381243 21,43 21,32 8,64

602381267 5,69 5,12 3,54

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

24

609149679 3,04 3,26 0,78

809175791 5,73 6,55 3,27

609317047 1,38 1,36 0,94

602381000 16,32 16,51 0,00

802381000 2,36 2,38 1,57

602381151 23,77 22,59 7,57

802381168 11,32 10,97 0,00

602381175 14,66 14,21 5,66

602381182 1,66 2,03 1,21

602408698 6,30 5,87 0,00

602409145 7,09 6,83 0,00

602410554 5,20 4,94 1,51

608929067 13,05 12,46 0,00

602381236 16,32 16,51 0,00

802381250 2,36 2,38 0,00

610016168 1,37 1,71 0,23

602381236 16,32 16,51 5,26

Celkem 303,39 888,53 122,84

Tabulka 12 – Emise CO2 el. energie ve vybraných objektech

Emise CO2 zemního plynu ve vybraných objektech

Katastrální území Ládví [662445]; Těptín [662500]; Štiřín [662496]

Obj. Odběrné místo EIC 2022

[t/rok]

2023

[t/rok]

2024

[t/rok]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum,

Ringhofferovo náměstí 434 27ZG200Z02362054 38,45 30,79 15,76

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 27ZG200Z0235986T – 123,20 –

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062 27ZG200Z0072888Y 2,49 30,79 0,83

4 MŠ Ringhofferova 437 27ZG200Z0009847I 25,04 10,23 9,46

Celkem 65,98 195,00 26,05

Tabulka 13 – Emise CO2 zemního plynu ve vybraných objektech

Vysoká produkce CO2 u objektů je ovlivněna spotřebou el. energie odebíranou z distribuční

sítě. K vlastní výrobě el. energie a k snížené produkci CO 2 dochází pouze z lokálního

obnovitelného zdroje v podobě nainstalované FVE na objektu č. 1.

Snížení produkce CO 2 lze dosáhnout co nejvyšší implementaci obnovitelných zdrojů a

prostřednictvím technologií využít vyprodukovanou energii pro vytápění a ohřev teplé vody.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

25

3.1. Provozní náklady za energie

Provozní náklady budou sloužit k vyčíslení úspor. Vzhledem k různorodým cenám za

energie byly zpracovatelem stanoveny výpočtové ceny a jsou uvedeny v následujících

tabulkách.

Stanovení ceny energii

Médium tis. Kč/MWh

El. energie 7,000

Zemní plyn 2,000

Tabulka 14 – Stanovení ceny energii

Náklady za nákup el. energie ve vybraných objektech

Katastrální území Ládví [662445]; Těptín [662500]; Štiřín [662496]

Obj. Odběrné místo EAN

859182400

2022

[tis. Kč]

2023

[tis. Kč]

2024

[tis. Kč]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum

Ringhofferovo náměstí 434 610736349 101,57 388,68 254,74

2 ZŠ Kamenice

Ringhofferova 57 610424321 – 1097,425 –

3 ZŠ Kamenice Ringhofferova

1062

4 MŠ Ringhofferova 437 601586885 – 106,27 –

5 Truhlářská 855 601134857 5,10 6,37 6,66

6 Táhlá 856 601836000 111,04 124,77 –

601636474 110,76 124,77 54,94

7 Safírová 1637/383 610031024 15,02 17,47 15,70

8 Řepčická 973 609513982 3,69 1,90 2,43

9 Pozemková parcela 624/1 ul. K

Větrovu 601134772 – – –

10 Ringhofferova 1061

fotbalové hřiště 601112718 – 46,99 –

11 ČOV Kamenice 1011 ul. K

Čističce 610117223 – 2642,42 –

12 ČOV Ládví č.p. 800, 900 601134871 – – –

18 Benešovská 168 – 579,67

20 Veřejné osvětlení 602381229 101,37 98,99 53,08

608399938 45,29 45,16

602381199 178,82 163,43 0,00

602381205 96,97 92,86 0,00

602381212 83,50 73,28 0,00

602381144 188,94 209,45 106,25

602381243 174,42 173,53 70,36

602381267 46,28 41,71 28,80

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

26

609149679 24,72 26,54 6,34

809175791 46,62 53,29 26,64

609317047 11,20 11,07 7,64

602381000 132,85 134,36 0,00

802381000 19,23 19,40 12,77

602381151 193,47 183,90 61,62

802381168 92,15 89,27 0,00

602381175 119,33 115,68 46,06

602381182 13,54 16,49 9,83

602408698 51,25 47,78 0,00

602409145 57,71 55,63 0,00

602410554 42,32 40,24 12,33

608929067 106,25 101,40 0,00

602381236 132,85 134,36 0,00

802381250 19,23 19,40 0,00

610016168 11,14 13,90 1,91

602381236 132,85 134,36 42,78

Celkem 2 469,46 7 232,20 820,85

Tabulka 15 – Náklady za nákup el. energie ve vybraných objektech

Náklady za nákup zemního plynu ve vybraných objektech

Katastrální území Ládví [662445]; Těptín [662500]; Štiřín [662496]

Obj. Odběrné místo EIC 2022

[tis. Kč]

2023

[tis. Kč]

2024

[tis. Kč]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum,

Ringhofferovo náměstí 434 27ZG200Z02362054 384,45 307,86 157,64

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 27ZG200Z0235986T – 1 231,98 –

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062 27ZG200Z0072888Y 24,92 307,86 8,28

4 MŠ Ringhofferova 437 27ZG200Z0009847I 250,43 102,31 94,56

Celkem 659,81 1 950,00 260,48

Tabulka 16 – Náklady za nákup zemního plynu ve vybraných objektech

3.2. Bilance mezi zdroji energie a její spotřebou

Bilance mezi zdroji energie a její spotřebou v obci je klíčovým ukazatelem pro zajištění

energetické soběstačnosti a efektivního hospodaření s energiemi. Zahrnuje analýzu

dostupných zdrojů energie, její výroby, distribuce a spotřeby v jednotlivých sektorech.

Dělení sektorů:

Domácnost

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

27

• Je hlavním spotřebitelem energie v obci (tvoří 40–60 % celkové spotřeby energie, kde

klíčovým zdrojem spotřeby jsou: vytápění (plyn, elektřina, dřevo), ohřev vody, elektrické

spotřebiče.

• Možnosti úspor energii: zateplení domů, instalace fotovoltaických elektráren, výměna

starých spotřebičů za moderní úsporné spotřebiče.

Průmysl a podnikání

• Energie je spotřebována na provoz technologií pro výrobu a logistiku.

• Možnosti úspor energii: energetický audit, vlastní výroba energie (FVE, kogenerace),

efektivnější procesy.

Veřejný sektor

• K spotřebě energie dochází na provoz škol, úřadů, nemocnic a veřejného osvětlení.

• Možnosti úspor energii: modernizace vytápění (tepelná čerpadla, biomasa), LED

osvětlení, chytré řízení spotřeby.

Obec Kamenice disponuje vlastním zdrojem elektrické energie v podobě instalované

fotovoltaické elektrárny na střeše Obecního úřadu.

Ve vlastním majetku se nachází nové plynové kotle uvedené v tabulce č.8 zdroje tepla

v objektech. Roční výroba tepla v kotlech není měřena, avšak na základě uvedených spotřeb

zemního plynu se přepokládá celková roční výroba tepla v objemu 877,50 MWh. Celková

spotřeba elektrické energie je 1 033,17 MWh a spotřeba zemního plynu 975,00 MWh. Obec je

většinově závislá na vlastní výrobě tepelné energie z plynu a tuhých paliv a energeticky závislá

na dodávkách elektrické energie.

3.2.1. Rozdělení objektů v majetku obce dle sektorů:

Domácnost

– Ve vlastnictví obce je pouze objekt č. 5 – bytový dům Truhlářská 855, který spadá do

sektoru domácnost.

Průmysl

– Ve vlastnictví obce nejsou žádné objekty spadající do sektoru průmysl.

Veřejné služby

– sektor zahrnuje organizace poskytující veřejné služby, například:

o Budovy státní správy, školy, nemocnice

o Pouliční osvětlení a dopravní infrastrukturu

o Vodárny a čističky odpadních vod

Veškeré zbývající objekty uvedené v tabulce 7 spadají do sektoru veřejné služby.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

28

4. MOŽNÁ ŘEŠENÍ – ZÁSOBNÍK PROJEKTŮ

V následujících kapitolách jsou uvedeny přínos vybraných technologií, kterými lze docílit

úspor energií a primárních zdrojů energie.

Bylo vybráno celkem šest opatření vedoucích k snížení spotřeby nakupovaných energii .

Opatření jsou uvedena v následující tabulce:

1 Zavedení energetického managementu

2 Fotovoltaické elektrárny

3 Stavební úpravy (zlepšení TPP)

4 Výměna osvětlení

5 Výměna plynových kotlů

6 IRC regulace vytápění

Tabulka 17 – Přehled navrhovaných opatření

Jednotlivá opatření vedoucí k úspoře nákladů mají také za následek:

– lepší řízení spotřeby (energetický management)

– zlepšení izolačních vlastností budov (zateplení)

– zvýšení účinnosti technologii (výměna kotlů, osvětlení) výměnou za nové, účinnější

– energetická soběstačnost (instalace FVE)

– zvýšení kvality prostředí (instalace technologie IRC)

4.1. Zavedení energetického managementu

Systém managementu hospodaření s energií dle ČSN EN ISO 50 001 byl vytvořen

za účelem strategického přístupu zaměřeného na efektivní využívání energie. Tyto systémy a

procesy jsou zaměřeny na:

• Snižování energetické náročnosti

• Zlepšování energetické účinnosti

• Snižování spotřeby energie

• Snižování environmentálních dopadů – včetně eliminace skleníkových plynů

Norma ČSN EN ISO 50 001 je založena na:

• Společných normách systému managementu ISO tak, aby byla kompatibilní

zejména s ISO 9 001 a ISO 14 000

• Přístupu k neustálému zlepšování „Plánuj – Dělej – Kontroluj – Jednej“ a přímo

definuje požadavky na systém managementu hospodaření s energií (EnMS) –

„vytváření, zavádění, udržování a zlepšování systému“

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

29

Model systému managementu hospodaří s energií a je uveden na obrázku níže.

Obrázek 12 – Model systému managementu hospodaření s energií (ČSN EN ISO 50 001)

Certifikovaný systém managementu hospodaření s energií dle ČSN EN ISO 50 001 nemá

obec zaveden. Sledování energetického hospodářství je však i tak prováděno. Řízení spotřeb

energií vychází z odečtů, které nejsou prováděny v reálném čase. Spotřeby paliv a energií na

významných/hlavních spotřebičích/budovách jsou částečně podružně měřeny.

Pozici energetika obec nemá zřízenou. Energetik má za úkol evidovat spotřeby energií

v měsíčním kroku ( maximálně ročním kroku) z fakturačních měřidel. Za účelem evidence

spotřeb lze využívat kancelářské tabulkové editory nebo lze pořídit software přímo určený

k vedení záznamů o energetickém hospodářství (zástupcem může být kupříkladu software E-

manažer). Specializovaný software může poskytovat následující funkce:

• ukládat data o vybraných budovách a zařízeních, pravidelné záznamy odečtů

jednotlivých měřidel

• vyhodnocovat data v podobě přehledných tabulek a grafů

• sledovat a hlídat mimořádné stavy

• hlídat a kontrolovat termíny

• sledovat plnění předpokládaných efektů prováděných opatření

• pasportizaci objektů

• správu dokumentů

• optimalizaci odběrných míst

Základní znaky EnMS:

• Osvěta pro uživatele – doporučení uživatelům a důraz na jejich dodržování

• Zodpovědnost za energetickou náročnost provozu

Náklady na energie jsou tvořeny náklady variabilními a fixními. Všechny tyto náklady by měl

posuzovat energetický management (dále také „EM“).

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

30

Jedná se o uzavřený cyklický proces neustálého zlepšování energetického hospodářství

v budovách, který se skládá z následujících činností: měření spotřeby energie – stanovení

potenciálu úspor energie – realizace příležitosti – vyhodnocení a porovnání velik osti úspor

předpokládaných a skutečně dosažených.

Obrázek 13 – Princip neustálého zlepšování energetického hospodářství

Cílem Energetického managementu je zabezpečit:

• Správný provoz technických instalací

• Rychlé zjištění chyb/poruch technických instalací a provozních postupů

• Snížení spotřeby energie

• Priority investičních akcí a oprav s dopadem na energetické hospodářství

• Sledování předpokládaného vývoje cen energií pro vlastní rozhodování

Zhodnocení možností úspor energie v budovách v rámci energetického managementu:

• Kontrola doby svícení

Je doporučeno kontrolovat, aby v době, kdy některé části budovy nejsou využívány nebo

jsou využívány jen částečně (např. po ukončení provozní doby), zda se zbytečně nesvítí

v technických prostorách a v již prázdných obslužných místnostech a dalších prostor ách.

Možnost výrazných úspor kontrolou doby svícení je vzhledem k celkové spotřebě elektřiny

v objektech relativně nízká. Je vhodné dále pokračovat v osvětě zaměstnanců (např. i formou

letáků umístěných vždy u spínačů a dveří v důležitých místnostech), aby vždy při odchodu

z kanceláří nezapomínali zhasnout, např. i během poledních přestávek na oběd apod.

• Omezení provozu elektrických spotřebičů

měření spotřeby

Inventarizace energetických

procesů v budovách

interpretace

výsledků

zlepšení

Proces

neustálého

zlepšování

energetického

hospodářství

Energetický management

návrhy na opatření pro úspory energie

jejich vyhodnocení

měření spotřeby

Inventarizace energetických

procesů v budovách

interpretace

výsledků

zlepšení

Proces

neustálého

zlepšování

energetického

hospodářství

Energetický management

návrhy na opatření pro úspory energie

jejich vyhodnocení

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

31

V tomto případě platí podobné zásady jako u kontroly doby svícení , tj. důrazně poučit

pracovníky, aby při odchodu ze svých pracovišť nezapomínali vypnout např. počítače, kopírky,

faxy, kávovary a další drobné elektrické spotřebiče. Je vhodné rovněž i tyto zásady doplnit na

již výše uvedený leták (nebo takový jednostránkový manuál) a umístit na viditelné místo např.

u vstupních dveří do místností.

• Zamezení nadměrnému větrání okny a dveřmi

Energeticky úsporné je nárazové větrání. Částečně pootevřené okno je nesprávným

způsobem větrání, větrat je potřeba krátce a důkladně v závislosti na ročním období, resp.

venkovní teplotě, v zimě zpravidla dvakrát denně po dobu 5 minut každou místnost. Čím je

chladněji, tím kratší je potřebná doba větrání, protože výměna vzduchu proběhne rychleji. Toto

opatření podobně jako opatření kontroly doby svícení, omezení provozu elektrických

spotřebičů a tlumení vytápění při odchodu z prostor je vhodné připsat do j iž zmíněného

„manuálu“, který by měl být viditelně vyvěšen v každé místnosti. Úspory tímto opatřením

vzhledem k různé disciplinovanosti zaměstnanců jsou obtížně vyčíslitelné.

• Průběžné sledování spotřeby tepla pro vytápění a VZT

Průběžné sledování a vyhodnocování spotřeb energií umožňuje rychlejší reakce

na vznikající nehospodárnosti v provozu. Vhodné je sledovat a zapisovat hodnoty spotřeby

energie (tepla) a následně je graficky zpracovat, což umožní sledovat především hospodárnost

provozu vytápěcího systému v jednotlivých letech a jeho reakci na jednotlivá opatření vedoucí

ke snížení spotřeby tepla na vytápění. Následné grafické zpracování spotřeby tepla (např.

v programu Excel) umožní názorné srovnání spotřeb tepla po měsících z a otopná období

pro jednotlivé budovy.

Tento systém zapisování spotřeb včetně následného grafického výstupu je vhodný také

u spotřeby elektrické energie, případně dalších položek jako spotřeby vody, apod. Na základě

těchto údajů v případě větších rozdílů v jednotlivých obdobích lze zjednat rych leji nápravu.

S minimálními náklady tak lze dosáhnout úspor v řádu jednotek procent spotřeby a rychle

přesně zjistit, jaká byla spotřeba tepla, elektřiny v různých obdobích roku. Důležité je

i pravidelné proškolení uživatelů budovy s ohledem na úspory energií.

Doporučení

V této oblasti je možno najít potenciál a doporučit obci vybudování centrálního dispečinku

pro monitoring a sběr dat o spotřebách energie na vytápění, na přípravu teplé vody,

provoz technologií apod pro budovy v majetku obce.

V rámci budování centrálního dispečinku lze doporučit instalaci měřidel s možností

dálkového odečtu. Tím dojde k výraznému urychlení reakce v případě výskytu abnormálních

spotřeb a také se sníží pracnost celkového zpracování údajů o spotřebách.

Toto opatření vyvolá investici do instalace nových a úprav stávajících podružných měřidel.

Budování centrálního sběru dat a centrálního monitoringu spotřeby energií u významných

odběrných míst se provozovateli vrátí díky rychlejší reakce na jakékoliv provo zní anomálie

vedoucí k plýtvání s energiemi a také v přesném vyčíslení nákladů na jednotlivá měřená místa.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

32

Energetický management se také zabývá správným užíváním budovy. Je prokázáno,

že po provedení konkrétního opatření jeho přínosy v čase klesají převážně vlivem

nedůslednosti uživatelů budovy. V konkrétních podmínkách budov lze stanovit tyto úkoly:

Vytápění

• Regulovat teplotu v jednotlivých prostorech podle jejich účelu a potřeby, tzn. nepřetápět

prostory – udržovat teplotu v daných prostorech na přiměřené úrovni (zvýšení teploty

v prostorech o 1°C je zodpovědné za zvýšení nákladů na vytápění o cca 6 %).

• Dodržovat provádění nočních útlumů dle vyhlášky č. 194/2007 Sb. a to tak,

aby útlumem nebyla podkročena teplota tepelné stability objektu.

• Důsledně provádět útlumy vytápění v době nepřítomnosti uživatelů.

• Nastavit regulace tak, aby byla dodržována vyhláška č. 194/2007 Sb., což znamená

vytápění prostor maximálně o 2 °C více než je pro vnitřní prostor projektem stanovená

teplota.

• Záclony by měly usměrňovat proudění tepla směrem do místnosti, nesmí zakrývat zdroj

tepla a tím bránit šíření tepla. Nejvhodnější je záclona sahající po parapetní desku,

před dlouhodobějším odchodem je vhodné zatahovat závěsy.

• Účinné a energeticky úsporné větrání. Částečně pootevřené okno je nesprávným

způsobem větrání. Energeticky nejúspornější je větrání nárazové, tzn. vypnout topení

a v závislosti na venkovní teplotě větrat zpravidla dvakrát denně po dobu 5 minut

každou místnost. Čím je chladněji, tím je kratší doba větrání, protože výměna vzduchu

proběhne rychleji.

• Čištění otopných těles.

• Zavírání dveří vytápěných nebo ochlazovaných místností.

• Průběžné sledování spotřeby tepla pro vytápění.

Příprava TV

• Nenechávat neúčelně téci teplou i studenou vodu.

• Opravovat kapající baterie. 10 kapek za minutu představuje za měsíc navýšení

spotřeby o cca 170 litrů vody.

• Využívat armatury s provzdušňovačem vody (perlátorem) – u kterých je oproti

klasickým bateriím zhruba poloviční výtokové množství.

• Pákové baterie – rychlejší a snadnější nastavení požadované teploty vody a možnost

jednoduchého přerušení průtoku vody. V porovnání s klasickými směšovacími

bateriemi uspoří pákové baterie okolo 20 % vody. Případně lze zvážit využití

termostatických baterií.

• Úsporná sprchová hlavice místo běžně používané sprchové hlavice. Podstatou úspor

vody při sprchování je omezení průtoku.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

33

Elektrická energie

• Při výběru elektrospotřebiče dbát na energetickou náročnost. To platí zejména

pro spotřebiče o vyšších příkonech či s dlouhou dobou denního provozu, případně

spotřebiče, které se vyskytují ve vysokém počtu kupříkladu lednice nebo LED zdroje

světla. Údaj o spotřebě elektrické energie (v kWh/rok) by měl být jedním ze základních

kritérií při výběru (doporučuje se energetická třída A).

• Pravidelné čištění osvětlovacích těles.

• Zásada hospodárnosti osvětlení je také svítit jen tam, kde je to třeba, tolik, kolik je

třeba, a to pouze v době, kdy je to třeba.

Fungující energetický management (dále jen „EM“) v některých případech dokáže výrazně

snížit náklady na energie. Konkrétní vyčíslení úspor energie je však velice obtížné, neboť je

závislé na mnoha faktorech – finanční motivací členů EM počínaje a cenami en ergie konče.

Obvyklá úspora energií se pohybuje v řádu jednotek procent spotřeby energií. Vzhledem

k tomu, že úsporu dosaženou EM nelze zaručit, nebude roční úspora energie dosažená

souborem těchto opatření dále uvažována v příležitostech.

4.1. Vyhodnocení energetického managementu obce

Obec nemá zřízenou a obsazenou pozici energetického manažera (energetika), který by

se mohl věnovat výše uvedeným záležitostem. Obec Kamenice nemá zaveden Systém

managementu hospodaření s energií (dále také „EnMS“) podle ČSN EN ISO 50001. Sledování

a vyhodnocování spotřeb energií provádí pouze z fakturačních údajů.

Investiční akce jsou koordinovány i z pohledu efektivního nakládání s energiemi a jsou

posuzovány dopady těchto projektů na energetickou náročnost dané budovy. Při realizaci

investic do energeticky úsporných opatření je snahou v maximální míře využívat finanční

investiční dotace.

Za účelem dosažení účelného užití energií se d oporučuje důkladné proškolení správců

a uživatelů budov o správném chování a možnostech úspor na pracovišti . Následně se

doporučuje zavedení systému EnMS.

Doporučujeme:

– zavedení závazných pravidel chování (přípustné teploty v místnostech, posuzování nákupu

nových spotřebičů atd.)

– písemně pověřit zapisovatele dat do systému EB pro jednotlivá odběrná místa, který by

zodpovídal za měsíční předávání dat odečtených z měřidel energie a vody (fakturačních

a podružných) ve stanovených periodách

– sledovat spotřebu jednotlivých energií s 5 % tolerancí a následným upozorněním

při překročení tolerance spotřeby, aby bylo možné vyhodnotit důvody navýšení spotřeby

– upřesnit zainteresované strany a zjistit jejich relevantní potřeby

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

34

– provádět pravidelné provozní a organizační optimalizace jednotlivých provozů s výhledem na

dosažení úspory energie vhodným a smysluplným využíváním jednotlivých budov (např.

sjednotit provozní doby, kontinuální provoz budovy a následný útlum, bez zbytečného

střídání těchto režimů během dne/týdne/měsíce)

– vytvoření a zavedení motivační směrnice, kde se stanoví, za co a jakým způsobem budou

lidé odměňováni. Motivační podněty mohou být děleny podle způsobu odměny na finanční

a nefinanční

– plnit požadavky uvedené v zákoně č. 406/2000 sb. v platném znění, které se vztahují pro

Obec Kamenice

4.2. Obnovitelné zdroje energie

Obnovitelné zdroje energie (dále také „ OZE“) umožňují snížit energetickou závislost na

tradičních centr álních zdrojích energií. Využitím OZE dochází ke zvýšení energetické

bezpečnosti, soběstačnosti a snížení emise oxidu uhličitého a jiných znečišťujících látek do

ovzduší.

Dále uvažované OZE fakticky vyžívají energii ze slunce , a to buď přímo (fotovolt aické

elektrárny či solární termické kolektory) nebo nepřímo ze zemského vodní cyklu (vodní

energie), z pohyb vzdušných mas (větrná energie) nebo z uvolňování chemické energie

biomasy nebo také bioplynu.

Lokálnost těchto zdrojů umožňuje budoucí zapojení do rozvíjejícího se odvětví lokální

(komunitní) energetiky. U těchto zdrojů energie lze obvykle očekávat využití v dlouhodobém

horizontu.

4.2.1. Fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaické elektrárny umožňují využití slu nečního svitu k výrobě elektrické energie.

V solárních panelech dochází k výskytu fotoelektrického jevu, při kterém dopadem slunečního

záření na polovodičový materiál vzniká stejnosměrný elektrický proud. Aby bylo možné

elektrickou energii využít v běžném rozvodu, musí být ve střídači převedena na st řídavé

napětí. Přes přípojné místo je elektrická energie dále dodávána do rozvodů elektrické energie.

Vyrobená energie je spotřebovávána nejdříve v nejbližších místech spotřeby. Dochází -li

k nadprodukci elektrické energie vzhledem k aktuální místní spotřebě, pak dochází k přetokům

do veřejné rozvodné sítě. Přetoky do rozvodné sítě mohou být i vykupovány, čímž dochází ke

zlepšení ekonomické návratnosti investice do FVE. Snížit přetoky lze instalací akumulačních

baterií, které umožňují vyrobenou elektrickou energii uložit a později využít. Instalace baterií

však výrazně navyšuje náklady na instalaci FVE.

Instalované panely by měly být orientované jižním směrem, v ideálním případě přímo na jih.

Optimální sklon panelů je okolo 40 °. V praxi obvykle sklon panelů kopíruje sklon střechy,

na které jsou instalovány. V případě plochých střech se obvykle osazují panely se sklonem

okolo 15 °. Pomocí speciální konstrukce je možné dosáhnout orientace případně i sklonu

panelů, který střecha nenabízí. Konstrukce však zvyšuje zatížení střechy, investiční náklady

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

35

a může mít výrazný dopad na vzhled objektu. Orientační výkon instalované fotovoltaické

elektrárny lze určit na stránkách Fotovoltaického geografického informačního systému

(PVGIS) nebo za pomocí světového slunečního atlasu (Global solar atlas).

Panely s postupujícím časem ztrácejí na provozní účinnosti. Poklesy účinnosti se liší,

přibližně lze očekávat pokles účinnosti panelů do 20 % během 20 let. Potenciál pro instalaci

FVE na střechách objektů je uveden v následující tabulce. Instalací FVE dochází nejen

k úspoře elektrické energie z rozvodné sítě, ale také k finanční úspoře a dochází také k úspoře

produkovaného oxidu uhličitého. Rozsah instalace jednotlivých FVE se může lišit v závislosti

na statickém posudku střechy, požárně bezpečnostním řešen ím objektů a detailním místním

šetřením.

Obrázek 14 – Intenzita osvitu v České republice (zdroj: https://solargis.com)

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

36

Potenciál instalací FVE

Obj. Odběrné místo Parc.č.

Spotřeba FVE

EE [MWh] Výkon

[kWp]

Úspora

[MWh]

Přetok

[MWh]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum,

Ringhofferovo náměstí 434 570 55,53 78,00 44,42 45,28

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 105/1 156,78 134,20 123,46 30,87

4 MŠ Ringhofferova 437 936 15,18 29,70 12,14 22,01

5 Truhlářská 855 19/2 0,91 13,20 0,73 14,45

6 Táhlá 856 609 17,82 6,60 6,072 1,52

7 Safírová 1637/383 – Klubovna Struhařov 865 2,50 11,96 2,00 11,76

10 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště 909 6,71 21,45 5,37 19,30

11 ČOV Kamenice 1011, ul. K Čističce 1224, 613/10 377,49 5,50 5,06 1,27

16 Vodojem Ládví 182/19 0,00 4,40 0 5,06

18 Benešovská 168 1141 82,81 12,65 11,638 2,91

Celkem 715,72 317,66 210,89 154,42

Tabulka 18 – Potenciál instalací FVE

Potenciál instalací FVE – úspora

Obj. Odběrné místo Parc.č.

Úspora Prodej přetoků

Nákladů

[tis.Kč]

Emise

CO2

[t/rok]

Zisk

z prodeje

[tis.Kč]

Emise

CO2

[t/rok]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum,

Ringhofferovo náměstí 434 570 310,95 38,202 316,95 38,940

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 105/1 864,25 106,179 216,06 26,545

4 MŠ Ringhofferova 437 936 85,01 10,445 154,07 18,929

5 Truhlářská 855 19/2 5,10 0,626 101,16 12,429

6 Táhlá 856 609 42,50 5,222 10,63 1,305

7 Safírová 1637/383 – Klubovna Struhařov 865 13,97 1,717 82,31 10,112

10 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště 909 37,59 4,619 135,08 16,596

11 ČOV Kamenice 1011, ul. K Čističce 1224, 613/10 35,42 4,352 8,86 1,088

16 Vodojem Ládví 182/19 0,00 0,000 35,42 4,352

18 Benešovská 168 1141 81,47 10,009 20,37 2,502

Celkem 1 476,26 181,369 1 278,61 147,078

Tabulka 19 – Potenciál instalací FVE – úspora

V následující tabulce je vyčíslená návratnost instalovaných FVE z úspor EE spotřebované

v místě instalace.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

37

Potenciál instalací FVE – návratnost

Obj. Odběrné místo Parc.č.

FVE

Výkon

[kWp]

Investice

[tis.Kč]

Úspora

[tis. Kč]

Návratnost

[let]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum, Ringhofferovo

náměstí 434 570 78,00 2730,00 310,95 8,78

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 105/1 134,20 4697,00 864,25 5,43

4 MŠ Ringhofferova 437 936 29,70 1039,50 85,01 12,23

5 Truhlářská 855 19/2 13,20 462,00 5,10 90,66

6 Táhlá 856 609 6,60 231,00 42,50 0,00

7 Safírová 1637/383 – Klubovna Struhařov 865 11,96 418,60 13,97 29,96

10 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště 909 21,45 750,75 37,59 19,97

11 ČOV Kamenice 1011, ul. K Čističce 1224,

613/10 5,50 192,50 35,42 0,00

16 Vodojem Ládví 182/19 4,40 154,00 0,00 0,00

18 Benešovská 168 1141 12,65 442,75 81,47 4,35

Celkem 332,10 11 118,10 1 476,26

Tabulka 20 – Potenciál instalací FVE – návratnost

V následující tabulce je vyčíslená návratnost instalovaných FVE z úspor EE spotřebované

v místě výroby spolu se spotřebou přetoků v jiných objektech.

Potenciál instalací FVE – celková úspora a návratnost

Ukazatel Jednotka Hodnota

Celková spotřeba el. Energie objektů MWh/rok 1 033,17

Úspora el. Energie v místě výroby MWh/rok 210,89

Úspora nákladů za nákup el. Energie v místě výroby tis. Kč/rok 1 476,26

Celkové přetoky z navržené FVE MWh/rok 154,42

Úspora nákladů v komunitní energetice tis. Kč/rok 1 080,91

Úspora el. Energie – celkem MWh/rok 365,31

Úspora nákladů – celkem tis. Kč/rok 2 557,16

Investice – celkem tis. Kč/rok 11 118,10

Návratnost let 4,35

Tabulka 21 – Potenciál instalací FVE – celková úspora a návratnost

Celkové náklady na instalaci FVE se odhadují ve výši 11,11 mil. Kč a potenciál výroby byl

odhadnut na 365,31 MWh z toho 58 % vyrobené elektrické energie by bylo využito

v samotných objektech lokálně a přetoky vyrobené energie ve výší 42 % v sdílené (komunitní)

energetice. Celková úspora nákladů činí 2 557,16 tis. Kč a celková úspora CO 2 činí 314,16

t/rok. Souhrnný přehled FVE je v samostatné příloze č. 3.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

38

Objekt Obecního úřadu již má instalovanou FVE. Nově je doplněna stávající FVE na střeše

kulturního centra o výkonu 78,0 kWp. Rozmístění panelů je v samostatné příloze č. 3.

Komunitní energetika

Instalací FVE a vlastní výroba el. energie v obecních budovách může být využíváno v rámci

komunitní energetiky, zřízení energetického společenství a sdílení energií. Z tohoto důvodu je

níže stručně popsáno vlastní fungování komunitní energetiky.

Účelem komunitní energetiky je podpora decentralizace a demokratizace (zvýšeného

zapojení menších hráčů) energetiky, zvyšování zapojení obnovitelných zdrojů energie,

zvyšování energetické účinnosti a opatření proti energetické chudobě, a to zejména na úrovni

domácností, obcí a malých a středních podniků, sdílení služeb, společný energetický

management, společné řízení spotřeby a výroby, realizace společných projektů výstavby

zdrojů OZE, společného úložiště energie a v neposlední řadě celkový rozvoj komunitn ího

života regionu. Velkým přínosem je agregace flexibility.

Hlavními cíli komunitní energetiky jsou bezesporu:

• Diverzifikace výroby a spotřeby;

• Lokální výroba i spotřeba energií z OZE;

• Zvýšení energetické bezpečnosti;

• Optimalizace spotřeby energie vedoucí ke úsporám nákladů na energie;

• Efektivní využití přebytků vznikajících ve výrobnách;

• Společný energetický management a řízení výroby a spotřeby;

• Posílení komunitního života;

• Zvýšení sociální soudržnosti;

• Zlepšení informovanosti o energetice;

• Zvýšení zapojení občanů do rozhodování;

• Podpora lokální ekonomiky.

Legislativně podpora energetických komunit a komunit obnovitelných zdrojů energie

vychází z požadavků Směrnic (EU) 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných

zdrojů a (EU) 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou. Sdílení en ergie

zavádí novely zákona č. 458/2000 Sb. o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v

energetických odvětvích a o změně některých zákonů (LEX OZE I a LEX OZE II).

Současný stav poznání však neobsahuje technické a ekonomické modely fungování těchto

komunit v ČR. V současné době probíhá příprava studií proveditelnosti, finančních a

technických modelů fungování energetických společenství prvních 57 spolků a organizací.

Energetický zákon zavádí dva hlavní pojmy:

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

39

Aktivní zákazník – může být skupina maximálně 11-ti subjektů, kteří vyrábějí energií a sdílí

ji mezi sebou. Budou to moci dělat bez jakéhokoliv územního omezení. Může to být např.

rodina, která si na jedné nebo na několika svých nemovitostech vyrábí elektřinu a následně se

o ni dělí. Sdílení může být bezúplatné nebo za úplatu.

• Energetické společenství a Společenství pro obnovitelné zdroje – bude určeno pro sdílení

energií v rámci větších skupin sdílení. Aktuálně se jedná až o 1 000 členů (odběrných míst)

pro jedno místo sdílení na území maximálně tří obcí s rozšířenou působnos tí (nebo hl. m.

Prahy). Ti mezi sebou budou moci sdílet energie, které vyrobí z vlastních, popř. společných

výroben. Členy těchto společenství tak budou moci být například společenství vlastníků

jednotek, domácnosti, obce, školy, úřady nebo podnikatelské subjekty (v případě společenství

pro obnovitelné zdroje pouze malé a střední podniky).

Podmínkou pro zahájení sdílení a zakládání energetických společenství bylo také založení

elektroenergetického datového centra (EDC), které umožňuje zpracovávat podrobná data o

výrobě a spotřebě elektřiny v nově vzniklých odběrných a výrobních místech. Od 1 . 7. 2024

bylo zprovozněno v přechodném období, které potrvá do poloviny roku 2026, kdy se

předpokládá plné zahájení sdílení bez omezení.

Omezení území a maximálního počtu odběrných míst pro jedno místo sdílení

Energetického společenství nebo Společenství pro obnovitelné zdroje by se měla postupem

času zmírnit a zrušit. Níže je uvedeno několik podmínek, práv a povinností Energetických

společenství:

• Pro vznik Energetického společenství bude potřeba založit právnickou osobu, družstvo

nebo spolek, nebo se zapojit do existujících organizací řešících komunitní energetiku.

• Do Energetického společenství mohou vstoupit společenství vlastníků jednotek,

domácnosti, obce, školy, úřady, malé a střední podnikatelské subjekty, neziskové organizace

apod.

• Energetické společenství je založeno za účelem výroby energie (především z

obnovitelných zdrojů), jejím sdílení, případně také k výkonu dalších oprávnění v souladu se

schválenou novelou energetického zákona – LEX OZE II.

• Dalšími možnými řešenými oblastmi je společný energetický management, řízení výroby

a spotřeby, agregace vyrobené energie, (bude možná po schválení novely zákona LEX OZE

III – účinnost novely od 1.1.2025)

• Hlavním účelem Energetického společenství není vytvářet zisk, ale poskytovat

environmentální, hospodářské nebo sociální přínosy svým členům nebo na území, kde

provozuje svou činnost. Sdílet elektřinu tak může společenství úplatně i bezúplatně.

• Aktuálně se počítá s omezením hlasovacích práv na max. 10 % pro jednotlivé členy

Energetického společenství.

• Energetické společenství je povinné ohlásit zahájení výkonu své činnosti Energetickému

regulačnímu úřadu (ERÚ), nejdříve od 1.7.2024.

• Za účelem sdílení elektřiny má povinnost zaregistrovat u elektroenergetického datového

centra (přiřazení předávacích míst svých členů). Předávací místa musí být vybavena

průběhovým měřením.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

40

• Energetická společenství mají při sdílení energie právo využívat distribuční a přenosovou

soustav a mají nárok na bezplatnou instalaci automatických chytrých elektroměrů.

• V rámci Energetického společenství bude potřeba stanovit alokační klíč na jehož základě

bude přerozdělována vyrobená elektřina. Tento klíč bude nahlášen na EDC, které je předá

operátorovi trhu.

Mimo Energetické společenství může vzniknout i Společenství pro obnovitelné zdroje.

Rozdíl je v tom, že Energetické společenství může využívat mimo obnovitelné zdroje energie

i neobnovitelné zdroje energie, zatím co Společenství pro obnovitelné zdroje využ ívá pouze

energie vyrobené z obnovitelných zdrojů a zároveň musí být členové v blízkosti těchto zdrojů.

Zdroje: https://www.mzp.cz/cz/komunitni_energetika; https://www.mpo.cz/;

https://www.energiezamene.cz/komunitni-energetika; https://www.uken.cz/;

https://www.edccr.cz/

V rámci obce Kamenice lze zvažovat dvě cesty pro sdílení energie:

• Založení vlastního energetického společenství, mezi jehož členy by mohla vstoupit obec

(objekty obce), místní obyvatelé, ale i malé a střední firmy. Mezi jednotlivými členy

Energetického společenství by tak mohla být sdílená energie. Výhodou pro členy lo kálního

Energetického společenství by také mohlo být zlepšení ekonomiky jednotlivých FVE, ale i

nákup levnější elektřiny. Přebytky energie by mohly být dodávány členům Energetického

společenství za výhodnějších podmínek než prodej do sítě, a rovněž nákup elektrické energie

ze společenství by měl být výhodnější než nákup elektřiny ze sítě. Nevýhodou zakládání

lokálních Energetických společenství je počet zapojených členů. Malý počet členů neumožňuje

efektivní řízení energetického společenství a z ekonomickéh o hlediska je bez dotování obce

neudržitelný. Další nevýhodou je odtržení území obce od zbytku regionu a nemožnost

využívání výhod sdílení a spolupráce s ostatními částmi regionu.

• Přistoupení k existujícím energetickým společenstvím nebo organizacím řešícím

komunitní energetiku. Výhody tohoto řešení jsou především v rozšíření možností sdílení za

hranice obce, využívání výhod společného regionálního energetického managementu,

společné realizace projektů, snížení nákladů na budování výroben energie, větší

informovanost a větší možnost prosazování společných zájmů.

Možnosti sdílení elektřiny – komunitní energetika v praxi

Praktické zajištění sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů (zejména z fotovoltaických,

případně vodních nebo větrných elektráren) je na základě novely Lex OZE II odložena účinnost

do 1. 7. 2024. Možnost sdílení je zahájeno od 1.7.2024. Registrace aktivního zákazníka nebo

energetického společenství je umožněna od 1.8.2024. V současné době energii lze sdílet

pouze v případě nainstalovaného průběhového měření. Provozovatel distribuční soustavy má

povinnost bezplatné výměny elektroměru. V současné době jsou novelizovány vyhlášky, např.

Vyhláška o měření (č. 359/2020), Vyhláška o pravidlech trhu s elektřinou (č. 6/2024), Vyhláška

vyúčtování dodávek a souvisejících služeb v energetických odvětvích (č. 219/2024). První

fakturace distributorů zohledňující sdílení energie mohou proběhnout nejdříve od 1.10.2024.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

41

4.2.2. Solární termické kolektory

Solárně termické kolektory zachytávají sluneční záření a umožňují jej využít ve formě tepla.

Komerčně dostupné jsou zejména kolektory deskové (ploché) a trubicové. Kolektory jsou

popsané níže.

Ploché kolektory (50–70 % účinnost)

• Levnější, vhodné pro sezónní ohřev vody.

• Nižší výkon v zimních měsících.

Trubicové vakuové kolektory (60–80 % účinnost)

• Vyšší účinnost díky lepší izolaci.

• Fungují i v chladnějším počasí.

Koncentrační kolektory (až 80 % účinnost)

• Použití hlavně v průmyslu.

• Vyžadují přímé sluneční záření.

Z kolektorů je následně vyveden primární okruh s teplonosnou kapalinou, která slouží

pouze k přenosu tepla do výměníku. Výměník je umístěn v nepřímotopném ohřívači vody.

Tímto způsobem lze za optimálních podmínek zcela nahradit tradiční zdroje tepla

pro přípravu TV. Za méně optimálních podmínek mohou solární kolektory sloužit alespoň

pro předehřev při přípravě TV a tím částečně snížit spotřebu energie na její přípravu.

Obec svou geografickou polohou spadá v rámci ČR do oblastí s nižším potenciálem zisku

slunečního záření. Využití solárních termických kolektorů by bylo největší v letním období,

kdy je tepelný zisk největší.

Vzhledem k využívaní objektů a v případě obsazení střechy Obecního úřadu stávající a

novou navrženou FVE není uvažována instalace termických kolektorů na objektech obce.

4.2.3. Vodní energie

Nejvýznamnějším vodním tokem v okolí obce Kamenice je Kamenický potok . Průtok je

výrazně proměnlivý v závislosti na aktuálních srážkác h. Trasa potoka vede přes zastavěná

území poblíž rezidentních i průmyslových budov.

Vzhledem k problematickému využití vodního potenciálu potoka se nepřepokládá využití

jejího energetického hydropotenciálu.

4.2.4. Větrná energie

Obec Kamenice se nachází v oblasti, která z pohledu České republiky patří k oblastem

s menším potenciálem pro využití větrné energie. Na území Středočeského kraje se nachází

pouze jedna instalovaná větrná elektrárna.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

42

Pouze tisícina území kraje je bez větších omezení vhodná pro výstavbu větrných elektráren,

z kterého polovina je podmíněně vhodná pro instalaci a na zbytku je výstavba takových

elektráren úplně nemožná.

Vzhledem k výše uvedeným důvodům se nepředpokládá investice o bce do využití věrné

energie.

Obrázek 15 – Rychlost větru na území obce Kamenice (zdroj: http://vitr.ufa.cas.cz)

4.2.5. Biomasa

Biomasu lze považovat za lokální obnovitelný zdroj energie. Od jiných obnovitelných zdrojů

se liší tím, že její výkon a dostupnost v čase je predikovatelná. Značným problémem však jsou

náklady na pořízení samotné biomasy, které mohou výrazně fluktuovat. Zejména v období

kalamitních stavů, kdy jsou lesy kupříkladu napadeny kůrovcem , je cena dřeva vhodného

ke štěpování výrazně příznivější ve srovnání s mimo kalamitními stavy. Z tohoto pohledu se

jeví optimální, pokud uživatel biomasy disponuje vlastními zdroji , kterým je kupříkladu les.

Obec nedisponuje sběrným dvorem pro příjem zahradního biologického odpadu od obyvatel.

Odpad je převážně kompostován na zahradách.

Nejčastějšími formami biomasy jsou dřevní štěpka, kusové dřevo, dřevěné pelety nebo

kupříkladu sláma. V případě větších tepelných zdrojů (obvykle vhodných pro SZTE) lze

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

43

předpokládat především využití dřevní štěpky případně slámy. Menší zdroje obvykle využívají

dřevní štěpku, pelety a kusové dřevo.

4.3. Stavební úpravy budov

Snížit energetickou n áročnost budov lze zlepšením jejich tepelně technických parametrů

(dále také „TTP“). Důsledkem zlepšení TTP je pokles tepelné ztráty objektů, což se projeví ve

snížení potřeby tepla na vytápění objektů. Na základě dodaných podkladů byla vyhodnocena

možnost zlepšení TTP vybraných budov:

• Výměna otvorových výplní (OV) – původních oken (špaletová, kastlová, dvojitá) za nová

okna s izolačním dvojsklem případně trojsklem

• výměna dveří, garážových vrat

• zateplení obvodového pláště

• zateplení střech (případně půd)

Obecní úřad a Kulturní centrum prošlo kompletní rekonstrukci v roce 2021. MŠ Kamenice

a ČOV Kamenice jsou po kompletní rekonstrukci. Objekt ZŠ Kamenice je po částečné

rekonstrukci. Objekt Ringhofferova 1061 – fotbalové hřiště je v původním stavu nezateplen

a obsahuje dřevěná okna. Vytápění je pomocí dvou elektrických přímotopů AEG WKL.

Spotřeby el. energie pro vytápění nejsou měřeny, a proto byly odhadnuty. Ostatní objekty

jsou vzhledem k využití nevytápěné a jsou nevhodné pro zateplení TTP. Rozdělení

spotřeby el. Energie je v následující tabulce.

Předpokládaná úspora energie provedení stavebních úprav je uvedena v následující

tabulce.

Potenciál úspory tepla při zlepšení TTP

Obj. Odběrné místo Parc.č. Spotřeba Rekonstrukce

ZP

[MWh]

EE

[MWh] OV Plášť Střecha

1 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 105/1 615,99 – NE ANO ANO

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062 105/2 153,93 – NE ANO ANO

10 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště 909 – 4,36 ANO ANO ANO

Celkem 769,92 4,36

Tabulka 22 – Potenciál úspory tepla při zlepšení TTP – rekonstrukce

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

44

Potenciál úspory tepla při zlepšení TTP

Obj. Odběrné místo Parc.č. Úspora

ZP

[MWh]

Nákladů

[tis.Kč]

Emise

CO2

[t/rok]

EE

[MWh]

Nákladů

[tis.Kč]

Emise

CO2

[t/rok]

1 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 105/1 99,79 199,58 19,958 – – –

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062 105/2 24,94 49,87 4,987 – – –

18 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště 909 – – – 1,31 9,16 1,126

Celkem 124,73 249,45 24,945 1,31 9,16 1,126

Tabulka 23 – Potenciál úspory tepla při zlepšení TTP – úspora

Potenciál úspory tepla při zlepšení TTP

Obj. Odběrné místo Parc.č. Investice Úspora Návratnost

[tis. Kč] [tis. Kč] [let]

1 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 105/1 13 248,04 199,58 66,38

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062 105/2 5 512,26 49,87 110,53

0 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště 909 1 730,40 9,16 188,84

Celkem 20 490,70 258,62

Tabulka 24 – Potenciál úspory tepla při zlepšení TTP – návratnost

Na vnější vzhled objektu nemá vliv zateplení stropů k půdám. V případě zateplení půd však

musí být zajištěna dokonalá těsnost střechy, aby nedošlo ke znehodnocení položené izolace.

Z uvedených objektů lze předpokládat realizaci celkového zateplení obvodových zdí

na objektech ZŠ Kamenice. V případě objektu Ringhoffnerova 106 1 je vzhledem na využití

objektu vhodné zateplení řešit až na konec. U všech objektů lze očekávat potenciál pro úsporu

124,73 MWh zemního plynu na vytápění a 1,31 MWh el. energie.

4.4. Technická zařízení budov

Budovy jsou významným spotřebičem energií v celkovém energetickém hospodářství obce.

Spotřebu energií lze ovlivnit stavebními zásahy, kdy se dosahuje především zlepšení úrovně

tepelně technických parametrů budov. Tyto investice vedou ke snížení spotřeby tepla na

vytápění budov.

Spotřebu energií lze dále ovlivnit instalací moderního osvětlení, pokročilých způsobů

regulace vytápění či instalací moderních zdrojů tepla pro vytápění.

4.4.1. Rekonstrukce osvětlení

V rámci úspor elektrické energie se předpokládá náhrada méně efektivních zdrojů světla

v objektech. Náhrada méně efektivních zdrojů světla (halogenových, žárovek, zářivek) novými

LED zdroji světla povede ke snížení spotřeby elektrické energie na osvětlení. Úspora se

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

45

pohybuje v desítkách procent spotřeby na osvětlení , a to v závislosti na nahrazovaných

světelných zdrojích. Realizace r ekonstrukce osvětlení je vhodná jako samostatné úsporné

opatření, lze ji však také realizovat jako součást větší revitalizace budovy. Předpokládaný

potenciál úspory rekonstrukcí osvětlení je uveden v následující tabulce.

V Obci od roku 2024 dochází k postupné výměně veřejného osvětlení za moderní LED

světla.

V roce 2024 došlo také k modernizaci osvětlení v MŠ Kamenice.

Celkové spotřeby el. energie objektů byly rozděleny na spotřebu el. energie pro technologie

a osvětlení. V následující tabulce jsou spotřeby el. energie pro osvětlení.

Potenciál úspory elektrické energie při rekonstrukci osvětlení vybraných budov

Spotřeba Úspora

Obj. Odběrné místo Využití objektu Parc.č. EE

[MWh]

EE

[MWh]

CO2

[t/rok]

Nákladů

[tis. Kč]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum,

Ringhofferovo náměstí 434

stavba

občanského

vybavení

570 16,66 6,66 5,730 46,64

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57

stavba

občanského

vybavení

105/1 37,63 15,05 12,943 105,35

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova

1062

stavba

občanského

vybavení

105/2 9,41 3,76 3,236 26,34

5 Truhlářská 855 bytový dům 19/2 0,91 0,36 0,313 2,55

6 Táhlá 856

stavba

občanského

vybavení

609 17,82 7,13 6,131 49,91

7 Safírová 1637/383 – Klubovna

Struhařov

stavba

občanského

vybavení

865 2,50 1,00 0,858 6,99

8 Řepčická 973 – Hasičská

zbrojnice

stavba

občanského

vybavení

151 0,27 0,11 0,094 0,76

10 Ringhofferova 1061- fotbalové

hřiště

stavba

občanského

vybavení

909 1,01 0,40 0,346 2,82

12 ČOV Ládví, Benešovská 168

stavba

technického

vybavení

1141 8,28 0,83 0,712 5,80

Celkem 94,48 35,31 30,364 247,15

Tabulka 25 – Potenciál úspory při rekonstrukci osvětlení vybraných budov

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

46

Potenciál úspory elektrické energie při rekonstrukci osvětlení vybraných budov

Obj. Odběrné místo Investice [tis. Kč]

Úspora

Nákladů

[tis. Kč]

Návratnost

[let]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum, Ringhofferovo náměstí 434 218,50 46,64 4,68

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 3 288,08 105,35 31,21

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062 822,02 26,34 31,21

5 Truhlářská 855 13,80 2,55 5,42

6 Táhlá 856 156,40 49,91 3,13

7 Safírová 1637/383 – Klubovna Struhařov 34,50 6,99 4,94

8 Řepčická 973 – Hasičská zbrojnice 16,10 0,76 21,14

10 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště 29,90 2,82 10,60

12 ČOV Ládví, Benešovská 168 23,00 5,80 3,97

Celkem 4 602,30 247,15

Tabulka 26 – Potenciál úspory při rekonstrukci osvětlení vybraných budov – návratnost

Při rekonstrukci osvětlení s přechodem na LED zdroje světla se odhaduje potenciál úspory

elektrické energie ve výši 35,31 MWh elektrické energie, což je 37,4 % z příslušné spotřeby

elektrické energie.

4.4.2. Optimalizace velikosti jističů

Vzhledem k využití a stavu objektů se jeví velikost jističů jako vyhovující, proto není

optimalizace jističů za potřeby.

4.4.3. IRC regulace vytápění

Instalací tzv. programové regulace teploty (IRC – Individual Room Control) do jednotlivých

místností, je v současné době jedním z nejmodernějších způsobů, jak dosáhnout požadované

teploty vnitřního prostředí při dosažení co největších úspor tepla.

Na jednotlivých otopných tělesech jsou v tomto případě osazeny ventily se servopohony,

které plynule ovládají průtok topného média škrcením radiátorového ventilu. Systém je

centrálně řízen počítačem podle nastaveného programu , a to na základě porovnání vnitřní

teploty v daném místě a přednastavené hodnoty.

Výhodou je přesné docílení požadovaných teplot v interiéru, režim tlumeného provozu

v určitých prostorech, pokud nejsou využívány a dále automatické okamžité, ale i dlouhodobé

vyhodnocování spotřeb energie.

Výše úspory instalací touto technologií záleží na současné úrovni řízení vytápění. Přínos

se snižuje , pokud již dochází k využívání útlumových režimů vytápění, jsou -li instalovány

termoregulační hlavice a pokud je řízení vytápění provedeno podle ekvitermy.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

47

V následující tabulce je vyjádřena předpokládaná úspora energií v případě instalace IRC

do vybraných objektů.

Potenciál úspory při instalaci technologie IRC do vybraných budov

Obj. Adresa Využití objektu Parc.č.

Spotřeba Úspora

ZP

[MWh]

ZP

[MWh]

CO2

[t/rok]

Nákladů

[tis. Kč]

1

Obecní úřad a Kulturní

centrum, Ringhofferovo

náměstí 434

stavba

občanského

vybavení

570 153,93 12,31 2,463 24,63

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova

57

stavba

občanského

vybavení

105/1 615,99 49,28 9,856 98,56

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova

1062

stavba

občanského

vybavení

105/2 153,93 12,31 4,335 24,63

4 MŠ Ringhofferova 437

stavba

občanského

vybavení

936 51,15 4,09 0,029 8,18

Celkem 975,00 78,00 16,682 156,00

Tabulka 27 – Potenciál úspory při instalaci technologie IRC do vybraných budov

Při instalaci IRC se odhaduje potenciál úspory na 78,00 MWh zemního plynu.

Potenciál úspory při instalaci technologie IRC do vybraných budov

Obj. Adresa Parc.č. Investice

[tis. Kč]

Úspora

Nákladů

[tis. Kč]

Návratnost

[let]

1 Obecní úřad a Kulturní centrum, Ringhofferovo

náměstí 434 570 150,00 24,63 6,091

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57 105/1 225,00 98,56 2,283

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062 105/2 60,00 24,63 2,436

4 MŠ Ringhofferova 437 936 52,50 8,18 6,415

Celkem 487,50 156,00

Tabulka 28 – Potenciál úspory při instalaci technologie IRC do vybraných budov – návratnost

4.4.4. Kondenzační kotle

V případě rekonstrukce starších plynových zdrojů tepla lze předpokládat instalaci

kondenzačních kotlů. Tyto kotle umožňují využití tepla ze spalin díky jejich kondenzace, čímž

dochází k navýšení provozní účinnosti kotle. Využití kondenzačních kotlů tedy přispívá

ke snížení spotřeby zemního plynu při výrobě tepla. Kondenzační kotle však vyžadují úpravu

spalinových cest (vyvložkováním), aby se předešlo přestupu vlhkosti ze spalin do okolního

zdiva. Náklady na vyvložkování však mohou výrazně navýšit předpokládané náklady

na rekonstrukci plynového zdroje.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

48

Objekt obecní úřad a Kulturní Centrum, ZŠ Kamenice už mají nainstalované kondenzační

kotle.

V následující tabulce je vyjádřena předpokládaná úspora energií v případě výměny

plynových kotlů za kotel kondenzační. V investici je včetně výměny spalinového vedení.

Potenciál úspory tepla při výměně plynových kotlů – úspora

Obj. Odběrné místo Parc.č.

Spotřeba Úspora

ZP [MWh] ZP [MWh] CO2 [t/rok] [tis. Kč]

3 MŠ Ringhofferova 437 936 125,22 10,02 2,003 20,03

Tabulka 29 – Potenciál úspory tepla při výměně plynových kotlů – úspora

Potenciál úspory tepla při výměně plynového kotle – návratnost

Obj. Odběrné místo Parc.č. Investice Úspora Návratnost

[tis. Kč] [tis. Kč] [let]

3 MŠ Ringhofferova 437 936 130,00 20,035 6,49

Tabulka 30 – Potenciál úspory tepla při výměně plynových kotlů – úspora

Poznámka:

Vzhledem k absenci faktur za ucelený rok 2023 je ve výpočtech použité fakturační období

22.4.2020 – 26.4.2021.

4.4.5. Tepelná čerpadla

Instalace tepelných čerpadel, která by nahradila plynové zdroje (které jsou odlehlé

od SZTE) umožňuje zvýšit energetickou bezpečnost a nezávislost na dodávkách zemního

plynu. Tepelná čerpadla navyšují spotřebu elektrické energie, ale umožňují využít teplo z okolí

objektu, a to i v případě teplot pod 0 °C. S klesající teplotou zdroje tepla (vzduchu) však klesá

jejich účinnost a v případě silných mrazů začíná docházet k přitápění přímotopným způsobem.

Před instalací tepelných čerpadel (před pokládá se typ vzduch -voda) by mělo dojít

ke zhodnocení vhodnosti současné otopné soustavy objektu . V následující tabulce j sou

uvedeny objekty vytápěné zemním plynem a hodnota instalovaného tepelného výkonu.

V uvedených objektech se tedy nachází potenciál ke snížení spotřeby energie na vytápění

pomocí instalace tepelných čerpadel. Životnost tepelných čerpadel lze předpokládat přibližně

15 let. V případě přechodu na vytápění pomocí tepelných čerpadel může dojít k úspoře až

75 % plynu. Toto platí za předpokladu, že celý vytápěcí systém přejde na tepelné čerpadlo a

původní kotle budou zcela odstaveny.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

49

Plynové zdroje tepla v objektech

Obj. Adresa Využití

objektu Parc.č. ZP Instalovaný

tepelný výkon

1 Obecní úřad a Kulturní centrum,

Ringhofferovo náměstí 434

stavba

občanského

vybavení

570 ANO 2 x 50 kW

Kondenzační kotle

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57

stavba

občanského

vybavení

105/1 ANO 4 x 99,5 kW

Kondenzační kotle

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova

1062

stavba

občanského

vybavení

105/2 ANO 3 x 48 kW

Kondenzační kotle

4 MŠ Ringhofferova 437

stavba

občanského

vybavení

936 ANO 2 x 24 kW

Plynové kotle

Tabulka 31 – Plynové zdroje tepla v objektech

4.4.6. Využití SZTE

Obec Kamenice nemá zavedené vytápění pomocí SZTE.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

50

5. OPTIMÁLNÍ KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ ENERGETIKY– ENERGETICKÝ AKČNÍ PLÁN

Před vlastní realizací energetického akčního plánu se doporučuje zavést všechny

chybějící prvky dříve zmíněného energetického managementu (dále také „ EM“), protože

realizace sebelepších energeticky úsporných opatření na snížení energetické náročnosti

budovy nepřináší maximální efekt, pokud není pod dohledem energetického managementu.

V této souvislosti se doporučuje naplnit všechny požadavky na energetický management

a rozpracovat strategii postupné rekonstrukce technického zařízení budov a zlepšení jejich

tepelně technických parametrů.

Hlavním účelem strategie je stanovení přehledu vhodných opatření, jejichž realizací se

docílí snížení energetické náročnosti budov. Opatření lze rozdělit do třech kategorií:

1. Beznákladová – opatření především organizačního charakteru. Jedná se např.

o dodržování vnitřních teplot v jednotlivých prostorech, realizaci útlumových režimů

(snižování teplot v nočních hodinách nebo při dlouhodobé nepřítomnosti osob), Tyto

opatření většinou nevyžadují žádné náklady, popř. minimální náklady spojené

s administrativními úkony. Součástí těchto opatření je i ustanovení osob odpovědných

za energetickou náročnost v dané budově.

2. Nízkonákladová – jedná se o opatření, která lze financovat z provozních prostředků

organizace a lze je zrealizovat v rámci běžné údržby. Příkladem může být postupná

výměna světelných zdrojů za nové s vyšší energetickou účinností (žárovky nebo

zářivky za LED diody, výměna těsnění v oknech apod.).

3. Vysokonákladová – jedná se o opatření vyžadující delší přípravu a zajištění

investičních prostředků z rozpočtu, případně i využití dotačních titulů. Příkladem může

být výměna původních oken za nová s nižším součinitelem prostupu tepla nebo

zateplení vnějších stěn, stropu nebo střechy (v ideálním případě provedení

komplexního zateplení objektu) nebo instalace FVE.

Při tvorbě strategie energeticky vědomé modernizace je důležité posuzovat souvislosti

mezi jednotlivými realizacemi a při postupném provádění opatření stanovit jejich správné

pořadí. Jako příklad nevhodného postupu lze uvést provedení výměny zdroje tepla na vytápění

za nový před provedením zateplení objektu. Zateplením dojde k významnému snížení tepelné

ztráty objektu. Tímto dochází k investici do nadbytečně výkonného zdroje tepla, který navíc

může být provozován nehospodárně s nízkým využitím jeho jmenovitého výkonu.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

51

5.1. Prioritní opatření akčního plánu

Z výše uvedených skutečností vyplývá, že akční plán se musí zaměřit na následující

klíčové body:

1. Efektivní využívání energie v objektech

Opatření k efektivnímu využívání energie je třeba řešit ve dvou rovinách. Jedná se

jednak o opatření prováděná přímo na majetku obce, jednak jsou to opatření, která

povedou k hospodárnému nakládání s energií ve všech sektorech života na celém

území obce.

2. Zmírnění environmentálních dopadů spojených s užitím energie

Opatření vedoucí k naplnění této priority jsou zaměřená na snižování environmentální

zátěže z energie, jejíž spotřeba je nezbytná pro zachování funkcionalit obce.

3. Využívání obnovitelných a místních zdrojů energie

Podstatou všech opatření v rámci tohoto bodu je racionální vyhledávání, přímá

realizace nebo alespoň podpora realizace konkrétních projektů využití obnovitelných

zdrojů energie (OZE) v rámci stávajících objektů a infrastruktury . Při realizaci je však

nutné zvážit celkový dopad realizovaných projektů, a to nejen ekonomický.

Podstatou všech opatření v rámci tohoto bodu je udržení dlouhodobé , spolehlivé

a cenově dostupné dodávky energií.

4. Vzdělávání a osvěta v oblasti hospodaření energií

Pořádání seminářů, konferencí, popularizace problematiky energetiky ve školství,

osvěta v oblasti nakládání s energiemi a v oblasti energetického ma nagementu. Za

tímto účelem lze využít i značný potenciál lokálních vzdělávacích institucí.

Systematická realizace úsporných opatření přináší okamžitý a následně synergetický

efekt promítající se do úspory energií, snížení environmentální zátěže a v neposlední řadě

i finanční úspory.

5.2. Opatření k naplnění bodu 1 – efektivní využívání energie v objektech

Cíl opatření

Program snižování energetické náročnosti v budovách obce si klade za cíl dosažení úspor

energie a kvalitativně vyššího komfortu při užití energie.

Popis opatření

Pro naplnění cíle je potřeba znát svoji energetickou náročnost a postupně splňovat

požadavky na energetickou náročnost budov, které stanoví prováděcí právní předpisy

k zákonu o hospodaření energií. Úroveň plnění požadavků na energetickou náročnost budov

dokládá průkaz energetické náročnosti, který je, tam, kde to ukládá zákon, vyvěšen na veřejně

přístupném místě v budově.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

52

V rámci tohoto bodu jsou realizovány všechny druhy opatření ke snižování energetické

náročnosti budov a to jak beznákladová opatření (zavedení energetického managementu,

sledování spotřeb energií, jejich vyhodnocování a přijímání organizačních a technických

opatření), dodržování vnitřních teplot v jednotlivých prostorech včetně realizace útlumů

v nočních hodinách nebo při nepřítomnosti osob, apod.) a nízkonákladová opatření (instalace

úsporných osvětlovacích těles, důsledná izolace rozvodů tepla a teplé vod y apod.), tak

i vysokonákladová opatření investičního charakteru (výměny oken, zateplení fasád a střech

apod.), popř. jejich kombinace pro dosažení komplexního řešení energetické modernizace

budov (celkové rekonstrukce budov spojené s dosažením požadovaných tepelně technických

parametrů). Všechna energeticky úsporná opatření přinášejí kromě snížení spotřeby energie

i snížení finančních náročnosti a některá opatření, jako je např. změna sazeb elektrické

energie v závislosti na spotřebě, sice nepřinášejí úspo ru energie, ale umožnují úsporu

nákladů.

Stručný popis proveditelného řešení

V rámci tohoto bodu je možné v objektech realizovat tato opatření s celkovými úsporami

energií.

• Opatření stavebního charakteru –úspora zemního plynu 124,73 MWh a 1,31 MWh el.

energie.

Doporučuje se pokračovat ve zlepšování tepelně technických parametrů objektů .

Zateplení obálky budovy umožňuje zároveň opravu pláště budovy.

• LED svítidla – úspora elektrické energie 35,31 MWh

Doporučuje se upřednostnit rekonstrukcí osvětlení v objektech, v nichž je osvětlení

intenzivně a pravidelně využíváno.

• IRC regulace – úspora zemního plynu 78,00 MWh

Primárně by instalace IRC technologie měla být provedena u objektů se zastaralými

či nefunkčními systémy regulace vytápění a u objektů s výskytem časově a prostorově

nerovnoměrného provozu. Těmito objekty mohou být základní a mateřské školy nebo

administrativní budovy.

• Výměna Kotlů – úspora zemního plynu 10,02 MWh

Doporučuje se výměna plynových kotlů na MŠ za kotel kondenzační.

• Instalace FVE – úspora elektrické energie 365,31 MWh

Byl učiněn odhad instalovatelného výkonu fotovoltaických elektráren (dále také „FVE“) na

střechy jednotlivých objektů a rovněž potenciál úspory elektrické energie v jednotlivých

objektech. Pro instalaci FVE na střechu objektu je nutné (mimo jiné) z ajistit kladný statický

posudek a kladné vyjádření PBŘ. Rozsah instalace může být ovlivněn množstvím a cenou

přetoků z produkce elektrické energie do elektrické sítě . U osazovaného objektu musí být

známo, jestli došlo či dojde k zateplení střechy, jelikož může mít tato informace vliv na

provedení ukotvení instalace.

Jelikož produkce FVE je nejvyšší v letních měsících, lze, z pohledu minimalizace přetoků

z objektu, doporučit instalaci na celoročně využívané objekty , kterými jsou kupříkladu

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

53

administrativní budovy případně celoročně provozované objekty, kupříkladu mateřských škol.

Naopak objekty základních škol nejsou v období letních prázdnin intenzivně využívány

a dochází u nich ke značným přetokům výroby do elektrické sítě. Ekonomická stránka

instalace FVE bude do značné míry dána finální podobou legislativy upravující podmínky

pro komunální energetiku.

5.3. Opatření k naplnění bodu 2 – zmírnění environmentálních dopadů spojených s

užitím energie

Cíl opatření

Toto opatření si klade za cíl, prostřednictvím jasně definovaného preferovaného, event.

nepřípustného, způsobu vytápění v objektech přispět ke zlepšení kvality životního prostředí.

Popis opatření

V řešených objektech se tedy doporučuje předcházet zavádění lokálních zdrojů tepla

využívajících tuhá paliva.

Obec Kamenice využívá pro výrobu tepla v objektech zemní plyn distribuován z lokální

distribuční soustavy. V nové výstavbě nebo při rekonstrukci zdroje tepla se doporučuje zvážit

možnost instalace tepelných čerpadel.

5.4. Opatření k naplnění bodu 3 – využívání obnovitelných místních zdrojů energie

Cíl opatření

Podstatou opatření je podpora širšího využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) –

FVE.

Popis opatření

Využití potenciálu OZE v budovách přináší nižší spotřebu fosilních paliv, a tím i snížení

jejich environmentálního dopadu. Opatření je zaměřené na vyhledávání, přímou realizaci

či motivaci k realizaci konkrétních projektů využití OZE v rámci stávajících objektů

a infrastruktury. Podpora OZE by měla přispět ke snižování emisního a imisního zatížení

u nejvíce problematických škodlivin ( oxidů dusíku, polétavého prachu , přízemní ho ozónu).

Opatření musí být realizována na základě optimalizace technického řešení s cílem

maximalizovat environmentální přínosy v poměru k výši vložených investic a nákladů na jejich

provoz. Podpora OZE by neměla být na úkor účinného SZTE.

Stručný popis proveditelného řešení

V případě instalace FVE na všechny vhodné řešené střechy by se dosáhlo snížení

spotřeby nakupované elektrické energie ve výši 365,31 MWh.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

54

5.5. Opatření k naplnění bodu 4 – vzdělávání a osvěta v oblasti hospodaření s energií

Cíl opatření

Cílem tohoto opatření je zajistit hospodárné, energeticky vědomé chování uživatelů budov

a přispívat ke zvyšování energetické gramotnosti obyvatel.

Popis opatření

Energetický management je soubor opatření a činností, jejichž cílem je hospodárné

využívání energie, snížení nákladů na energii, snížení produkce skleníkových plynů

a v neposlední řadě také naplnění všech legislativních požadavků. Jedná se o uzavřený

cyklický proces neustálého zlepšování energetického hospodářství. Hlavním úkolem činnosti

energetického manažerství je udržení trvale stabilizovaného provozního stavu objektu

při dosažení co nejnižší energetické náročnosti. Energetické manažerství je nástrojem

k ovlivnění uživatelů ve snaze snižovat spotřebu energie.

Opravdu účinného manažerství lze však docílit pouze v součinnosti všech uživatelů

a správců objektů. Proto je nutné prohlubovat jejich znalosti a apelovat na důsledné

dodržování všech zásad energeticky hospodárného nakládání s energií.

Přispívat ke zvyšování energetické gramotnosti obce Kamenice lze ve spolupráci

s lokálními vzdělávacími institucemi.

Stručný popis proveditelného řešení

Obec již provádí základní činnosti energetického manažerství. Doporučuje se tedy doplnit

jeho chybějící prvky.

Dále je doporučováno:

• pro energetický management v budovách a organizacích obcí šířit informace

a zkušenosti pomocí zpravodaje a vlastních internetových stránek

• zpracovat a vydat propagační materiály s hlavními zásadami správného hospodaření

s energií, které by byly využitelné nejen pro uživatele objektů obce , ale např.

i pro učitele a žáky v rámci ekologické výchovy na základních školách

• poskytovat konzultace (popř. uspořádat seminář) k problematice energetického

manažerství a realizace energeticky úsporných opatření zejména v návaznosti

na změny v právních předpisech a normách

• zajistit pravidelné proškolování všech zainteresovaných osob

Přispívat ke zvýšení energetické gramotnosti obyvatel lze již na úrovni základních škol,

kde lze pořádat populárně naučné exkurze v součinnosti s lokálními vzdělávacími institucemi.

Exkurze lze dále pořádat do širokého spektra energetických zařízení (tepelné, vodní, jaderné

a přečerpávací elektrárny), technicky zaměřených expozic a muzeí.

5.6. Realizace a vyhodnocení akčního plánu

Konkrétní realizace jednotlivých opatření/aktivit akčního plánu vyžaduje stanovení

odpovědných osob, stanovení rozpočtu a personálního zajištění činností. Předpokládá se,

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

55

že konkretizace kompetencí pro tyto činnosti a finanční náročnost bude podléhat

samostatnému schvalování. Lze pře dpokládat intenzivní zapojení odborů zajišťují zásadní

investice do nemovitostí ve správě obce.

Realizace plánu musí být zařazena do provozních a plánovacích procesů obce. Plnění

jednotlivých opatření/aktivit Akčního plánu je potřeba sledovat a pravidelně vyhodnocovat.

5.7. Investiční potřeby realizovatelného řešení

Konkrétní výše investičních nákladů je závislá na rozsahu a způsobu provedení jednotlivých

provedených opatření. Následující náklady a úspory jsou tedy orientační.

V případě výměny osvětlení lze očekávat náklady pohybující se okolo 2 500 Kč/kus

měněného svítidla při dosažení průměrné 40% úspory na elektrickém příkonu svítidla

v závislosti na nahrazovaném zdroji světla a účinnosti instalovaných zdrojů světla s LED

technologií.

Investiční výdaje na zlepšení tepelně technických parametrů objektů lze předpokládat

ve výši 4 500 Kč/m2 při zateplení obvodových stěn objektu při 20% úspoře tepla na vytápění.

Měrný náklad na výměnu otvorových výplní v plášti objektu lze předpokládat ve výši 10

000 Kč/ks za okno a 7000 Kč/ks za dveře a dosažení 5% úspory tepla na vytápění. Náklady

na zateplení půd lze odhadovat ve výši 2 000 Kč/m2 a střech ve výši 3 500 Kč/m2 za dosažení

přibližně 10% úspory tepla na vytápění.

5.8. Finanční zdroje pro realizaci řešení

Financování investic lze provést v rámci rozpočtu obce, dále lze využít metodu EPC,

dotační programy či případně různé tuzemské a zahraniční fondy a nadace. V následujícím

textu jsou uvedeny dotační programy, které lze za tímto účelem čerpat.

5.8.1. Dotační programy vhodné pro energetické úspory a obce

Stále častěji se v dnešní době hovoří o úsporách energií, které by měly být předpokladem

k energetické soběstačnosti. Řešením a motivací pro dosažení co nejefektivnějšího využívání

energií jsou i finanční nástroje, zejména využívání podpory z dotačních programů.

Obec, může, kromě vložení vlastních finančních prostředků, využít rozsáhlou nabídku

dotačních titulů jak na realizaci projektu, tak na jeho přípravu. Vhodné dotační tituly zaměřující

se na energetické úspory jsou představeny v následujících kapitolách.

5.8.2. Operační program Životní prostředí (OPŽP) 2021–2027

Dotační program umožňuje čerpat v letech 2021–2027 z Evropského fondu pro regionální

rozvoj a Fondu soudržnosti více než 60 mld. Kč na projekty v oblasti ochrany životního

prostředí. Navazuje na Operační program životního prostředí 2014–2020, který cílil na projekty

zlepšující životní prostředí v České republice napříč všemi sektory – zlepšení vodního

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

56

hospodářství, přes zvýšení kvality ovzduší, lepšího nakládání s odpady, snížení počtu

kontaminovaných lokality, podporu biodiverzity až po snížení energetické náročnosti budov.

Cílem Operačního programu Životní prostředí 2021 –2027 (OPŽP) je ochrana a zajištění

kvalitního prostředí pro život obyvatel, přechod k oběhovému hospodářství a podpora

efektivního využívání zdrojů, omezení negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí

a klima, zmírňování dopadů změny klimatu a příspěvek k řešení problémů životního prostředí

a klimatu na evropské a globální úrovni. Program je základním zdrojem podpory

pro financování projektů v oblasti ochrany životního prostředí.

V rámci OPŽP jsou způsobilým žadatelem zejména obce a veřejný sektor, v menší míře

i podnikatelé a domácnosti. Výše podpory je nastavena individuálně k jednotlivým typům

aktivit, dle jejich priority. Mezi vysoce prioritní opatření jsou řazeny např. oblasti zaměřené

na zvyšování energetické účinnosti, využívání obnovitelných zdrojů energie, předcházení

vzniku odpadů a jeho recyklace či přírodě blízká adaptační opatření reagující na změnu

klimatu.

Podporované specifické cíle OPŽP 2021–2027

1.1 Podpora energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů

1.2 Podpora energie z obnovitelných zdrojů v souladu se směrnicí EU 2018/2001, včetně

kritérií udržitelnosti stanovených v uvedené směrnici

1.3 Podpora přizpůsobení se změně klimatu, prevence rizika katastrof, a odolnosti vůči nim

s přihlédnutím k ekosystémovým přístupům

1.4 Podpora přístupu k vodě a udržitelného hospodaření s vodou

1.5 Podpora přechodu na oběhové hospodářství účinně využívající zdroje

1.6 Posilování ochrany a zachování přírody, biologické rozmanitosti a zelené

infrastruktury, a to i v oblastech obce, a snižování všech forem znečištění

Pro účely místní energetické koncepce jsou objektivní první dva specifické cíle 1.1 a 1.2,

které jsou představeny níže.

I. Cíl 1.1 – Podpora energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů

Tento cíl obnáší zejména snížení energetické náročnosti veřejných budov, veřejné

infrastruktury a technologií a současně podporuje výstavbu nových veřejných budov

splňujících parametry pro pasivní nebo plusové budovy. Zmíněnými aktivitami se sleduje

snížení konečné spotřeby energie, posílení úspor primární energie z neobnovitelných zdrojů

(musí být vždy dodržena podmínka úspory 30 % primární energie z neobnovitelných zdrojů),

celkové zlepšení kvality vnitřního prostředí veřejných budov čímž dojde ke snížení objemu

skleníkových plynů a zlepšení klimatu obecně.

Cíl 1.1 je složen z celkem pěti opatření v rámci kterých jsou vyhlašovány v průběhu

programovacího období jednotlivé dotační výzvy:

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

57

1.1.1 Snížení energetické náročnosti veřejných budov a veřejné infrastruktury

– komplexní či navazující stavební úpravy budov vedoucí ke zlepšení tepelně technických

vlastností obvodových konstrukcí budovy

– investiční náklady typu výměna zdroje pro vytápění chlazení nebo přípravu teplí vody

využívající fosilní paliva nebo el. energii za kondenzační kotle na zemní plyn nebo

zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla či chladu využívající zemní plyn,

současně může být zrekonstruována otopná soustava nebo systémy využívající

odpadní teplo

– provozní náklady na zavádění efektivních systémů hospodaření s energií a technologií

s vazbou na energetický management nebo rekonstruovat předávací stanice tepla

1.1.2 Snížení energetické náročnosti/zvýšení účinnosti technologických procesů

– podporuje snížení energetické náročnosti/zvýšení energetické účinnosti gastroprovozů

a prádelen (např. školských, sociálních, či zdravotnických zařízení) a u dalších

technologických zařízení ve veřejných budovách a infrastruktuře

1.1.3 Zlepšení kvality vnitřního prostředí veřejných budov

– realizace modernizace vnitřního osvětlení, opatření k eliminaci negativních akustických

jevů nebo instalace vnějších stínících prvků

1.1.4 Zvýšení adaptability veřejných budov na změnu klimatu

– zahrnuje instalaci zelených střech a technologií pro akumulaci úpravu a rozvod šedých

a srážkových vod za účelem splachování, zálivky, praní a dalších relevantních užití

s výjimkou úpravy na vodu pitnou

1.1.5 Výstavba nových veřejných budov, které budou splňovat parametry pro pasivní nebo

plusové budovy

– podpora výstavby budov ve vysokém energetickém nebo pasivním standardu nebo

výstavba plusových (nulových) budov

II. Cíl 1.2 – Podpora energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů

Cíl si klade za důraz posílení využití obnovitelných zdrojů energie v budovách jako součást

komplexní revitalizace budov veřejného sektoru. Díky tomu dojde ke zvýšení podílu

obnovitelných zdrojů energie v konečné spotřebě energie ve veřejné infrastruktuře, snížení

objemu emisí skleníkových plynů a znečišťujících látek a zvýšení energetické účinnosti

v sektoru veřejných budov a veřejné infrastruktury. Cíl 1.2 je složen z celkem třech opatření

v rámci kterých jsou vyhlašovány v průběhu programovacího období jednotlivé dotační výzvy:

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

58

1.2.1 Výstavba a rekonstrukce obnovitelných zdrojů energie pro veřejné budovy

– výměna zdroje pro vytápění chlazení nebo přípravu teplé vody využívajícího fosilní

paliva nebo elektrickou energii za tepelné čerpadlo, kotel na biomasu, zařízení

pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla či chladu využívající OZ

– instalace solárně – termických systémů nebo fotovoltaických panelů

– rekonstrukce, či výměna stávajícího OZE za OZE, včetně rekonstrukce otopné soustavy

Podporovaná opatření je možné kombinovat s aktivitami opatření 1.1.1 a 1.1.3 do jednoho

kombinovaného projektu.

1.2.2 Výstavba a rekonstrukce obnovitelných zdrojů energie pro zajištění dodávek

systémové energie ve veřejném sektoru

– instalace tepelného čerpadla, kotle na biomasu, zařízení pro kombinovanou výrobu

elektřiny a tepla či chladu využívající OZE, solárně termických nebo fotovoltaických

systémů

Instalace směřuje k zajištění dodávek systémové energie do veřejné infrastruktury (nikoli

budovy), jedná se například o vodohospodářskou infrastrukturu, kompostárny apod.

1.2.3 Výměna nevyhovujících spalovacích zdrojů na tuhá paliva a pořizování

domovních předávacích stanic

– tzv. kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti, přičemž si každý kraj sám tuto část

administruje a vyhlašuje dotační výzvy

Dotační možnosti v rámci cílů 1. 1 a 1. 2 OPŽP

Celý Operační program životní prostředí 2021-2027 navazuje na své předchůdce, kdy byly

podporovány projekty ke snížení energetické účinnosti veřejných budov. Řídícím orgánem je

Ministerstvo životního prostředí a zprostředkujícím subjektem Statní fond život ního prostředí

ČR. Dotační výzvy jsou vyhlašovány jako průběžné s jednokolým modelem hodnocení žádostí.

Některá opatření uvedená výše lze vzájemně kombinovat v rámci projektů, avšak dle

aktuálních podmínek výzvy. Způsobilými výdaji jsou výdaje od 1. 1. 2021 a musí být v souladu

se všemi cíli a pravidly OPŽP. Dle nastavení jednotlivých výzev jsou nejčastěji v yužívány

výdaje v rámci paušálních sazeb a jednotkových nákladů na základě příslušných parametrů.

Podpora se pohybuje od 50 do 90 % z celkové částky způsobilých výdajů, většinou dle druhu

žadatele, míry úspory nebo regionu.

V průběhu programového období 2021–2027 se zvažuje dodatečné zavedení užití nového

úvěrového finančního nástroje na podporu výstavby nových energeticky úsporných veřejných

budov.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

59

Aktuální a budoucí d otační příležitosti OPŽP v rámci cílů 1.1 a 1.2 relevantní pro obec

Kamenice:

V době zpracování energetické koncepce nejsou zpracovateli známé žádné aktuální ani

budoucí dotační příležitosti v rámci OPŽP.

5.8.3. NÁRODNÍ PLÁN OBNOVY

Národní plán obnovy (dále také „NPO“) je zcela nový souhrn reforem a investic, které chce

Česká republika realizovat díky finančním prostředkům z Evropské unie, konkrétně z Nástroje

pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility), jež je součástí unijního nástroje

na podporu oživen í NextGenerationEU na období 2021 –2027. NPO má pomoci zmírnit

hospodářský a sociální dopad koronavirové pandemie, zvýšit udržitelnost a odolnost

ekonomiky a společnosti a připravit je na výzvy a příležitosti zelené a digitální transformace.

Plán je rozdělen do šesti tematických pilířů, které se dále člení na komponenty, přičemž

průřezovými prioritami jsou zelená a digitální transformace:

1. Digitální transformace

2. Fyzická infrastruktura a zelená tranzice

3. Vzdělávání a trh práce

4. Instituce a regulace a podpora podnikání v reakci na covid-19

5. Výzkum, vývoj a inovace

6. Zdraví a odolnost obyvatel

Pilíř 2 Fyzická infrastruktura a zelená tranzice

Pro účely místní energetické koncepce je podstatný pilíř 2 Fyzická infrastruktura a zelená

tranzice, který představuje široké spektrum zaměřené na rozvoj a zkvalitňování životní úrovně

a životního prostředí v České republice. Jednotlivé komponenty zaštiťuj e odpovědné

ministerstvo. Pilíř se dělí na následující komponenty (uvádíme pouze relevantní komponenty

pro obce):

2.2 Snižování spotřeby energie ve veřejném sektoru

– cílí na zvýšení energetické účinnosti ve veřejném sektoru prostřednictvím renovace

státních a veřejných budov a modernizace veřejného osvětlení

– dle dosažených technických parametrů konkrétní výzvy se podpora pohybuje v max.

výši od 40 do 100 % z celkových způsobilých výdajů projektu.

– komponenta se dále dělí na aktivity:

• snížení energetické náročnosti budov ve vlastnictví organizačních složek

státu – nerelevantní pro obec Kamenice

• zvýšení energetické účinnosti systémů veřejného osvětlení – podpora je

poskytována pro projekty rekonstrukce veřejného osvětlení a přípravy pro dobíjecí

stanice

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

60

• snížení energetické náročnosti budov ve vlastnictví veřejných subjektů –

provedení energeticky úsporné renovace pomocí kombinace zateplení obálky

budovy, včetně výměny oken, řízeného větrání se zpětným získáváním tepla,

vnějších pohyblivých stínících prvků a účinných technologií snižujících spotřebu

energie či zajišťujících efektivní výrobu elektřiny a tepla, primárně s využitím

obnovitelných zdrojů energie

2.4 Čistá mobilita

– cílem je urychlení výstavby dobíjecích a plnicích stanic pro alternativní paliva a zvýšit

penetraci vozidel na alternativní paliva

– budou podpořeny nákupy vozidel (elektrických, H 2) a infrastruktury pro obce, kraje,

státní správu a další veřejné subjekty

– podpora je poskytována formou fixní dotace s maximální procentuální hranicí 50%

2.5 Renovace budov a ochrana ovzduší

– cílem jsou energeticky efektivní a adaptované budovy, zlepšení kvality bydlení v těchto

budovách, snížení emisí skleníkových plynů a dalších škodlivých látek v ovzduší,

podpoření mitigačních a adaptačních opatření, zlepšení místně kvalitu ovzduší

a energetickou efektivitu

– výměna nevyhovujících zdrojů vytápění v domácnostech za nízkoemisní zdroje

(tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle, kotle na biomasu) a optimalizace jejich

provozu

– komponenta je zacílena zejména na domácnosti, není známo, zda budou obce

způsobilým žadatelem

Dotační možnosti v rámci priority Národního plánu obnovy, pilíř 2 Fyzická

infrastruktura a zelená tranzice

Dotační výzvy jsou vyhlašovány průběžně prostřednictví vyhlašovatelů – jednotlivých

ministerstev, kteří jsou garanty jednotlivých komponent v rámci NPO. Výzvy bývají standardně

vyhlašovány jako průběžné s jednokolým modelem hodnocení. Některé z výzev mohou být

vyhlašovány spolu v souladu s jinými dotačními programy – např. Národní program životní

prostředí, Státní program na podporu úspor energie EFEKT atd. Míra podpory se velmi liší

na základě druhu a účelu výzvy.

Aktuální dotační příležitosti relevantní pro obec Kamenice v rámci Národního plánu obnovy:

a) Výzva č. 3/2024 Zpracování místní energetické koncepce (MEK) (Státní program

na podporu úspor energie EFEKT III + Národní plán obnovy)

– Dotace je určena na zpracování místní energetické koncepce, která by měla být

nástrojem a návodem, jak optimalizovat dodávku energie vůči energii spotřebovávané

v lokalitě konkrétní obce nebo dobrovolného svazku obcí.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

61

– Podpora do výše 90 % způsobilých nákladů, avšak za podmínky max. výše podpory

500 tis. Kč

– Dotace je poskytována ex ante, tedy předem.

Žádosti o dotaci lze podávat do 30. 6. 2025, nebo do vyčerpání alokace prostřednictvím

dotačního portálu AIS MPO. K žádosti o dotaci je nutné doložit, podrobnou osnovu,

harmonogram, a popis realizace akce, kalkulace výdajů realizace akce , p otvrzení

finančního úřadu o neexistenci daňových nedoplatků, potvrzení okresní správy sociálního

zabezpečení, potvrzení zdravotních pojišťoven, čestná prohlášení.

b) Výzva č. 2/2024 Zavedení systému hospodaření s energií v podobě

energetického managementu (EM) (Státní program na podporu úspor energie

EFEKT III + Národní plán obnovy)

– Dotace se vztahuje zejména na tvorbu dokumentů, organizaci (definici procesů,

odpovědností, toků informací apod.), přípravu systémů pro monitorování

a vyhodnocování spotřeby energie a zavedení systému energetického managementu

do praxe.

– Podpora do výše 95 % způsobilých nákladů, avšak za podmínky max. výše podpory

550 tis. Kč

– Dotace je poskytována ex ante, tedy předem.

Žádosti o dotaci lze podávat do 31. 12. 2025, nebo do vyčerpání alokace prostřednictvím

dotačního portálu AIS MPO. K žádosti o dotaci je nutné doložit, podrobnou osnovu,

harmonogram, a popis realizace akce, seznam objektů s adresami , s ouhlas

zřizovatele/vlastníka s realizací akce, potvrzení finančního úřadu o neexistenci daňových

nedoplatků, potvrzení okresní správy sociálního zabezpečení , p otvrzení zdravotních

pojišťoven, čestná prohlášení

Budoucí dotační možnosti pro obec Kamenice v rámci Národního plánu obnovy

V rámci národního plánu obnov y budou dále vyhlašován y výzvy v návaznosti na další

operační programy. Tzn. že se nesmí vzájemně křížit dvě dotační výzvy operačních programů

nebo jiných dotační programů v rámci stejného cíle.

5.8.4. Modernizační fond

Modernizační fond je novým finančním nástrojem pro projekty realizované na území celé

České republiky. Evropská komise zřídila ve Směrnici 2003/87/ES na období 2021–2030 tzv.

Modernizační fond, který nabízí členským státům Evropské unie miliardové investice na rozvoj

nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické

účinnosti. Modernizační fond čerpá prostředky zejména z monetizace 2 % celkového počtu

emisních povolenek v systému EU ETS na období 2021–2030.

Zprostředkovatelem pro přerozdělování financí z Modernizačního fondu byl stanoven Státní

fond životního prostředí. Modernizační fond je dále rozdělen do 10 dotačních programů

charakterizující celou řadu energeticky úsporných opatření viz následující schéma:

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

62

zdroj: https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/modernizacni-fond/

Obec Kamenice jsou způsobilým žadatelem v programech:

– RES+ zabývající se instalací nových OZE nebo modernizací stávajících OZE (FVE,

větrné elektrárny, malé vodní elektrárny).

– TRANSGov zabývající se podporou na pořízení vozidel na alternativní pohon

a infrastruktury pro veřejný sektor.

– ENERGov podporuje komplexní opatření ke zlepšení energetické účinnosti a využití

OZE a nízkoemisních zdrojů ve veřejných budovách.

– KOMUNERG podporuje vznik komunitních energetických společenství, jejíž účelem

není tvorba zisku.

– LIGHTPUB se zaměřuje na podporu rekonstrukce a modernizace soustav veřejného

osvětlení.

– HOUSEnerg podporuje vznik finančních nástrojů na kofinancování projektů NZÚ

Rodinné domy – Oprav dům po babičce prostředníctvím půčky od Státního fondu

životního prostředí ČR ze zdrojů Modernizačního fondu se zapojením zdrojů

bankovního sektoru.

Dotační možnosti v rámci Modernizačního fondu

Modernizační fond je nový finanční nástroj složený z podprogramů viz výše. Jednotlivé

programy jsou schvalovány na úrovni EU postupně. Pro obec Kamenice jsou vyhlášení

následující výzvy.

Aktuální a budoucí dotační příležitosti Modernizačního fondu relevantní pro obec Kamenice:

Prozatím nebyly vyhlášeny žádné výzvy ve výše uvedených programech vhodných pro

obec Kamenice. Současně nemohou být vyhlášeny výzvy, které by mohly být duplicitní

s ostatní dotačními programy a fondy.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

63

5.8.5. Státní program na podporu úspor energie EFEKT III pro období let

2022–2027

Program zaměřující se na podporu energetických úspor a snižování energetické náročnosti

vyhlášený Ministerstvem průmyslu a obchodu. Navazuje na EFEKT I a EFEKT II. Současný

program nabízí širší a atraktivnější nabídku pro žadatele. Podpora se v programu EFEKT III

pohybuje až do výše 100 % celkových způsobilých výdajů projektu, avšak dle typu projektu.

Program se dělí na celkem 5 os:

1. Předprojektová příprava

– podpora neinvestičních projektů typu zpracování koncepcí, posudků a studií

– způsobilým žadatelem je zejména veřejný sektor

2. Poradenská činnost

– podpora pro poradenské a konzultační služby

3. Vzdělávání

– podpora realizace nástrojů a aktivit pro rozšiřování informací v oblasti úspor energie

4. Energetický management a koncepce

– podpora energetického managementu, zpracování územních energetických koncepcí

– žadatelem zejména veřejný sektor

5. Pilotní projekty

– investiční projekty dle potřeb Ministerstva průmyslu a obchodu

Dotační možnosti v rámci programu EFEKT III

Aktuální a budoucí dotační příležitosti relevantní pro ob ec Kamenice v rámci programu

EFEKT III:

V době zpracování energetické koncepce nejsou zpracovateli známé žádné aktuální ani

budoucí dotační příležitosti EFEKT III.

5.8.6. Grantový projekt ELENA

ELENA ( European Local ENergy Assistance) je společná iniciativa Evropské investiční

banky a Evropské komise v rámci programu Horizont 2020. Nástroj ELENA byl založen v roce

2009. Iniciativa pomáhá dosáhnout úspor energie a nákladů a zároveň zvýšit využívání

obnovitelných zdrojů energie, což v konečném důsledku povede ke snížení emisí skleníkových

plynů.

ELENA pro veřejný sektor představuje prostřednictvím Národní rozvojové banky:

– usnadnění realizace energeticky úsporných opatření metodou EPC

– zaměřuje se na renovace stávajících nemovitostí a cílené investice do stavebních

a technologických opatření.

– NRB prostřednictvím něho nabízí komplexní servis při přípravě energeticky úsporných

projektů za zlomek nákladů – úvodní zhodnocení projektů, zpracování vstupní analýzy

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

64

EPC, příprava zadávacího řízení na výběr poskytovatele energetických služeb se

zaručeným výsledkem a příprava povinných příloh pro podání žádosti do OPŽP

– úhrada 90 % nákladů spojených s přípravou projektu

– projekt ELENA trvá do 4Q/2023

– žádosti o dotaci lze zasílat průběžně prostřednictvím webových stránek

ELENA

5.8.7. Závěr

Cílem dotačních titulů je podpora určité oblasti finančními prostředky poskytnutými

z různých finančních nástrojů. Pro veřejný sektor v rámci energeticky úsporných projektů

existuje mnoho dotačních příležitostí nastíněných v předchozích kapitolách jak na investiční

realizační činnosti, tak na neinvestiční činnosti typu studie, analýzy apod. Dotační programy

se navzájem mohou doplňovat, avšak nesmí být vyhlašovány duplicitně, tzn., co je podpořeno

z jednoho programu, nemůže být podpořeno z programu druhého. Je vždy důležité si

pro danou vybranou oblast vybrat správný dotační titul tak, aby byly splněny podmínky

dotačního titulu.

5.9. Realizace úsporných opatření metodou EPC

Metoda EPC umožňuje přenechat hledání energetických úspor dalšímu subjektu, který

najde a nabídne úsporná opatření a garantuje jejich úsporu. Podrobnosti o metodě EPC jsou

uvedeny v následujícím textu.

Definice EPC dle zákona č. 406/2000 Sb. – Zákon o hospodaření energií

Energetické služby se zaručeným výsledkem (někdy také Energetické služby se zárukou)

z anglického Energy Performance Contracting (EPC) se dle zákona o hospodaření energií –

zákon č. 406/2000 Sb. (v platném znění), rozumí činnosti, jejichž účelem je ověřite lné

a měřitelné nebo výpočtem stanovené zvýšení účinnosti užití energie nebo jejichž účelem jsou

úspory spotřeby energie prostřednictvím energeticky účinných technologií nebo provozní

činností, údržbou nebo kontrolou.

Poskytovatelem energetických služeb je fyzická nebo právnická osoba, která dodává

energetické služby nebo provádí jiná opatření ke zvýšení účinnosti užití energie zařízení

konečného uživatele, či v rámci jeho budov. Poskytovatel energetických služeb je označován

jako ESCO (z anglického Energy Service Company), někdy také jako FES (firma

energetických služeb).

Odborní poradci a ESCO společnosti jsou v ČR sdruženi v rámci asociace poskytovatelů

energetických služeb APES (www.apes.cz). Na tomto webu lze načerpat mnoho užitečných

informací a jsou zde ke stažení např. i vzorové dokumenty.

Tyto služby jsou poskytovány na základě smlouvy o energetických službách (řízený

dokument schválený MPO), což je smluvní ujednání mezi příjemcem a poskytovatelem

energetických služeb o opatření ke zvýšení účinnosti užití energie, ověřované a kontrolované

během celého trvání smluvního závazku, kdy jsou náklady na toto opatření placeny ve vztahu

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

65

ke smluvně stanovené míře zvýšení účinnosti užití energie nebo k jinému dohodnutému kritériu

energetické náročnosti, například finančním úsporám.

Úsporami energie v rámci EPC se pak rozumí množství ušetřené energie určené měřením

nebo výpočtem spotřeby energie před provedením jednoho či více opatření ke zvýšení

účinnosti užití energie a po něm, při zajištění normalizace vnějších podmínek, které spot řebu

energie ovlivňují.

Uplatnění a principy metody EPC

Metoda EPC se uplatňuje u projektů, u kterých specializovaná firma ESCO svému

zákazníkovi poskytne komplexní služby, navrhne energeticky úsporná opatření a garantuje

dosažení úspor energie ve spotřebě, a také výši budoucích nákladů na energie. Zrealizuje

energeticky úsporná opatření na klíč s výsledným efektem snížení spotřeby energie a s tím

souvisejících nákladů.

Zákazník splácí investiční náklady, finanční náklady za zajištění financování a náklady

na služby spojené s energetickým managementem firmě ESCO po dosažení úspory

v provozních nákladech a po dobu sjednanou smluvně, v poslední době obvykle na 6 až 15 let.

Metodu EPC lze nejlépe využít ve veřejných budovách a provozech, jako jsou úřady,

školní budovy, sportovní areály, divadla, kulturní domy, zdravotnická zařízení včetně nemocnic

a ústavů sociální péče, ale i pro veřejné osvětlení měst a obcí.

Energetické služby se zárukou, jsou zaměřeny na snižování provozních, především

energetických, nákladů v budovách a technologických celcích. K dosažení úspor ve spotřebě

paliv a energie využívají opatření investičního a neinvestičního charakteru.

V případě zájmu zajistí poskytovatelé energetických služeb zákazníkovi financování

úsporných opatření, jejich realizaci a předání, dále zákazníkovi poskytují smluvní záruky,

že po dobu trvání smluvního vztahu bude dosaženo alespoň smluvně garantovaných

energetických úspor.

Z těchto úspor (případně z úspor dalších provozních nákladů) jsou postupně zákazníkem

spláceny vynaložené náklady projektu. V případě, že by garantované výše úspor nebylo

dosaženo, poskytovatel energetických služeb uhradí zákazníkovi vzniklý rozdíl.

Současně lze metodiku EPC s garancí dosaženého výsledku aplikovat i na projekty,

u kterých je požadavek nejen na úspory (šetření), ale i například na zvýšení užitné hodnoty,

udržitelnosti, synergie a kompatibility jednotlivých instalovaných technologií; kd y je ESCO

společností garantováno dosažení kýžených parametrů a současně na sebe stále přebírá

odpovědnost za návrh, projekci a komplexní dodávku. To znamená, že tyto projekty mohou

být i deficitní z pohledu financování z úspor, případně je lze vhodně komb inovat s dotačními

tituly a nabízí se prostor pro „hybridní financování“, vždy s nejvyšší přidanou hodnotou

pro zákazníka.

Metodu EPC lze tedy využít i u takových opatření, kdy celá investice nemůže být splacena

výhradně z dosahovaných úspor. Například návratnost opatření stavebního charakteru

(zateplování obvodového pláště budov, výměna oken a podobně) obvykle velmi významně

přesahuje přijatelnou dobu trvání smluvního vztahu při uplatnění metody EPC.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

66

Proto je pro financování takových opatření možné použít sdružených investičních

prostředků nebo kombinovaného financování. V tom případě připraví poskytovatel

energetických služeb pro zákazníka takové řešení, aby byla co největší část investice splacena

z úspor. Projekt EPC je projekt na klíč, který bere v úvahu všechny oblasti užití energie

a obsahuje veškeré činnosti nutné k dosažení energetických úspor.

Obrázek 16 – Princip financování energeticky úsporných opatření z nákladů na spotřebu

energie

Projekt EPC je vždy přizpůsoben konkrétnímu zákazníkovi a obvykle zahrnuje následující

služby:

• Energetická analýza.

• Návrh opatření na úsporu energie a snížení nákladů.

• Instalace a zprovoznění navržených zařízení.

• Financování projektu (ve vhodných případech může být využito kombinace různých

finančních zdrojů).

• Vyškolení obsluhy zařízení (EPC většinou nezahrnuje provozování energetického

hospodářství, i když i to je přijatelné).

• Zajištění měření, sledování a vyhodnocování dosažených výsledků.

• Dlouhodobý dohled nad funkčností a výkonností instalovaného zařízení.

Výhody a nevýhody metody EPC

Výhody:

• Hlavním znakem EPC je garance poskytovatele za dosažené úspory energie

a z toho vyplývajících úspor nákladů. Na rozdíl od tradičního dodavatelského

vztahu, kdy většinu rizik nese zákazník, má poskytovatel energetických služeb

při aplikaci metody EPC se zákazníkem zcela totožný zájem, a to dosáhnout

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

67

co nejvyššího objemu úspor energie a z toho vyplývajících úspor nákladů

při co nejefektivnějším vynaložení investičních prostředků.

• Pokud smluvně garantované úspory není dosaženo, má poskytovatel

energetických služeb povinnost uhradit celý finanční deficit, a to po celou dobu

trvání smluvního vztahu. Toto uspořádání vztahů je velkou výhodou oproti

tradičnímu řešení projektu, kde proti zákazníkovi obvykle stojí řada různých

dodavatelů, kteří nejsou odpovědní za celkový výsledek. Při obvyklém způsobu

dodávek není dodávající firma odpovědná za dosažení úspor energie ani úspor

provozních nákladů a obvykle nehledá nejvhodnější kombinaci úsporných opatření

a vhodné typy zařízení.

• Garantované parametry nemusí být pouze finančního charakteru. V praxi lze

nárokovat garanci na dodržení klíčových technických parametrů, životnost

a udržení maximálních provozních nákladů, uživatelský komfort či jiné pro klienta

klíčové parametry, které obecně nesouvisí pouze s CAPEX, ale i s OPEX.

• Smluvní garance za úspory ve výši pokrývající předem definované náklady

projektu.

• Zhodnocení vlastního majetku zákazníka prostřednictvím nových moderních

technologií, energetické služby dodané kompletně „na klíč“ – jeden dodavatel ručí

za celkový výsledek a přebírá většinu rizik.

• Vlastní soutěž neprobíhá jednorázově na základě anonymního, často nekvalitně

připraveného, zadání na „nejnižší cenu“, ale formou více kolového jednacího

řízení, kdy v rámci „brainstormingu možností“ je zákazníku doručeno řešení

s ideálním poměrem cena /výkon. Zákazník má právo reagovat a upřesňovat

požadavky v rámci předložených nabídek a řízení.

• Projekty EPC jsou řešeny formou design & build – tzn. že zákazník nemusí řešit

přípravu projektové dokumentace, která je vždy předmětem dodávky ESCO firmy.

• Zlepšení ekonomiky energetického provozu zákazníka.

• Snížení nároků na obsluhu energetického hospodářství.

• Zlepšení kvality pracovního prostředí a životního prostředí.

• Možnost kombinace s dotačními tituly, kde je navíc v posledních letech zvýšená

bonifikace % příspěvku (pouze u některých dotačních titulů) při řešení EPC (díky

dobré zkušenosti s výsledky = dosažení lepších parametrů než při klasickém

dílčím řešení).

• Více jak 25 let zkušeností na česko -slovenském trhu – mnoho positivních

referencí.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

68

Nevýhody:

• Náročnější příprava projektu (projekt musí být pečlivě připraven před vyhlášením

veřejné zakázky).

• Vysoké nároky na jakost a know -how ESCO společností – omezené kapacity

těchto společností na trhu.

• Metoda EPC není univerzálně použitelná pro rekonstrukci energetických zařízení

v jakémkoli objektu.

• Metodou EPC nelze obvykle řešit malé objekty (návratnost investice z úspor

provozních nákladů je u malých objektů horší než u velkých; při řešení kombinace

několika objektů je už návratnost daleko vyšší).

• Trvání smlouvy je až 15 let (např. změny ve využití objektů mohou vést za dobu

trvání smlouvy ke značným změnám ve spotřebě energie; pro každou podstatnou

změnu je nutné provést přepočet výchozí úrovně referenční spotřeby).

• Výběr poskytovatele EPC (doporučuje se vybrat vhodného externího poradce

nejen pro organizaci veřejné zakázky, ale především pro technické náležitosti

spojené s daným výběrem).

• Zákon o veřejných zakázkách (v posledních letech je využívána forma jednacího

řízení s uveřejněním, která umožňuje zadavateli v odůvodněných případech

požadovat po uchazečích úpravu jejich nabídek).

• Obsáhlá smlouva (text smlouvy obsahuje smlouvu o dílo, smlouvu o úvěru

a smlouvu o službách spojených s energetickým managementem, proto jde

v tomto spojení o smlouvu poměrně obsáhlou, existují však vzorové smlouvy

pro české právní prostředí, které odráží zkušenosti z mnoha předchozích

projektů).

EPC – Obce Kamenice

Výše uvedené výhody i nevýhody lze do jisté míry vztáhnout i na obec Kamenice.

Poskytovatel energetických služeb poskytne obci komplexní služby, navrhne energeticky

úsporná opatření a garantuje dosažení úspory energie ze spotřeby. Energeticky úsporná

opatření zrealizuje na klíč s výsledným efektem snížení spotřeby energie a s tím souvisejících

nákladů.

Obec pak bude poskytovateli energetických služeb splácet investiční náklady, finanční

náklady za zajištění financování a náklady na služby spojené s energetickým managementem,

po dobu trvání smlouvy o energetických službách.

Poskytovatel energetických služeb garantuje po dobu trvání smluvního vztahu dosažení

minimálně smluvně stanovených energetických úspor a úspor nákladů na energie (případně

z úspor dalších provozních nákladů), z nichž budou postupně obci spláceny vynaložené

náklady projektu. V případě, že by garantovaná výše úspor nebyla dosažena, poskytovatel

energetických služeb uhradí obci vzniklý rozdíl.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

69

Po realizaci EPC dojde ke zhodnocení vlastního majetku obce, zlepšení ekonomiky

energetického hospodářství, snížení nároků na obsluhu energetického hospodářství

a zlepšení kvality pracovního prostředí a životního prostředí. Zlepšením ekonomiky

energetického hospodářství v průběhu EPC, ale především pak po skončení smlouvy

o poskytování energetických služeb přinese obci úsporu finančních prostředků, které lze využít

pro další rozvoj a modernizaci.

Za nevýhody EPC projektu lze považovat potřebnou pečlivou přípravu projektu ještě před

samotným výběrovým řízením. Samotné výběrové řízení se řídí Zákonem o veřejných

zakázkách. Smlouva o energetických službách je poměrně obsáhlá (smlouva o dílo, smlouva

o úvěru a smlouvu o službách spojených s energetickým managementem) a její trvání může

být v délce až 15 let.

5.10. Harmonogram realizace

Do roku 2027 se doporučuje realizovat všechna opatření u nichž lze využít vyhlášené

dotační tituly. Není-li možné čerpat dotace, realizace opatření je předpokládaná v průběhu 15

let. Počátek realizaci opatření je plánován na rok 2026 a ukončení v roce 2041.

Ve všech objektech uvedených v tabulce 25 dojde k rekonstrukci zdrojů světla při které

budou nainstalovány účinnější zdroje světla (LED).

Bude zhodnocena možnost instalace FVE na objektech uvedených v tabulce 18. Vhodné

objekty budou osazeny FVE.

V rámci realizace tedy dojde k provedení stavební opatření na zlepšení TTP budov

uvedené v tabulce 22. V případě zateplení MŠ dochází také k instalaci řízeného větrání, které

nepřináší významnou úsporu energie, ale přispívá ke zlepšení vnitřního prostředí budov.

Pro dosažení úspor energii pro vytápění dojde k realizaci opatření uvedených v tabulce 29

výměnou starého plynového kotle za kotel kondenzační.

Objekty uvedené v tabulce 27 budou osazeny technologií IRC, jejíž nastavení bude

pravidelně aktualizováno.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

70

Návrh postupu při realizaci akčního plánu

Energetická koncepce vycházela z podkladů poskytnutých zadavatelem, avšak neexistuje

centrální databáze energetického hospodářství, která by zahrnovala všechny aktuální a platné

údaje k jednotlivým budovám (např. spotřeby). Před vlastní realizací opatření lze doporučit

uvedený postup:

1) Předběžný výběr budov, na kterých se bude dané opatření realizovat z pohledu jejich

současného a budoucího využití. Nemá smysl realizovat úsporná opatření u objektů,

které budou prodány, případně v dohledné době komplexně rekonstruovány

či demolovány.

2) Ověřit základní vstupní údaje (spotřeby) daného opatření vlastním měřením, případně

sledování spotřeby v denním/měsíčním kroku. V tomto kroku je vhodné u některých

opatření (např. osvětlení) osadit podružná měřidla energií a zahájit sběr dat.

3) Ověřit si způsob využívání objektu a jeho dopad na energetickou náročnost.

4) U opatření , která vyžadují stavební zásahy do budov zajistit předběžné posouzení

z pohledu požárně bezpečnostního řešení stavby, případně statiky budovy.

5) Prověřit získání jakékoliv finanční dotace na vlastní realizaci.

6) Zpracovat projektovou studii

7) Zpracovat žádost o dotaci, projektovou dokumentaci

8) Zahájit vlastní realizaci

V tabulce níže jsou seřazena jednotlivá opatření:

Postup realizace opatření

1 Výměna osvětlení

2 Instalace FVE

3 Stavební úpravy (zlepšení TPP)

4 Výměna kotlů

5 IRC regulace vytápění

Postup realizace jednotlivých opatření aplikovaných na vybrané objekty obce dle množství

uspořené energie je v následujících tabulkách. Objekty jsou seřazeny v pořadí, kdy nejvyšší

prioritou je vždy 1.

Výměna osvětlení:

Priorita Postup realizace opatření

1 ZŠ Kamenice

2 ČOV Kamenice 1011, ul. K Čističce

3 Táhlá 856

4 Obecní úřad a Kulturní centrum, Ringhofferovo náměstí 434

5 Safírová 1637/383 – Klubovna Struhařov

6 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště

7 Truhlářská 855

8 Řepčická 973 – Hasičská zbrojnice

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

71

Instalace FVE:

Priorita Postup realizace opatření

1 ZŠ Kamenice

2 Obecní úřad a Kulturní centrum, Ringhofferovo náměstí 434

3 MŠ Ringhofferova 437

4 ČOV Ládví, Benešovská 168

5 Táhlá 856

6 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště

7 ČOV Kamenice 1011, ul. K Čističce

8 Safírová 1637/383 – Klubovna Struhařov

8 Truhlářská 855

Stavební úpravy (zlepšení TPP):

Priorita Postup realizace opatření

1 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57

2 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062

3 Ringhofferova 1061- fotbalové hřiště

Výměna kotlů:

Priorita Postup realizace opatření

1 MŠ Ringhofferova 437

IRC regulace vytápění:

Priorita Postup realizace opatření

1 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 57

2 Obecní úřad a Kulturní centrum, Ringhofferovo náměstí 434

3 ZŠ Kamenice, Ringhofferova 1062

4 MŠ Ringhofferova 437

Součástí koncepce jsou souhrnné tabulky objektů jako samostatní příloha (Příloha č. 2 –

Energetické karty objektů) s vyčíslenými investičními náklady a očekávanými úsporami.

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

72

6. SEZNAM OBRÁZKŮ A ZDROJŮ

OBRÁZEK 1 – UMÍSTĚNÍ OBCE KAMENICE (ZDROJ: MAPY.CZ) ……………………………………………………………………… 6

OBRÁZEK 2 – KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ OBCE (ZDROJ: IKATASTR.CZ) …………………………………………………………………. 7

OBRÁZEK 3 – KLASIFIKACE PODNEBÍ (ZDROJ: HTTPS://DPP.HYDROSOFT.CZ/) ……………………………………………….. 9

OBRÁZEK 4 – POČET DENOSTUPŇŮ (ZDROJ: HTTPS://WWW.CHMI.CZ/) …………………………………………………….. 11

OBRÁZEK 5 –NÁRŮST POPULACE OBCE KAMENICE …………………………………………………………………………………. 13

OBRÁZEK 6 – SČÍTÁNÍ DOPRAVY NA DÁLNIČNÍCH A SILNIČNÍCH SÍTÍ V ROCE 2020 (ZDROJ:

HTTPS://WWW.RSD.CZ/) ……………………………………………………………………………………………………………… 14

OBRÁZEK 7 – VODOVODNÍ SÍŤ OBCE KAMENICE (HTTPS://GIS.KR-STREDOCESKY.CZ) ………………………………….. 15

OBRÁZEK 8 – KANALIZACE OBCE KAMENICE (HTTPS://GIS.KR-STREDOCESKY.CZ) ……………………………………….. 16

OBRÁZEK 9 – PROVOZOVATEL DISTRIBUCE PLYNU ………………………………………………………………………………….. 17

OBRÁZEK 10 – PROVOZOVATEL DISTRIBUCE ELEKTŘINY ………………………………………………………………………….. 17

OBRÁZEK 11 – OBJEKT OBECNÍ ÚŘAD A KULTURNÍ CENTRUM S INSTALOVANOU FOTOVOLTAICKOU

ELEKTRÁRNOU (ZDROJ: HTTPS://MAPY.CZ) ……………………………………………………………………………………. 22

OBRÁZEK 12 – MODEL SYSTÉMU MANAGEMENTU HOSPODAŘENÍ S ENERGIÍ (ČSN EN ISO 50 001) ……………….. 29

OBRÁZEK 13 – PRINCIP NEUSTÁLÉHO ZLEPŠOVÁNÍ ENERGETICKÉHO HOSPODÁŘSTVÍ …………………………………. 30

OBRÁZEK 14 – INTENZITA OSVITU V ČESKÉ REPUBLICE (ZDROJ: HTTPS://SOLARGIS.COM) ……………………………. 35

OBRÁZEK 15 – RYCHLOST VĚTRU NA ÚZEMÍ OBCE KAMENICE (ZDROJ: HTTP://VITR.UFA.CAS.CZ) ……………….. 42

OBRÁZEK 16 – PRINCIP FINANCOVÁNÍ ENERGETICKY ÚSPORNÝCH OPATŘENÍ Z NÁKLADŮ NA SPOTŘEBU ………..

ENERGIE …………………………………………………………………………………………………………………………………….. 66

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

73

7. SEZNAM TABULEK A ZDROJŮ

TABULKA 1 – VÝMĚRA OBCE ………………………………………………………………………………………………………………….. 7

TABULKA 2 – SOUPIS DLE KATASTRÁLNÍHO ÚZEMÍ ……………………………………………………………………………………. 8

TABULKA 3 – KLIMATICKÁ CHARAKTERISTIKA …………………………………………………………………………………………. 10

TABULKA 4 – ZÁKLADNÍ ÚDAJE PRO TEPELNÉ VÝPOČTY (ZDROJ: TZB-INFO.CZ) ……………………………………………. 10

TABULKA 5 – PRŮMĚRNÉ DOBY SLUNEČNÍHO SVITU (ZDROJ: TZB-INFO.CZ) ……………………………………………….. 11

TABULKA 6 – SLOŽENÍ A STRUKTURA OBYVATELSTVA (ZDROJE DAT: ČSÚ A HTTPS://OBYVATELECESKA.CZ/) ….. 12

TABULKA 7 – VYBRANÉ OBJEKTY VE VLASTNICTVÍ OBCE KAMENICE …………………………………………………………… 19

TABULKA 8 – ZDROJE TEPLA V OBJEKTECH ……………………………………………………………………………………………… 19

TABULKA 9 – SPOTŘEBA ELEKTRICKÉ ENERGIE V OBJEKTECH ……………………………………………………………………. 21

TABULKA 10 – SPOTŘEBA PLYNU VE VYBRANÝCH OBJEKTECH …………………………………………………………………… 22

TABULKA 11 – EMISNÍ FAKTORY ENERGONOSITELŮ ………………………………………………………………………………… 23

TABULKA 12 – EMISE CO2 EL. ENERGIE VE VYBRANÝCH OBJEKTECH ………………………………………………………….. 24

TABULKA 13 – EMISE CO2 ZEMNÍHO PLYNU VE VYBRANÝCH OBJEKTECH …………………………………………………… 24

TABULKA 14 – STANOVENÍ CENY ENERGII ……………………………………………………………………………………………… 25

TABULKA 15 – NÁKLADY ZA NÁKUP EL. ENERGIE VE VYBRANÝCH OBJEKTECH ……………………………………………. 26

TABULKA 16 – NÁKLADY ZA NÁKUP ZEMNÍHO PLYNU VE VYBRANÝCH OBJEKTECH …………………………………….. 26

TABULKA 17 – PŘEHLED NAVRHOVANÝCH OPATŘENÍ ……………………………………………………………………………… 28

TABULKA 18 – POTENCIÁL INSTALACÍ FVE ………………………………………………………………………………………………. 36

TABULKA 19 – POTENCIÁL INSTALACÍ FVE – ÚSPORA ……………………………………………………………………………….. 36

TABULKA 20 – POTENCIÁL INSTALACÍ FVE – NÁVRATNOST ……………………………………………………………………….. 37

TABULKA 21 – POTENCIÁL INSTALACÍ FVE – CELKOVÁ ÚSPORA A NÁVRATNOST …………………………………………. 37

TABULKA 22 – POTENCIÁL ÚSPORY TEPLA PŘI ZLEPŠENÍ TTP – REKONSTRUKCE ………………………………………….. 43

TABULKA 23 – POTENCIÁL ÚSPORY TEPLA PŘI ZLEPŠENÍ TTP – ÚSPORA ……………………………………………………… 44

TABULKA 24 – POTENCIÁL ÚSPORY TEPLA PŘI ZLEPŠENÍ TTP – NÁVRATNOST ……………………………………………… 44

TABULKA 25 – POTENCIÁL ÚSPORY PŘI REKONSTRUKCI OSVĚTLENÍ VYBRANÝCH BUDOV …………………………….. 45

TABULKA 26 – POTENCIÁL ÚSPORY PŘI REKONSTRUKCI OSVĚTLENÍ VYBRANÝCH BUDOV – NÁVRATNOST ……… 46

TABULKA 27 – POTENCIÁL ÚSPORY PŘI INSTALACI TECHNOLOGIE IRC DO VYBRANÝCH BUDOV …………………….. 47

TABULKA 28 – POTENCIÁL ÚSPORY PŘI INSTALACI TECHNOLOGIE IRC DO VYBRANÝCH BUDOV – NÁVRATNOST 47

TABULKA 29 – POTENCIÁL ÚSPORY TEPLA PŘI VÝMĚNĚ PLYNOVÝCH KOTLŮ – ÚSPORA ……………………………….. 48

TABULKA 30 – POTENCIÁL ÚSPORY TEPLA PŘI VÝMĚNĚ PLYNOVÝCH KOTLŮ – ÚSPORA ……………………………….. 48

TABULKA 31 – PLYNOVÉ ZDROJE TEPLA V OBJEKTECH ……………………………………………………………………………… 49

TABULKA 32 – OBJEKTY VE VLASTNICTVÍ OBCE KAMENICE ……………………………………………………………………….. 75

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

74

8. PŘÍLOHY

Příloha č.1

Objekty ve vlastnictví obce Kamenice

Katastrální území Ládví [662445]; Těptín [662500]; Štiřín [662496]

Obj. Odběrné místo Využití objektu Památková

zóna Parc.č.

1 Ringhofferovo náměstí 434 stavba občanského vybavení Ne 570

2 ZŠ Kamenice

Ringhofferova 57 stavba občanského vybavení Ne 105/1

3 ZŠ Kamenice

Ringhofferova 1062 stavba občanského vybavení Ne 105/2

4 MŠ Ringhofferova 437 stavba občanského vybavení Ne 936

5 Truhlářská 855 bytový dům Ne 19/2

6 Táhlá 856 stavba občanského vybavení Ne 609

7 Safírová 1637/383 stavba občanského vybavení Ne 865

8 Řepčická 973 stavba občanského vybavení Ne 151

9 Pozemková parcela 624/1

ul. K Větrovu

ostatní komunikace – ostatní

plocha přečerpávací stanice (kú

Těptín)

Ne 9

10

ČOV Kamenice

Pozemková parcela

613/10 ul. K Čističce

přečerpávací stanice (kú. Těptín)

manipulační plocha Ne 613/10

11

ČOV Kamenice

Pozemková parcela

613/11

zahrada zemědělský

půdní fond 613/11

12

ČOV Kamenice

Pozemková parcela

613/13

zahrada zemědělský

půdní fond 613/13

13

ČOV Kamenice

Pozemková parcela

613/14

zeleň – ostatní plocha Ne 613/14

14 ČOV Ládví

Pozemková parcela 109/2 trvalý travní porost zemědělský

půdní fond 109/2

15

ČOV Ládví

Pozemková parcela 109/4

Ládví

trvalý travní porost zemědělský

půdní fond 109/4

16

ČOV Ládví

Pozemková parcela 128/1

Ládví

neplodná půda – ostatní Ne 128/1

17

ČOV Ládví

Pozemková parcela 128/2

Ládví

orná půda zemědělský

půdní fond 128/2

18

ČOV Štiřín

Pozemková parcela

910/19

trvalý travní porost k.ú. Sulice –

obec Sulice

zemědělský

půdní fond 910/19

19

ČOV Štiřín

Pozemková parcela

211/10

manipulační plocha – ostatní

plocha Ne 211/10

20

Vodojem Ládví

Pozemková parcela

182/19

lesní pozemek (rozhledna)

pozemek

určený k

plnění funkcí

lesa

182/19

Místní energetická koncepce – obec Kamenice

75

21

Vodojem Ládví

Pozemková parcela

182/18

lesní pozemek (rozhledna)

pozemek

určený k

plnění funkcí

lesa

182/18

22 Benešovská 168 stavba technického vybavení Ne 1141

23

AT STANICE VODOVOD

(kú Těptín)

Pozemková parcela 855/2

ostatní komunikace (kú Těptín) Ne 855/2

24 Ládeves p.č.739l2 –

vodoměrná stanice stavba technického vybavení Ne 739l2

25 LESNÍ ŠKOLKA trvalý travní porost zemědělský

půdní fond 741

29 Kamenice 550/Ch 550 –

domeček DH

30 Ringhofferovo náměstí –

stánky ostatní plocha – jiná plocha Ne 628/1

35 Veřejné osvětlení

Tabulka 32 – Objekty ve vlastnictví obce Kamenice

Stáhnout původní dokument (archiv) → · zdroj na webu obce

← Dokumenty