◎ Komunální volby 2026 · Kamenice
Facebook Jdeme volit · 2026
Dokument

Rozbory směsných komunálních (2022)

🗓 Dokument z roku 2022

📄 Stáhnout původní dokumentZdroj na webu obce →

Rozbory směsných komunálních

odpadů v obci Kamenice 2022

Zpracovatel:

Ing. Andrea Koláčková

Odpadová poradenská s.r.o. květen 2022

Rozbory směsných komunálních odpadů v obci Kamenice 2022

Vypracoval: Odpadová poradenská s.r.o., Osadní 26, 170 00 Praha 7

Tým zpracovatele: Ing. Andrea Koláčková, Ing. Pavel Novák

Kontakt: info@odpadovaporadenska.cz; tel.: 727 841 204

Obsah

1 ÚVOD ……………………………………………………………………………………………………………….. 4

2 METODIKA ROZBORŮ …………………………………………………………………………………… 4

3 PRŮBĚH ROZBORŮ ………………………………………………………………………………………… 4

3.1 SVOZOVÁ OBLAST …………………………………………………………………………………………. 4

3.2 POUŽITÁ TECHNIKA A VYBAVENÍ……………………………………………………………………… 5

3.3 ROZBORY …………………………………………………………………………………………………….. 5

4 VYHODNOCENÍ ROZBORŮ ODPADŮ ……………………………………………………………. 5

5 ZÁVĚR ……………………………………………………………………………………………………………… 8

Použitá literatura

1) Metodický návod pro zpracování plánů odpadového hospodářství obcí (Ing. Pavel

Novák s.r.o., 2015)

2) Výzkum vlastností komunálních odpadů a optimalizace jejich využívání (výzkumný

projekt VaV SP/2f1/132/08)

3) Závěrečná zpráva projektu „Výzkum vlastností produktů biologické úpravy odděleně

shromážděných komunálních bioodpadů z domácností v sídlištní zástavbě a zástavbě

rodinných domů“- závěrečná zpráva projektu SPII2f1/21/07, Ing. Pavel Novák, listopad

2009

Rozbory směsných komunálních odpadů v obci Kamenice Odpadová poradenská s.r.o.

1 Úvod

Rozbory směsných komunálních odpadů (SKO) byly provedeny na základě objednávky obce

Kamenice. Pracovní program zahrnoval odběr vzorků a jejich rozbor – řízení prací na místě,

zajištění vážení vytříděných vzorků, jejich kvalitativní přejímku a další zpracování vzorků dle

stanovené metodiky. Rozbory byly následně zpracovány formou zprávy zahrnující protokol

a jeho vyhodnocení.

Vzorek byl odebírán jednorázově v jarním období z vybrané zástavby rodinných domů

a vybrané bytové zástavby. Vzorkování probíhalo z jedné svozové fůry (auta) pro celou

vybranou oblast, vzorek byl dle zkušeností zadavatele odebr án na svozové trase s typickým

mixem zdrojů odpadů pro obec Kamenice.

2 Metodika rozborů

Metodika provádění vzorkování a rozborů vzorků byla stanovena s přihlédnutím k metodice

využité ve výzkumném projektu SP/2f1/132/08 „Výzkum vlastností komunálních odpad ů

a optimalizace jejich využívání“, finančně podpořeném MŽP („národní rozbory SKO“) .

Použitá metodika rozborů je na stránkách https://www.odpadovaporadenska.cz/pro-

obce/rozbory-sko/ .

3 Průběh rozborů

Rozbor probíhal v jarním období, 19. května 2022. V rámci roku 2022 jde o jednorázový rozbor

za účelem zjištění sezónní skladby SKO v jarním období. Protože se však stejný rozbor konal

také v roce 2021, je možné posoudit rozdíl ve skladbě odpadů.

3.1 Svozová oblast

V obci Kamenice žilo k 1. 1. 2022 celkem 4782 obyvatel (zdroj: ČSÚ). Převažuje zde zástavba

rodinných domů , která tvoří 69 % (dle údajů ČSÚ 201 1). Pro rozbor byla stanovena jedna

svozová oblast. Svozovou oblast tvoří z velké většiny zástavba rodinných domů. V menší míře

jsou zastoupeny bytové domy a rekreační objekty. Celkem je v oblasti hlášeno 225 trvale

žijících obyvatel.

Pro odběr základního vzorku byla zvolena svozová trasa zastupující bytovou a rodinnou

(smíšenou) zástavbu i rekreační objekty, ze kterých se odpady pro rozbor svezly v termínu před

pravidelným svozem. Podrobný přehled svozové trasy je uveden v příloze 1. Svozová oblast

byla zvolena tak, aby postihovala typický mix produkce odpadů z různých zdrojů z celé

zástavby obce, protože každý typ zástavby má svá specifika ve skladbě SKO a svoje zastoupení

v produkci SKO . V zástavbě rodinnýc h domů má každé číslo popisné k dispozici vlastní

nádobu na SKO. U bytových domů jsou k dispozici nádoby o objemu 1100 l vždy pro daný

bytový dům. V rodinné a rekreační zástavbě je četnost svozu SKO 14denní nebo měsíční ,

u bytových domů týdenní.

Rozbory směsných komunálních odpadů v obci Kamenice Odpadová poradenská s.r.o.

3.2 Použitá technika a vybavení

Při provádění rozborů byla využitá následující technika a vybavení:

– kolový nakladač pro získání pomocného vzorku

– kontejner na nepotřebné odpady

– kovové síto s velikostí oka 40 x 40 mm sloužící jako stůl pro samotné třídění

– plastové nádoby o objemu 240 l pro jednotlivé vytříděné frakce

– můstková váha pro vážení jednotlivých frakcí

– další nářadí jako lopaty, košťata a ochranné pomůcky.

3.3 Rozbory

Z vybrané svozové trasy byl svezen hlavní vzorek odpadů o hmotnosti 980 kg. Z něj byl

vytvořen pomocný vzorek o hmotnosti cca 200 kg. Ke zmenšení původního vzorku odpadu na

potřebné množství a k zajištění reprezentativnosti byla využita metoda kvartace.

Pomocný vzorek byl kontrolně zvážen a následně roztříděn na jednotlivé druhy odpadů. Třídění

probíhalo na sítě s velikostí oka 40 x 40 mm. Drobné kusy odpadů tak propadávaly sítem na

plachtu a tvořily tzv. podsítnou frakci 0 – 40 mm, jejíž vlastnosti jsou zmapovány podrobnými

výzkumy (literatura 2) a pro potřeby výsledků rozboru se zanedbává.

Vytříděné druhy odpadů byly zváženy a změřen jejich objem. Z údajů získaných ze vzorkování

odpadů byly následně stanoveny základní chatakteristiky odpadu. Jedná se o množství odpadu

(hmotnost, objem) dle složek SKO (papír, sklo, plasty, kovy, bioodpad, textil, minerální podíl,

elektroodpad, nebezpečné odpady, spalitelný podíl, podsítná frakce 0 – 40 mm).

Ve směsném komunálním odpadu obce Kamenice se během rozboru vyskytovaly běžné druhy

odpadů bez podílu objemného odpadu . V samotném pomocném vzorku byly při rozborech

nalezeny nebezpečné odpady ( plechovky od barev ) a elektrozařízení. Spalitelný odpad

obsahoval zejména hygienické potřeby a dětské pl eny, obuv, pryž a silně znečištěné odpady

papíru a plastů.

4 Vyhodnocení rozborů odpadů

Na základě provedených rozborů směsných komunálních odpadů byla zjištěna surovinová

skladba uvedená v tab. 1. V tabulce jsou uvedena hmotnostní a objemová množství

sledovaných frakcí odpadů. Jedná se o vzorek, který reprezentuje skladbu odpadů za celou obec

Kamenice.

Rozbory směsných komunálních odpadů v obci Kamenice Odpadová poradenská s.r.o.

Tabulka 1: Skladba odpadů v obci Kamenice v roce 2022

Frakce Látková skupina Hmotnost Objem Objemová hmotnost

[kg/m3] [kg] [%] [m3] [%]

Nadsítná (větší než 40 mm)

Papír/lepenka/karton 11,6 5,9 0,260 12,3 44,4

Plasty 20,0 10,2 0,840 39,7 23,8

Nápojové kartony 1,8 0,9 0,060 2,8 29,2

Sklo 10,6 5,4 0,040 1,9 265,0

Kovy 7,2 3,7 0,070 3,3 102,1

Bioodpad 27,2 13,9 0,120 5,7 226,3

Textil 9,1 4,6 0,120 5,7 75,4

Minerální odpad 5,1 2,6 0,010 0,5 505,0

Nebezpečný odpad 3,1 1,6 0,010 0,5 310,0

Spalitelný odpad 54,5 27,9 0,520 24,6 104,8

dětské pleny 12,1 6,2 0,060 2,8 200,8

ostatní spalitelný 42,5 21,7 0,460 21,7 92,3

Elektro 1,4 0,7 0,005 0,2 280,0

Podsítná (menší než 40 mm) 46,1 23,5 0,120 5,7 383,8

Celkem 195,6 100,0 2,115 100,0 92,5

Poznámka: Skladba odpadů je vyjádřena v hmotnostních a objemových procentech.

Největší hmotnostní podíl mají ve skladbě spalitelný odpad a podsítná frakce. Spalitelný odpad

je odpad, který není materiálově využitelný a do nádob na SKO opravdu patří. Podsítná frakce

obsahuje z více než poloviny minerální podíly a nevytříditelné zlomky odpadů. Vedle toho však

obsahoval také významný podíl bioodpadů , zejména zemina, pil iny a tráv a. Tyto bioodpady

jsou materiálově využitelné.

Rozbory směsných komunálních odpadů v obci Kamenice Odpadová poradenská s.r.o.

Obrázek 1: Obsah jednotlivých složek odpadů ve vzorku SKO (zleva: plasty, kovy, nebezpečné odpady, sklo)

V tabulce 2 je provedeno srovnání skladby SKO v Kamenici v letech 2021 a 2022. Podíl papíru,

plastů, skla a bioodpadů je výrazně nižší, než je tabelovaná skladba SKO bez vlivu separace,

a je předpoklad, že to je důsledkem dobré úrovně třídění. Podíl bioodpadů je nízký přesto, že je

plná vegetační sezóna, což ukazuje na funkčnost odklonu zahradních bioodpadů z SKO. I tak

je ještě potenciál pro další zlepšení u všech těchto komodit. Oproti předchozímu roku je výrazně

nižší podíl bioodpadů a u ostatních hlavních využitelných složek není patrný zřetelný posun.

Mírné navýšení podílu papíru, kovů a plastů může být částečně na vrub relativního zvýšení

těchto složek v důsledku snížení množství bioodpadů ve vzorku. Mírně varující může být

zvýšení podílu skla, které je obvykle rovnoměrně obsažen o v odpadech všech domácností,

takže by mohlo jít o náznak nějakého trendu. U podílu textilu může jít s ohledem na obecně

malý podíl v SKO o výkyv způsobený jednorázovým vyhozením většího množství textilu, který

byl náhodně podchycen vzorkem k rozborům. Snížení obsahu NO a elektroodpadů by mohla

přispět větší informovanost obyvatel o alternativách ukládání těchto odpadů. Při srovnání

skladby s národními rozbory SKO společnosti EKO -KOM však lze konstatovat, že mimo

bioodpady se skladba SKO v Kamenici výrazně neodchyluje.

Rozbory směsných komunálních odpadů v obci Kamenice Odpadová poradenská s.r.o.

Tabulka 2: Meziroční srovnání skladby odpadů v Kamenici

Frakce Látková skupina Skladba

2021 [%]

Skladba

2022 [%]

EKO-KOM 2020

[%]

Nadsítná (větší než 40 mm)

Papír/lepenka/karton 6,0 5,9 7,8

Plasty 8,4 10,2 10,1

Nápojové kartony 0,4 0,9 0,8

Sklo 3,0 5,4 3,5

Kovy 2,7 3,7 2,6

Bioodpad 24,2 13,9 24,8

Textil 0,9 4,6 1,8

Minerální odpad 2,3 2,6 1,7

Nebezpečný odpad 0,6 1,6 0,6

Spalitelný odpad 33,3 27,9 25,1

Elektro 0,3 0,7 0,5

Podsítná (menší než 40 mm) 18,4 23,5 20,7

Celkem 100,0 100,0 100,0

5 Závěr

Jednorázový rozbor SKO je vhodný k okamžitému zjištění sezónní skladby zbytkových

odpadů. Z meziročního srovnání je patný výrazný pokles množství bioodpadů a naopak náznak

nárůstu obsahu skla . Obec Kamenice má dobrou úroveň separace papír u, plastů, skla

i bioodpadů, třebaže i u těchto komodit je možné zlepšení. Rezervy v separaci jsou patrné

i u textilu, kovů, NO a elektroodpadů, které ovšem z hlediska množství odpadů nemají na

produkci SKO rozhodující vliv.

Pokud by se výsledky promítly do celé produkce SKO, lze je opatrně zobecnit tak, že lepší

úrovní separace využitelných složek SKO by bylo možno snížit objem vysypávaného SKO

přibližně na polovinu a hmotnost alespoň o třetinu. To by mohlo být do budoucna významným

přínosem pro náklady na svoz i odbyt SKO. Toto hodnocení by ovšem bylo lépe opřít

o celoroční rozbory tak, aby se eliminoval vliv jednorázových výkyvů. Pro spolehlivější zjištění

účinnosti separace odpadů by bylo třeba provést celoroč ní rozbory odpadů s četností alespoň

kvartální.

Rozbory směsných komunálních odpadů v obci Kamenice Odpadová poradenská s.r.o.

Příloha 1: Přehled svozové oblasti

druh

nádoby

druh zástavby ulice číslo

popisné

část obce termín

svozu

frekvence

svozu

1100l bytový dům Kamenice 25 Kamenice čtvrtek týdenní

1100l bytový dům Ohradní 1463 Kamenice čtvrtek týdenní

1100l bytový dům Ohradní 1462 Kamenice čtvrtek týdenní

240l chata Habrová 2106 Skuheř úterý měsíční

120l rodinný dům Nachová 1398 Nová Hospoda středa měsíční

120l rodinný dům Návršní 346 Nová Hospoda středa měsíční

120l rodinný dům Habrová 520 Skuheř úterý měsíční

120l rodinný dům Habrová 521 Skuheř úterý měsíční

120l rodinný dům Habrová 522 Skuheř úterý měsíční

120l rodinný dům Hyacintová 1514 Skuheř úterý 14 denní

120l rodinný dům Jílovská 1038 Těptín úterý 14 denní

120l rodinný dům Jílovská 1044 Těptín úterý 14 denní

120l rodinný dům Topasová 1842 Těptín úterý 14 denní

240l rodinný dům Tenká 831 Těptín úterý 14 denní

240l rodinný dům Kalinová 9 Těptín úterý 14 denní

240l rodinný dům Táhlá 832 Těptín úterý 14 denní

120l rodinný dům Nachová 1346 Nová Hospoda středa 14 denní

240l rodinný dům Tarasová 1838 Těptín úterý měsíční

240l rodinný dům Listová 126 Ládví čtvrtek měsíční

240l rodinný dům Lovecká 121 Ládví čtvrtek 14 denní

240l rodinný dům Lísková 112 Ládví čtvrtek měsíční

240l rodinný dům Benešovská 108 Ládví čtvrtek 14 denní

240l rodinný dům Benešovská 105 Ládví čtvrtek 14 denní

240l rodinný dům Benešovská 109 Ládví čtvrtek 14 denní

240l rodinný dům Benešovská 110 Ládví čtvrtek 14 denní

120l chata Tvrdá 2686 Těptín úterý 14 denní

120l chata Tvrdá 2688 Těptín úterý 14 denní

240l rodinný dům K Větrovu 542 Kamenice středa 14 denní

240l rodinný dům K Větrovu 537 Kamenice středa 14 denní

240l rodinný dům K Větrovu 530 Kamenice středa 14 denní

240l rodinný dům K Větrovu 541 Kamenice středa měsíční

240l rodinný dům K Větrovu 547 Kamenice středa 14 denní

240l rodinný dům Ke skále 1020 Kamenice středa 14 denní

240l rodinný dům Ke skále 1013 Kamenice středa 14 denní

240l rodinný dům Ke skále 1037 Kamenice středa 14 denní

240l rodinný dům Safírová 1632 Struhařov středa 14 denní

240l rodinný dům Safírová 611 Struhařov středa 14 denní

240l rodinný dům Safírová 651 Struhařov středa 14 denní

Stáhnout původní dokument (archiv) → · zdroj na webu obce

← Dokumenty