🗓 Dokument z roku 2040
📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →
FAKULTA DOPRAVNÍ
Ústav dopravních systémů
Horská 2040/3, 128 03 Praha 2
http://www.fd.cvut.cz
VYHODNOCENÍ PRŮZKUMU
RYCHLOSTÍ A INTENZIT
DOPRAVY VE VYBRANÝCH
LOKALITÁCH KATASTRU
OBCE KAMENICE
KVĚTEN 2019
Odpovědný řešitel:
doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D.
Objednatel:
Obecní úřad Kamenice,
Ringhofferovo náměstí 434, Kamenice
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
2 / 28
IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE ZAKÁZKY
Název akce
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných lokalitách
katastru obce Kamenice
Objednavatel
název Obecní úřad Kamenice
sídlo Ringhofferovo náměstí 434, Olešovice, 251 68 Kamenice
IČO 00240273
zástupce Ing. Pavel Čermák, starosta obce
Zhotovitel
název České vysoké učení technické v Praze, Fakulta dopravní
sídlo Konviktská 292/20, Praha, 110 00
IČO 68407700
DIČ CZ68407700
zástupce ve věcech smlouvy doc. Ing. Pavel Hrubeš, Ph.D., děkan fakulty
zástupce ve věcech technických doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D., odpovědný řešitel
řešitelské pracoviště Ústav dopravních systémů
Horská 2040/3, Praha, 128 03
kontakt kocourek@fd.cvut.cz
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
3 / 28
OBSAH
1. STRUČNÝ POPIS LOKALIT ………………………….. ………………………….. ……………………….. 4
2. PRŮZKUM PROFILOVÝCH RYCHLOSTÍ ………………………….. ………………………….. ……… 5
2.1. Měřený profil na průtahu silnice II/603 v ulici Pražská v blízkosti křižovatky ulic
Ringhofferovy a Benešovské ………………………….. ………………………….. …………………….. 6
2.2. Měřený profil na průtahu silnice II/603 v ulici Benešovská v Kamenici – Ládví .. 9
2.3. Měřený profil na průtahu silnice II/107 v ulici Ringhoferova ve Štiříně ………… 13
2.4. Měřený profil na průtahu silnice III/1073 v blízkosti křižovatky ulic
Ringhofferovy a Smaragdové ………………………….. ………………………….. ………………….. 16
2.5. Měřený profil na průtahu silnice II/107 v blízkosti křižovatky ulic Ringhofferovy
a Sídl. I a Sídl. II ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………….. 20
2.6. Měřený profil v ulici Ringhoferova v blízkosti křižovatky s ulicí Jílovskou …… 23
3. ZÁVĚR ………………………….. ………………………….. ………………………….. ………………………. 27
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
4 / 28
1. STRUČNÝ POPIS LOKALIT
Předmětem tohoto dokumentu je vyhodnocení základních dopravně inženýrských
charakteristik na území katastru obce Kamenice. Předkládané vyhodnocení profilových
rychlostí projíždějících vozidel je na základě měření radarem, které se uskutečnil o během
dubna 2019 v šesti vybraných lokalitách (viz obr. 1) . Výsledky měření rychlostí jsou
zpracovány v kapitole 2.
Obr. 1 Situace širších vztahů, vč. znázornění poloh statistického radaru Sierzega SR4 v rámci všech
uskutečněných průzkumů (čísla profilů korespondují s druhou pozicí čísel následujících podkapitol v kapitole 2)
5
1
2
6
4
3
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
5 / 28
2. PRŮZKUM PROFILOVÝCH RYCHLOSTÍ
V jednotlivých profilech (viz výše obr. 1) byl sledován pohyb dopravy pomocí statistického
radaru Sierzega SR4 (dále jen Statistický radar) , viz obr. 2 . Tento radar slouží pro měření
nejen rychlostí projíždějících vozidel, ale také do káže zaznamenat intenzity a dokonce je
možné rozeznat i skladbu dopravního proudu. Ta je rozdělena do čtyř kategorií 1 –
jednostopá, 2 – osobní automobily, 3 – nákladní a 4 – nákladní s vlekem. Technicky je
zajištěno, aby radar nebyl řidiči rozpoznán, takž e je záruka, že dané měření je z tohoto
hlediska neovlivněné.
Obr. 2 Statistický radar Sierzega SR4
Vyhodnocován byl pak posléze kvantil V 85. Kvantil 85 % znamená, že 85 % naměřených
hodnot je nižších nebo rovných této hodnotě.
Pokud, v85>vlim (1), kde
V85 85 % kvantil rychlosti,
Vlim dovolená rychlost na hlavní komunikaci.
Potom, je nutné navrhnout taková opatření, která povedou ke snížení rychlosti. Podíl
překračování rychlostí (M) se stanovuje jako
n1
n . 100 = M (2), kde
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
6 / 28
n1 četnost rychlosti měření vyšší než je dovolená rychlost (počet hodnot, kdy naměřená
rychlost je vyšší než dovolená) [-],
n četnost všech provedených měření [-]
M podíl překračování rychlosti [%].
2.1. Měřený profil na průtahu silnice II/603 v ulici Pražská v blízkosti
křižovatky ulic Ringhofferovy a Benešovské
Statistický radar SR4 byl umístěn na silnici II/603 (ulice Pražská) na přilehlé svislé dopravní
značce ( viz obr. 3 ). Šestidenní průzkum byl prove den od 3. 4. do 8. 4 . 201 9, tj. v rozmezí
středa až pondělí . V profilu byla naměřena průměrná denní intenzita 6 708 voz/den. Kvantil
rychlostí V 85 ve sledovaném profilu v obou směrech za celou dobu průzkumu byl zjištěn
47 km/h (omezení v profilu je 50 km/ h). Procento řidičů překračujících rychlost je 4 %
ve směru na Benešov a 8 % ve směru do Prahy. Podíl nákladní dopravy zde činí 3 % (směr
Benešov) a 5 % (směr Praha).
Navzdory blízkému úsekovému měření rychlostí, byly v p rofilu zaznamenány i velmi závažné
excesy v podobě překračování rychlostí. Nejvyšší rychlost byla naměřena v pátek 5. 4.
ve večerních hodinách (21:36 – 108 km/h) a zejména se vyskytovaly dopoledne a po poledni.
Podrobná zjištěná data v grafech viz obrázky 5-8.
Obr. 3 Umístění radaru na II/603 (směr od Prahy) Obr. 4 Vyznačení profilu komunikace, kde probíhalo
měření (červená tečka)
Praha
II/107
Benešov
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
7 / 28
Obr. 5 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Benešov
Obr. 6 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Prahu
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
8 / 28
Obr. 7 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru Benešov
Obr. 8 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru Praha
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
9 / 28
Obr. 9 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy)
2.2. Měřený profil na pr ůtahu silnice II/603 v ulici Benešovská
v Kamenici – Ládví
Statistický radar byl umístěn na silnici II/603 na přilehlé svislé dopravní značce ( viz obr. 10).
Týdenní průzkum byl proveden od 11. 4. do 18. 4. 201 9, tj. v rozmezí čtvrtek až čtvrtek.
V profilu byla naměřena průměrná denní intenzita 5 474 voz/den (2 571 voz/den ve směru
Benešov, resp. 2 903 voz/den ve směru na P rahu). Percentil rychlostí V 85 ve sledovaném
profilu v obou směrech za celou dobu průzkumu byl zjištěn 55 km/h (omezení v profilu je 50
km/h). Procento řidičů překračujících rychlost je 25 % (směr Benešov), resp. 34% (směr
Praha). Podíl nákladní dopravy zde činí 4 % (ve směru na Benešov) , resp. 1 % (ve směru na
Prahu).
Na úseku byly zaznamenány i velmi závažné excesy v podobě překračování rychlostí. Vysoké
rychlosti se vyskytovaly v ranních a nočních hodinách (neděle 14. 4., 2:10 h, 142 km/h ).
Ostatní zjištěná data v grafech viz obr. 10 – 16.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
10 / 28
Obr. 10 Umístění radaru na II/603 (směr do Prahy) Obr. 11 Vyznačení profilu komunikace, kde probíhalo
měření (červená tečka)
Obr. 12 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Benešov
Praha
Benešov
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
11 / 28
Obr. 13 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti ve směru na Prahu
Obr. 14 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru Benešov
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
12 / 28
Obr. 15 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax ve směru Praha
Obr. 16 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
13 / 28
2.3. Měřený profil na průtahu silnice II/107 v ulici Ringhoferova
ve Štiříně
Statistický radar byl umístěn na průtahu silnice č. II/107 na přilehlé svislé dopravní značce (viz
obr. 15 a 16). Týdenní průzkum byl proveden od 23. 04. do 30. 04. 2019, tj. v rozmezí úterý až
úterý. V profilu byla naměřena průměrná denní intenzi ta 5 439 voz/den v obou směrech, resp.
2 809 voz/den směr od V. Popovic , 2 630 voz/den ve směru na V. Popovice . Percentil
rychlostí V 85 ve sledovaném profilu byl zjištěn v obou směrech shodně 58 km/h. Procento
řidičů překračujících rychlost je 49 % (směr od V. Popovic ), resp. 50 % (směr V. Popovice).
Podíl nákladní dopravy zde činí zhruba 2 % (pro oba směry).
Na úseku byly zaznamenány i velmi závažné excesy v podobě překračování rychlostí. Vysoké
rychlosti byly naměřeny většinou osobním vozidlům (maximální naměřená rychlost V max směr
V. Popovice byla 111 km/h a to v 19:53 h ve středu 24. dubna. Ostatní zjištěná data v grafech
viz obr. 17 – 21.
Obr. 15 Umístění radaru na průtahu silnice II/107
ve Štiříně (pohled směrem od V. Popovic)
Obr. 16 Vyznačení profilu komunikace, kde probíhalo
měření (červená tečka)
V. Popovice III/1073
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
14 / 28
Obr. 17 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr od V. Popovic)
Obr. 18 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (směr na V. Popovice)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
15 / 28
Obr. 19 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax (směr od V. Popovic)
Obr. 20 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax (směr na V. Popovice)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
16 / 28
Obr. 21 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy)
2.4. Měřený profil na průtahu silnice III/1073 v blízkosti křižovatky
ulic Ringhofferovy a Smaragdové
Statistický radar byl umístěn na silnici III/1073 na přilehlém sloupku od dopravního zařízení –
zrcadla (viz obr. 2 2 a 23). Týdenní průzkum byl proveden od 11. 0 4. do 18. 0 4. 201 9, tj.
v rozmezí čtvrtek až čtvrtek. V profilu byla naměřena průměrná denní intenzita 3 379 voz/den
v obou směrech, resp. 1 741 voz/den směr II/603 (resp. křižovatka ulice
Pražská/Benešovská), 1 638 voz/den směr Štiřín. Percentil rychlostí V85 ve sledovaném profilu
ve směru ke křižovatce s II/603 byl zjištěn 62 km/h, v opačném směru (na Štiřín) byl V 85 56
km/h (omezení v profilu je 50 km/h). Procento řidičů překračujících rychlost je 58 % (směr od
Štiřína), resp. 39 % (směr Štiřín). Podíl nákladní dopravy zde činí zhruba 1 % (pro oba směry).
Na úseku byly zaznamenány i velmi závažné porušení předpisů v podobě překračování
rychlostí. Vysoké rychlosti byly naměřeny většinou osobním vozidlům (maximální naměřená
rychlost V max jak ve směru od Štiřína, tak na Štiřín byla 111 km/h) a to vždy ve všední den
dopoledne i večer. Ostatní zjištěná data v grafech viz obr. 23 – 26.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
17 / 28
Obr. 22 Umístění radaru v Ringhofferově ulici
na III/1073 (pohled směrem ke křižovatce ulic
Benešovská/Pražská)
Obr. 23 Vyznačení profilu komunikace, kde probíhalo
měření (červená tečka)
Obr. 24 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru ke křižovatce s ulicí Pražskou)
Štiřín
II/603
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
18 / 28
Obr. 25 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru na Štiřín)
Obr. 26 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax (ve směru ke křižovatce s ulicí
Pražskou)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
19 / 28
Obr. 27 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax (ve směru Štiřín)
Obr. 28 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
20 / 28
2.5. Měřený profil na průtahu silnice II/107 v blízkosti křižovatky ulic
Ringhofferovy a Sídl. I a Sídl. II
Statistický radar byl umístěn na silnici II/107 na přilehlé svislé dopravní značce (viz obr. 2 9
a 30) v blízkosti přechodu pro chodce u základní školy . Týdenní průzkum byl proveden od 03.
04. do 10. 04. 2019, tj. v rozmezí středa až středa. V profilu byla naměřena průměrná denní
intenzita 5 8 30 voz/den v obou směrech, resp. 3 206 voz/den směr Těptín/Týnec n/S ,
resp. 2 6 24 voz/den ve směru Kamenice. Percentil rychlostí V 85 ve sledovaném profilu ve
směru na Těptín byl zjištěn 45 km/h, v opačném směru, na Prahu/Benešov, byl V 85 48 km/h
(omezení v profilu je 50 km/h). Procento řidičů překračujících rychlost je 4 % (směr Těptín),
resp. 9 % (směr II/603 – Praha//Benešov)). Podíl nákladní dopravy zde činí zhruba 3 % (ve
směru na Těptín), resp. 6% ve směru k silnici č. II/603 (Praha/Benešov).
Na úseku nebyla zaznamenána velká četnost závažných excesů v podobě překračování
rychlostí. Maximální naměřená rychlos t V max směr Těptín (v klesání) byla 95 km/h (osobní
automobil) a to v neděli 7.4 v 11:26 h. Ostatní zjištěná data v grafech viz obr. 29 – 32.
Obr. 29 Umístění radaru na průtahu II/107 v ulici
Ringhofferova (pohled směrem
na Těptín/Týnec nad Sázavou)
Obr. 30 Vyznačení profilu komunikace, kde probíhalo
měření (červená tečka)
Praha
II/107
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
21 / 28
Obr. 31 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru na Těptín)
Obr. 32 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru k II/603, resp. na Prahu/Benešov)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
22 / 28
Obr. 33 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax (ve směru na Těptín)
Obr. 34 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax (ve směru k II/603, resp. na
Prahu/Benešov)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
23 / 28
Obr. 35 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy)
2.6. Měřený profil v ulici Ringhoferova v blízkosti křižovatky s ulicí
Jílovskou
Statistický radar byl umístěn v ulici Ringhofferově na přilehlé svislé dopravní značce (viz obr.
36 a 37). Týdenní průzkum byl proveden od 23. 04. do 30. 04. 2019, tj. v rozmezí úterý až
úterý. V profilu byla naměřena průměrná denní intenzita 762 voz/den v obou směrech, resp.
393 voz/den směr k zámku , 369 voz/den směr od zámku. Percentil rychlostí V 85
ve sledovaném profilu ve směru k zámku byl zjištěn 44 km/h, v opačném směru, od zámku, byl
V85 47 km/h (omezení v profilu je 50 km/h ). Protože primárním cílem bylo zjištění intenzity
a hlavně skladby dopravního proudu, byl statistický radar umístěn v blízkosti křižovatky ulic
Ringhofferova a Jílovské, bylo p rocento řidičů překračujících rychlost nízké (5 % – směr
k zámku, resp. 8% směr ke křižovatce ulic Ringhofferovy x Jílovské ). Podíl nákladní dopravy
zde činí zhruba 5 % (pro oba směry).
Maximální naměřená rychlost V max směr od zámku byla zaznamenána 84 km/h (osobní
automobil) a to 24. 4. 2019 ve 20:10 h. Ostatní zjištěná data v grafech viz obr. 38 – 42.
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
24 / 28
Obr. 36 Umístění radaru na SDZ v ulici Ringhofferově
směr k zámku
Obr. 37 Vyznačení profilu komunikace, kde probíhalo
měření (červená tečka)
Obr. 38 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru k zámku)
Praha
II/107
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
25 / 28
Obr. 39 Histogram počtu vozidel v závislosti na rychlosti (ve směru od zámku)
Obr. 40 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax (směr k zámku)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
26 / 28
Obr. 41 Diagram průměrné rychlosti Vp, V85 a maximální naměřené rychlosti Vmax (směr od zámku)
Obr. 42 Závislost intenzity dopravy během průměrného dne pro oba směry (variace dopravy)
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
27 / 28
3. ZÁVĚR
Sledování intenzit silničního provozu pomocí statistického radaru Sierzega prokázala oproti
roku 2013 nárůst dopravy průměrně zhruba o 19 % (podrobnosti viz obr. 43) . S tím souvisí
i negativní jev, že se mírně zvýšil podíl nákladních vozidel v Ringhofferově ulici mezi Štiřínem
a II/603.
Obr. 43 Porovnání naměřených intenzit ve voz/den z dubna 2019 (červeně) v jednotlivých sčítacích stanovištích
v katastru obce Kamenice s roky 2013 (modře) a 2015 (zeleně)
762
5826
4415
2732
3008
3379 6708
5
1
2
6
4
3
5474
5830
4667
5439
Vyhodnocení průzkumu rychlostí a intenzit dopravy ve vybraných
lokalitách katastru obce Kamenice
28 / 28
Velká míra nedodržování maximálních rychlostních limitů byla zaznamenána zejména v části
Štiřín (měřicí profil 3) na průtahu silnice č. II/107. I když je V85 oproti roku 2015 (63 km/h) nižší
(58 km/h), stále se blíží rychlosti 60 km/h. Další lokalitou, kde bylo zaznamenáno výrazné
překračování rychlostí, byl měřicí profil (4 ) u křižovatky Ringhofferova x Smaragdová. Oproti
roku 2015 tu však (i možná díky stavebním úpravám) došlo ke snížení V85 i výraznému snížení
počtu řidičů překračujících nejvyšší dovolenou rychlost (2015: V 85 = 66 km/h, 71 % řidičů
překročilo rychlost; 2019: V85 = 59 km/h, 48 % řidičů překročilo rychlost).
Poslední lokalitou, kde měření odhalilo porušování rychlostních limitů, a mělo by být řešeno
vhodným způsobem kvůli zvýšení bezpečnosti silničního provozu, je průtah silnice č. II/603
v části Ládví (měřicí profil 2). Díky tomu, že komunikace je situována v přímé (navíc ve směru
na Prahu je v klesání), láká řidiče právě svou dispozicí k rychlé jízdě. Navzdory tomu, že
měření probíhala v době, kdy v blízkosti této komunikace probíhal y stavební práce, bylo zde
naměřeno 30 % řidičů nedodržujících rychlostní limit. Z tohoto důvodu by bylo vhodné v rámci
zlepšení bezpečnosti silničního provozu realizovat např. úsekové měření rychlostí.
Naproti tomu některé lokality, jako např. ulice Ringhofferova, konkrétně na části průtahu II/107
blízko základní školy, vykázal a velmi malou míru porušování nejvyšší dovolené rychlostí (jen
6%). Přesto i zde byl zjištěn ojedinělý exces (osobní automobil) jel zde rychlostí 95 km/h.
