🗓 Dokument z roku 2015
📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →
České vysoké učení technické v Praze
FAKULTA DOPRAVNÍ
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
http://www.fd.cvut.cz
VYHODNOCENÍ PRŮZKUMU
RYCHLOSTÍ A INTENZIT
VE VYBRANÝCH LOKALITÁCH
KATASTRU OBCE KAMENICE
ČERVEN 2015
Odpovědný řešitel:
doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D.
Řešitel:
Bc. Radek Nič
Objednatel:
Obecní úřad Kamenice,
Ringhofferovo náměstí 434, Kamenice
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 2
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE:
NÁZEV AKCE:
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru
obce Kamenice
OBJEDNATEL:
Obecní úřad Kamenice
Ringhofferovo náměstí 434, Olešovice, 251 68 Kamenice
IČO ………………………………………………………………………………………… 00240273
Zastoupený:
ve věcech smluvních ……………………… Ing. Pavlem Čermákem, starostou obce
ZHOTOVITEL:
České vysoké učení technické v Praze Fakulta dopravní
Ústav dopravních systémů
Horská 3, PRAHA 2, 128 03
zastoupený ………. děkanem fakulty prof. Dr. Ing. Miroslavem Svítkem, dr. h. c.
odpovědný řešitel ………………………………… doc. Ing. Josef KOCOUREK, Ph.D.
kontaktní telefon …………………………………………………………………… 224 359 893
E-mail …………………………………………………………………….. kocourek@fd.cvut.cz
Řešitel: …………………………………………………………………………….. Bc. Radek Nič
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 3
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
OBSAH
1. STRUČNÝ POPIS LOKALIT ………………………….. ………………………….. ……………………….. 4
2. PRŮZKUM PROFILOVÝCH RYCHLOSTÍ ………………………….. ………………………….. ……… 5
2.1. Měřený profil na komunikaci Hlavní (II/603) v blízkosti křižovatky ulic Hlavní
a Štiřínská (v době uzavření ulice Ringhofferova) ………………………….. ……………… 6
2.2. Měřený profil na komunikaci Štiřínská (II/107) v blízkosti křižovatky ulic
Hlavní a Štiřínská (v době uzavření ulice Ringhofferova) ………………………….. …. 10
2.3. Měřený profil na komunikaci Ringhofferova v blízkosti křižovatky ulic
Ringhofferova a Smaragdová ………………………….. ………………………….. ……………. 13
2.4. Měřený profil na komunikaci Ringhofferova (II/107) v lokalitě Štiřín ……………. 17
3. DOPRAVNÍ PRŮZKUM POBLÍŽ KŘIŽOVATKY HLAVNÍ A ŠTIŘÍNSKÁ NA KOMUNIKACI
II/107 ………………………….. ………………………….. ………………………….. …………………………. 20
4. ZÁVĚR ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………. 21
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 4
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
1. STRUČNÝ POPIS LOKALIT
Předmětem tohoto dokumentu je vyhodnocení základních dopravně inženýrských
charakteristik na území katastru obce Kamenice prostřednictvím 4 měřeních na vybraných
lokalitách (obr. 1). První dvě měření proběhly na místních komunikacích Hlavní a Štiřínská
v době částečného uzavření místní komunikace Ringhofferova, naměřené hodnoty budou
porovnány s měřením v roce 2013 . Dále je předmětem měření komunikace Ringhofferova
v době otevření této komunikace ve dvou lokalitách. Předkládané vyhodnocení projíždějících
vozidel je na základě měření radarem, které se uskutečnilo od začátku května po začátek
června roku 2015. Výsledky měření jsou zpracovány v kapitole 2.
Obr. 1 Situace širších vztahů, vč. znázornění poloh statistického radaru Sierzega SR4 v rámci všech
uskutečněných měření (čísla profilů korespondují s druhou pozicí čísel následujících podkapitol v kapitole 2)
1
4
2
3
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 5
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
2. PRŮZKUM PROFILOVÝCH RYCHLOSTÍ
V jednotlivých profilech (viz výše obr. 1) byl sledován pohyb dopravy pomocí statistického
radaru Sierzega SR4 (dále jen Statistický radar), viz obr. 2 . Tento radar slouží pro měření
nejen rychlostí projíždějících vozidel, ale také zaznamenává intenzity a rozezná i skladbu
dopravního proudu. Ta je rozdělena do čtyř kategorií 1 – jednostopá, 2 – osobní automobily, 3
– nákladní a 4 – nákladní s vlekem. Technicky je zajištěno, aby radar nebyl řidiči rozpoznán,
takže je záruka, že dané měření je z tohoto hlediska neovlivněné.
Obr. 2 Statistický radar Sierzega SR4
Vyhodnocován byl pak posléze kvantil V85. Kvantil 85 % znamená, že 85 % naměřených
hodnot je nižších nebo rovných této hodnotě.
Pokud v85 vlim, kde
V85 85 % kvantil rychlosti,
Vlim dovolená rychlost na hlavní komunikaci.
Potom, je nutné navrhnout taková opatření, která povedou ke snížení rychlosti. Podíl
překračování rychlostí (M) se stanovuje jako
, kde
n1 četnost rychlosti měření vyšší než je dovolená rychlost (počet hodnot, kdy naměřená
rychlost je vyšší než dovolená) [-],
n četnost všech provedených měření [-]
M podíl překračování rychlosti [%].
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 6
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
2.1. Měřený profil na komunikaci Hlavní (II/603) v blízkosti křižovatky
ulic Hlavní a Štiřínská (v době uzavření ulice Ringhofferova)
Statistický radar SR4 byl umístěn na silnici II/603 na svislé dopravní značce B13 poblíž
komunikace. Průzkum byl proveden od 17. 4. do 20. 4. 2015, tj. v rozmezí pátek až pondělí.
V profilu byla naměřena průměrná denní intenzita 11 722 voz/den. Nejvyšší dovolená rychlost
v tomto úseku je 50 km/h. Kvantil rychlostí V85 ve sledovaném profilu za celou dobu průzkumu
byl zjištěn 55 km/h ve směru Poříčí n.S. a 54 km/h ve směru Praha. Ve směru Poříčí n.S.
překročilo maximální dovolenou rychlost 33 % řidičů a ve směru Praha 31%. Podíl nákladní
dopravy zde činí 1 % ve směru Poříčí n. S. a 4 % ve směru Praha. Maximální naměřená
rychlost zde byla 106 km/h ve směru Poříčí n. S. Podrobná zjištěná data v grafech viz obrázky
5-9.
Obr. 3 Umístění radaru na II/603
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 7
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 4 Vyznačení profilu komunikace, kde probíhalo měření (červená tečka)
Obr. 5 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru Poříčí nad Sázavou
Praha
II/603
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 8
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 6 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Prahu
Obr. 7 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru Poříčí nad Sázavou
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 9
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 8 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru Praha
Obr. 9 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 10
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
2.2. Měřený profil na komunikaci Štiřínská ( II/107) v blízkosti
křižovatky ulic Hlavní a Štiřínská (v době uzavření ulice
Ringhofferova)
V dalším měření byl statistický radar umístěn na silnici II/107 na přilehlé svislé dopravní
značce P4. Průzkum byl prováděn celý týden od 1 7. 4. do 24. 4. 201 5. V profilu byla
naměřena průměrná denní intenzita 4 621 voz/den. Nejvyšší dovolená rychlost v tomto úseku
je 50 km/h. Kvantil rychlostí V85 ve sledovaném profilu byl zjištěn 53 km/h ve směru Štiřín
a 51 km/h ve směru na komunikaci Hlavní. Procento řidičů překračujících rychlost je 24 % ve
směru Štiřín a 15% ve směru na komunikaci Hlavní. Podíl nákladní dopravy zde činí 4 % směr
Štiřín a 1% směr Hlavní.
Nejvyšší zaznamenaná rychlost zde byla naměřena 102 km/h. Ostatní zjištěná data v grafech
viz obr. 12 – 16.
Obr. 10 Místo měření na komunikaci II/107 Obr. 11 Vyznačení profilu komunikace, kde probíhalo
měření (červená tečka)
Praha
II/107
II/603
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 11
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 12 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Štiřín
Obr. 13 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na komunikaci Hlavní
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 12
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 14 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru Štiřín
Obr. 15 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru na komunikaci Hlavní
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 13
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 16 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry
2.3. Měřený profil na komunikaci Ringhofferova v blízkosti křižovatky
ulic Ringhofferova a Smaragdová
Při třetím měření byl statistický radar umístěn na komunikaci Ringhofferova. Průzkum byl
prováděn od 23. 5. do 2 9. 5. 2015, tj. v rozmezí sobota až pátek. V profilu byla naměřena
průměrná denní intenzita 3 008 voz/den. Nejvyšší dovolená rychlost v tomto úseku je 50 km/h.
Kvantil rychlostí V85 ve sledovaném profilu za celou dobu průzkumu byl zjištěn 62 km/h ve
směru Kamenice a 67 km/h ve směru Štiřín. Ve směru Kamenice překročilo maximální
dovolenou rychlost 66% řidičů a ve směru Štiřín 75%. Podíl nákladní dopravy zde činí 1 % ve
směru Kamenice a 4 % ve směru Štiřín. Maximální naměřená rychlost zde byla 116 km/h ve
směru Štiřín. Podrobná zjištěná data v grafech viz obrázky 19-23.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 14
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 17 Umístění radaru na komunikaci Ringhofferova Obr. 18 Vyznačení profilu komunikace, kde probíhalo
měření
Obr. 19 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru do Kamenice
Praha
II/603
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 15
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 20 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Štiřín
Obr. 21 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru Kamenice
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 16
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 22 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru na Štiřín
Obr. 23 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 17
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
2.4. Měřený profil na komunikaci Ringhofferova (II/107) v lokalitě
Štiřín
Při závěrečném čtvrtém měření se statistický radar umístěn na komunikaci Ringhofferova
v lokalitě Štiřín. Tento úsek komunikace je již součástí komunikace II/107, která pokračuje na
Želivec. Průzkum byl prováděn od 29. 5. do 4. 6. 2015, v rozmezí pátek až čtvrtek. V profilu
byla naměřena průměrná denní intenzita 4667 voz/den. Nejvyšší dovolená rychlost v tomto
úseku je 50 km/h. Kvantil rychlostí V85 ve sledovaném profilu za celou dobu průzkumu byl
zjištěn 64 km/h ve směru Velké Popovice a 6 3 km/h ve směru Želivec. Ve směru Velké
Popovice překročilo maximální dovolenou rychlost 74% řidičů a ve směru Želivec 75%. Podíl
nákladní dopravy zde činí 5 % ve směru Velké Popovice a 2 % ve směru Želivec. Maximální
naměřená rychlost zde byla 120 km/h ve směru Želivec. Podrobná zjištěná data v grafech viz
obrázky 26-30.
Obr. 24 Místo, kde probíhalo měření Obr. 25 Vyznačení profilu komunikace, kde
probíhalo měření
Želivec
II/107
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 18
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 26 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Velké Popovice
Obr. 27 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Želivec
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 19
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 28 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru Velké Popovice
Obr. 29 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru na Želivec
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 20
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Obr. 30 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry
3. DOPRAVNÍ PRŮZKUM POBLÍŽ KŘIŽOVATKY HL AVNÍ
A ŠTIŘÍNSKÁ NA KOMUNIKACI II/107
Na komunikaci II/107 v obci Sulice, části Želivec, poblíž křižovatky Hlavní a Štiřínská byly
provedeny celkem 2 dopravní průzkumy ve dnech 22. 4. a 23. 4. 2015 (středa, čtvrtek) vždy
od 16:00 do 17:59. Cílem těchto průzkumů bylo zjistit tvorbu kongescí v důsledku uzavření
části komunikace Ringhofferova. Za kongesci bylo považováno, pokud na křižovatce Hlavní
a Štiřínská čekalo na vedlejší komunikaci Štiřínská 4 a více vozidel. Při měření bylo zjištěno,
že průměrná délka kongesce se pohybuje okolo 39 m a vytvoří se přibližně 21x za hodinu.
Průměrný počet vozidel, která čekají na křižovatce je okolo 8 pvoz. Maximální délka kongesce
byla přibližně 145 m o 29 pvoz. Více viz tab. 31.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 21
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Tab. 31 kongesce na komunikaci II/107 v důsledku uzavření části komunikace Ringhofferova
Kongesce na komunikaci II/107 v důsledku uzavření komunikace Ringhofferova
den čas
měření
četnost
kongescí
≥4 voz
průměrný
počet voz.
[pvoz]
max počet
vozidel
[pvoz]
*) průměrná
délka fronty
[m]
*) maximální
délka fronty
[m]
středa
22. 4. 2015
16 – 17 h 21x 10 22 48 110
17 – 18 h 21x 7 29 37 145
čtvrtek
23. 4. 2015
16 – 17 h 22x 8 14 38 70
17 – 18 h 19x 6 11 32 55
průměr/maximum za měření 21x 8 29 39 145
*) … jedná se o odhad
4. ZÁVĚR
Sledování profilových rychlostí statistickým radarem Sierzega prokázala velkou míru
nedodržování maximálních rychlostních limitů zejména na komunikaci Ringhofferova v obou
dvou měřených bodech, v lokalitě Olešovice i v lokalitě Štiřín, kde byl naměřen kvantil rychlostí
v85 až 63 km/h a okolo 75% řidičů nedodržuje stanovenou rychlost 50 km/h, maximální
naměřená rychlost byla 120 km/h, což je pro oblast v obci velmi nebezpečné. Na komunikaci
Ringhofferova je vhodné realizovat ve vybraných bodech některá stavebně technická
zklidňovací opatření, například střední dělící ostrůvky, apod. Zde je také možné uvažovat
o úsekovém měření rychlosti vozidel. Na komunikaci Hlavní a Štiřínské bylo překračování
rychlostí nižší. Na komunikaci Hlavní překročilo rychlost okolo 32% řidičů a kvantil V85 zde byl
55 km/h, na komunikaci Štiřínské překročilo rychlost přibližně 20% řidičů a kvantil zde byl 53
km/h.
Intenzity provozu v porovnání s rokem 2013, kdy byla prováděna měření na přibližně stejných
místech, vzrostly o 276 voz/den v komunikaci Ringhofferova v lokalitě Štiřín, o 2 500 voz/den
na komunikaci Štiřínská a o 3183 voz/den na komunikaci Hlavní. Na komunikaci Hlavní
a Štiřínská to ale bylo zejména kvůli uzavření komunikace Ringhofferova, viz podrobněji
tab. 32.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit ve vybraných lokalitách katastru obce Kamenice
ČVUT v Praze Fakulta dopravní 22
Ústav dopravních systémů
Horská 3, 128 03 PRAHA 2
Tab. 32 Porovnání naměřených průměrných denních intenzit s měřením v roce 2013 (intenzity v obou směrech)
Porovnání průměrných denních intenzit provozu s rokem 2013
místo datum průměrná
denní intenzita datum průměrná
denní intenzita
navýšení
průměrných
intenzit
Hlavní (II/603) 2/2013 8 539 voz/den 4/2015 11 722 voz/den 3 183 voz/den *)
Štiřínská (II/107) 5/2013 2 121 voz/den 4/2015 04 621 voz/den 2 500 voz/den *)
Ringhofferova 5/2013 2 732 voz/den 5/2015 03 008 voz/den 0276 voz/den x
*) … v době uzavření komunikace Ringhofferova
V důsledku uzavření komunikace Ringhofferova se zvýšila intenzita provozu na komunikaci
Štiřínská, kde došlo k navýšení intenzity o 2 500 voz/den, což způsobilo tvorbu kongescí před
křižovatkou Hlavní a Štiřínská o průměrné délce 39 m, což je přibližně 8 pvoz. Maximální
délka kongesce byla 145 m. Počet kongescí (za kongesci bylo považováno 4 a více vozidel)
byl přibližně 21krát/hod.
Na komunikaci Ringhofferova v lokalitě Olešovice byla naměřena průměrná intenzita provozu
1 524 voz/den ve směru Kamenice a 1 484 voz/den. Šířka této komunikace se pohybuje od
4,5 – 5,5 m. Pro omezení průjezdu touto komunikací je vhodné zavést některá zklidňovací
opatření, např. stavební úpravy na začátku a na konci tohoto úseku. V případě
zjednosměrnění provozu je možno zavést jednosměrný provoz ve směru na Štiřín, kde je nižší
průměrná denní intenzita. Jednosměrná ulice by měla začínat na křižovatce Slámová
a Ringhofferova (z důvodů stavebních závodů Olešovice, kde by měl být provoz z komunikace
Pražská obousměrný) a končit na křižovatce Želivecká a Rinhofferova. Při změnách
v organizaci provozu na komunikaci Ringhofferova je nezbytné počítat s navýšením zátěže
provozu na křižovatce Hlavní a Štiřínská v lokalitě Želivec, která se může zvýšit až o 1 380
voz/den (což je odvozeno z měření v profilu silnice č. II/107 ve směru ke křižovatce ulic Hlavní
a Štiřínské: 2 557 voz/den v roce 2015 – při uzavření Ringhofferovy ulice mínus 1 177 voz/den
v roce 2013).
